Javascript çakışması sorununun çözümü

Javascript çakışması sorununun çözümü

Aslında java script çakışmalarının sebebi aynı selector'ün farklı yerlerde kullanılmasıdır. Örnek olarak Jquery'deki Lightbox uygulamasını bilirsiniz, ben yaptığım bir projede bu ve bununla beraber bir jquery keywords input kullandım ve hangisinin kodunu aşağıya koyarsam o çalışıyor diğeri çalışmıyor. Biraz javascript bilgisi olan arkadaşlar ne dediğimi anlarlar. Birçok çözüm önerisini uygulayıp düzeltmeye çalıştım ama nafile.. 

Her zaman olduğu gibi biraz araştırdım ve öğrendim ki "$" jquery selector değişkeni yüzünden oluyormuş bu çakışma. Javascriptindeki bütün dolar işaretlerini değiştirip "jquery" yazmak da yeterliymiş fakat bunu her JS dosyasında kullanamıyorsunuz. Zaten bu dolar işareti "$" Jquery'nin uzun halidir. Aynılar yani. O yüzden "$" işareti yerine "$x" veya "$handler" gibi değişken değiştirerek kullanabiliriz. Fakat değiştirirken de bunun değişken olduğunu belirtmeliyiz. 

var $handle = jQuery.noConflict();

gibi.. 

Hemen çakışan kodlamayı nasıl düzeltiriz örnek verelim.

Çakışan kodumuz;Selector'ü değiştirilmiş düzgün çalışan benzersiz kod ise;Benim gibi bu hatalar ile karşılaşan arkadaşların daha az zaman harcayarak çözüm bulmaları dileğiyle.. 

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusuyum. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak ekibim ile altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyoruz.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar