Deep Web Nedir, Ne Işe Yarar, Nasıl Girilir

Deep Web Nedir, Ne Işe Yarar, Nasıl Girilir

İnternet'in bilinmeyen ve çok da masum olmayan karanlık yüzüyle tanışmaya hazır mısınız? Deep Web hakkında tüm bilinmeyenler yazımızda açıklığa kavuşuyor. Öyleyse tam olarak nedir bu Deep Web?

Öncelikle Deep Wep; sahip olduğumuz kişisel sunucularla giriş yapılamayan, herkesin erişimin imkanının olmadığı, günlük olarak kullandığımız internetten farklı bir alandır. Eğer siz de sadece mevcut internet tarayıcınız olan Internet Explorer, Safari, Google Chrome yada Firefox'u kullanarak web ağındaki bütün sitelere veya verilere ulaşabileceğinizi sanıyorsanız, büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Ayrıca Deep Web'e internet tarayıcıları haricinde arama motorlarından da giriş yapmak mümkün değildir.

Şimdi nasıl olur da bizim giremeyeceğimiz özel bir alan varlığını sürdürüyor diye soruyor olabilirsiniz. Onu da şöyle açıklayalım; öncelikle bir internet sitesinin arama motorları tarafından gösterilebilmesi için o sitelerin arama motorları tarafından indekslenmesi gerekir. Ancak Deep Web'de bu indeksleme işleminden çeşitli yöntemlerle gizlenen siteler yer alır. Bu nedenle biz onları görmesek bile o siteler internetin derinliklerinde varlıklarını sürdürmektedirler.

Erişilebilir web'in arkasında bir dünya

Tıpkı bir buz dağının okyanus içerisinde kalan görünmeyen yüzü olarak örnek verebileceğimiz Deep Wep'in içeriğinin arama motorları tarafından ulaşılabilen içerikten 30 kat fazla olduğu yapılan akademik araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır.

Buzdağının Altıdan Kalan Kısım - Deep Web ve Dark Web

Buzdağının altında kalan kısım : Deep web ve Dark web

Son olarak Deep Web'e girmenin oldukça sakıncalı olduğunu vurgulayalım. Zira içerik olarak uyuşturucu satıcıları, bilgisayar korsanları hatta seri katiller gibi tehlikeli unsurların bulunduğu Deep Web, FBI tarafından sık sık denetlenmektedir.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

Toplam 2 Yorum

Ali Yatarkalkmaz
Ali Yatarkalkmaz

16.12.2018 08:39:31

Kısa bir özet halinde yazmışsınız elinize sağlık. İnternette bu konu ile ilgili o kadar saçma bilgiler dolaşıyor ki böyle yazılara ihtiyaç var.

Hafzullah Yıldırım
Hafzullah Yıldırım

16.12.2018 11:16:27

Teşekkür ederim, umarım faydalı olabiliyorumdur.

kadir yegin
kadir yegin

24.02.2019 22:43:18

merhaba benim arabam transıt jorney aracıım marsa basıyor ama calişmiyor.yakıt gostergesı mars cevırırken sıfıra dusuyor.arac nıye yakıtkesiyor.arıza nedır acaba

Sende Yorum Yap

Benzer Yazılar

Voiser Kimin?
Voiser.net Nedir?
Voiser Yeni Ofisine Geçti
İzmit'te Pandemi (Tam Kapanma)
Bedelli Askerliğin Tarihçesi