Yurtdışı gümrük limiti düşürüldü - 2017

Yurtdışı gümrük limiti düşürüldü - 2017
Yurtdışı gümrük limiti düşürüldü - 2017

Birçok küçük eşyayı yurt dışından getiren biri olarak sizlerle üzücü bir haberi paylaşmak istiyorum.

Ülkemizde internetten alışveriş yapan kesim her geçen gün daha da büyüyor bunu farkediyoruz. İnternet kullanıcıları daha önce yalnızca yerel alışveriş sitelerini kullanırken, bu sitelerle beraber artık yurtdışı alışveriş sitelerine ilgi göstermeye başladılar.

Ülkemizde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın posta veya kargo yoluyla yurtdışından gelen ürünler için getirdiği bazı kurallar ve sınırlar var. Bunlara dikkat etmezseniz, ürününüz gümrük vergilerine veya sınırda yüksek vergiye tabi tutulabilir. Ürün alayım derken yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalıp çeşitli zorluklar yaşayabilirsiniz.

2011 de 150 Eurodan 75 Euro'ya çekilmişti gümrük limiti. 2011 - 2016 dahil 75 Euro'ya çekilmişti gümrük limiti, 75 euro'ya kadar bir vergi yoktu. Ürünün fiyatı 76 euro ile 1500 euro arasında olursa, ürün fiyatına ek olarak vergiyi ödeyerek ürünü gümrükte geçirebiliyorduk. Daha önceki 2011/39 sayılı genelgede vardı fakat artık yürürlükten kalktı. 2017 ile beraber gümrük limitinde yine değişiklik yapıldı, baltaladılar bizi. :)

2017 Yurtdışı Gümrük Limiti

Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 30 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Bu vergi ise AB ülkelerinden gelen mallar için yüzde 18, diğer ülkelerden gelen mallar için ise yüzde 20 oranında uygulanıyor. Bu vergi, teslimatta ptt tarafından alınıyor.

Ayrıca, yükün en fazla 30 kg olması gerekiyor.

İşin özü; 2017 ile artık gümrük limitimiz 30 Euro'dur!

Gümrük Vergisi hesaplama Nasıl hesaplanır

Aldığınız ürüne gümrük vergisi çıkar mı? Vergi çıkarsa ne kadar ücret çıkar vb. konularda kolay yoldan hesaplama yapmak için yeni projelerimden olan http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/ gümrük vergisi hesaplama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yani demişler ki, madem dövize müdahale edemiyoruz o zaman yurt dışına yönelen bir kaç kafası çalışan adama mani olalım. Ulan sanki burada aynı fiyata bulduk istediklerimizi de keyfimizden elin çinlisiyle uğraşıp duruyoruz, gözümüz yollarda bekliyoruz. Neyse vatan sağolsun demekten başka birşey gelmiyor dilimize. Hayırlı olsun.

Diğer Aliexpress Yazılarım ve Tecrübelerim

gümrük sınırı kaç dolar  gümrük limiti 2017  yurtdışı gümrük vergisi hesaplama  yurtdışı sipariş siteleri


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilCheerywater

  Merhaba, bu konuyla ilgili bir sorum olacak. 30 Euro sınırını geçen bir ürün aldığımızda bu ürüne ait Gümrük vergisini eskiden olduğu gibi UKİM benzeri bir merkezden mi almamız gerekiyor yoksa postayla adrese geliyor fakat vergi ödemenizi yapmanızı mı istiyorlar?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar; Posta ile postaneye gelir, adresinize gelmez 30 Euro üzerinde. Postane sizi bilgilendirir. Siz de takip edebilirsiniz zaten. Ürün geldiğinde ptt'den gümrük vergisini ödersiniz. Ürününüzü alırsınız. Bu kadar basit.

   • Erhan ateş

    Hocam 70 dolarlık bi ürüne yaklaşık ne kdrlık vergi ödenir

   • Hafzullah YILDIRIM

    Online gümrük hesaplama aracından hesaplayabilirsiniz. Bknz. http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/

   • Musa

    Ben bi ürünü 30 euroyu geçmeden gün içerisinde kaç kez alabilirim. Yani bir günde almam gereken limit varmı.

   • Hafzullah YILDIRIM

    Bir günde alman gereken bir limit yok Musa.

 2. profilMskdmskdm

  Ürünü yurtdışından aldım ptt sisteminde gözükmüyor ve çevremdeki bir çok insanda aynı sorunla karşılaşıyor rf496264577cn örnek

  • Hafzullah YILDIRIM

   Ptt de kaydı girilmemiş birçok ürün olması çok normal. Benim aldığım 50 üründen belki 30 u kayıtsız geliyor. Kargo takipte hala diğer ülkeden çıkışta görünüyor, bir bakıyorum ki eve gelmiş. Bazen teslim edilemez ürün yazıyor, bir bakıyorum yine gelmiş. Yani ptt takip sistemine çok da güvenmeyin.

 3. profilTemholgemun

  Örneğin 65 Euro değerinde bir adet Dijital Ölçü Aleti Multımetre almak istiyorum. İlgili siteye ödeme yaptıktan sonra diğer vergiler yaklaşık ne kadar tutacak ve bu vergileri nereye nasıl ödeyeceğim. Teşekkür ederim.

 4. profilÖmer Geziciler

  Merhaba,
  Ürün 18 euro diyelim. 3 adet sipariş ettim aynı üründen. Kargo paketi 60 euroya yakın tutuyor ama ürün tanesi 30 eurodan az. Bu durumda neye göre vergilendirme yapılacak. Teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar; üç ürünü de teker teker sipariş verirsiniz, her bri kargolandığında diğerini sipariş verirsiniz problem olmaz. Ama üç ürünü de aynı anda sipariş verirsenz paket 30 euroyu geçerse gümrükte takılır.

  • Turgay cinbat

   Diger türlü de ayrı ayrı verdiğin için de karşı taraftan kargo ücreti alınır yani toplu olarak verip bizim vergi ne kadar tutar onlarin kargo ücreti ne kadar tutar onu karşılastır cazip olan herzaman iyidir ve banka ne kadar komisyon alacak o da var kredi kartına 5 $ banka banka değisir

   • Hafzullah YILDIRIM

    Kargo ücreti olmayan satıcılardan almaya çalışın. Diğer türlü dediklerinize katılıyorum.

 5. profilgökay tümüklü

  Merhabalar ben suan 15 usd mal aldım ne kadar gumruk vergısı oderim. ayrıca 30 euro sınırı gelmiş 30 euro bir ürün mü yoksa yıllık alabileceğimiz mal toplamı 30 euro mu ?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar Gökay; Bir ürün için, yıllık değildir. Gümrük vergisi için http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/ sayfasından hesaplayabilirsiniz.

   • gökay

    Hocam tesekkürler yani istediğimiz kadar ürün alalım sadece 30 euro yu gecmesin doğrumuyum

   • Hafzullah YILDIRIM

    Her bir sipariş için evet. Arka arkaya aynı üründen 5 defa sipariş verirseniz ticari girişim olarak algılanıp el koyulabilir. Temkinli alışveriş yapmak gerekiyor. Arada zaman bırakılarak 1, 2 veya 3 defa alınabilir.

   • suat kara

    Yanı aynı anda sıparıs verışmedıgı surece ne kadar sıparıs edılırse edılsın vergıye takılmaz bunu boyle anlarız

   • Hafzullah YILDIRIM

    Onu öyle anlayamazsınız. Bakın ne demişim. [Arka arkaya aynı üründen 5 defa sipariş verirseniz ticari girişim olarak algılanıp el koyulabilir. Temkinli alışveriş yapmak gerekiyor. Arada zaman bırakılarak 1, 2 veya 3 defa alınabilir.]. Bu anlattığım paragraftan [aynı anda sıparıs verışmedıgı surece ne kadar sıparıs edılırse edılsın vergıye takılmaz] bu nasıl çıkıyor?

 6. profilBerat

  Cin den stick pc alacam 100 dolar vergisi kac dolar cikar?

 7. profilMünir BESYE

  Ben Aliexpress'ten bir cihaz alacağım 50$. Şimdi bu ürün ptt ye gelecek de benim bulunduğum ilçedeki ptt ye mi gelecek?

 8. profilGörkem Dikbayır

  Merhaba,
  Ben çinden ck 108 klavye almak istiyorum fakat 30 euroyu geçiyo vergi öderim ama gümrükte takılır mı? Bazı sitelerde gümrükte takılır. Eşyayı alamazsınız paranız gider diyorlar doğru mu? Yardım ederseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Gümrükte takılır, ama takılmak demek kalır orada gümbürtüye gider demek değil, gümrükte takılması demek, vergi ödeyip teslim alacaksın demek. O da zaten bağlı olduğun ilçenin ptt sine kadar gelir. Orada vergisini öder teslim alırsın.

 9. profilYiğit Eker

  Merhaba ben kız arkadaşıma yurtdışından hediye gönderdim, ürünlerin toplma fiyato 30 Euroyu geçiyor ama paket üzerinde fatura olduğunu sanmıyorum. Bu paketler nasıl işlem görüyor acaba ?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Paket yurt dışına gönderilirken satıcıya sorulur ürün fiyatı ne kadar diye. O yüzden yüksek ücretli hacmi küçük şeyler için genelde gift, yani hediye yazılır.

   • alperen özcan

    Peki gift yazıldığında herhangi bir vergilendirme olmuyor mu ya da hesaplama muadile göre felan mı yapılıyor.

   • Hafzullah YILDIRIM

    Gift yazdığında kontrole tabi tutulmuyor genellikle.

 10. profilclubber77

  selamlar , gümrük hesaplama linkinizde bir sıkıntı var sanırım hata vermekte. Düzeltilince bilgi verebilir misiniz ?

 11. profilesen nur günerhan

  50dolarlık bir oyuncağın gümrük bedeli ne kadar olur ve ben ödemek istemezsem ptt geri gönderdiğinde paramı iade alabilirmniyim

 12. profilAdem Çamgören

  Örneğin 70 euro mal bedeli olan üç farklı kalemden oluşan ürün sipariş ettik ve bu gümrüğe takıldı. Bu durumda vergi 70 euro üzerinden mi yoksa 30 euro nun üzerinde kalan 40 euro dan mı alınıyor. Bu arada vergi hesaplama sayfası hata veriyor

  • Hafzullah YILDIRIM

   Gümrük vergisi hesaplama sayfasındaki hatayı düzelttim. Eğer verdiğiniz spariş tek bir celsede kargoya verildiyse toplu olarak vergilendirilir. Ayrı ayrı zamanlarda ve farklı firmalardan sipariş vermeye çalışın.

 13. profilhayrullah yelseli

  Merhaba hocam bu yasa kesin gecti mi yoksa dusunulen bir sey miydi? 35 euroya aldigim urune yuzde 20 vergi mi konuyor sadece.yani 160 tl lik urune yaklasik 40 tl dimi....urunun turkiye fiyati 300 tl.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar; bu şu an yürürülülükte olan bir düzenlemedir. Gümrük vergisi hesabı için http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/ sayfasını kullanabilirsin. Online olarak hesaplar. Dediklerinizi kontrol edebilirsiniz.

 14. profilSinem E

  Merhaba, İngiltereden sıvı olmayan küçük boyutlarda birkaç tane güzellik ürünü sipariş etmek istiyorum kilosu 5i geçmez diye düşünüyorum ve fiyatı 65.5 pound yani yaklaşık 78 euro yapıyor üstüne gift yazsalar yine vergi ödemem gerekir mi acaba?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Hacimsel olarak küçük, ağırlık olarak hafif ve fiyatı düşük gösterilip gift yazılan, metal ve sıvı olmayan ürünlerin çoğu gümrükten geçiyor.

 15. profilOnur Yüksel

  Merhabalar,
  İnternetten bir çok forumdaki bilgileri araştırdım, buradaki tüm yorumları okudum. Kafamda halen soru işaretleri bulunmakta. Ebay'den tanesi $10 olan 3 ADET bebek kamerası getirtmek istiyorum (bebek odası, salon ve mutfak için) Toplam $30 ve sanıyorum tek paket şeklinde gelecektir. Gümrükte sıkıntı yaratır mı acaba? Veya nasıl bir yöntem izlememi önerirsiniz ?

  • Hafzullah YILDIRIM

   30 dolarlık bir ürün getirmeniz gümrük problemi çıkarmaz. Limit 30 eurodur. Siz limitin altındasınız. Getirebilirsiniz tek seferde 3 adet.

 16. profilserdar tarım

  Merhaba,

  2 adet aynı ürün siparişi verdim, kargo dahil 30.30 $ tuttu. Ticari işleme girer mi?

 17. profilOrhan YILDIZ

  hocam merhabalar önemli bir sorum olacaktı. vergilerin düştüğünü bilmeden 22 ayrı ürünü toplamda 49.91 USD verip sipariş ettim ama sonradan öğrendimki 30 Euroya kadar düşmüş. ben gümrük vergisi ödermiyim sizce ve ortalama ne kadar bi vergi yansır bana acaba ? çok endişeliyim açıkçası. şimdiden teşekkürler...

  • Hafzullah YILDIRIM

   Evet getirdiğiniz sipariş gümrüğe takılır. Vergiye tabisiniz. http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/ adresini kullanıp ne kadar vergi ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

   • Orhan YILDIZ

    vergi yüksek çıkıyor maalesef 800 tl civarında. peki bu vergiden kurtulmam için ne yapmam gerekir sizce ? yada gelmeyen 1 tane ürün var 19.99 USD bunu dispute yapsam vergiden muaf olabilirmiyim sizce ?

   • Hafzullah YILDIRIM

    Nasıl 800 tl vergi çıkıyor? Ürünün tanesi mi 49.91 USD?

   • Orhan YILDIZ

    hayır tanesi değil toplamda 49.91 USD. şöyle anlatayım aynı tarihte farklı mağazalardan farklı farklı 22 ürün toplamda 49.91 USD ile sipariş verdim. bunun vergisini online hesaplamada 800 küsür tl verginiz var diye gördüm yanlışmı yaptım acaba. sizce ne kadar bir vergi çıkar bana ? şimdiden teşekkürler

   • Hafzullah YILDIRIM

    Hesaplamayı yanlış yapmışınız, siz ürün fiyatını girin ve ürün adedine 1 yazın. O aynı üründen çok sayıda alanlar için konumlandırılmış bir seçenektir. Yani fiyat kısmına toplam fiyatı, ürün adet yazan yerede 1 yazıp hesaplayın verginizi.

 18. profilMeryem Dilruba

  Gerçekten burada kazık yiyoruz,ben 50$ diye biliyordum. Alacağım kuruboya setinin bir parçasını hepsinin fiyatına satıyorlar, ne yani ben bunlara mı para kazandırayım?! Cidden bu kadar vergi ve kâr koymasalar millet tabi alışveriş yapmaz. İnsan sinirleniyor milletin 10 liraya aldığı şeyi 50 liradan aşağı bulamıyorsun. Ne yaparsan yap önüne geçemezsin işte delirtecekler insanı illa!

  • Hafzullah YILDIRIM

   Sonuna kadar haklısınız! Limiti 70 Eurodan 30 Euroya düşürmelerinin sebebi de zaten bizim gibi yurt dışından mal getiren insanların önünü kesmekten başka birşey değil.

 19. profilasd fgh

  merhabalar ben şimdi amazondan 40 dolar 10 dolar ve 7 dolarlık toplam 57'dolarlık ürünler sipariş edeceğim eğer üstünde gift yazarsa gümrükte sorun çıkar mı ?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Buna kesin bir cevap beklemen yanlış olur. Giftlerin gümrüksüz geçme ihtimali tamamen şanstır. Ürün hacimleri ve ağırlıkları önemli rol oynar bu konuda.

 20. profilAbdullah çardak

  Aldığım ürün 30 Euro'dan düşük, ama kargoyla birlikte 100 Euro oluyor, gene vergi verecekmiyiz?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Hayır, kargo bedeli gümrük vergisine tabii tutulmaz. Gerçi bu durum biraz da satıcı ile alakalı bir durum. Ürün fiyatını kargo dahil olarak yazarsa ödeyebilirsin de. Dikkat et, satıcı ile konuş bu durumu.

 21. profilebayusuff

  Yazınızı ve tüm yorumları okudum. Tek tek cevap vermişsiniz. Tebrik ederim sizi. Vergi hesaplama motorunuza da baktım. Hepsi çok yararlı. Çok teşekkürler. 30 euro ha. Allah bildiği gibi yapsın bu .. neyse.

 22. profilChatzer taze

  Mrb ben almanyada yaşıyorum türkiyeden modaselvim sayfasindan 4 ürün sipariş vermek istiyorum kargoyla birlikte 81€ oluyor sence gümrükte bir sıkıntı çıkarmı??? Teşekkürlera

  • Hafzullah YILDIRIM

   Evet çıkar, gümrük vergisi ödemeniz gerek. Bence arayın söyleyin, ödemeyi yapın ama ürünü hediye olarak göndersinler size?

 23. profilArada Polat

  Merhaba. Almanyadan ürün sipariş vermek istiyorum 1416 euro vergisi düşülmüş 4 parçadan oluşuyor ama tek paket olarak gelicek, vergi hesaplamada EURO belirtiyoruz ve alt tarafata ÜRÜN ADETİ belirtiyoruz. Benim bu durumda vergi hesaplamam da ürün adeti kaç olarak belirtecem 1 mi 4 mü? Yoksa tek çözüm ürünleri tek tek mi getirmek

 24. profilbilgin aksoy

  Hafzullah bey yararlı bir şey yapıyorsunuz, çok teşekkürler. Ben size bir soru sormak istiyorum: amerikadan 30 euro üzeri ,örneğin 100 euroluk oto parçası alırsam gümrük vergisi ne olur.? eskiden oran %20 idi değiştimi? saygılar.

 25. profilSude

  Bilgilendirme için teşekkür ederim ben aliexpress üzerinden marker (boyama kalemi gibi bir şey) seti almayı düşünüyordum 40dolar gibi bir fiyatı vardı bugün arkadaşım diyene kadar hiç aklıma gelmemişti gümrük vergisi. ürünün yorumlarında alan bir kaç türk gördüm ve birine mesaj attım sorun çıkmadığını söyledi şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum eğer gift derse satıcı ama yine dr gümrükte kalırsa napabilirim yani ücretini ödediğim halde elime ulaşmaz mı yoksa gelmediği için paramı geri alabilir miyim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Gelmediği için paranı geri alırsın bu bir, ikincisi gümrük vergisini ödersin, çok cüzzi bir vergi çıkacaktır. Teslim alırsın. Üçüncüsü ise vergiye takılmama ihtimali yüksek.

 26. profilFunda Özkan

  Merhaba Aliexpresten 49 dolarlık bi ürün sipariş verdim. Fakat faturaya 25$ yazdılar. Gümrüğe takılır mı ? veya ne kadar fiyat üzerinden vergi cıkartırlar ?Teşekkürler

 27. profilismail yüksek

  merhaba Hafzullah bey ben dün 30 dolarlık bir ürün aldım gümrükte takılırmı acaba

 28. profilUmut gül

  Merhaba. Ben bir magzadan 5 adet urun aldim ve 5 urunun toplam fiyati 30 dolarin altinda. Tek bir kargoda 5 6 urun olmasi gumrukte sorun çıkarır mı

 29. profilSahin duyar

  Mrhb.hafzullah bey.ali expresten bitkisel olarak toz,kozmetik 30 ml lik bir kactane urun siparişi vereceğim.gumrukte bı sıkıntı olur mü.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Kozmetik ürünlerde sıkıntı çıkma ihtimali biraz yüksek. Dikkat edin. Satıcı kozmetik ürün diye belirtmesin.

   • Sahin

    Bi sorum daha olacak .35.000 tane 6 cm ye 6 cm gunes paneli hücresi alırsam gümrükten geçirmeme izin verilermi.fiyati 35.000 dolar.vergiside verilebilir .şahıs olarak getirilmesine müsaade edilmese tuzel şirket üzerinden getirilebilinirmi.

   • Hafzullah YILDIRIM

    İzin vermezler o kadarına. Vergisini öder teslim alırsınız. Kargonun özel şirketler olmamasına dikkat edin.

 30. profiltuba

  sormak istediğim şehir olarak nasıl oluyor yani ben denizlideyim yurtdışından supplement alsam limiti geçmeyecek şekilde nasıl bi yol izlemem gerekli

  • Hafzullah YILDIRIM

   Bir yol izlemene gerek yok, denizliye kadar, evine kadar gelir aldığın ürün.

   • tuba

    sorumu eksik sordum kusura bakmayın gümrüğe takılırsa demek istedim yani hani supplement istediğimde gümrükte sıkıntı çıkarsa reçetemi ibraz etmem gerekli ya bunu sormak istemiştim. Denizlideki gümrükle mi hallediyorum bunu

   • Hafzullah YILDIRIM

    Evet, denizlideki PTT şubesiyle.

 31. profilaslıhan

  30.5 euro ediyo sipariş 33 doları çevirdiğim zaman yinede takılır mı gümrüğe :(

 32. profilhakan kaplan

  UK den saat aldım ve gümrüğe takıldı 138$
  ups kargodan aradılar %20 vergi ve 200 tl işlem ücreti istadiler normalmi sizce?

  • Burcu D.

   Evet benim de daha önceden duyduğum gümrük bedeli düşük olsa da bizden işlem bedeli istedikleriydi. Bu konuda bir bilginiz var mı? İşlem bedelleri olmazsa gümrük vergileri ödenebilecek tutarda oluyor

  • Hafzullah YILDIRIM

   UPS kargo özel kargodur ve işlem ücreti isteyebilirler. Siz aldığınız ürünün hangi kargo ile size gönderildiğine dikkat edip almadınız sanırım. Airpost gibi ücretsiz kargolar vasıtasıyla alınan ürünler PTT ile teslim edileceği için bu tarz ücretler alınmaz. Özel kargolar vergi çıktığı zaman ekstra bir sürü ücret talep edebilirler.

 33. profilSagokey

  Merhaba yurt sışından 150 dolar lık bir ürün alıcam ürün gümrüğe takılırsa ürünü nerden alıcam adrese gelirmi
  tşkler.

 34. profilAhmet

  Merhabalar ben amazon dan $72 a bir urun aldim ve alirken benden $15 import fee aldilar ama ben bu urunu hediye olarak paket yaptirdim. Urun henuz adrese teslim olmadi ama gonderi takibine baktigimda gumrukteb cekilmis yurtici kargoya teslim edilmis gorunuyor. Peki bu $15 dolar otomatik olarak mi alinmis oluyor? Bu gumruk vergisi urunu teslim aldiginda verilen birsey degil miydi? Eger bu konuda bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim. Tesekkurler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Maalesef bu konuda daha önce bir deneyimim olmadı, sizi yanlış yönlendirmeyeyim. Sonucu bizlerle de paylaşırsanız tüm arkadaşlar faydalanırlar.

 35. profilAli SEZAİ

  Sayın Hafzullah YILDIRIM;
  Öncelikle ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben AliExpress ten 20$-3$-8$-7$-7$ olmak üzere toplamda 45.23 dolar olmak üzere 5 ayrı satıcıdan 5 ayrı ürün sipariş edeceğim. Bu durumda herhangi bir gümrük vergisi öder miyim?

  Teşekkür ederim.

 36. profilGalip Gürkan

  merhablar efendim bir soru sormak istiyorum amazon sitesinden alışveriş yaptığımız zaman ürün yasaklı değilse ve 1500 euroyu geçmiyorsa vergisiylen berabermi ödemesini yapıyoruz ürün türkiyeye gönderildiğinde ekstra gümrük vergisi ödemiyoruz ve sorunsuz bir şekilde ürünümüz geliyormu şimdiden teşekkürlerimi sunarım

 37. profilZilo

  Merhaba ben aliexpressden bebek arabasi aldim 176 usd satici 66 usd olarak gostermis 15 kg agirliginda ve buyuk kolide gelir muhtemelen gumruge takilir mi takilirsa ne yapmam gerekiyor fiyattan dolayi skinti yasarmiyim yasarsam sonuc ne olur vergi 48 tl odeyecegim sanirim islem bedeli ne kadar olur. Yada gumrukcu gercek fiyatini arastirirsa ne olur bilgi verirmisiniz

  • Hafzullah YILDIRIM

   Gerçek fiyatını muhtemelen bulamazlar. Mantıklı yapmış satıcı. Ama 2017 itibariyle 70 Euroluk limit Türkiyede 30 Euroya indirildi. Satıcı hiç ödemeyin diye fiyatı o şekilde yapmış. Belirtseydiniz keşke 28 Euro gösterseydi. Hayırlı olsun, sonucu bizlerle de paylaşırsanız biz de tecrübe edinmiş oluruz. Teşekkürler.

 38. profilEmrullah Bagci

  merhaba kolay gelsin ben 20 dolarlık bir led spor ayakkabı almak istiyorum gümrüğe takılır mı?

 39. profilMehmet yücel

  Merhaba ben tanesi 2$ olan kulaklıklardan 8 adet aldım 2 mavi 2 siyah 2 kırmızı 2 yeşil . Yani 4 farklı renkte toplam değeri 16$ bir sıkıntı çıkma ihtimali var mı

  • Hafzullah YILDIRIM

   Bu tarz çoklu alımlarda aşırıya kaçmadığınız sürece sorun çıkmıyor. Sonuç muallakta yine de. Sonucu bizimle de paylaşırsanız seviniriz.

   • Mehmet yücel

    Teşekkür ederim paylaşacağıma emin olabilirsiniz . ürünü alırsam detaylı yazarım 2 hafta önce 3 er gün arayla 4 satıcıdan tek tek ürün aldım hepsi 2-3 dolarlık. toplam 4 ürün ama farklı mağazalardan aldım. şimdi de tek seferde 8 ürün aldım toplam 16 $ umarım sorun çıkmaz

   • Hafzullah YILDIRIM

    Sorun çıkma ihtimali çok düşük. Sağ salim gelir umarım.

  • Mehmet yücel

   Ürünlerim bugün geldi hiçbir sorun çıkmadı. 30 euro altı sayısı önemli değilmiş tam 8 tane

   • Hafzullah YILDIRIM

    Hayırlı olsun, teşekkür ederiz geri bildirim yaptığınız için.

 40. profilMehmet yılmaz

  Merhaba geçen ay 3 kez tek tek kablo sipariş ettim toplamda 3 kablo aldım yani farklı mağazalardan 3 er gün arayla bu sefer 4. kez tek seferde 6 tane kablo almayı düşünüyorum toplam değeri 10$ olacak, duyduğuma göre sık sık getirtmede sorun oluyormuş sorun çıkma ihtimali nedir. bu 4. sefer olacak hiçbiri 30$ ı aşmadı

 41. profilMehmet şenarslan

  Merhaba aliexpresten ilk defa motosiklet eldiveni spariş verdim 23 dolar gümrükte takılırmı birde motosiklet montu sipariş vericem 95 dolar bir sorun yaşarmıyım. Motosiklet ürünleri genelde gümrükten geçermi teşekkürler

 42. profilhasan yalçın

  Yurtdışından 50 dolarlık drone getirmem durumunda bunun tabi olduğu özel bir yasa var mı benim bildiğim drone ların kayıt altına alınması gerek ama yurtdışı meselesini biliyor muusnuz

 43. profilFerit ERTÖZ

  Selam ; yurt dışı AB üyesi olmayan bir ülkeden ( aliexpres) 125 dolar fiyatı olan su altı kamera sistemi gitirtmek istiyorum.( bu ürün yasaklı ürünler grubundamıdır ) Satıcıya fiyatını , 30 Euro karşılığı olan 33 dolar yazmasını talep edebilirmiyim, böyle deneyimler daha önce oldu mu . Satıcı bunu kabul etmez ise 125 dolar olan bu ürün gümrük vergisi ne kadar dır . İlginiz için şimdiden teşekkürler.
  Ferit

 44. profilServet

  5.98 ×3.94×3.94 üç parça sipariş verdim alibabadan aman üç ay oldu hala ses seda yok yardımcı olursanız çok sevinirim

 45. profilSeyda demir

  Ben 1 ayin acinde 10 10 7 5 3 1 7 vs degisik fiyatlarda degisik saticilardan urun aldim. Hepsi baska kargo. Ama total de 55 euro falan yapiyor. Vergiye tabi mi? Kargo çalışanı bir sonraki siparisinde gorursun faturayi dedi ne kadar dedim 850 tl dedi ! Ne alaka dedm aciklama yapamadi. Urunlerim en falza 10 usd kargo basi . ?

  • Şeyda DEMIR

   Birde china post ordinary small packet plus ile gelen kargolarin hic teslim edilmiyor :( 5 6 kargom kaldi. Yanlis birsey mi yapiyorum acaba. Satici cok satis yapan biri. Satisa gore aldim ama... :(

   • Hafzullah YILDIRIM

    Aynı şeyi bende yaşamıştım ilk zamanlar, sonra siparişe itiraz edip paramı almama rağmen ürünler tıkır tıkır gelmişti. Baya geç geliyor bilgin olsun.

 46. profilEnes yılmaz

  Ben realistik doll alıcam fiyatı 6bin tl 28kg 163cm ülke avrupa birliği üyesi değil ne kadar gümrük vergisi ödemem lazım ve bunun gizliliği korunuyor mu ??

 47. profilLevent sinay

  Tabi ya yine herzamanki gibi zengin ile devlet arasi antlasma vur abaliya modeli zenginler nemalanamadiya bu isten orafan bedavaya 1 dokar bile olmayan urunu getirip 100 dolara cakamadilarya millete ee devlette ne zaman garibanin yaninda olmuski simdi olacak ? Zengin yandaslari lazim bu ulkede halk degil seni beni koruyacak halkeri yoktuki bu devlet milleti ezmek icin herseyi yapio ama koyunlar minnet ediyo

 48. profilVeli pekesen

  İyi aksamlar oncelikle ben aliexpresten 43 dolar yani 38 avro degerinde oto dabıl teyip aldim sizin sistemden hesapladim vergi 7 avro cikti bisey deyil bu ucreti ptt ye odeyecegim urunu teslim alirken ama anlamadigim benim aldigim urune bide trt bandril gerekiyormus o kac para onu nereye oduyoruz tesekkurler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Evet radyo özelliği olan tüm cihazlardan trt bandrol vergisi alınıyor. Cep telefonlarında yüzde 6 ve 7 oranında, tablet ve bilgisayarlar da yüzde 2 ve 3 oranında vergiye tabi tutulursunuz. Oto teyplerinde de muhtemel yüzde 2 ile 7 arasındadır.

 49. profilMert heper

  Merhabar almanyadan e-sigara gonderdi arkadaşım hediye olarak paket hafif ptt subesiyle takip ettim 3uncu gun istanbula geldi ayni gun gumruge sevk edildi kac gun icinde kontrol saglaniyo ve gecmeme ihtimali vrmi?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Sigara ve tütün ürünlerinde bir kısıtlama olabilir. Bu konuda bir fikrim yok. Sonucu belli olduğu zaman bizi de bilgilendirirseniz memnun oluruz.

 50. profilEnder Akman

  Merhaba bir seferde kaç adet sipariş verebiliyoruz ya da 30 euro sınırını aşmadan aynı ay içinde 3-4 günde bir aynı üründen alsam. Hepsi 2 kilogramlık. Bu sıkıntı yaşatır mı?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Ticari bir girişim olarak algılanmadıktan sonra bir problem olmaz. Kendiniz, eşiniz dostunuz vb. için 3-5 tane olacak şekilde olursa sıkıntı çıkmıyor çoğu zaman.

 51. profiloktay yılmaz

  Çin'den 1002 dolara kablo siparişim oldu ancak ürün 38 kg geliyor. 30 kg sınırı varmış . ne yapmam lazım. teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

 52. profilMehmet inal

  Slm fransadan bi akrabam bana 2 adet araba parcasi yollayacak bu ürünleri faturalarini kestirirken 1 euro olarak kestirebilirse birde uzerine hediye diye yazarsak sorun cikarmi

  • Hafzullah YILDIRIM

   Ürün boyutları 2 cm e 2 cm olacak şekilde olursa problem olmaz. Yani fiyat, ürün boyutu ve ağırlığının mantıklı olması lazım ki kontrol edilmeden geçsin. Eğer bu oranlar tutmaz ise kontrol edilecektir ve vergi ödeyeceksinizdir. Siz doğru olanı, verginizi ödeyerek bu alışverişinizi yapın.

 53. profilAbdullah Güngör

  Merhabalar. Ben aliexpirexxten bir ürün alacağım . Urun 15 dolar ama kargosu 16 dolar. Ben simdi gumflruk vergisi odiyecekmiyim?

 54. profilSeda yaman

  Merhaba, ben aliexpressten 40 dolarlık bir alışveriş yapmayı düşünüyorum fakat hepsi farklı satıcılardan yani ayrı ayrı kargolanacak. Suptotal olarak gösterilen sadece 40 dolar ama bir satıcıdan aldığım şey 7 doları geçmiyor mesela bunlar gümrükte takılır mı ayrı ayrı mı sipariş etmem gerekir. şimdiden teşekkkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Eğer aynı üründen ticari bir girişim sayılmayacak kadar almıyorsanız (Örneğin aynı kulaklıktan 20 tane) gibi, bir sıkıntı olmayacaktır. Çünkü siz aynı anda alsanız bile zaten satıcılar aynı anda kargolayamıyor.

 55. profilgöktuğ

  merhaba,ben diyelim 160 euro amazondan ürün aldım gümrük vergisi ödersem gelir mi nasıl öderim gümrük vergisini teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Yukarıda makaleyi okursanız eğer detaylıca anlattım. Vergiyi PTT den elden ödeyerek ürününüzü teslim alırsınız. 1500 Euroya kadardır bu limit.

 56. profilrecep sanli

  merhabalar benim sorum gümrük vergisi 30 euro için geçerli. peki aldığım ürün 26 euro ve shippingile bana 32 euro ya geliyorsa gümrük vergisine tabi olacak mıyım olmayacak mıyım? teşekkürler.

 57. profilEmrah H

  Merhaba alisexpres​ e.sisgara aldim 3 adet 57 dolar toplam adet fiyati 19 dolar bana 3 tane takip numarasi geldi ayri ayri gelecek her biri sıkıntı yaratırmi vergi yada gümrük de takilir mi saticinin müşterileri 2 3 adet geçmiş turkiyede sikintisiz bende o yuzden aldim

 58. profilNEŞE KARAOSMAN

  Merhaba,
  Ben asostan 25.50 £( ingiliz sterlini yani)
  Değerinde elbise aldım. Euro karşılığı 30.3807 dir.
  Yani 0.3807 küsürat aştı bu küsürat geçerlimi vergi ödermiyim :)

 59. profilMehmet Yadoğlu

  Merhabalar. Ben Aliexpress üzerinden, tanesi 1.42 dolardan 20 adet, yani toplamda 28.4 dolara stres çarkı getirmek istiyorum. Boyutları 7x7cm kalınlık 1.5cm olduğu için satıcı büyük ihtimalle hepsini bir kutuya koyup gönderecektir. Sizin paylaştığınız vergi hesaplama sitesine göre herhangi bir vergi alınmayacak. Fakat ticari amaçla getirilmiş diye kargoyu vermemezlik yaparlar mı veya vergi isterlerse ne kadar isterler?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Vergi isterler ise hesaplama aracından 30 Kilo ve üzeri diye seçerek hesaplayabilirsiniz ne kadar isteyeceklerini. Ama çok çok yüksek ihtimal vergiye tabi tutulmazsınız.

 60. profilmehmet batmaz

  Merhaba ben şuan cezayirde yabancı bir çölde dogal gaz firmasında çalışıyorum burada kendime küçük bir lcd tv almak istiyorum türkiye ye getirmemde bir problem olurmu getire bilirmiyim

 61. profilBarış Bilki

  İyi günler şimdi benim ürünüme 12 liralık bi vergi alıncak ise ben bu parayı gidipde gümrüğe veripmi alacağım diğer sitelerde gümrük memurunun biçdiği bi fiyat falan demişler kafam karıştı iyice

 62. profilEmre

  Merhaba peki tek siparişte farklı ürünler örn; 22$+19$ gibi alışverişte totalde 41$ oluyor. Vergi alınır mı? Teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   İkisi aynı anda tek paket olarak kargoya verilirse vergiye tabi tutulursunuz. Gümrük girişindeki o kutunun değeri vergi limitini geçmemesi gerekiyor.

 63. profilÇelebi Baykal

  Merhaba hocam ben uncompany sitesinden airsoft oyuncak silah alacağım joule değeri düşük hem metal hem plastik gümrükte takılır mı ? Takilirsa ne yapmam gerek . Gümrük vergisi önemli değil airsoft geçsinde şimdiden teşekkürler

 64. profilHalis şimşek

  Merhaba,
  120 usd değerinde araç paspası alacağım aliexspress ten. kargo bedava..
  ben bunu 30 usd ürün fiyatı + kalan 90 usd kargo parası şeklinde satıcı ile konuşsam ve kabul etse. vergi öder miyim? 5 kg ürün toplamı.
  olaki gümrük açıp ürüne baktı ürün fiyatı bu niye falza kargo ödediniz deyip vergi alırlar mı?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Dediğiniz şekilde yapılırsa sorunsuz geçebilir. Olaki gümrük açıp ürüne baktı ürün fiyatı bu niye fazla kargo ödediniz deyip vergi alır. Biraz şans işi bu işler.

 65. profilSibel daylan

  Merhaba.Yurtdisindan kızım hediye oyuncak ve bir kaç parça giyim eşyası gönderecek. Tutarı yine 30 euro yu aşmamali mi? Oyuncaklar kullanılmış .oradaki faturayı koyacak ama yine de 30 euroya geçebilir. Gümrükte takılır mi ?Hediye olduğunu da belirtecek .tesekkurler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Hediye olarak gönderilen bu tarz eşyalar boyutları büyük olmadığı sürece genelde kabul ediliyor. Boyut büyümesi, sivri paketleme veya ağırlık artması gibi etkenlerde ürün kontrol edilebilir.

   • Seyfullah demir

    Fıransadan Teyzoglum telefon yolladı fatura sıyok hediye gümrük ten gecirmediler neyapmalız yardımcı olabilir misin

 66. profilserkan

  Selamlar. yazınızı sonuna kadar okudum ama bazı yerleri göremedim veya anlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim:
  1- 30 euro üzeri gümrük var. hesaplama aracınızda ürünü 1 giriniz diyorsunuz. mesela ben 50 adet anahtarlık getireceğim ve toplamda 28 euro. Kargo hariç vergi hesaplaması nasıl olacak veya vergiye tabimi?
  2-aynı üründen eşim, çocuklarım adına da versem sıkıntı olur mu? Ör: 50 adet silgi ben, 50 eşim ve 50 çocuklarım aynı firmadan aynı adrese sipariş versek ne olur?
  3- giftten bahsetmişsiniz . satıcıya söylesek gelen ürüne gift yazsa ve bunu devamlı yapsak ne olur.ayrıca hediyenin paket ölçüleri maksimum ne kadar olmalıdır.
  4-satıcının spariş faturasına düşük meblağ yazması ne kadar sakıncalı ve kimin için tehlikeli veya tehlike olurmu?
  5-farklı firmalardan aynı anda her defasında 10 dan fazla spariş versem ve her spariş 30 euro geçmese bişi olurmu?
  6-gelen ürünü tüketmek için internet üzrinden satsam ne olur? malum her parça için fatıra kesemem. yada bu ürünleri eş dost harici nasıl tüketebilirim yol gösterebilir misiniz.?
  7- diyelim ki ürün gümrükte vergi istendi üründen cayma hakkım var mı ve para iadesi ne kadar zaman sürer?
  8-bu işte dikkat etmem gereken püf noktalar nelerdir. mecburiyetten ticaret yapmak zorundayım, sıkıştım.
  9-ticaret yaptığım ne zaman ve nasıl anlaşılır ve aleyhime ne gibi durumlar olur?
  10- kardeşim japonyada, tavsiyeniz ne olur?
  kusura bakmayın uzun oldu... Saygılar

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar;
   Cevap 1 : hesaplama aracında ürün adedini tek kargo ile geliyor ise 1 yazabilirsiniz. Yani 1 adet 28 euroluk ürün gibi düşünün.
   Cevap 2 : aynı adrese sipariş vermenizde sorun olmaz, alıcı kişi isimleri farklı olmalıdır. çünkü yurt gibi, işyeri gibi mekanlarda aynı adreste birçok kişi barınabilir.
   Cevap 3 : paket ölçülerinde dair bir sınırlama yok. sürekli gift almanız gümrüğü harekete geçirir. yani gift almak, hediye almanız kadar mantıklı olmalıdır.
   Cevap 4 : tehlikeli bir durum yok. çoğu satıcı bu durumu kabul etmeyebilir.
   Cevap 5 : aynı firma olması önemli değil, bakmazlar ona. 10 x 30 euro sipariş vermeniz aldığınız şeyi gümrükte bırakır. Örn. 4 ü gelir 6 sı kalır.
   Cevap 6 : bu durumlar için en mantıklı yol instagram üzerinden havale/eft ile satış.
   Cevap 7 : ürünü teslim almazsın. paranı iade istersin. ürün karşıya ulaşınca iade ederler.
   Cevap 8 : ticaretin mecbur olanı pek hayırlı olmaz, dikkat etmek lazım.
   Cevap 9 : büyük birşey yaparsan vergi kaçırmaktan tutuklanırsın. vergini yasal faiz ile çarpar cezası ile ödettirirler.
   Cevap 10 : eğer biliyor ise, kardeşinizin en büyük artısı oranın dilini ve insanını biliyor olmasıdır. onun dışında aliexpressten veya çinden bu şekilde ürün getirerek ticaret yapılmaz. yani ticareti böyle olmaz. uğraştığına değmez. para da kazanamazsın. büyük işler yapmak istiyorsan adam gibi getirteceksin, veya gidip kendin alıp geleceksin. devlete de vergini ödeyip, karını üzerine koyup satacaksın.

 67. profilSerkan

  Teşekkürler sağolun

 68. profilsermet tür

  Aldığım ürün 50 euro gümrüğe takıldı çanakkale nin ilçesinde oturuyorum vergisini ödemek istiyorum ancak istanbuldaki gümrüğe mi gidip alacağım? çanakkale ğümrüğünemi gidip alacağım? yoksa ilçeye kadar geliyorsa ilçe PTT sine gümrük vergisini ödeyip ürünü alabiliyormuyum

 69. profilali furkan

  İyi günler hocam.

  Aliexpress den 6 farklı mağzadan aynı gün içerisinde adet fiyatı 30 € nun altında 6 farklı ürün şipariş edersem toplam fiyat 30 € yu geçtiği için ürünler için vergilendirilir miyim ?

  Vergilendirilirsem toplam fiyata göre mi yoksa adet adet mi vergilendirilirim ?

  Yardımınız için teşekkürler şimdiden

  • Hafzullah YILDIRIM

   Toplam vergilendirme diye birşey yoktur. Ürünlerini aynı gün alsan da kargoya verilişlerine ve kargo şirketlerine göre Türkiye gümrüğüne giriş zamanları farklı olacaktır. Bu yüzden aynı ürün/fiyat olmadığı sürece vergiye tabi tutulmayabilir. Gümrüğe takılırsa da; örn. 2-3 tanesi takılırsa sadece onların vergisini ödersin.

 70. profilHalil

  Merabalar ben 50 dolarlık sipariş vericem ama 15 doları başka şirketten 15 doları başka şirketten gümrük vergisi çıkarmı

 71. profilRecep

  Merhabalar. Amazon'dan airsoft siparişi vermek istiyorum 82 Euro %18lik vergisini öderim fakat oyuncak olmasına üstüne basa basa oyuncak olarak bilinmesine rağmen hediye paketi ile olsa bilegümrükte sorun çıkarır mı teşekkürler

 72. profilSerdar

  İyi günler. benim durumum şöyle, şimdi ben myus, borderlinx gibi sitelerden alışveriş yapmak istiyorum. diyelim ki viabox dahil bu üç siteden alışveriş yaptım ve ürünler gönderildi acaba bunların gümrükte toplanıp toplam tutara bakılması durumu söz konusu mu

 73. profilBERKHAN DENİZLİ

  İyi günler. Tüm cevaplarınızı okudum. Ben yurtdışından sık sık ürün getirmeyi düşünüyorum. Peki bu 30avro sınırı tek kargo için mi? Yoksa aylık mı? Ayrıca verdiğiniz hesaplama sitesinde sadece ürün adedi ve fiyatı yazıyor ancak örnek veriyorum 10 avro 20 avro 30 avro üç adet ürün olsa bunların vergisi ortalamasını alıp 20 avroluk 3 ürün olarak alsak doğru mu olur? Teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Hayır ortalama bazlı çalışmaz o hesaplama sistemi. Bir kargo içindir. Yani satıcı kargoya teslim ettiği ürün içindir. Aynı kişiden aldığınız 10 Dolar, 20 Dolar ve 30 Dolar'lık ürünler için tek bir kutu kargoya verilirse, 60 dolarlık tek paket olarak vergi ödersiniz. Ama her biri farklı zamanlarda kargoya verilirse veya farklı satıcılardan alınırsa o zaman hiçbirine gümrük vergisi çıkmaz. Tabi KG şartlarını aşmadığınız sürece.

 74. profilAHMET ARSLAN

  Çinden ürün getirmek istiyorum. Şirket sahibi değilim. 1500 avronun üzerinde sıkıntı yaşayacağımı biliyorum. Ancak bu 1500avro yıllık sınırlama mıdır ya da aylık bir sınırlama mı? Ayrıca ben bir üründen 2-3 adet getirsem ama toplamda ay içerisinde 150-200 ürün getirsem. Ortalama 5-10 liralık ürünler bunlar. Bunların vergisini ödeyerek sıkıntı yaşamadan alabilir miyim? Kolay gelsin.

  • Hafzullah YILDIRIM

   1500 Euroluk vergi ile teslim alma tek ürün bedeli 1500 Euroyu geçmemesi içindir. Siz vergisini ödedikten sonra bu anlattığınız siparişlerinizi verebilirsiniz.

 75. profilyagiz kucukbas

  Ben aliexpressten bir kulaklik bakiordum urun 38 dolar oldugu icin buyuk ihtimalle gumruge takilicakktir ben ayni urunu wish sitesinde buldum orada 30 dolar +36 tl bir kargo odemesi var boyle satin alsam da gumruge takilir mi largo odemesini iae urunu alirken karttan cekiyor

 76. profilenes tığrak

  iyi günler. aliekspresten 30 doları yada euroyu gecmicek sekilde farklı farklı ürünler ( 2 ser 3 er tane ) siparis ettim birer gün arayla. gümrük vergisi odermiyim ?birer gün yeterli bir süremi biraz daha beklemelimiyim yoksa ?

 77. profilMurat Sontur

  Merhaba amerikadan bir ürün alacağım partexpress ten ürünün fiyatı 298 dolar ödeme yaparken

  Economy International (Includes Duties/Taxes) delivering in (6-10 Days) $93.82
  Shipping : $34.22
  Tax : $59.60
  Şeklinde yazıyor yani vergi masraflarınıda ödeyeceğim türkiyeye geldiğinde tekrar gümrük vergisi ödermiyim. Bunu öğrenebilirmiyim. Şimdiden teşekkürler. Verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşekkür ederim. Çok faydalı bilgiler.

 78. profilhilal karagoz

  iyi günler. ali expresten 3 farklı firmadan farklı ürünler istedim ama hepsi aynı gün kargoya verildi. gümrükte sıkıntı olurmu

 79. profilmurat uzun

  Ben her ay amerikadan kurukafa dekor ürünü getirtmek istiyorum.öğrenmek istediğim her ay 1000 usd lık mal getirip gümrüğünü ödemek istiyorum.kendi şahsıma getirtecem.her ay getirttiğim ürünlerin gümrüşğünü ödersem acaba bi sorun çıkarmı.yani bu gümrüğünü ödeyip bu şekilde getirtebilirmiyim acaba...

 80. profilGüven erdem

  Mrb abicim benim 2 sorum olucak.
  1-şimdi yurt dışından krampon getirtiyo bazı adamlar var sosyal medyada satıyorlar. tabi ucuza getirip bize yapıştırıyolar. kendim almaya kalksam karşıdaki satıcıyla anlaşsam örneğin alıcam ürün 70 euro ama ben satıcıya 30 euronun altında bana fatura kes desem, dandik bi pakete katlayıp koysa kramponu gümrükte yinede takılırmı :) sonuçta çinliler bu işin kurdu olmuslar herşeyi biliyorlar :)

  2-ödeme mecbur kredi kartıyla oluyor ne kadar güvenli olur ? bize çakallık yapabilirlermi :)
  cvp için saol şimdiden

 81. profilBora Sarıoğlu

  Merhaba. Ben internetten yugioh kartı almaktayım ve sorum şu ; eğer aldığım ürünler 30 euro yu geçerse ve gümrüğe takılırsa , oyun kartı olduğu için geri yollanır mı . Oyun kartları ve bu tür şeylerle ilgili belirli bir protokol bulunmakta mıdır . Cevap verirsenniz çok sevirim. İyi günler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Daha önce oyun kartı konusunda bir tecrübem olmadı. Sizi yanılmayayım bu konuda. Ama gümrük ve ticaret bakanlığı izin verilen ürünlerin listesine ulaşırsan sorununu çözebilirsin.

 82. profilGurkan

  Slm arkadaşım ; ben engelli bir cocuk için yurtdıından 300 $ değerinde bir cihaz getirtecegim bu gümrüğe takılırmı . bu cıhazı kullanması gerektigini bildirir raporu mevcut.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Rapor vb konular bu tarz durumlarda çok geri planda kalır maalesef. 30 Eurodan düşük olduğu için gümrüğe takılmayacaktır. Keyifli alışverişler.

 83. profilorhan yükler

  Slm.Benim ticari sicil kaydım.dükkanım.vergi levham,işyerim,firmam yok.Yani hiçbir işle uğraşmıyorum..Şu an işsizim...Ben bu şekilde çinden her ay 500 dolar civarı bujiteri takı yapımında kullanılan akesuar ürünlerini ,parçalarını gümrüğünü ödeyerek getirtmek istiyorum.Acaba bi sorun çıkarmı.Kendim evde hobi amaçlı bişeyler yapmak istiyorum...Her ay gümrüğünü ödeyip getirtebilirmiyim acaba...

 84. profilSavaş Kurucan

  Fiyat bakımından satıcı ile anlaşılıyorsa paket içeriği bakımından da anlaşılamaz mı?

  Mesela telefon ithali yasak, ama satıcı başka bir ürün ve 30€ altı olarak faturalandırırsa bir problem olur mu, telefonlar ebat olarak da küçük neticede. Açıp da kontrol etmezler herhalde

  • Hafzullah YILDIRIM

   Evet anlaşılmayabilir. Bir telefon anlaşılırsa geri gönderirler çok sıkıntı olmaz, fakat birçok telefon ile bu şekilde yakalanırsanız fiyatı düşük göstermekle aynı kefeye koymazlar. Gümrükten mal kaçırmak suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 5.000 güne kadar adli para cezasına çarptırırlar. Akıllı olmak lazım.

 85. profilHakan kaya

  Merhaba ben aliexpress sitesinden 22euro 3 adet giyim eşyası ayrı ayrı 2 şer hafta arayla sipariş verirsem karagaya takılırmı

 86. profilTugay karaca

  Slm yurtdışı sitelerinden 4 adet sipariş verdim toplam fiyatı 95dolar 30 kg altında bu siparişleri ayrı ayrı verseydim gümrük vergisi genede ödermiydim yılda kaç adet ürün şipariş edebiliriz belirli zaman aralıklarıyla mesala ayda 1 veya 2 haftada 30 euro altında sipariş verirsem gümrük vergisi ödermiyim

 87. profilCemal kaplan

  Merhabalar 30dolar altında ayda ve ya yılda kaç tane ürün getirme hakkımız var

 88. profilAHMET Ç.

  Merhaba. benim şirketim var ve farklı sektörlerde yurdışından ürün getiriyorum. şuan spor ayakkabı getirtmeyi düşünüyorum ve gümrük vergi oranı nedir acaba internette detaylı bilgiye ulaşamadım ve ayakkabılarının tabanına göre değişim göstermekte vergi oranları. acaba bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ürün listelerinin tamamının 2017 yılındaki oranlarını görebilecigim bir blog , site vs. şimdiden teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Bu konuda bir fikrim yok Ahmet bey, gümrük ve ticaret bakanlığına ait mevzuatın tamamını okumanız sorununuza çözüm bulacaktır diye düşünüyorum.

 89. profilmehmet edem

  Merhaba daha önce 8-9 adet kulaklık almıştım küçük bir pakette gelmişti. şimdi 5 adet fare aldım toplam değeri 10 dolar . 30 euroyu aşmıyor gümrüğe takılma ihtimali var mı ?
  30 euro altında sayı sıkıntısı var mı ? mesela 10 adet ya da 8 adet alırsam bir üründen ümrüğe takılma ihtimali nedir. Gümrüğe takılırsa nasıl halledebilirim, sonuçta kanunen 30 euro altında sayı sınırı yok.

 90. profilEmine degirmenci

  Merhaba, ben yurt disindan turkiyeye telefon yolladim. Gumrukte takilmis turkiyede, bir bayan aradi paket gecmiyo dedi iadesini isteyiniz dedi. Benim bunu gidip ordan alma sansim varmi ne yapmam gerek. Hizli kargoyla yolladim. Telefon numarasi adres hic birsey bulamadim internetten

 91. profilEgemen Güven

  Hocam merhaba yurtdısından aylık ya da yıllık su kadar ürün alabilirsin gibi bir sınır var mı?

 92. profilYasin Cebe

  Merhaba konum akıllı saatlerle ilgili ben amazon veya başka bir yurt dışı sitesinden akıllı saat almak istiyorum 350 dolar civarı bunun gümrük bedelini ödedikten sonra ekstra bir vergi geliyor mu akıllı saat için herhangi bir bandrol veya cep telefonların ithali yasakmış akıllı saatlerde cep telefonu gibi yani izni var mı yurtdışından ülkemize gelmesinde izin varsa da ekstra bir ödeme gerekiyor mu teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   IMEI numarasına sahip olan cihazlar için geçerlidir.. Yüksek ihtimal sadece gümrük vergisini ödersiniz. Akıllı saat ile alakalı bir deneyimim olmadı henüz. Denerseniz eğer, sonucu bizimle de paylaşırsanız mutlu oluruz.

 93. profilKerem Ogan

  Merhabalar, yorumlar arasinda bulamadigim icin sormak istedim.
  Ben Almanyaya turistik olarak gidip kendim yanimda kulaklik, ses karti gibi birkac sey getirmek istiyorum. 420 euro ya kadar urun getirmem de problem yokmus diye okudum dogrumudur? ve herhangi bir urun kisitlamasi varmi (urunun turu,buyukluk vs) tutup 70 cm lik koli icinde 300 euroluk hoparlor getirebilir miyim mesela? yada tablet yada monitor gibi buyuk urunler mesela?

  insanlara zaman ayirip cevap verdiginiz icin tesekkurler .

  bende tesekkur ederim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Sizin yanınızda getirdiğiniz ürünlere bir bedel sınırlaması yoktur. Yani o aldığını zürünleri kendi ürünleriniz gibi getireceksiniz. Belki aylar önce indirimden aldınız. Kim bilebilir ki bedelini. Sadece ticari bir girişim olarak algılanmamanız gerekir. Örn. 10 cm'lik hoparlörlerden 50 tane alırsanız, bu problem olabilir. Ama 50 cm lik bir hoparlörden 2 tane almanız sıkıntı yaratmaz. Tabi bunlar uçuş için gerekli olan hacim ve ağırlığı da geçmemeliler. Saygılar.

 94. profilMehmet Yücel

  Merhaba hafzullah bey, benim kardeşlerimin aliexpress hesabı var hepimizde adres teknik olarak aynı ama biz her ihtimale karşı adreslerde küçük değişiklikler yaptık yani adreste bir kaç harf ve yazım sırasını değiştirdik, şu ana kadar tüm siparişlerimiz geldi . Benim soracağım soru şu aliexpress de kargo hesap sahibi üzerine mi geliyor yoksa ödeme yapılan kişi adına mı geliyor. çünkü kardeşlerimin birinin hesabında benim kartı kullanıyoruz, sipariş gümrükten onun adına mı geçer benim adıma ? Ve bir arkadaşımın telefon hesabından onun adresine sipariş versem ve kart olarak benim kartımı kullansam sipariş kimin adına gelir ?
  Şimdiden teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Siparişiniz ve gümrük işlemleri sizin tarafınızdan kargoyu teslim alacak kişi adına yapılır. Ödemeyi kimin yaptığı bilgisinin hiçbir önemi yoktur. Alıcı bazlı işlem uygulanmaktadır.

 95. profilOnur

  Öncelikle, bütün herkese bıkmadan usanmadan, aynı cevabı yüzlerce kez yardımcı olmak için veren Hafzullah beye çok teşekkür ederim. Gerçekten peygamber sabrı dedikleri bu olsa gerek. Ben bir tek soru dahi sormadan yazılanları okuyarak aradığım cevapların biri hariç hepsini buldum. Lütfen arkadaşlar okuyun çok zor değil, halk olarak neden okumayı sevmiyoruz?

  Mehmet Yücel beyin, sorusuna yakın bir sorum var. Eşim ve benim aliexpress hesabımız var. Gümrük kontrolleri adres bazlımı yapılıyor yoksa faturadaki kişinin yaptığı toplam sipariş üzerindemi. Adres bazlı ise farklı adresten farklı şahıs üzerinden siparişlerimizi yapmaya devam edeceğiz :) Hep aynı adrese farklı üründe olsa çok sipariş yapılıyor ne ayak demesinler:)

  Sabrına ve cevaplarınıza teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Yorumunuz için sağolun. :) Siparişiniz ve gümrük işlemleri sizin tarafınızdan kargoyu teslim alacak kişi adına yapılır. Alıcı bazlı işlem uygulanmaktadır. Yani aynı adrese 1000 tane kargo gelebilir, 1000 farklı kişi ise alıcı, problem çıkmaz. Keyifli alışverişler.

 96. profilCaner can

  Hocam mrb, Aliexpress ten toplamda 4 adet avize aldım ayrı takip kodlarıyla fakat aynı kargo firmasıyla gönderildi. tanesi 18 20 dolar. vergi öder miyim ?

 97. profilKme

  Merhabalar arkadaşlar,

  Burada yorumlara bakdım her kesin sorunu aynıymış. Yurt dışından ürün getirmek isteyen arkadaşlara yardımcı olmak isterim. Şu an için Amerika, Almanya, İngiltere, Dubai ve Honk-Kong-dan ürün getirmeniz mümkündür. Buradan yardımcı olacağım sizlere.

 98. profilSelçuk

  Merhaba Hafzullah bey , Ben Pilastik Kano almak istiyorum . İlk alışverişim olacak ,3700x490x450 Boyutunda bu kanoyu sorunsuz alabilirmiyim sizce teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Büyük ebatlı ürünlerin kargo fiyatı çok yüksek çıkar. Yine de mantıklı ise alabilirsiniz tabi. KG olarak limiti aşar sanırım (30 kg). O yüzden vergiye tabi olursunuz gibi.

 99. profilHAKAN ÖZGER

  Merhaba Hafzullah bey
  Kıymetli yardımlarınız için teşekkürler.
  Sormak istediğim 30 KG ı geçmeyen ürünler hızlı kargo ile fatura sız olarak gelebilir mi gelirse nasıl muamale görür.
  Saygılar..

 100. profilAhmet Bahadır Kara

  Saygıdeğer hocam, Banggood sitesi üzerinden yaklaşık 60 Euro tutan bir alışveriş yapacağım. Ama bunu iki defa artarda sipariş edersem; sonuç ne olur?

 101. profilbirali

  Merhabalar
  Öncelikle yaptığınız açıklamalar bilgilendirici.İyi çalışma.Teşekkürler.
  Aliexpresden satınalınan bir teslimat sürecide iken..indirime girer ise ..yaşadığın mağduriyete bir çözüm varmı.Cevabınız için şimdi den Teşekkürler..
  Saygılarımla

  • birali

   Satıcıya durumu belirttim.Aradaki farkı başka bir ürünü gif göndererek yardımcı olacaklar..

   • Hafzullah YILDIRIM

    Cevaplamak için geç kaldım sanırım. Satıcılar müşteri memnuniyeti için her yönden çok iyi niyetliler. Denemeniz güzel olmuş. Hayırlı olsun.

 102. profilCem kaya

  İyi günler almanyadan 1 adet atletizm ciriti Hediye olarak gönderildi kargonunun ağırlığı 5.30 kg boyu 2.30 genişli30 cm. UPS kargo aradı kargonuz gümrüğe takıldı dedi. Bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz.

 103. profilÜMİT bozdemir

  Merhabalar Aliexpresten 4makine 59$ 4kamış 56$ sipariş verdim Aliexpresste ürünlerin faturasını göremiyorum bazı arkadaşlar faturaların düşük tutardan kesildiğini söylediler nasıl öğrenebiliriz.teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Onu göremezsiniz. Tüm işlemler resmiyette ödediğiniz ne ise fatura o şekilde kesilir. Fakat ürün üzerine ürün bedelini yazarken birçok satıcı 30 EURO altında yazıyor ki gümrüğe takılıp müşteri mağdur olmasın, tekrar alışveriş yapsın.

 104. profilMert furkan

  İyi günler şimdi örnek vermem gerekirse 250 $ dolarlık bir ürünü almak istiyorum ve bu ürün vergisini verdiğiniz site doğrultsunda hesapladım euro üzerinden ortalama 117 tl gibi bir vergi vereceğim sanırsam. Benım merak ettiğim husus şu kredi kartından aldıgımız bu 250 dolarlık ürün haliyle ülkeye gelince verginin parasını kapıdamı veriyoruz onu anlamadım bilgim yok bu vergi ücretini kime ne şekilde ödüyoruz ?

 105. profilAli durak

  Kusura Bakmayın Bu İşlerden Pek Anlamıyorum O Y0zden Size Bir Sorum Olacak Sadece 1 Ürünün Fiyatımı 30 Euryu Geçmiyecek Yoksa Toplam Aldığım Ürün Fiyatımı ? Ben 17 Tane Şiparişim Var Ve Fiyatı 100 Dolar 1 Ürünün Fiyatı 30 doları Geçmiyoe Yani Gümrüğa Girermi Girsede Ne Kadar Öderim bide 30 Kg Geçmiyodur.

 106. profilÖmer yelligedik

  Merhabalar ben çinden bireysel olarak lazer kesim makinası getirtmek istiyorum. ücretsiz kargo ile 1850 dolar. bu ürün postahaneye kadar gelir mi yoksa hangi limana gelirse gidip vergisini ödeyerek oradan mı almamız gerekir. şimdiden teşekkürler.

 107. profilHASAN DOĞAN

  Öncelikle Merhaba Yurt dışından 20 adet bir şey getirtmek istiyorum kargo hariç maliyeti 30 dolar'ın altında adet sayısının fazla olması Vergi vermeme sebep olur mu? Onun dışında alacağım Ürün Şahıs yerine Şirketten olursa Yine Herhangi bir problem ya da Vergi ile karşılabilir miyim? Teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Şahıs veya kişi olmasının bir önemi yok. Adette de kısıtlama yok fakat ticari bir durum algılanmadığı sürece.. Keyifli alışverişler.

 108. profilAyşe

  Merhaba iherb üzerinden solgar vitamin ve kozmetik sipariş etmek istiyorum gümrüğe takılır mı

 109. profilAydan Uslu

  Aynı üründen fazla sayıda alırsanız ticari amaç olarak algılanabilir demişsiniz. Bunlar takı toka vb. ürünlerde de geçerli mi acaba?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Küçük ürünlerde (Örn. 100 adet düğme, 1000 adet çivi gibi..) ticari amaç olarak algılanmaz, ama 30 adet saç kurutma makinası ticari olarak algılanır.

 110. profilBerke

  Merhaba Hafzullah Bey. Ben aynı satıcıdan toplam 2 adet ürün alacağım ve toplam 25 dolar. Gümrük hesapla sitesinde hesapladığımda 7-8 euro vergi alınacağını söylüyor site. Sizce Ben ürünleri aynı satıcıdan bir ürün kargolandıktan sonra mı diğerini almalıyım ? yani o zaman gümrüğe takılır mı ? Teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   2 adet ürün toplamda 25 dolar ise gümrük vergisi çıkmaz, 5 olsada çıkmaz 30 euroyu geçmediği sürece... Eğer her biri ayrı ayrı 25 ise biri kargolandıktan sonra diğerini almanızda fayda var. Toplamda 30 Euroyu geçtiği için gümrüğe takılır.

 111. profilNuray Çakır

  Merhaba
  aliexpres aracılığı ile Almanya'dan bir ürün almak istiyorum. .135 usd ve ücretsiz kargo ile Türkiye'ye gelecek. .Ürün ağırlığı 10 kg ve ürün kutu boyutları 60×33×44 cm yazıyor. .Bu ürüne gift yazdirsam gümrük vergisi ödemeden alabilir miyim?

 112. profilMert

  Merhaba, Tayvan dan bir kurek siparis veriyorum. uzunlugu110cm (iki parca, total de 220 cm), fiyat 330Euro civarinda. Uzerinde gift yazdirma vergi hesaplama da etkisi olur mu?

  • Hafzullah YILDIRIM

   O boyutlarda bir ürünü gift olarak Türkiye'ye sokamazsınız. Gümrükte kontrole tabi tutulur. Silah olmadığı ne malum? Yani gümrük bırakmaz onu.

 113. profilAnonim

  Merhabalar 2000 euroluk müzik aleti satın alacağım. Sitenizde hesaplama yaptığımda 960 euro vergi gözüküyor. 18% vergi deği miydi? ekstra neler var ? teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Hesaplama aracında topyekün paketinize ait fiyatı fiyat kısmına, adeti ise yekün olduğu için 1 olarak girerek hesaplayın. Yani birçok parçadan oluşan bir sipariş ise, toplam fiyat ve 1 adet gibi..

 114. profilUmut

  Amerika'dan 45x45x22cm boyutlarında ve 8,6kg ağırlığında bir paket getirteceğim; içinde 1 adet deniz motoru parçası var ve fatura miktarı 425$ civarında. Firmanın belirttiğine göre UPS 120$'lık taşıma ücreti belirlemiş,sizce iyi bir fiyat mı? GÜmrükte 425$ üzerinden %20 vergi ödeyip sorunsuz alabileceğim umuyorum, doğru mudur?

 115. profilEmre güngör

  Şuan üst limit ne kadar söyler misiniz?

 116. profilFatma dertsiz

  Merhabalar aliexpresten ayakkabılarda farklı bir vergi uygulaması var mı

 117. profilTarık

  Merhaba, 34 dolar değerinde olta alacağım. Acaba gümrüğe takılır mı? vergisini vermek zorunda mıyım? teşekkürler.

 118. profildefne

  Merhabalar.Eger cevapladiysaniz kusura bakmayın ama şunu sormak istiyorum: Diyelim ki hergün 29 euroluk alışveriş yapıyorum ve ticari amacli degil , bir şahsın yıllık toplam bir limiti var mi? Yoksa bir alisveriste 30 euro yu gecmedigi surece vergisiz ve sınırsız alışveriş yapabilir mi?

 119. profilOmer

  Merhaba aliexpressten 100 dolarlık işlemci almak istiyorum. Saticiyla konuşup ürünün fiyatını5 dolar olarak değiştirmesini istedim kabul etti. Ağırlığı zaten 8 gram falan . takılma sorunu olur mu alanlar var çünkü

 120. profilAlina

  Merhaba. Aliexpressten yıllık ve ya aylik alışveriş limiti varmi? Eskiden yıllık limiti 200 küsür € yıllık. Şimdi varmı o sınırlama? Teşekkürler

 121. profilErgin onur

  Merhaba cinden bazen ayda 3 bazen 5 bazen 10 farkli urun aliyorum farkli firmalardan bunlarin beli limiti varmi urunlerin geneli 10 yada 20 euro ilerde herhangi bir problem yasarmiyim vergi yada ceza gibi tesekkur ederim

 122. profilarif Sevimli

  Merhaba,yurt dışından doğrudan sitelerden yani mağazalardan alış veriş yapmak yerine yurt dışında bulunan arkadaşım ürünü alıp bir mektuba koyarak gönderirse yine sorun olur mu?Örneğin atıyorum bir zarfın içinde örneğin 75 Euroluk bir kravat..
  Takip sistemi bu kadar kötü olan PTT her zarfı x-ray ile tarayıp tek tek açacak hali yoktur heralde :)

 123. profilYasemin cetinkaya

  Merhaba ben aliexpressten kiyafet almak istiyorum baku de yasiyorum baku icin limit nedir kilo siniri kactir bir paketin icinde en fazla kac parca urun olmasi gerekiyyor gumruge takilmamasi vergi odememem icin nasil bir yol izlemem gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim

 124. profilOzum

  Merhaba. Benım sorum soyle ıdı. 100 dolarlık cınden alısverıs yapıcam. Ama evıme gelırken 5 ayrı satıcıdan 20 doları gecmıyen paketler halınde gelecek. Bu sebeplede vergı cıkıyor mu. Toplam fıyata mı vergı uyguluyorlar yoksa gonderılen pakete mı?

  Tesekkurler

 125. profilOsama daho

  Çin'den çanta ürünü gittirmek istiyorum. Bir konteyner içinde yaklaşık 5500 adet çanta toplam ağırlık 2 ton. Çin'den gelen fatura 30000 $ . Ürün ünlü marka değildir normal kumaş. Türkiye'ye gittirmek için ne kadar gümrük ve vergi ödemem gerekiyor.

 126. profilm. murat

  Örneğin 100 euro'luk ürün alsam ve vergisini ödemek istesem, bunu şahsım için almış olmam veya ticari iş için almış olmam vergide fark eder mi?

 127. profilSalih KAYA

  Hocam, bir tane elektrikli bisiklet getirmek istiyorum 400 euro civari ne kadar bir vergi ödemem gerekir, gümrükten gecirememe alamama gibi bir durumum olur mu? Muadili ülkede 6000 tl civarı mantıklı mıdır?

 128. profilTayyar

  Merhaba, Telefonlar gümrükten geçmiyor orası malum, peki ben bir dvd kayıt edici cihaz almak istiyorum
  amazon.com amazon.de veya ebay.de üzerinden alsam
  bu ürün gümrükten geçermi fiyat 150€ ile 250€ euro arası düşünürsek.
  vergisini ödersek, geçermi geçmezmi teşekkürler.

 129. profilİsmail yılmaz

  Mrb....
  25€ fatura değeri bulunan bir sd.kart okuyucu gelecek italya`dan...
  Mp3 çalar ve elektronik olmasi... gümrükte takılır kuşkusu uyandirdi icimde...
  Gemi yoluyla.. DHL taşımacılik adında göndeririz dediler...
  Gümrükte takılmaması için.. bir öneriniz olursa cok sevinirim...

  SAYGİLAR....

 130. profilyunus emre çınar

  Hafzullah bey cevaplarınız için teşekkürler
  Ali expresten ticari amaçlı ayakkabı getirmek istiyorum. Şahıs şirketim var.
  800 Usd civarın da. Ayakkabı yasaklı ürünler listesindemi .Vergilerini öderim problem değil.. yani Benim sorum gümrükteki arkadaşlar vergisini ödesende alamazsın deyip ürünü vermemezlik yaparlar mı ?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Ayakkabı, aşırı derecede rant içerdiği için yasaklı listesinde olabilir. Bu konuda detaylı bir bilgim yok. Ayakkabı konusu çok gündeme geldi gitti, ne oldu en son bilmiyorum.

 131. profilSimge Can

  Ben 150 dolar degerinde alisveris yapicam aliexpressten 50 farkli urun cogu ayri satici turk lirasi olarak 500 civari bisi yapiyor gumruge takilirmi alacaklarim

 132. profilTolga Canatan

  Meraba, yurtdışından bir alışveriş yapıcağım. Alacağım 4 adet ürün birbiriyle aynı özellikleri taşıyor ancak üzerlerinde bulunan desenler ve ürünlerin isimleri farklı. Bu durumda aldığım ürünler ticari girişim olarak algılanır mı?

 133. profilErtan Tasyaran

  Hafzullah Bey Merhabalar,
  Cinden 2000 usd degerinde 1 adet elektronik alet getirmek istiyorum. Yalniz uretici firma turkiye ye gonderim yapmiyor. Bende urunu once farkli bir ulkeye gonderip oradan turkiyeye getirmek istiyorum. Bu durumda aradaki ulkede de gumruk vergisi odemek durumunda miyiz. Ya da urunu oradan cikartirken geri almamiz mumkun olur mu? Birde 30 euro uzerine vergi her halukarda oduyorsak urunleri sahis olarak getirmeye calismakla ticari olarak getirmeye calismak arasinda bir fark yok diye anliyorum dogru mudur? Tesekkurler /Ertan

 134. profilAhmet

  Merhaba. Japonya da yaşıyorum. Kardeşime burdan ps4 pro ve bir kaç oyun aldım.Posta ile Türkiye'ye yollasam, kardeşim gümrük vergisi ödemek zorunda kalır mı?

 135. profilKerem Boyacıoğlu

  Merhaba banggod’dan oyuncak aldım. Ürün 12 gün önce İstanbul’a geldi ama hala bir haber yok. Gümrükte bu kadar beklemesi normal bir durum mu

 136. profilÖmer Bakışgan

  Merhaba. Bir malın 30 euroyu aşması ile 30 kg ya da 1500 euroyu aşması arasındaki fark nedir? 30 kg ya da 1500 euro üzerideki mallar için tarife ve prosedür farklı mı oluyor?

  • Hafzullah YILDIRIM

   1500 Euro üzerindeki ürünler ticari ithalat-ihracat kapsamında değerlendirilir. Altındakiler sadece ticari girişim olarak. 1500 Euro üzerinde getirtmeniz için uluslararası ithalat ihracat ve ticaret nace kodlarınızın olması gerekir.

 137. profilMkg

  Bilgisayar anakartı ve cep telefonu için anakart alırsam, gümrük vergisi dışında, ötv, öiv vebenzeri ödeme yaparmıyım

 138. profilEnes ust

  Aliexpress den avrupa birligi olan ulkeye(romanya veya avusturya) telefon siparisi versek gumruk kurallari nasil isliyor vergi odermi alan arkadas yada telefon gondermek yasakmi

 139. profilferhat pediz

  Adette bir limit varmı? Mesela 30 euro dan ve 30 kg dan az 50 adet ürün için durum nedir ?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Aynı satıcıdan aynı anda aldığınız 50 adet ürün tek seferde tek kargo ile gelirse tek ürün gibi algılanıp gümrükte kalabilir. Farklı zamanlarda farklı satıcılardan aldığınız ürünler için sıkıntı olmaz.

 140. profilTayyar Oncel

  LightInTheBox sitesinden ev için wifi özellikleri olan 4 kameralı güvenlik sistemi şiparişi vereceğim ama kafama takılan bazı konular var danışmak istedim..
  1. Bu ürününün getirilmesinde yasak varmı?
  2. Ürünün indirimli bedeli 164 dolar, kargo ücreti ise 69 dolar.
  3. Eğer gümrük vergisi ödersem sadece ürün için mi ödeyeceğim yoksa kargoyada vergi alırlarmı?
  3. Sizin verdiğiniz sitenen vergi için alınacak para miktarını 164 dolar için 26 Euro olark hesapladım, bir yanlışlık yapıyormuyum...
  İyi çalışmalar dilerim

 141. profilCANSIN CAKIR

  Merhaba
  Çok fazla soru ve cevap okudum. Çok yararlı faydalı bir ortam. Ülkemizin önce paypalı ardindan gumruk vergi limiterinin dusurulmesi cok uzucu. Soru cevap kisminda Estesizyen malzemeleri ile ilgili bir soru goremedigim için yazmaktayim 48 usd lik bir alisveris yapip paketin üzerine 25 usd yazdirmaya calisacagim. Șimdi paketin icerigi mezoterapi ampullerinden olusuyor. Turkiyede yasakli listesinde degil ama paketi acarlarsa limit asimindan dolayi ilac malzemeleri sebebiyle geri gonderilmesinden endiseliyim. Diyorum ki paketin icerigini faturada farkli bir esya olarak beyan edilse 48 usd lik faturada 25 usd gorunse gümrüge takilma olasiligi nedir? Deneme yanilma ile ogrenebiliriz tabi. Ancak benim asil endisem fark edildigi taktirde cezai islemlerle karsilasabilirmiyim. Cunku bazi paketleri acip Turkiyede ki piyasaya degerine bakilmasi durumundan farkli vergilendirme dilimleriyle karsilasan insanlar var. Cevaplariniz için simdiden tesekkurler.

 142. profilOnur Akın

  Hafzullah bey öncelikle çok kolay gelsin
  ben bundan 3 gün önce aliexpresten toplamda 3 kalem ürün aldım ama her bir kalem içinde aynı üründen 10 adet var ve herbir kalem ürün farklı satıcılardan. Üç kalemin toplam tutarı 93 usd ve hepsini tek seferde sipariş geçtim gümrüğe takılırmı diye sormayacağım üste yazdıklarınızdan anlaşılacağı üzre takılacak ancak benim merak ettiğim mevcut vergiden ziyade gözetim bedeli mali müşavir bedeli vekalet bedeli vs vs gibi bedeller. talep edilirmi bir arkadaşım öyle dedi ve beni çok korkutu

  • Hafzullah YILDIRIM

   Mali müşavir, vekalet felan vereni de hiç ömrümde duymadım. Ama alacağınız ürünler ne ile alakalı bilemem. Neye vekalet veriyormuşun ki.. Mantıklı gelmiyor. Vergisini öder teslim alırsın.

 143. profilErdal Altunbaş

  Öncelikle merhabalar;
  Ben Aliexpress değil Alibaba.com dan bir elektrikli bisiklet siparişi vermek istiyorum. Fiyat hem Tr den hem de Aliexpress ten çok daha uygun. Tekli satış da yapıyorlar. Böyle bir siprişin önünde vergilerini ve kargoyu da ödemek koşuluyla engel varmıdır? Fiyat 350 dolar ağırlık ise 70 kg civarında.
  Alternatif olarak kayınbiraderin bisiklet satan bir dükkanı var. Oranın tüzel kişiliği bir işe yarar mı?
  Şimdiden çok teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Tüzel kişilik çok bir işe yaramaz, vergisini öder teslim alırsınız. Başka bir problem çıkacağını zannetmiyorum. Hayırlı olsun şimdiden.

 144. profilEmirhan Ören

  Amerikadan 3500$ değerinde bisiklet siparişi vermek istiyorum ama yaptığım hesaplamada gümrük vergisi baya yüksek çıkıyor baska nasıl bir yol izleyebilirim gümrük vergisinin düşmesi için bisikletin ağırlığı 8.5 kg paketlemesi ile beraber 10 kg olur. Teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Maalesef o denli büyük ürünlerde, meblası da yüksek. Çok bir hareket edebilme alanınız yok. Yani gözden kaçaiblecek bir ürün de olmadığı için vergi ve kargo ücreti yüksek çıkar.

 145. profileses

  Hocam ben bijuteri ürünü getirmek istiyorum. ticari olarak.şimdi sayı çok olacak diyelim 1200 cift küpe tanesi 2 tl den. ticari vergisi nekadar çıkar ve bunu ticari vergi olmadan nasıl getirebiliriz. ve ticari vergi neden bu kadar çok çıkıyor. hesaplama sitenizde 1 euro 5000 ürün girdim 2400 euro vergi çıktı. bunu nasıl azaltabilirim..teşekkürler şimdiden.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar, ülke içine getirilen ürünlerin yasal satışı yapılması için vergileri mecburi ödenmekte. Ürünleri 5000 Euro bir ürün olarak da girebilirsiniz. Daha sağlıklı sonuç alırsınız.

 146. profilEmin

  Merhabalar Çin'den bitcoin üretme Makinesi getirteceğim tanesi 1500 dolar ve yaklaşık 5.5 kg. 10 tane kadar olacak. Sorum şu şekilde: Sizce tek tek mi sipariş etmeliyim yoksa 10 unu birden mi ? Gümrükte karşılaşacağım sorunlar ne olur? Çan'ımı çok sıkar mı? Astarı yüzünde pahalıya gelsin istemiyorum. Tüzel kişiliğim yok bireysel olarak getireceğim. Tüzel kişi olmadığım için 10 tanesi sorun olur mu? Eğer olmazsa gümrükte çıkan sorunları tek başıma gümrük müşavirine vs ihtiyacım olmadan halledebilir miyim. Vergisine razıyım. Teşekkür ederim. İyi günler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar sorduğunuz soruların tamamının cevabı yazdığım yazıda var. Lütfen yazıyı detaylıca okuyun, aklınızda bir soru olursa hala, onları cevaplayayım. Saygılar.

 147. profilCem

  Yurt dışından 50 dolarlık hediyedir kaydıyla bir ürün gelse onun gümrügü olurmu?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar sorduğunuz sorunun cevabı yazdığım yazıda var. Lütfen yazıyı detaylıca okuyun, aklınızda bir soru olursa hala, onları cevaplayayım. Saygılar.

 148. profilUğur

  Saygıdeğer hocam
  Öncelikle elinize dilinize sağlık böyle yarayışlı bir blog açmanız sebebiyle. Benim de bir sorum var.
  30 kg den fazla olan 30 euro yu geçen bir ürün ancak 1 adet olmak üzere bir şey getirmek istiyorum ancak gümrük vergisi dışında başka bir ücret var mıdır. gümrük müşavir ücreti gibi.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Teşekkürler yorumunu için. Gümrük vergisi dışında başka ek bir ücreti olup olmaması aldığını ürünün detayı ile de alakalı. Örneğin radyo özelliği varsa TRT Bandrol vergisi de alınır. Gibi..

 149. profilasu

  Merhabalar ben public desire markasından bir ayakkabı alıcam. Ayakkabının fiyatı 30 euro kargo parası da 15 euro acaba gümrük de takılma 30 euro demissiniz bu 30 euro içine sadece ürünün fiyatı mı dahil yoksa kargo parasıyla mı beraber 30 euro olmak zorunda simdi benim toplam ödüyceğim 45 euro oldugu için kargo dahil benim ayakkabım gümrüğe takılıcak mı teşekkürler

 150. profilSerdar Ertan

  Yav güzel kardeşim valla sinirimden gümrük sorusunu filan unuttum. Güvenlik kodu hatası nedir ya?! Topu topu 6 rakamdan oluşan kodumun kodunu 4. kere nasıl yanlış yazarım yaaa??!! Bilişim uzmanı filan imişsin. Terzi kendi söküğünü dikemez demişler. Tövbe tövbee?!

  • Hafzullah YILDIRIM

   Bu yazdığını yazarken güvenlik kodunu doğru yazmışın bak. :) Ayrıca hiçbiryerde bilişim uzmanıyım felan demiyorum. O kodu koymaya çok meraklı değilim ama milletin spam yorum yazmasına başka türlü engel olamıyoruz maalesef. Yine de dediklerini dikkate alıp bir çözüm yolu düşüneceğim. Teşekkürler.

 151. profilserdar ertan

  Neyse sinirlerim düzeldi. Sorumu soruyorum. Amazon dan toplam bedeli 30.2 euro olan bir kitap ısmarladım. Kitap 17 dolar posta ile birlikte euroyo çevirdiğimizde bu tutarı ediyor. Lakin tahmini teslim süresi geçti. Gazete köşe yazarının iddiasına göre ingilizcenin i sinden haberi olmayan gümrük memurları toplam bedel üzerinden işlem yapıyorlarmış bazen. Öyle olsa bile benim nerede takıldığından haberim olması gerekmez mi? Yoksa alaca karanlık kuşağına mı gider paketim. Ha bu arada uzun uzun giriş alanına yazdığınızda Güvenlik sorusunu tazelemek gerekiyormuş aksi halde yazdığında güme gidiyor. Copy paste özelliğini koysaydın konu ile ilgili Engin Ardıç'ın "Umudumuz Amazaon.com.tr "yazısını eklemek isterdim. Saygılar

  • Hafzullah YILDIRIM

   Bugüne kadar okuduğum en keyifli yorumlardandı. Dediğin güvenlik kodu arızasını güncelleme ile halledeceğim. Bildirim için teşekkürler, saygılar.

 152. profilCem Burak Atıcı

  Merhaba, bir konu hakkında bilgi almak için rahatsız ediyorum. Aliekspress’den 11 ayrı satıcıdan 11 ürün aldım. Toplam da ise 400USD$ ödedim. Euro olarak da kur değişmez ise 300€’ya tekabül ediyor. Ayrı satıcılardan aldığım için gümrükten muaf olur muyum? Her satıcıdaki ürünümün bedeli maksimum 81$ civarında diğer ürünler ise biraz daha ucuz.. 17,25,44 dolar civarında... Sadece bu konu da takıldım. Teşekkürler.

 153. profilEmrah oruç

  Hafzullah kardeşim öncelikle böyle faydalı bi platform oluşturduğun için teşekkür ederim. Herkese ayrı ayrı sabırla cevap veriyorsun. Taktir ettim. Okumaktan aciz mallar aynı soruyu defalarca sormuş sen de sabırla cevaplamışsın. Allah kolaylıl versin kardeşim

 154. profilGül Turan

  Iyi akşamlar ben Almanyada oturuyorum fon perde turkiyeden almak istiyorum.Gümrükte takılırmı.

 155. profilKutay Orbey

  Merhabalar. 2018 yılı için yurtdışı alışverişlerde gümrük limiti ne kadar olmuştur. Bilginiz var mıdır?

 156. profilMuhep Atasoy

  Ben ekran kartı aldım çinden. 30 euroyu geçiyordu ama hiç bir vergi ödemedim.

 157. profilBurhan oguz

  Sa. hafzullah bey ben aliexpresten 146 dolarlık program cihazı aldım sıtandart karga ile geldi 15-01-1018 den beri bekliyor ptt takip sorgulamada yaptıgımda gümrükte bekletiliyor diyo 9 gündür hiç işlemgörmüyor beklemelimiyim ne yapmam gerekiyor bi yardımcı olurmusunuz tşk..

  • Hafzullah YILDIRIM

   PTT şubesini gidip gümrük vergisi ve diğer ödemeleri halletmeniz gerekiyordu. Baya geç cevap vermişim ama inş bir problem çıkmamıştır. Standart karga da güzel bir ifade olmuş :)

 158. profilTiffany Perio

  Herhangi bir finansal problemin var mi? Hayatinizda yeni seyler baslatmak için hizli bir krediye ihtiyaciniz var mi? Eger öyleyse, kredi basvurusu hakkinda daha fazla ayrinti için bizimle iletisime geçin.

 159. profilMete kaya

  Hocam merhaba eğer bu sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim ben aliexprsten 2 yıldan beri küçük küçük ürünler getiriyorum burda kendim için yanlız bu işin ticaretini yapmak için kendime bir şahıs şirketi açtım ürünler buldum alibabadan tedarikçilerle anlaştım buraya kadar hiç bi sorun yok yaklaşık 500 $ tutarında 100 adet bi ürün getiricem mak 50 60 kg yanlız okadar çok kişi gümrükle ilgili şeyler söylüyorki hangisine inanıcağımı şaşırdım bir kişi %18 vergi+%20 kültür vergisi ve ayrıca gümrük memuru olmadan yanımızda kendimiz gidip alamıyormuşuz 1 gün durursa antredopolarda günlük 300 lira gibi bi bedeli varmış muhasebecimde diyorki şirket olarak gittiğinde tek sadeec %18 vergisini verip alıyomuşuz vs vs hocam bunun aslı astarı nedir yardımcı olursanız büyük duacınız olurum

  • HAFZULLAH YILDIRIM

   Mete bey şu verdiğim linke tıklayın. Bu sitemde bütün ayrıntılardan bahsettim. Hesaplamayı da kesin ve net bir şekilde ürünlerin doğru değerlerini girerek belirleyebilirsiniz.
   http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/

   • mete kaya

    hocam 320 euroluk hesapladım ürün adedi 100 olarak girdim 30 kg fazla dedim ab ülkesine bağlı değil dedim 15.500 gümrük vergisi çıkardı 320 euroluk ürünü bence bu bi saçmalık yada yanlış bilgi diye umuyorum cevaplarsanız memnun olurum

   • HAFZULLAH YILDIRIM

    Hesaplamayı yanlış yapmışsınız. Siparişiniz tek noktadan olacaksa 1 ürün ama 320€ olarak değerleri girmelisiniz. Yok farklı yerlerden ise 100 ürün 3€ ya da 4€ olarak hesaplama yapmanız gerekiyor. O şekilde de aşağı yukarı 140-155€ arası bir gümrük vergisi çıkıyor

 160. profilOrhan Ak

  Merhaba Hafzullah üstadım ben aliexpressden bi laser kesim makinası alıcam 68 kg 600 euro gümrük vergisini ödediğimde bu ürün gümrükden geçermi acaba, yasaklı ürün değil tek korkutan kilosu şimiden tşkr ederim .

  • HAFZULLAH YILDIRIM

   Orhan bey siz de aynı şekilde verdiğim linkten olup olmayacağını öğrenebilirsiniz. Açıklamak uzun sürer. Kendiniz görmeniz daha mantıklı.
   http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/

 161. profilAbdullah çelik

  SelamınAleyküm hafzullah bey hayırlı günler Thaylanttan 20kglik bir paketim gelecek Deniz nakliye ile acaba gümrükte takılırım fatura bedeli girilmemiş lakıin hediye olduğu yazılmış olduki gümrükte sorun oldu işlemler nasıl ve nerede yapılır İstanbul Çekmeköy de oturuyorum kolay gesin hayırlı cumalar

 162. profilOrhan

  Selamun aleykum alibaba dan ürün sipariş vereceğim deniz yoluyla yada hava yoluyla yada kara yoluyla hangisiyle gelirse gelsin ilçe ptt mize kadar bize ulasirmi yoksa gümrükten mi almamız gerekiyor

 163. profilHakan kaya

  Arkadaşlar yurt dışından Tayland,Dubai, Vietnam’dan alışveriş yapanlar hangi siteleri kullanıyorsunuz, ödemeyi nasıl yapıyorsunuz? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Sevgiler saygılar.

 164. profilözlem

  Mrb ben bisey ögrenmek istiyorum ben yurtdisindan türkiyeye akrabalarima paket yoliyacam bayram sebebiyle 20 kilo cikulata seker cocuklara dagitmalari icin bunun ücreti 1 er 2 er eurodan 4 er eurodan olusuyor toplam 70 euro yu felan gectimi vergi ödeniyormu gümrükde problem yasaniyormu 2 sene önce yoladik 160 euro civari toplam fiyata sorunsuzdu simdik nasil islem göriyor

 165. profilCredi ve Finans

  Merhaba, Krediye mi ihtiyacınız var? İhtiyacı olan insanlara yardım etmeyi amaçlayan sertifikalı krediyi veren şirket tarafından akredite edilmiştir. % 3 faiz oranıyla, 50.000.000,00 TL maksimum kredi limitine minimum 5,000,00 TL kredi vermekteyiz.

 166. profilerkan

  Merhaba Çin’den mal almak istiyorum . Aldığım ürün 5000 $ tutarında . Paketi gümrük de problem yaşamadan nasıl alırım hangi yolları izlemem gerekir? Ne tür belgeler istenir? Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

 167. profilDurdane Guney

  Faturalarınızı ödemek için bir krediye ihtiyacınız var mı? 100.000.000,00 $lık kişisel ya da ticari krediye ihtiyacınız var mı? % 2 sabit faiz oranı sunuyoruz.

 168. profilMehmet tuna

  Merhaba lar ben ebaydan berber makasi siparis verdim gümrükten gecermi

 169. profilMehmet tuna

  Merhaba ebaydan bir tane berber makasi siparis verdim urun 38 euro gümrükten gecermi amerika dan iste destekli siparisim

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *