İmmobilizer arızası nasıl giderilir? Kendin tamir et.

İmmobilizer arızası nasıl giderilir? Kendin tamir et.
İmmobilizer arızası nasıl giderilir? Kendin tamir et.

Daha iki, üç gün öncesine kadar aracımdaki 2 aydır devam eden immobilizer arızası yüzünden aracı satmayı mı düşünmedim, immobilizeri iptal ettirmeyi mi düşünmedim.. Kafayı yedirdi bana, her sabah aracı çalıştırmadan önce 10-15 dk anahtarı çıkar tak, çıkar tak deli ediyordu. Güne stresli başlama sebebimdi. Eğer sizin de aracınızda immobilizer hatası var ise, iki-üç aylık tecrübelerim ile bu yazımın sonunda sorununuzu çözmüş olacağız.

İmmoblizer Nedir? ve İmmoblizer Ne İşe Yarar? konularını yeni bir yazıda derledim.

Adım adım ilerleyerek, sorunu bulalım ve çözelim.

Öncelikle bu immobilizer ne işe yarar? Nasıl çalışır?

İmmo olarak kısaltılan, türkiye de "çipli oto anahtarı sistemi"  olarak bilinen İmmobilizer, araba hırsızlığına karşı alınan en büyük önlemlerden biridir. Tamamen düz kontağı devre dışı bırakmak için tasarlanmış güvenlik sistemidir. Kontak anahtarıyla, motor sistemine yerleştirilen parçalarının birbiriyle eşleşmesi üzerine kurulan bir fonksiyondur. İmmobilizer genel olarak anahtar sistemiyle birleştirilse de bazı otomobil firmaları farklı teknikler geliştirerek bu sistemi kullanmaktadır. Bazı otomobil firmaları immobilizeri anahtara yerleştirmek yerine, bundan ayrı, şifre girişi isteyen bir klavye yerleştirmiştir. Ancak şifrenin girilmesiyle elektronik kilidin açılmasını mümkün kılmışlardır. Bunun yanında her otomobil firmasında farklılık gösteren immobilizer sistemleri vardır. Örneğin bazı firmalar immobilizer sistemi ile ateşleme sistemini kilitlerken, bazıları gazı kilitler. Yani aracınız immobilizer arızası veriyorsa, ya hiç marş basmaz, ya basar çalışmaz ya da basar-çalışır ama 2 sn sonra stop eder.

İmmobilizer sistem bir aracın güvenliği için yeterli midir tartışılır ancak Avustralya’da yapılan anketlere göre immobilizer kullanan araçların çalınma oranının % 75 azaldığı tespit edilmiştir. Bu da immobilizer kullanımının araç hırsızlıklarının önemli ölçüde önüne geçtiğini göstermektedir.

İmmobilizer iptali

Ne yazık ki kendi aracımda bulunan ve birden bire oluşan immobilizer arızası için Kocaeli'de tam tıkır deneyimli bir usta bulamadım. Herkes hemen iptal edelim diyor. İmmobilizerinizi iptal ettirmek son çözüm yolunuz olsun arkadaşlar. Her usta iptal edelim dediğinde, iptal ettirdiğinizde oluşacak sıkıntılardan bahsetmez. Ama immobilizeri iptal ettirdiğiniz zaman gösterge panelinde immobilizer arıza ışığı sürekli yanacaktır. Ve aracınızda immobilizer olmaması güvenlik riskidir. Ve satışta değer kaybı sebebidir.

Arıza anahtarda mı araçta mı?

Arızanın birinci tespit mekanizması olan, arıza araçta mı yoksa otomobil anahtarında mı onu anlamamız lazım. Eğer aracınızın yedek anahtarı duruyorsa, aracı onunla çalıştırmayı deneyin.

Eğer sorunsuz çalışıyorsa arıza yedek anahtardadır. Eğer yedek anahtarınız bozuksa, arıza giderilebilir. Yüksek ihtimal olan pil zayıflamasıdır sebep. Ucuz ve basit bir çözüm olduğu için mutlaka deneyin pili değiştirmeyi. 2 TL'ye pil alıp kendiniz takabilirsiniz. Anahtarlar kolay sökülür takılır. Pilleri ise Japon Pazarı gibi yerlerden, saatçilerden, kumandacılardan temin edebilirsiniz. Eğer pili değiştirdiğiniz halde arıza devam ediyorsa anahtar arızalıdır. Anahtarlar iki tiptir. Ya kömürlü ya da cam çipli. Anahtar yüksekten düşmüşse, suya girişse veya bir darbe vs aldıysa, içerisinde kömür veya cam çip zedelenmiş olabilir. Bu sorun, anahtarcılara göstermekten başka çözüm yolu bırakmıyor bize. Anahtarcılarda bozuk olan anahtar yerine yeniden immobilizer anahtar yaptırabilirsiniz. Mevcut immobilizer ile çalışan bir anahtarınız var ise onu baz alarak immobilizer kopyalama ile yeni bir anahtar yapacaklardır.

Eğer iki anahtarda birden immobilizer arızası veriyorsa sorun kumanda/anahtardan değil, araç beyni veya immobilizer anteninden kaynaklanıyordur. İmmobilizer anteni kontak uç kısmına bitişiktir. Eğer sök/tak vs yapmadıysanız bu durumun sorun sebebi olma ihtimali çok düşüktür. Araç beyni muhtemel sorun sebebidir. Araç beyninden olması, akü değişimi veya bitmiş olması, aracı başka bir araçtan takviye ile çalıştırmak, vurdurarak çalıştırmak, araç yıkama esnasında her ne kadar beyne poşet geçirselerde kaput içi yıkama vs araç beyninde immobilizer hatası oluşumunu tetikler. Araçtan araca göre değişir, benim araç soğukta veriyordu hatayı. Sabahları delirtiyordu. Bir çalışınca bir daha sıkıntı yapmıyordu. Ertesi gün yine aynı dert.. Ertesi gün yine aynı.. Bazı arkadaşlarda ise sıcak havalarda, bazılarında ise haftada bir veya ayda bir verebilir. Bu tamamen beynin elektrik / elektriksizlikten etkilenmesi ile alakalı bir sebeptir.

Aracı bilgisayara bağlayıp (VAG COM) sorun tespiti yaptıklarında düşük kumanda sinyali gibi bir uyarı alabilirsiniz. Kumanda ile alakalı zannetmeyin durumu. Ben bu sebepten ötürü kumanların ikisinin de pilini değiştirmiştim. Bir sonuç yok malesef. Aracınız çok detaylı bir rapor veriyor ise ayrı bir durum tabi ama benim Skoda Fabia detaylı bir rapor vermemişti. Düşük kumanda sinyali arızası olarak gösteriyordu. Ama çözüm alakasız.

İmmobilizer tamiri

Gelelim şu beyni kendine getirmeye. Araçlar insan gibi tamir edilmelidirler. Ve şaka maksatlı bir konu haline gelmiş olsa da, bir elektronik beyne sahip olan makinayı kendine getirmenin en iyi yolu onu dinlendirmek olacaktır. Dinlendirmek, stop edip beklemek değil, aracı bir süre off yapmaktır. Aracınızı çalıştırın, çalıştırdıktan sonra kaputu açın ve akü bağlantı soketlerini çıkarın. Araç aküsüz kalsın. Ve stop edin. Araç bu şekilde 15-20 dk beklesin. Daha sonra akü bağlantısını yapın ve aracınızı çalıştırmadan tekrar sökün. 10-15 dk sonra tekrar bağlantı kablolarını takın ve aracınızı çalıştırın.

Bu benim aracımdaki immobilizer arızasının çözümüdür. İki ay boyunca beni delirten, denemediğim çözüm kalmayan, neredeyse kırık-çıkıkçıya bile götürdüğüm, sanayideki kapısını çalmadığım usta kalmayan aracımın sorununu kendim bu şekilde çözdüm.

Umarım sizler için faydalı olmuştur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilercan aksu

  Selam arkadaşlar... aracım 2007 ford mondeo 1,6 125 beygir trend modeli aracı 1 hafta kullanmadık yanına gittikkapılar normal açıldı kontak açıldı ama ekranda immoaktif diye bi yazı geldi..marş basmadı bir türlü..yedek anahtarda aynı..burada sanayi sitesinde anlamadılar yedek anahtar yaptılar yok fazlada kurcalatmadık yani söktürmedik araç kaskolu olduğu içinde servisi 15 günü bulur dedi yardımcı oalcak arkadaşları bekliyorum tşk...05439505454 ercan aksu

  • Hafzullah YILDIRIM

   Ercan bey, immobilizer hatasının yukarıda da bahsettiğim gibi, ya anahtardan ya da elektrik arızasından kaynaklıdır. Eğer yedek anahtarda da yapıyorsa aracın aküsünü bir söküp takın.

   • Hafzullah kardeşim verdiğin bilgilerden dolayı teşekkür ederim ama anlayamadığım aracı çalıştırıp akü kutup başlarını çıkıracaz

   • Hafzullah YILDIRIM

    Aracı çalıştırın, daha sonra akünün kablolarını çıkarın. Araç çalışmaya devam eder. Daha sonra tekrar takmadan stop edin aracı. Beyindeki elektriği boşaltıyor.

   • Kadirmuluk

    Arabanin yedek enekterini taktim calisip istop ediyo simdi oteki anaktarida kabul etmiyo nasilyaparim

   • Hafzullah YILDIRIM

    Enekterler dışında bir sorun olabilir. Araba beyni gibi.

   • Safak satıcı

    Selamlar diesel 1.3 punto var bende 1aydır bu sorunu yaşıyorum Akü söküp takıldığında düzeliyor ama tekrar zamanla bunu tekrarlıyor sebep nedir acaba

   • Recep Yıldırım

    Araba çalışırken kutup baslalirini sökmek ve geri takmak beyine bir zarar verirmi

   • Rüştü

    Merhaba bende de 1.4 sembol var aynı arıza ama bazen çalışıyor bazen çalışmıyor marşı alıyor ama çalışmıyor her seferinde tedbir amaçlı eğimli bir yere bırakıyorum yedek anahtar da aynı hatayı veriyor

   • Ayxan

    Çok teşekkür ederim dediğinizi yaptım aracım düzeldi.Allah Razı olsun

  • Murat

   Hafzullah bey benim ara bam tam sizin anlattiniz gibi aracim 2013 1.5 dizel fiesta araci makinaya baglattim ustalar aracimda bisiy bulamadi lar hata yok arabayi saat 10 dan sonra calistirinca sicakta calisiyor sizin yaptiniz sekilde yapcam ama araba sifre ister diyolar nasil yapabilitim

   • Hafzullah YILDIRIM

    O araç marka ve modeline göre değişir, şifresini bilmeden yapmayın tabi böyle şeyler. :)

  • Ercan Aksu

   Araç sonunda yapıldı.fren merkezinin oraya kemirgen hayvan girmiş iki kaboyu yemiş sonuç kısadevre beyin yanmış yaptıramadık çıkma bulduk ostim sanayinden 2000 tlye çok şükür yaptırdık...burada önemli olan anlayan birine göstermek aracı işin ehline.. Yoksa her söken yeni bir arızaya neden oluyor dikkat edelim herkese tşk..

 2. profilemre SAKARYA

  Bendede 1.4 fabia choice var araba 1 yıldır bende severekte biniyorum. beni aracım da marş basıp çalışmama problemi var iki anahtar orjinel anahtarcıya ölçütürdüm sorun yok dediler. araba özellikle sabahları yani 1 gün falan durduktan snr çalışmıyor çalıştımı gün boyu dursamda çalışıyor bazen bir hafta sorun yapmıyor snr sorun tekrar ediyor araba çalışmıyorke kutup başlarını söküp takınca çalışıyodu bu gün öylede çalışmadı 10 dakika uğraştım nafile. araba 1 hafta kar altıında kaldı tık diye çalıştı ama inadı tutuncada çalışmıyor. benzin pompası sağlam yakıt filitersi 1. bobin değişti yine aynı. herhangi arıza ışığı yanmadı pc ye bağlantım bi kaç yerde oksijen sensöründen başka arıza göstermiyor arç tüplü yalnız biyerde ara sıra imo uyuşmamsı yazdı uzun oldu biraz pardon bir fikriniz varmı acaba sizinyaptığınız gibi yapıp aracı çalışırken kutup başlarınımı söksem?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Kutup başlarını sökmek aracın şarj dinamosunu tamamen kendine kullanmasını sağlar, voltaj düşüklüğünden kurtarır ve kutup başları sökükken aracı stop ettiğinizde elektrik aksamını da keseceği için reset atmış gibi oluyorsunuz. Aracınızın çalışmama durumu immobilizer ile alakalı bir durum olsaydı immobilizer ışığı (araç ve anahtar sembolünde) yanardı.

  • adm

   aynı sorun bende de var ustalar şamandıra diyor ona baktır ve orjinal olması lazım

 3. profilsezer yesılova

  Arkadaslar selam benm arabamın ımbolayzır antenı kırıldı napabılırım calısmıyo

 4. profilsevinc demir

  Merhaba benim arac lpg li anahtar isigi yanip sonmedigi zaman arac calismiyor yedek anahtariylada denedim ayni sonucu verdi ne yapmaliyim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar Sevinç Hanım;
   Akü azaldığında veya kısa zaman önce akünüz boşaldıysa eğer immobilizer anahtarı unutmuş olabilir. Akü başlarını söküp taktıktan sonra tekrar deneyin. Düzelme ihtimali var. Eğer düzelmez ise immobilizeri yeniden kodlatabilirsiniz.

 5. profilEnes aktaş

  Benim araba transporter volswogen çalışmıyor key not fount yazıyor yani anahtar bulunamadı buna ne yapabilirim :(

 6. profilHüseyin

  Selamunaleyküm Hafzullah kardeşim bende 2000 model renault twingo var aracın iki anahtarıda bende birisi imo hatası veriyo diğeri sağlam hata veren anahtar bazen çalıştırıyo bazen çalıştırmıyo çalıştırmadığında açma kapamaya basılı tutup marş basıyorum çalışıyor bu arızalı anahtarı böyle kullanırsam diğer anahtara veya ana merkezede zarar verirmiyim kısacası bu anahtarı neyapmam gerekir pilini yeniledim içini temizledim gene aynı

  • Hafzullah YILDIRIM

   Aracın bu şekilde çalışmasında bir mahsur yok. Beyne veya diğer anahtara zarar vermez. Fakat pilini değiştirdim demişsiniz ama ben pilin zayıf olduğu kanatindeyim.

 7. profilTolga SAMUK

  Merhabalar,
  Aracım opel corsa 1.0 essentia 2004 model.Benim aracımda da immobilizer arızası vardı fakat bazı tepkiler veriyordu.Araçla seyir halindeyken hız göstergesi kendi kendine oynamaya başlayıp kontağı kapatıp açtığımda anahtar işareti yanı sönüyordu.Aracı tekrar çalıştırdığımda normale dönüyordu.Ama bunu sürekli tekrarladığı zamanlar da oluyordu.Bugün akü başlarını çıkarıp dediklerinizi yaptım.Şimdilik bir problem yok acaba sorun kısa dönemde tekrar olur mu?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Araç immobilizeri gösterge paneli üzerinde olur. Gösterge panelinde olan yazılımsal sorunlarda bu tarz hatalar almanız normal. Araç elektriğine biraz yüklenerek dener misiniz, sorun olacak mı? Tüm farları, klimayı, teybi, sinyalleri açın sorun tekrarlanacak mı?

   • Tolga SAMUK

    EVet dediğiniz ile bi bağlantısı var sanırım çünkü genelde 4 lü ler yanınca,radyo açılınca klima a.ıp kapanınca gibi tetikleyen durumlar oluyor.Peki bunun çözümü nedir?

   • Hafzullah YILDIRIM

    Araç şarj dinamosunda problem var gibi görünüyor. Aküyü de kontrol ettirmekte fayda var. ikisinden birinde gibi problem. Aracı bu şekilde kullanmayın. Elektrik aksamında daha büyük hasarlara sebep olabilir.

   • Tolga SAMUK

    Aküyü yeni değiştirdim. Değiştirmeden önce de aynı sorun devam ediyordu.Şarj dinamosunu bi ustaya göstereyim.1 senedir bu sorunla uğraşıyorum.Umarım sorun çözülür çünkü arabadan soğumuş durumdayım.Immobilizer ile ilgili yapmam gereken bişey varmıdır yoksa sadece şarj dinamosunu göstermem yeterli midir?Bu arada ilginize teşekkür ederim.

   • Hafzullah YILDIRIM

    Ne demek, keşke daha fazla yardımcı olabilsem. Yukarıdaki yazıda da belirttiğim gibi benzer bir problem yaşamıştım. İnsan gerçekten arabasından soğuyor, ama çok şükür ben çözdüm çözeli bir daha karşılaşmadım problemle. Baktırdıktan sonra zaten şarj dinamosu da problemsiz ise aracınızın gösterge paneli arızalıdır. O zaten son aşama, ya değiştirirler ya da iyi bir araç elektronikçisi yapar.

 8. profilHüseyin

  Emin olmak için iki anahtarın pillerini ikişerkez değiştirdim diğer anahtarda sorun olmasa bile değiştirdim sıkıntım kendi kullandığım anahtarımda diğeriyle hiç bi tutukluk yapmıyor hiç sorun yaşamıyorum ama arızalı olan uğraştırıyor beni iki anahtar kullanıyoruz acaba çakışma gibi bişeymi yapıyor anlamadım gitti özellikle arabadan iniyorum kumandadan kitliyorum tekrar acıyorum tam marş bascam hatayı veriyo eğer düğmeye basılı tutarsam sorun yok ve bidahada arabayı kilitleyinceye kadar sorun çıkarmıyo delirtti beni

  • Hafzullah YILDIRIM

   Donanımsal veya yazılımsal bir problem var gibi. Bu şekilde kullanmanız herhangi bir hasar veya problem oluşturmaz, yine de erken gidermekte fayda var. Bu şekilde zorlamanın bir faydası da yok gibi. Bir oto anahtar veya immobilizer kodlaması yapan yerlere sorun isterseniz. Onlar bilgisayar ve vagcom yardımı ile problemi görebilirler.

 9. profilMustafa

  Merhaba

  Opel vectra b kasa 2001 model aracım var aracımın sorunu seyir halinde giderken stop ediyor bi daha da çalışmıyor stop edince imbobilizer anahtar lanbası yanıyor
  Çalışması için ya 20 30 dak beklemem gerekiyor yada kutup başını söküp takmam gerekiyor bunları yaptım mı araç çalışıyor ama belli bi yol gittim mi 10 15 dak sonra gene stop ediyor
  Bende önce ki sahibi orjinal anahtarı ve yedek anahtarını kaybetmiş başka bi anahtar yaptırmış
  Bana beyinden dediler onu değiştim gene aynı sorunu yapmaya başladı başka şeylerde denendi ama sorun çözülmedi araç seyir Halinde giderken imbobilizer arızası verdiğini göre göre kimse anahtar demedi size sormak istiyorum sorun imbobilizer olabilir mi

  • Hafzullah YILDIRIM

   Sorununuz zaten immobilizer. Size kim beyinden dediyse çok bilgisizce masraf yaptırmış. Araç immobilizerleri beyinde olmaz, gösterge panelinde olur. Opellerde immobilizer direkt gazı kestiği için stop edebilir. İmmobilizeri yeniden kodlatmayı deneyebilirsiniz. Veya öncelikle anahtarların pillerini yenileyin derim. Eğer bu iki çözüm de geçersiz olursa gösterge paneliniz arızalıdır. Ya iyi bir elektronikçi yapar, ya da değiştirirler. Çıkma falan bulabilirseniz daha ucuz bir çözüm olur sizin için. Geçmiş olsun.

 10. profilserkan nadar

  Hocam kolay gelsin benim 2003 otomatik mondeom var araci alali 1 ay oldu hatasin halen bulamadik hatasi bazen 3gun baxen 1hafta sure gectikten sonra mars basiyor ama arAc calismiyor.ustalar baktilar bujiye akim gelmiyor dediler volen sensoru.bobin buji buji kablosu hepsini orjinaliyle degistirdik ama halen ayni hata bazen sabahlari calismiyor 5-6saat sonra tekrar caliyor bana yardimci olursaniz dua ederim sıkıldım bu aractan tekrar kolay gelsin

 11. profilşenol

  C4 aracın .yedek ve susta lı anahtarları aracı çalıştır mıyor. Ekranda anti Theft fault yazıyor. Anahtarları ölçüt sağlam çıktı. Kutup başı söküm yine olmadı.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Probleminiz anahtarda değil. Araç immosunu yeniden kodlattınız mı? Araç akü voltajını ölçtürdünüz mü? Durum normal olmasına rağmen hala hata alıyorsanız gösterge paneliniz arızalı olabilir.

 12. profilNecati kanemir

  Aracım 2000 model Milenyum hyundai accent gösterge panelinde kontagi cevirince anahtar isareti yanarsa calisiyo yoksa calismiyo ne yapmam lazım?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Yedek anahtarda mı aynı problem var? Eğer sadece bir anahtarda ise anahtar pilini değiştirin, veya immo kömürü de olabilir bazı araçlarda. Eğer sert bir düşüş felan olduysa o kırılmış olabilir. Eğer yedek anahtarda da yapıyorsa araç immosunu yeniden kodlatın. Ona rağmen hala hata alıyorsanız gösterge paneliniz arızalı demektir.

   • Ahmet ceylan

    Üstad kodlatma nasıl oluyor hiç bilmiyorum reno kangoo 2001 model immobilizer ışığı hızlı hızlı yanıp sönüyor ateşleme olmuyor yedek anahtarla yok aceba sorun anahtarda mı

   • Hafzullah YILDIRIM

    Sorunun anahtarda mı araçta mı olduğunu anlamanın tek yolu yedek anahtarla denemektir. Pil değiştirmeyi dene bir, belki düzelir.

 13. profilsamet buyran

  hocam ilk defa basıma geliyor aracım volvo c30 anahtarı takıyorum herşey çalışıyor fakat ekranda direksiyon dönüşü tekrar edin yazıyor araç çalşımıyor tum aksamalr çalıyor araç çalışmıyor neden olabilir

 14. profilYavuz can

  Merhaba
  2009 hundai accent era
  Direksiyon kendini kilitledi anahtarı takıyorum hiç bir şekilde dönmüyor direksiyonu sağa sola cevirmeme rağmen olumsuz yedek anahtarida var oda olumsuz
  Yardımci olursaniz sevinirim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Direksiyon kilidini açmak için kontağı takın, tam anahtarı çevirirken aynı anda direksiyonu da boşluğa doğru çevirin. Direksiyon kilidi çoğu araçta anahtarı da kilitler, döndürmez.

 15. profilburak cücük

  mrb sizen ricam en kısa zamanda cevaplamanız ...(araç emanet ve ne yapmam gerekiyo bilemedim )araç 2006 ford fiesta dizel motor aracın sis lambalarını 2 saat kadar açık bırak unutmamdan ötürü aküsü boşalmış ve marş basmadı mecburen vurdurduk bu işlemden sonra aracı stop edittigimde aracın gösterge panelindeki kilitli araç ışığı yanıp sönmeye başladı ne yapmam lazım çook acilll lutfen teşşekürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar, araç immobilizer arızasının en büyük sebebi akü boşalması, vurdurma ve takviye yapma gibi dengesiz yetersiz elektrik akımı ile araç çalıştırmaktır. Önce akü kutup başlarını sökü takın. Eğer hala hataya devam ediyorsa bir oto anahtarcıya gidin ve araç immobilizerini tekrar kodlatın. Daha fazla çalıştırmaya uğraşmayın, daha büyük ve masraflı hasarlara sebep olursunuz (gösterge paneli yanması gibi).

 16. profilHasan

  Ben 99 Honda cıvc arac aldım kumanda kapatıp açmıyordu kontak ahahtarı ile açıp kapatıyordum kapıları sonra kumandanın pilini degıstırdık ve aracın kapıları uzaktan açılıp kapanmaya başladı yalnız aracı calıştırdıgımda ahahtarı ışığı yanıp yanıp sönüyordu ve hala oyle ama tak Dıye çalışıp kapanıyor motor falan bı sıkıntı yok tek sıkıntı ışığın yolda gıderkende yanıp yanıp sonmesı yardımcı olursan sevınırım.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Immo beyni ile alakalı bir durum gibi görünüyor. Çalışıp sonra stop etmesi immonun devreye girdiğinin belirtisi, gazı kesiyor güvenlik amaçlı. Yukarıda yazdıklarımı denediniz mi? Eğer sorun devam ederse iyi bir immo bakan yere götürürseniz yeniden kodlama ile hallederler diye düşünüyorum.

 17. profilÜmit Akçay

  Selam arkadaslar benim aracımda 2000 model hyundai accent milenyum kasa immobilezer isigi yanmadigi icin aracim calismiyor.Ne yaptiysam duzelmedi. Ne yapmam lazim sizce?

 18. profilYavuz keskin

  Peki teyip sifirlayacakmi sifre isteyecekmi

 19. profilhasan

  S.a. 99 model golf 4 var anahtari ceviriyorum iki sn calisiyor sonra stop ediyor.
  Immobilizer hatasi dediler ama immobilizer isigi ekranda yanip sonmuyor.
  Anahtarlara baktirdim bir sey yok iyi dediler
  Ne yapabilirim

  • Hafzullah YILDIRIM

   İmmobilizer arızası olsa immobilizer ışığı yanardı. Eğer yanmadan gaz kesiyorsa ateşleme sistemini ve gaz kesme mekanizmasını kontrol ettirin. Sorun buralardadır. Geçmiş olsun.

   • Hasan

    Arızayı çözdüm şöyle immobilizer hatası ama ışık yanmıyordu.
    ben beyinini değiştirmiştim aracın eski beyin arızalı idi onu taktık immobilizer ışıgı yanıp sönmeye başladı sonra söküp beyni yeniden taktım düzeldi bir daha arıza vermedi.

   • Hafzullah YILDIRIM

    Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. Bizimle paylaştığınız için de şahsen teşekkür ederim.

 20. profilburak incegul

  aracım hyundai accent admire immibilizer ışığı hıc yanmıyor ama aracım sorunsus calışıor sorun nedir acaba

  • Hafzullah YILDIRIM

   Bazı immobilizer problemlerinde masrafsız ve kolay yoldan sorunu görmezden gelmek için immobilizeri iptal edebiliyorlar. Aracın daha önceki sahipleri bu tarz bir uygulamaya gitmiş olabilir.

 21. profilugur boztaş

  merhaba benim aracım 1.5 kangoo immo lambası yanmıyor dörtlü filan çalışmıyo sadece kontak basıo ve arac calışmıyo

  • Hafzullah YILDIRIM

   Gerçekten ilginç. Her hangi bir fikrim yok, bakmadan bir şey söyleyip sizi yanılmak istemem.

  • Siz sorunu hallettiniz mi benim aracımda da ayni sorun var

   • Hafzullah YILDIRIM

    Dörtlü aslında çalışıyordur, sadece gösterge panelinde göstermiyordur, araçtan inin ve dörtlü lambalarına bakın yandığını göreceksiniz. Gösterge paneli ile alakalı bir problem. Giriş çıkış soketlerini bir zorlayın. Kendine gelmez ise çip arızası olabilir.

 22. profiltalha turan

  merhaba benim aracım ala romeo 147. kntağı çevirdiğimde immobolizer failure diyor ve sağ koltuk öne doğru eğlyor boşluk var koltukta göstergede koltuğa benzer bi şey yaıyor ilk çalışırken bi kaç defa kontağı takıp çıkarına hata vermiyor sorun e olabilir

  • Hafzullah YILDIRIM

   Koltuk ile immonun nasıl bir bağlantısı var anlayamadım. Birbirinden bağımsız çipset hataları gibi. Daha önce aracınızın gösterge paneli su felan aldı mı?

 23. profilSüleyman yılancı

  Selam iyi akşamlar benim araban megane 1 98 model arabam marş basıyor bi sorun yokken çalışmıyor ara sıra böyle oluyordu sonra kapıları kitleyip açınca çalışıyordu şimdi elektrik işareti gibi bi işaret yanıp sönüyor ve araba çalışmıyor ve köyde oturduğum için ustaya gösteremiyordu aça ne arıza olabilir

  • Hafzullah YILDIRIM

   İşaret nasıl bir işaret? Bir sigorta yanmış olabilir. Kontrol edin. Eğer immobilizer işareti ise diğer anahtar ile deneyin. Son olarak akü bağlantılarını söküp takın. Eğer bunlara rağmen yine çalışmıyorsa çok fazla zorlamanızın manası yok. Bir ustaya gösterin.

 24. profilSüleyman yılancı

  Kalp grafiği gibi bi işaret sağdan ikinci işaret maalesef yedek anahtarım yok ve işin zor kısmı burda iyi ustada yok yani anlamıyorlar akü yü söküp yenisini taktım yine çalışmıyo bi arkadaş diyor anahtarı tanımıyor olabilir mi acaba teşekkür ederim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Sorun immobilizer olabilir o zaman. Çünkü kilit bağlantısı ile başka bir mantık kuramıyorum. Bunu da iyi bir anahtarcı halledebilir. Yine de diğer sebepler üzerinde de durmanız iyi olabilir. Geçmiş olsun.

  • BURAK SARI

   Aynısı benim başıma geldi akünün olduğu yerde büyük ana sigortalar var onlardan biri yanınca elektrik arızası veriyor ve araç marş bastığı halde çalışmıyor tabi bu sorun kalp grafiği gibi işaret çıkınça oluyor

   • Hafzullah YILDIRIM

    Bu sorun hakkında bir fikrim yok, yaşamadığım için size bir şey önermem yanlış olur. Sanayinin yolu görünmüş size.

 25. profilÖmer Tuğral

  Merhaba Hafzullah Bey,
  Sorunun çözümü için aracı çalıştırın ve akü soketlerini sökün demişsiniz. Ancak şu aracım hiç çalışmıyor. Bu durumda ne yapılabilir.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Aküyü kutup başlarını sökün, bir-iki dakika bekleyip tekrar takın. Çalıştırmamızın sebebi araç çalışırken voltaj yükselir, akü zayıf veya yıpranmış ise gücü emecektir, aküyü söküyoruz ki tüm verim beyne gitsin. Yine de çalıştırmadan söküp deneyin. Başka bir araçtan sizin akü kutup başlarına takviye de yapabilirsiniz.

 26. profilHüseyin KILINÇ

  Ustam iyi günler. Aracım Ww golf 4. Arabam ayda 1 yada 20 günde 1 immoya geçiyor ve çalışmıyor. Son olarak immoya pas ettirdim ve kontak kısmına gelen immo kablosunu çıkardım fakat 1 ay sonra aracım otomatik olarak immoya tekrar yazmış ve çalışmadı 5 aydır immo pas ettiriyorum neredeyse çözümü bulamadılar sizce ne yaptırmam gerekli araç atiker sıralı sistem lpg li. Araç immo ya geçtiğinde 2 sn çalışıp stop ediyor bu yüzden çalışırken akü kablolularını çıkarmak mümkün değil. Sizce sorun neresinde Isparta'da çözüm bulabilecek kimse kalmadı ? Yardımcı olursanız sevinirim . Tşkler

 27. profilHüseyin KILINÇ

  Kutup başlarını söküp denedim aracın beynini değiştirdim gene olmadı ... Pas edilen immo kendi kendine Nasıl yazar anlam verebilmiş değilim bu bir anahtar arızası değil sonuç olarak farklı bir arıza var ama bulamıyoruz

  • Hafzullah YILDIRIM

   Pas edilen immo, araç immoyu algılayamadığı için de arıza veriyor olabilir. Keşke pas etmek yerine immoyu tekrar kodlatsaydınız. Problem köklüce çözülürdü.

   • Hüseyin KILINÇ

    Hocam immo pas edildiği andan itibaren normal anahtarla bile çalışması gerekmekte sistem olarak aracın beynindeki şifre sorgusunu kaldırdığınız anda araç bidaha şifre istemeyecektir telefonunuzun pin kodunu kaldırmak gibi birşey bu ama benim aracın beynindeki şifreyi kaldırıyoruz ama bir süre sonra araç kendisi tekrar yazıyor ilginç ...

   • Hafzullah YILDIRIM

    Gerçekten ilginç bir durum. İmmo iptal olmamış o zaman. Olsa sizin de dediğiniz gibi tekrar arıza vermez.

 28. profilALİ CETİNKAYA

  Hocam merhabalar.
  2002 model Ford Focus arabam var. kontağı 2 konumuna Getirdiğimde saatin üzerindeki lamba hızlı hızlı yanıp sönüyor araç çalışmıyor yedek anahtarı denedim o da aynı şeyi yaptı Ne yapmam gerekir Yardımcı olursan sevinirim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar Ali bey, Yukarıda yazıda anlattığın çözümleri uyguladınız mı?

   • ALİ ÇETİNKAYA

    özel arabayı çalıştırdıktan sonra Kutup başlarını Sökün demişsiniz ama biz arabayı hiç çalıştıramıyoruz

   • Hafzullah YILDIRIM

    Çalışmıyor iken sökün ve 1 dk sonra tekrar takın, beyin elektriği gidip geldiğinde kendine gelebilir. Eğer hala gelmez ise, immoyu tekrar kodlatmak gerekebilir.

 29. profilzeki yeşilmurat

  Üstadım sorum şu 2001 fiat palio 1.2 vikendim var araçta anahtar ışığı yanmadığı için kontak çeviriyor lakin çalışmıyor. 2 gün çalışıyor 3 gün yatıyor. ustalar beyin diyor. anahtarcıya gittim cihaza taktı anahtarda sorun yok dedi. tam satacam sürekli sorun çıkarıyor derdi bitmiyor sorunlu aracı satmakta bana yakışmaz lütfen derdime biçare selametle.

 30. profilengin

  merhaba, araç benzinli nissan juke aracımda bir aydır devam eden bi sorun anahtarımın bir tanesi ara sıra da olsa çalışıyor diğeri hiç çalışmıyor sarı immo ışığı yanıyor bazen kapıları açmada bazen de start yapmada uzun süre zorluk çıkartıyor sıkıntı bu şekilde nerededir çalışmayan anahtarın pilini değiştirdim yine çalışmıyor acaba pili çıkardığımızda anahtar kendini resetliyor mu? ikinci arada çalışan anahtarında pilini çıkartamadım, araç seyir halinde iken sarı ikaz lambası yandığında starta yakınlaştırıp neredeyse değdirdiğimde susuyor bana bi akıl verin,birde araç çalışırken akü bağlantılarını sökersek arabaya sıkıntı olur mu?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Eğer aracınızda bir problem iki anahtarda da aynı tepkiyi veriyorsa, problem araçtadır. İki anahtarda da problem farklı boyutlardaysa problemler anahtardadır. Anahtarınızı suya maruz kalmadı veya sert bir düşme yaşamadıysa çok çok yüksek ihtimal pildir. Anlattığınız arıza da zayıf pil ile alakalı gibi. Değiştirdiğiniz pil marka ve pil modeli aynı olsun. Ayrıca anahtar pilini çıkardığınız zaman anahtar kendini resetlemez. Yani unutmaz bilgileri.

 31. profilKenan

  Merhabalar aracim 2008 model 1.4 diesel polo kontağı 2. Kademeye aldığım zaman motor ikaz lambası gelmiyor sadece abs lambası yanıyor ve çalışmıyor sök tak vs aç kapa motor lambası yanıyor ve araba çalışıyor sebebi hakkında bilginiz var mi

  • Hafzullah YILDIRIM

   Araçta kronik bir sorun olsa mutlaka ama mutlaka çalışmamaya devam ederdi. Muhtemelen temassızlık gibi bir problem var. Akü bağlantılarını iyice sıkın ve kaput içerisindeki sigortaların bağlantılarını da kontrol edin. Gevşemiş bir sigorta böyle problemlere sebep verir.

 32. profilmehmet şen

  Merhaba, ben de alfa 156 var. 1 ay içinde 6 kez çalışmama yaptı immo hatası ışığı yanıyor. Defalarca uğraşıyorum çalışmıyor. 5 6 saat sonra çalışıyor. Çalıştığı zaman gün için orun yaratmıyor. Ne yapmam gerekiyor çok can sıkıcı.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Haklısınız çok can sıkıcı bir durum gerçekten. Yukarıdaki önerilerimi denediyseniz ve hala problem yaşıyorsanız bu şekilde kullanmaya devam etmeyin. Devamında gösterge paneli yakmaya kadar ilerler. Ve bu maddi açıdan daha büyük problemlere sebep olur.

 33. profilHasan kapcı

  Hafzullah bey merhaba 2009 Mitsubishi outlander im var göstergede immobilezer haberleşmiyor diye sarı renkli anahtar işareti çıkıyor araç çalışıyor anahtar kapıları da kontrol edebiliyor. akü kablosu çıkarıp taktım gene hata verdi. neyapabilirim. teşekkür ederim.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Ya daha önce immobilizer iptal edilmiş ya da gösterge panelinde bir problem var gibi. Çünkü immo ışığı yandığında araç çalışmaz. Veya çalışır tekrar stop eder.

 34. profilHasan AKINCI

  Merhaba,

  Benim aracım 2001 renault scanic 1.6 otomotik lpgli aracımın sabahlar arıza ışığı yanmakta özellikle soğukken bilgisayara bağlattım ve iki hata tespit edildi(immobilizer hattı arızası(aralıklı) - enjektör devresinde arzı 1.silindir(aralıklı) ) arızaları sildirdim sabah yine yandı bırakın bakalım dediler.Araçta daha önce 5.000,00 tl masraf yaptırdım artık masraf yaptıracak durumum kalmadı belirttiğiniz gibi yapmam durumunda başka bir arıza açarmı acaba. Tedirgin olduğum için tekrar masraf açmasından. Yöntem mantıklı geldi.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Sanayidekilerin de yapacağı ilk şeylerden biri bu olacaktır. Bu problem kışın size daha fazla sorun yaşatacaktır. Bu kadar masraf yapmasaydınız keşke, çok masraf çıkartan bir aracı satmak gerektiğini düşünüyorum. Araçlar da beyaz eşya gibidir. Eğer sürekli bir masraf açıyorsa, sürekli açacak da demektir. Çünkü parçaların ömürleri birbirlerinden çok da bağımsız değildir. Bence yukarıda anlattıklarımı bir deneyin derim.

 35. profilMehmet Dinçer

  (Direksiyon kilitli olmasına rağmen motor çalışmaya hazır ) arızası nasıl giderilir. TÜTÜRK ağır kusur.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Direksiyon kilidi kilitlenmiş iken kontak dönmez ve araç çalıştırılamaz. Direksiyonun kilitli olduğunu farkedemeyen biri sizin aracınızı çalıştırıp ilerleyebilir ve bu durum çok büyük maddi ve manevi zararlar açabilir. Yani aracınızın kontak içindeki mekanik aksamlarında bir problem var. Arıza kontak değiştirmeye kadar gidebilir.

 36. profilCan

  Abi benim aracım 2011 pejo 206 kontağı açıyorum hiç tık yok akü var elektirikciye götürdüm beyin arızalı diyor fakat vurdurdugum zaman çalışıyor imo ariAsi olabilirmi kapılar kapanmıyor bazen kumandadan açıkçası ustaya pek güvenmedim aracı bilgisayara bağlamadan beyin arızalı dedi mars motoruna elektirik geliyor çalışmasında sıkıntı yok ama anahtarla çalışmıyor vurdurumam gerekiyor inşallah yardımcı olabilirsiniz

  • Hafzullah YILDIRIM

   Beyin arızalı diye bakmadan hüküm veremez. İmmobilizer arızası ise immo tekrar kodlanır. Beyin chipsetine dokunulmaz. Ama bence anahtar pilini bir kontrol edin derim.

 37. profilMehmet

  Merhaba lar hocam,aracın 2012 linea gösterge panelinde araç kilit işareti cikiyor (immolizeer)kumanda pilleri ve araç in aküsu yeni yedek anahtar da marş almiyor bazen günde 5 kez bazen haftada 1 gün yardimlariniz için şimdiden teşekkürler saygılar

  • Hafzullah YILDIRIM

   Kronik immo problemleri. İmmobilizerin tekrar kodlanması gerek. Bu şekilde sürekli kontak aç kapa veya marş bas vs devam ederseniz daha büyük hasarlara sebep olur. Biraz önce yaptırmanız dileğiyle.

 38. profilşükrü

  Aracım 2008 model fort cornetım var anahtarın pılı degıştırdım sonrası kabus anahtar canı ısterse çalışıyor ıstemezse calışmıyor bana yardımcı olurmusunuz

  • Hafzullah YILDIRIM

   Yedek anahtar da mı aynısını yapıyor?

   • gehmi kocaman

    Merhaba Aracım pegeut 206 2008 model 1.4 lpgli
    benim sorunum kumanda kapatmıyordu ara.çla işe geldim iş ýerinde kumandanın içini açtım tekrar kapattım araç.ı şimdi çalıştıramıyorum ne yapabilirim aracım iş yerinde kaldı yedek anahtarımda yok kumandam sadece kapıları açıyor kapatmıyor araçta çalışmıyor yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar

 39. profilkemal kunttaş

  merhabalar, benim aracım vw polo classic 2001 aracım normal çalışıyordu. evin önüne geldim stop ettim eve gittim 2-3 saat sonra marşa bastığımda çalıştı ve stop etti. önce boğaz kelebeği dediler, sonra immobilizer hatası dediler. yardımlarınızı bekliyorum hocam.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Çalışmadan önce araçtaki akü ışığı hariç tüm ışıkların sönmesi gerekir. Eğer anahtar veya kilit işaretli bir ışık sürekli yanıp yanım sönüyorsa veya yanık kaldıysa, araç çalıştıktan 1-3 sn sonra stop ediyorsa immobilizer arızasıdır.

 40. profilAhmet GÖKULU

  Hafzullah bey merhaba,Aracım 2005 model otomatik vites benzinli Hyundai GETZ,Sanırım bende de İmmobilizer problemi var ,gösterge tablosunda Araç anahtar ışığı yanınca araç çalışıyor,yanmayınca çalışmıyor.iki anahtarda aynı tepkiyi veriyor.Araç çalışırken Akü kutup başlarını söküp takma işlemini yapmak istiyorum .çalışırken sökme işleminde (+) (-) hangi sırayla yapmalıyım ,bir de takarken aynı sırayla mı? teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Sırası farketmez. Sadece + veya - yı sökmeniz yeterli. İkisini de sökmenize gerek yok.

   • Ahmet GÖKULU

    Hafzullah bey merhaba,size yazmamın ardından 2 yıl geçmiş ben bahsettiğim işlemi uygulamadım o günden bu yana yine en fazla 2-3 kontak açıp kapamadan sonra imo ışığı yanıyor ve aracım çalışıyor,çalıştıktan sonra ışık sönüyor. devamında sonra hiç bir sorunla karşılaşmıyorum.Bu gün bakım için gittiğim özel tamir servisinde durumdan bahsettim. sizin sistemi uygulamak istediğimi söyledim.verdiği cevap : Araç çalışırken Kutup başını söker sen ,beyin normal çalışan bir sistemden farklı bir durumla karşılaşınca ,beyni yaka bilirsin .dedi ben de vazgeçtim .Bir de burada yazanların % 90 ını okudum ,ben dahil :) herkes sanayide ki tamircilerden bahsediyor,yetkili servise giden yok..Yakında Servise yolum düşecek bir de onların fikrini almak istiyorum..
    çalışırken kutup başı çıkarınca beyinin yanma olayını aydınlatırsanız sevinirim ,bir de çalışırken ilk aküden ayırınca aküsüz çalışma süresi ne kadar olacak teşekkürler .

 41. profilOzan özel

  Merhaba aracım 99 model golf 4 dün arabamı kullandım ve park ettim. Bu sabah anahtarı cevirdigimde tak diye bir ses duydum, kontak dönüyor gösterge ışıkları yanmıyor, araç marş yapmıyor sadece teyibe elektrik geliyor. Vurdurdum çalışmadı

 42. profilMünir Can Özgünsür

  İyi günler hafzullah bey benim aracım 2013 model fiat linea urban paket 1.3 multijet 95hp aracımda yaklaşık 3 haftadır bir sıkıtnı var önce kumandalı anahtardan dedi servis yedek anahtarı kullanmamızı söylediler öyle yaptık ama sorun geçmedi.ve aracım kumandalı anahtar takılıyken hareket halinde defalarca söndü tekrar çalıştırdım defalarca kez servise gittim kod hatası deyip duruyorlar sizin yorumunuzu okudum size yazmak istedim acaba araçtaki sorun nedir ve bu aracın tüm periyodik bakımları yapıldı en son bakımından da 1 ay önce çıktı akabinde bu ağrızalar başladı yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Hafzullah YILDIRIM

   İmmobilizer arızasına benzemiyor çünkü immobilizer araç çalıştıktan sonra kontrol yapmaz. Eğer aracınız stop ediyorsa, mazot pompası veya kelebeklere vs bakılmalıdır. İşin ustası biri yapar, anlattıklarınıza göre büyük bir probleme benzemiyor.

 43. profilCaner

  Selam benim 2009 model otomatik hyundai Era tüplü var sorun şu. Araç günlerce yattıktan sonra tek marşta çalışıyor fakat motor soğumadan 10 15 dakika sonra 5 veya 6 kez marş yaptıktan sonra çalışıyor bujileri değiştim sorun sizce ne olabilir Tşk

 44. profilsıdıka

  Merhabalar aracim hyundai getz otomatik vites hem gazlı hem benzinli. Arabam sabahtan beri calismiyor.mars basiyor ama motor calismiyor. Gosterge panelindeki arabali anahtar kismindaki isik sonmuyor napabilirim yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Aracınızın gösterge panelindeki o ışık sönmediği sürece boşa marşa basmayın. Aracın aküsü biter, diğer parçalara zarar verir. Başka bir işe yaramaz. Yedek anahtarı deneyin bir? Aynısını onda da yapıyor mu?

 45. profilMuhammed

  2011 model kia picanto aracın kumandali anahtari kontaktan çıkarmaya calisirken, plastik tuslarin oldugu kısım kirilarak metal kısımdan ayrilmis ve metal anahtar kısmı kontakta kalmış. Daha sonra metal anahtar kısmini kontaktan cikardik. Bir tane yedek kumanda vardi ancak onun da metal anhtar kısmı yoktu. Bu kontaktan çıkardığımiz metal anahtarı sağlam kumandaya monte ettik. Fakat bu zamanda marş basmiyor. Işıklar yaniyor arac calismiyor. Ayrica eski tip , kumandasiz , yedek anahtar da vardi. Onunla calisiyor arac sadece. Kumandadaki sorun nedir. Nasil duzeltebiliriz

  • Hafzullah YILDIRIM

   Kumandalı olmayan anahtarda dahi immo vardır. Sizin yaptığınız anahtarda immo kodlu olmadığı için çalışmaz. Onu düzgün bir anahtarcıya götürün adam gibi yapsın. Böyle çok sıkıntı çekersiniz. Yapayım derken iyice elinizde kalmasın.

 46. profilMünir METE

  Selamunaleyküm, aracım 2010 model Geely kontak anahtarım ve kapıların olmak üzere iki adetti.Tek anahtar kullanmak amacı ile çilingire gittim.Uyumlu dedi ve değiştirdi.Bir süre sorunsuz kullandıktan sonra kömür adını verdiğiniz siyah renkteki çipi araya gazeteyle sıkıştırdığı için yerinden oynamış motor arıza lambası sık aralıklarla yanıp sönüyordu.Otomobilde çalışmıyordu.Anahtarı söküp çipi sıkıştırdım.Şimdide çalıştıktan sonra ışık sönmüyor.Akünün tek taraflı kutup başını söktüm ve taktım bir süre yanmadı,daha sonra yeniden yandı.Bilgisayara bağlattım motor sıfır arıza veriyor.Yarın sizin önerdiğiniz yöntemi deneyeceğim.Piskolojimi bozuyor,yardımcı olursanız memnun olurum.Saygılar.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Motor ışığının yanması ilginç. İmmobilizer arızasında genelde kilit veya anahtar işareti yanar. Bu arıza immobilizer arızası değil gibi. Aracınızda bir depoyu yakıt katkısı katarak kullanın. Genelde kurumlar vs. temizlenince bu tarz ışıklar söner.

 47. profilÇağlayan

  Slm arabam 2001 passat kumandada çip çıkmadı ama hiç bi sıkıntı olmadan marsada basiyor kapılarında açıyor cipsiz kumanda nasıl açıyor veya aracı çalıştırıyor bide kontağı çevirince benim ekranda hiç bi anahtar resmi veya imbobiler resmi çıkmıyor normalmidir

  • Hafzullah YILDIRIM

   Normal değil, belki 2001 modellerde immobilizer yoktur. Eğer varsa da anahtar içine bakın, çip tesisatı varsa yani sökülmüş gibi duruyorsa immobilizeri iptal ettirmiş olabilirler.

 48. profilCem berktaş

  Abi benim araç 1.6 tipo iw 98 model araç ekranın da anahtar ve code yaziyo gıv gıv ediyor çalışmıyor nasıl yaparım sence.

 49. profilBURAK SARI

  98 model megan 1 im var aracı işten çıkışta çalıştırdım eve geldim kapıları kitlemek için kumandaya bastığımda kapıları kitleyemedim daha sonra yedek anahtarla denedim yine aynı kumandayı görmüyor 10 dk sonra motor kilidi devreye girdi ve aracı çalıştıramıyorum sorunu nasıl çözerim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Anahtar ile ilgili bir problem gibi duruyor. İki anahtarda da aynı problem olması ilginç ama. Pili değiştirip deneyin tekrar. Olmadı beyinde problemler var gibi.

 50. profilerkan aşar

  selam aleyküm bende wolkswagen golf4 var aracı alalı fazla olmadı aldıgımda kontak anahtarı aracı kontrol ediyordu yani merkezi kiliti açıp kapatıyordu şimdi ise açıp kapatmıyor aracın çalışmasında sıkıntı yok imo hatası veriyorr WEGFAHRSP aktiv diyor sıkıntı kontakta degil sanırım pilini yeni degiştirdim ama hala hata var eger hata beyindeyse nasıl giderilir yada bana ne kadara mal olur bi fikriniz varsa yardımcı olmanızı rica ederim teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Yedek anahtar ile de denediniz mi? Aynı problemi veriyor mu?

   • erkan aşar

    Hocam yedek anahtarım yok malesef o yüzden yedek anahtarla deneme şansım yok. buradada beni biraz korkutttular açıkcası masrafın çok olur diye bende bilgilenmek amacıyla yazdım size ...çok teşekkürler .. başka neden olabilir acaba ??

   • Hafzullah YILDIRIM

    Çok büyük masraflar olacağını düşünmüyorum. İyi bir anahtarcı problemi bulup çözebilir. Araca bakmadan çok fazla yorum yapmak doğru değil, yanıltmayalım sizi.

 51. profilCan

  Mrb benim aracım 2007 clio HB aracı el freninde stop ettirdim gösterge de hiç bi ışığın yanmadigini gördüm tekrar denedim aynısını yapıyor bilginiz varmi yardimci olursaniz sevinirim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Sorunu tam anlamadım, aracın problemi ne?

   • Can

    Şöyle anlatayim aracım da gaz kelebeginde problem var ayağımi gazdan çektiğim de stop ediyor bu şekilde stop ettiğinde gosterge de hiç bi ışık yanmiyor hani arabayi kontağı ilk actigimizda gostere panelinde yağ su akü bu ışıklar yanar dediğim şekilde stop ettiğinde gosterge panelinde hiç bir ışık yanmiyor devir saatinden stöp ettiğini anliyorsun umarım anlatabilmişimdir yardimci olursaniz sevinirim

   • Hafzullah YILDIRIM

    Gösterge paneline giden kabloları bir kontrol ettirin, veya sigortadaki yerlerine bir bakın isterseniz. Temassızlık problemi var gibi. Gösterge panelindeki ışıklar gidince ibreler olduğu gibi kalıyor mu yoksa yine hıza göre artıp azalıyor mu?

 52. profilAli Şahin

  2009 model Toyota corolla var dizel aracın aküsünü ölçtürdüm normal çıkıyor ama araç bazen çalışmıyor immobilizer olabilir diyorlar 3 anahtarı var denedim 3 ünü de yine de çalışmadı acaba neden olabilir ?

  • Hafzullah YILDIRIM

   İmmobilizer olabilir demeleri ilginç Çünkü immobilizer arızası olduğunda gösterge panelinde anahtar işareti yanar ve sönmez. Veya toyotalarda belki yanıp sönüyordur sürekli bilemiyorum. Ama bir arıza işareti verir mutlaka. Arıza işareti vermiyorsa immo değildir.

 53. profilÖmer varlıoğlu

  Merhaba corsa c 1.7 dti sahibiyim yazılım atarken aracın motor beyini zarar gördü ve yeni beyin aldık op com la kodladık daha sonr aracı çalıştırınca 3 saniye içinde gazı kesiyor araç. Anahtar kodlaması yaptırdım gene sorun çözülmedi aracı çalıştırıyorum 3 saniye içinde stop ediyor otomatik . Mailini bekliyorum teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Opel, skoda, seat, audi, volkswagen gibi alman araçlarının tamamında araç çalıştıktan 3 saniye sonra stop ediyorsa immobilizer arızası var demektir. Kodlama yapılmamış ya da hatalı yapılmış olabilir. İmmo beyni hasar görmüş de olabilir.

 54. profilMehmet yildiz

  Slm hocam.daha öncede yazdım cvp vermediniz.aracım 2000 fiesta.kafasına göre bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.özellikle kışın böyle.ilk çalışmada çalışmıyor çalışdığı zaman da gün içinde sorun çıkarmıyor.çok usta gezdim.bennzin pompasını değistiler aküyü değiştiler.enson bitanesi pompadan gelen eletrikten hat alip göğüse ışık bağladı marşa bastığında ışık yanmıyor araba da çalışmıyorsa sorun elektriktedir dedi.dediģi de oldu sabahları marşa tam bastığımda o ışık yanmadı araba da çalışmadı.gittim biseyyler yaptı bir kać gün sevindim oldu diye ama yine aynı sorun kaç kere gidip geldim o ustaya ama nafile kafayı yicem.vurdurunca hemen çalışiyor ve gün boyu devam ediyor bazen 1 hafta bazen de gün içinde de oluyor.sorun nedir acaba immo mu.bir çare lütfen

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar;
   Elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum tüm yorumlara. Sorunu tam belirlemeden müdahale ettirmeyin ustalara. Değilse gereksiz yere masraf çıkar sizin için. Sorun immoblizer ise araç çalışmadığı zaman, gösterge panelinde uyarı işareti yanar. Eğer yanmıyorsa problem başka birşeydir. Ama anlattıklarınız birebir benim yaşadığım problemler gibi. Geçmiş olsun.

 55. profilveli aslan

  slm üstat 2000 model megan 1 ( 1.9 dizel ) aracım var sıkıntım araç çalışmıyor orjinal yedek anahtaıda var ama her ikisindede çalışmıyor kontağı yarım çevirdiğim zaman teyp saat paneli ve kalorifer çalışıyor ama tam çevırdığım zaman sadece gösterge panelindeki ısıklar yanıyor diğerleri sönüyor bir türlü sorunu halledemedim daha doğrusu ustalarada götürdüm onlard halledemedi araç çalışır gıbı oluyor 2 sn geçmden stop ediyor hiç beklemeden kontağı çevirdiğim gibi çalısıyor bu seferde yol katedeerken aniden stop ediyor bazen sis lambalarını acınca bazende kalorıferı acınca stop ediyor kafayı yıyecem bunun sebebi nedir allahrızası için bana yardımcı olun bu durumdada satmak istemiyorum kimsnın vebalinede girmek istemiyorum lütfen bana yardımcı olun immobilizer demişsiniz yukrda gösterge panelide böyle bişey yazmıyor sadece kırmızı bi ışık vr o yanıp sönüyor

  • Hafzullah YILDIRIM

   Aracınızda immoblizer yoki başka bir arıza varç İmmo hiçbir zaman çalışan arabayı stop ettirmez. Ayrıca immonun kalorifer veya sisle de bağlantısı olmaz. Elektriksel bir problem var, akü başlarınıı ve sigortaların sıkılığını kontrol edin. Temas problemi var gibi. Özellikle sigorta aksamına bakın.

 56. profilcem emirhanoğlu

  hocam 2000 model megane 1 arabam sabah park ettım 1o dk sonra geldım ımboluzer lambası hızlı hızlı yanıp sonuyor marsı cevırdıgım zaman arac calısmıyor nedendır acaba

  • Hafzullah YILDIRIM

   İmmoblizer arızası var aracınızda. Zaten immoblizer arızası bir nedene bağlı kalmadan ortaya çıkabilen bir arıza. Yani sıcak soğuk havalarda vs. immo beyni kodlamayı unutabiliyor. Yedek anahtarla da denediniz mi?

 57. profilÇağatay Pür

  Hocam merhabalar
  Sabah ilk defa araç çalışmadı,aküsü bitmiştir deyip kabloyla başka arabaya bagladık yine çalışmadı.Sanayiye çektik sonra immobilizer ışığının yanmadıgını farkettik normalde yanıp sönüyodu,bilgisayara bağladılar baktılar falan muhtemelen immodan kaynaklı dediler.Aracı bıraktık sanayide,sonra telefonla arayıp sigorta kutusunun değişmesi gerektiğini bununda masraflı olacagını soyledi.Diger bi altarnetif immoyu iptal edeyim beynini söküp göndereyim 250 ye mal olur 100 de ben alırım takmaya 350 olur gibisinden şeyler söyledi,bana mantıklı gelmedi başka türlü halledilemez mi.?Araç şuan orda

  • Hafzullah YILDIRIM

   Hocam kusura bakmayın ama üçkağıtçının tekine denk gelmişiniz. Sigorta kutusu içerisinden bir sigorta yanmıştır, gösterge paneline dahil olan immo ile alakalı veya . İmmobilizer beyni arızası olsa immoblizer ışığı yanıp yanıp söner. Hiç yanmaması elektrik yok anlamına gelir. Siz sigortaları kontrol edin. İşi bilen dürüst biri buna 10 tl ücret alır.

 58. profilErsin Gök

  Merhaba;

  Benim Honda Accord 98 model aracım var. Aracın orijinal anahtarını kaybettim ve yedek anahtarımda yoktu. Daha sonra anahtarcıya getirdim ve teni bir anahtar verdiler. İki hafta kullandım daha sonra immobilizar çipi okunamayan başladı. Anahtarcıya gittim sorun antende sesi ama Emin'de değilim. Yaklaşık 10-15 dakika denemeden sonra çipi okuyor. Bu konuda yardımınızı bekler teşekkür ederim.

  İyi günler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Anten ile alakalı ise eğer anahtar içerisindeki immo antenini kontaya yakın yere veya gösterge paneline yakın bir yere yapıştırın gitsin. Masraf yapmayın bence.

   • Ersin Gök

    Sorun immo anteni demişlerdi. Nasıl söküp yapıştıracağım anlamadım.

   • Hafzullah YILDIRIM

    Anahtar içerisinde immoblizerin anteni olur, Genelde küçüp tüp gibi bir camdan malzemedir.. Onu anahtar içinden sökü gösterge panelinin oralara veya kontağın oraya yapıştırmanız yeterli. Ama bundan önce anten sebep olduğuna emin olmalısın.

 59. profilYildiray Gul

  Selamun aleykum. 2016 model astra k 1.4 turbo benzinli (anahtarsiz calistirma) aracim bugun mars basmadi aracin elektronik aksam gostergeler teyp hersey calisiyor ama motor calismadi 4-5 defa anahtari kapatip actim ayni sekilde Serdr y calisiyor motor calismiyordu. Direksyon kilitlenme diye bir uyari yazisi cikiyordu birde devir gostergesinde chek lambasi devamli yaniyordu. 5 dk sonra tekrar denedim calisti. 6500 km arac bunu neden yapmis olabilir. Birkac kez benzin uyari lambasi yanarken kullanmisligim oldu. Bundan olur mu?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Aleyküm selam, araç dizel olsaydı hava yapmış olabilir diyeceğim ama benzinliymiş. Bu tarz tek tük hatalar kullanıma bağlı nedenlerden olabilir. Birkaç kez tekrarlarsa sorunu, ona göre yorum yapalım.

 60. profilserkan

  Slm benim ix35 şim var aracımın sorunu şu araç çalışmıyor çalıştırma tuşuna bastıgımda ekrana direksiyon işareti vede ünlem işarati veriyor çalışmıyo ama araçda elektrik var

 61. profilİdris Altaş

  Merhabalar ya benim arabam 2000 model passat aracı calistirdigimda gösterge panelinde araç resmi bide aracın üstüne anahtar resmi geliyor bide yan tarafa da EPC diye yazı yazıyo nedendir acaba yardımcı olsanız çok sevinirim

 62. profilBARIŞ AYDIN

  Hafzullah bey merhaba,
  Benim araç ilk marşta kesinlikle çalışmıyor ve ikincide hemen tık diye çalışıyor
  Fakat ilk kontağı açıp çalıştırmadan kapatıp ikinci çevirmede marşa basarsam çalışıyor
  Ve motoru durduktan sonra 30 saniye içinde tık diye hafif bir ses geliyor o ses gelmeden önce marşa tekrar basarsam çalışıyor fakat o sesten sonra basarsam ilk marşta yine çalışmıyor
  Yukarıda yazdıklarınızı tek tek okuyup uyguladım ama yine olmadı
  Sizce hata immobilizer mı yoksa beyin midir?

 63. profilyasin talha

  Merhaba benim aracımda da immolizer ışığı yandı anahtarı takıyorum kapılar felan açılıyor ama marş hiç basmıyor pil dendir diye pili değiştim deyilmiş yedek anahtarım da yok meraktan anahtarı söktüm çipsiz taktım immoizer ısıgı yanıp sönüyordu ne yapmam lazım sorun anahtar mı beyin mi hafzullah bey.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Yedek anahtar olmadan sorunun hangisinde olduğunu anlamamız zor. Her halükarda bir immoblizer işine bakan bir oto anahtarcıya gitmeniz şart gibi. Çünkü immo kodlaması silinmiş gibi duruyor. Bu şekilde çok uğraşmayın aracınızla, daha fazla maddi hasara yol açabilir

 64. profilBurak akgün

  S.â öncelikle aracım 2000 model focus aracım aşırı soğuk havalarda sabahları herşey normal gibi gözükse de çalışmıyor kontak çevirdikten sonraki elektrik sesi gelmiyor gelince normal şekilde çalışıyor ve gün içinde bir daha yapmıyor takı ertesi sabaha kadar bazende soğukta olsa çalışıyor calismadigi zamanlarda hava yumuşayınca normal şekilde çalışıyor bu durum her iki anahtardada yapıyor bir kaç yere sordum aracın beyninden olabileceği ni söylediler bu durum hakkı da çözüm yolunuz var ise paylaşırsanız sevinirim maliyeti hakkında bilginiz varmıdır şimdiden teşekkürler

 65. profilBurak Akgün

  Bu sabah yine aynı sorunla karşılaştım araç çalışmadı fakat dikkatimi çeken immobilizer lambası ilk kademede normal marş pozisyonunda hızlı bir şekilde yanıp sönüyordu aküde yeni

  • Hafzullah YILDIRIM

   Teşhisleriniz çok yerinde olmuş. Araçta immoblizer kodu silindğinde araç hiç çalışmaz. Ve hata iki anahtarda da görünür. Yani arıza anahtarlarda değil, kodlamada da değil. Elektronik kartta yani çipte arıza var. O da nemli ortamlara çok maruz kalmış araçlarda kart üzerindeki iletken yollar sıcak/soğuk etkisi ile de zamanla iletkenliğini yitiriyor. Bu yüzden sabahları ilk çalışmada, veya sıcak/soğuk hava şartlarına bağlı olarak verir bu arızayı. İyi bir elektronikçi immo beynini tamir edebilir. Eğer baktınız aslı astarını geçiyor, gidin immo beyninin sıfırını veya çıkmasını alın. Bu sorun bunun dışında immoblizerin iptal edilmesi ile de çözülebilir. Aracınızı bu şekilde sürekli zorlayarak kullanmamaya özen gösterin. Daha büyük arızalara sebep olabilir. Yaşadığınız arıza da biraz masraflı bir arızadır. Geçmiş olsun.

 66. profilHasan kara

  Aracım kango 3 gündür yatıyordu bu ğün gittim calıştırmaya aracım hırt dedi ama calışmadı 2 denemende ise sevrislambası yağ lambası şarj lambası yanılı vaziyette idi calıştırmaya kaltım tık yok ne yapabilirim

 67. profilDerya turan

  Slm benim 2001 model 2000motor Nissan primera aracım var aracım şu an serviste aracım kontak arızası gösteriyor fakat imboleyzir kontrol edildi ondan değil kontak anahtarı veya antendede değil servis beyinde olabilir diyo bilginiz varsa paylaşabilir mısınız

  • Hafzullah YILDIRIM

   Servis inceleyerek söylediğine göre, vardır bir bildikleri. Ben bu bilgilerle bir yorum yapmayım, yanlış yönlendiririm. Ama ustalarla arızası giderilirse diye anlaşın. Yani ne kadar örneğin; 500 TL dediler, sorun çözülmezse para vermem deyin. Değilse her buldukları parçayı değişirler.

 68. profilEren

  Merhaba. Opel Astra j ,yedek anahtarimda araç anahtarimda çok uzaktan açmıyor . Arabanın dibinde algılıyor. Piller yeni imo hatası falan yanmıyor. Bilgisayarda key transporter inconcect hatası veriyor. Akü olayını denemelimiyim. Anahtarlara yazılımda yiklettim.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Anahtar içi anten bağlantılarında veya lehimlerdeki oksitlenmeler olmuş olabilir. Birçok sebebi olabilir yani. İmmobilizer hatası değil bu arada, haklısınız.

   • Eren

    Sorunumu çözen usta bulamadım. (Servis vb her yere gittim)

   • Hafzullah YILDIRIM

    Geçmiş olsun. Yardımcı olabilecek başka arkadaşlar varsa lütfen yorumunu esirgemesin?

 69. profilMurat teke

  Ustam benim 2012 dizel 1.3 linea var ben hiçbir zaman kilit resmini yandığını görmedim normalde kontağı takip 2.kademeye aldığınızda tüm ışıklar yanar kilit resmi de ama kilit resmi yanmiyor soğuk ilk marsta calisiyor ama biraz isininca atip edip 15 dakika sonra 2 veya 3 marsta calisiyor çalışırken de sarsıntı tam 10 saniye sürüyor ve ses de değişiklik olup motor kendine gelip normal calisiyor pompa enjektor beyin volan sensor egzantrik sensor basinc sensor dinamo depodaki pompa devir sensor ısıtma bu jisi hepsine bakıldı bilgisayarda hata sayısı sifir ariza sifir gözüküyor sadece sigorta kutusu ve elektrik sel bakılması immobilizer olabilir mi saygilar

  • Hafzullah YILDIRIM

   İmmobilizer daha önce iptal edilmiş olabilir. Veya linealarda immo ışığı sadece arızalarda yanıyor da olabilir. Motor vuruntusu da yağ seviyesine bir bakın derim? Seviye iyiyse yağ numaralarınızı gözden geçirin. 5/40 mı 10/40 mı kullanıyorsunuz?

   • Murat teke

    5 30 selenia egr ve valfinden yada elektrik sigorta kutusundaki rolelerden şüpheleniyorum birde map sensoru ile oksijen sensoru

  • Hafzullah YILDIRIM

   Egr arızalı ise araç hız yaparken rüzgar sesi yapar. Egr nin bozuk olması vuruntu yapar doğrudur ama rüzgar sesi var mı aracınız da? Özellikle motor devri ile araç hızı eşdeğerken.

 70. profilMurat demir

  Merhaba benim 2001 megane 1var aracın immobilizer ışığı hiç yanmıyor marş basıyor ama çalışmıyor neden olabilir

 71. profilFevzi yıldız

  2013leon dsg.gösterge panali hata yazıyor.kısa mesafe ölçüm yerinde.kısa süre sonra geçiyor.normal oluyor. Bazende hiç olmuyor.servis komple panel değişmesi gerekir diyor.proğram güncellendi yine olmadıbir bilginiz varmı
  Selamlar.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Tam arıza nedir anlamadım? Gösterge panelinde hata gösterdiği için paneli mi değiştirmek gerekli dediler? Panel arızaları nadir oluşur, dikkat edin taklaya gelmeyin.

 72. profilMüslüm boyracı

  Hafzullah bey sa . bende 97 polo var. Aracımda şöyle sorun var. Araba aynı bazı sabahları hiç çalışmıyor. sonra akşam bir basıyorum hemen alıyor. 2-3 gün böyle gidiyor. sonra tekrar aynı sekılde marş basıyor fakat birden duruyor. İmmobilizer ile alakalı olma durumu nedir?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Polo ve diğer alman araçlarında immoblizer arızalarında araç çalışmamazlık yapmaz. Çalışır, ve 1-3 sn aralığında tekrar yakıt keser stop eder. Eğer aracınız bu şekilde çalışmıyor immoblizerdir. Eğer marj basıyor da hiç çalışmıyorsa başka bir problem vardır.

 73. profilMUSTAFA KILIÇ

  Selamünaleyküm Hafzullah Bey; 1.4 clio 2 hb aracım var.Orjinal anahtarda iken bazen immobolizer ışığı sürekli yanıyor ve araç çalışmıyordu.Ben de aracı reesetliyordum silecek düğmesinden ama son günlerde aynı anahtarda hatayı tekrar verdi ve artık ne reset ne başka birşey işe yaramaz oldu. Allah'tan yedek anahtar yaptırmıştım onda sorun olmuyor şimdilik...Yukarıda yazdığınız resetleme işini yapmayı düşünüyorum...sorum şu hata anahtardamı yoksa araçtamı? saygılarımla

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar Mustafa Bey; Eğer aracınız hatayı anahtarın birinde verip diğerinde vermiyorsa, hatta o hata verdiğinde de bazen verip bazen vermiyorsa muhtemelen hata veren anahtarın pili bitmiştir. Pil değişimi yaparsanız düzelecektir.

 74. profilkadir sağır

  2006 model caddy nin immobilizer ışığı yanıyor arabam çalışır gibi yapıp stop ediyor yedek anahtarım yok birde kontağı açtığımda radyatör fanları çalışıyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Aracınızda ya da anahtarınızda immoblizer arızası var. Anlattığım yolları denediniz mi?

   • Kadir

    Anlatginiz şeyleri tamircimde denedi calistiramadik en son beyinde karar kıldılar ama bir gün önce arabam çalıştı sonra tekrar çalışmadı başka öneriniz varsa sevinirim sağolun.

   • Hafzullah YILDIRIM

    Beyinden önce bence gösterge paneline bakın. İmmoblizer beyni gösterge panelindedir.

   • Erman kol

    Merhaba benim aracim 2006 marea liberty aracim istedigi zaman calisiyor istemediginde calismiyor mesela bastin marsa calisti bi yere gittin kisa mesefa uzun mesefa fark etmiyor istop ediyorsun bes dk sonra bas calismiyor mars bastigi halde calismiyor bazen bi saat sonra kendi kendine hic bisey yapmadan calisiyor bazen iki gunde beklesen calismiyor hic bi usta anlamadi ben imbolizer yada benzin pompasindan supheleniyorum sizce sorun neyden olabilir. Uzerindeki benzin pompasi ve samandirasi orjinal degil cakmasiyla degistirdik. Ondan olabilirmi yada bi kac kere vurdurarak calistirdik beyinle ilgili olabilirmi hangisini degistirmeliyim. Daha once boyle bisey basina gelen varmidir.

 75. profilMert karahan

  Merhaba hafzullah bey öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim benim aracım 2006 passat 2.0 fsi aynı dert benim başımda yanlız benim aracım çalışmıyor 3sanıye çalışıp kesiyor bilgisayara taktırdık arıza immobilizer arızası çıkıyor bilgisayardan silmeye çalışıyorlar silinmiyor bilgisayar beyine ulaşamıyor araç çalışmadığı için sizin vermiş olduğunuz bilgiler araç çalışmadanda olabilir mi acaba

  • Hafzullah YILDIRIM

   Arızalar benim karşılaştığım arızalar ile birebir. Sürekli çalıştırmayı denemeyin, arıza anahtarda da olabilir, yedek anahtar ile denediniz mi çalıştırmayı?

 76. profilTaner yıldırım

  Merhabalar 2000 fiat siena 1.4 üm var benden önceki sahibinde 4 yıldır yatıyomuş araçanahtarlarını kaybetmişler ve immo yu devre dışı bırakmışlar gösterde code ışığı yanıyo immoyu eski haline nasıl döndürebiliriz kaça mal olur? İnternette fiat siena anahtar ve kontak takımı var orjinal sıfır fiat code kartıyla birlikte bu işlemi uygulayabilirmiyiz bi sonuç alabilirmiyiz ? Teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Anahtar veya kontak takımını değiştirmeye gerek yok, yedek anahtar çıkarıp, immoblizeri aktif edip tekrar kodlatacaksınız. Anahtar takımını değiştirmek masraflı olur ve gerek yok.

 77. profilIlhan cinar

  Selam u aleykum arkadaslar biriside bana yardimci olursa sevinirim 2004 citroen c3 aracim var kumandanin pili bitmisti degistirdim sonrasinda aracla ne kadar ugrastiysam calismadi internetten arkadaslarin faydali yorumlarini okurken anahtarda cip oldugunu ogrendim megerse dusurmusum cipi velhasil buldum taktim ama yine calismadi yardimci olabilecek arkadaslara simdiden iyilikleri icin tesekkur ederim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Çipi düşürdükten sonra arıza almış olabilir. Yedek anahtarınız var mı onunla deneyin bir çalışacak mı?

   • Ilhan cinar

    Yedek anahtarim yok hocam aracim da calismiyor pompa arizasi olarak dusundum ama faydali bilgilerinizden sonra anahtarda ki sikintidan olacagina kanaat getirdim anahtari tanimiyor olabilirmi acaba yardimci olabilirseniz sevinirim bu bilgilerin lazim olan diger arkadaslara da faydasi olmasi temennimle saygilar

 78. profilMurat tanrikulu

  Fort transit aracim . anattari camasir makinasında yikanmis araçima anattari takinca immobilazir devre dişi el kitapcigina bakin diyor ne yapmam gerekiyor araç 2 anattarida yok

  • Hafzullah YILDIRIM

   Geçmiş olsun, pili yenileyip çalıştırmayı deneyin. Ama muhtemelen çip yanmıştır. Yeni bir anahtar yaptırmanız gerekiyor gibi.

 79. profilHasan Karakoç

  S.a.Hafzullah bey.Bende 2005 model Hyundai Sonata var.Yaklaşik 1bucuk yil once aracimi banka onune park etmistim.Daha sonra araci calistirmak istedim.Lâkin calismadi.Kurtarici ile aracimi yetkili servise goturdum.Imbonun arizali oldugunu soylediler.Yedek anahtarimda yoktu.11gun boyunca serviste kaldi.Sonunda kodu yuklemisler.Arac calisti.Fakat o gunden beri aracim gun icerisindeen az bir defa cok gec calisma yapiyor.Kontaga 3-5 dk.kadar bastiktan sonra calisiyor.Inanin psikolojim bozuldu.Tekrar servise goturdugumde koklu cözum olarak 3000tl.ye Koreden orjinal imbo ile anahtarin alinmasini tavsiye ettiler.Ne yapmaliyim sizce.Tesekkur ederim.

  • Hafzullah YILDIRIM

   A.s. Geçmiş olsun. Birincisi; tavsiyeleri tamamen saçmalıktan ibaret, eğer immoblizeriniz şu an bozuk olsa hiç çalışmaz, çalışıyorsa er ya da geç immoblizeriniz sağlamdır. İkincisi ise immo kodlamak 11 gün değil 11 dakikalık bir iş. Neden o kadar bekletmişler anlamış değilim. Yerinizde olsam bir daha o servisin yanından geçmezdim. Araç geç çalışıyorsa başka bir problem vardır, iyi bir ustaya baktırmanızı tavsiye ederim.

 80. profilIlhan cinar

  S.a hocam sorunu cozemedim anahtarin icindeki cipi taktim denedim olmadi akuyu soktum ilmadi kontak acik biraktim yarim saat olmadi anahtari anahtarciya goturdum anahtarda sorun yok dedi mazot deposunu soktum kontagi acinca mazot gelmiyor anahtar kapilari kitleyip acmiyor immobilizer beynini sokmedim artik bu da fazla olur diye kahve icip sinir krizi geciriyom belki kizdigim icin araba korkarda kendi kendine calisir diye hocam tavsiye varmi yapmam gereken birsey hayirli aksamlar herkeze

  • Hafzullah YILDIRIM

   Eğer anahtar kilitleyip açmıyor ise sorun ya anahtardadır, ya da aracın sigorta kutusunda bir sigorta atmıştır. Sigortaları kontrol edin. Anahtarcı neye göre anahtar sağlam demiş ki? Öyle tipine bakarak anlayacağı birşey değil ki bu?

 81. profilHasan Karakoç

  Teşekkür ederim Hafzullah bey. Aküyü söküp takmamın faydası olurmu sizce. Birde servis kontagın oradaki bileziktende yapabilir dedi.Ne dersiniz sizce.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Bileziğin immoblizer ile alakası yoktur ki, bazı araçlarda anten görevi görür fakat o da aracın bazen çalışıp bazen çalışmayan durumlarında geçerlidir.

 82. profilHasan Karakoç

  Çok teşekkür ederim Hafzullah bey.

 83. profilali camcı

  Aracım 2003 octavia araç marş basmasına rağmen bir türlü çalışmadı.ekranda herhangi bir uyarı ışığıda yanmadı.bilgisayara bağladık herhangi bir arıza göstermedi.elektronik aksan çalışıyor,kontağı açtığımda gazı kesiyor,bazanda gazı açıyor fakat birtürlü araç çalışmıyor neden olabilir acaba lütfen yardımcı olun

  • Hafzullah YILDIRIM

   Çalışmama nedeni birçok etken olabilir, fakat skodalarda immoblizer aracı çalıştırır, devamında 3 sn sonra gaz keser ve stop eder. Eğer hiç çalışmıyor ise aracınızda immoblizer arızası yoktur. Başka bir sorun var demektir.

 84. profilMustafa Bal

  Hafzullah bey, benim aracım 2004 bora. Bu sabah kumandanın üzerindeki küçük kırmızı ışığın sürekli yanmakta olduğunu gördüm. Aracın kapılarını kumanda ile açamadım. Manuel olarak açtım ve aracım sorunsuz bir şekilde çalıştı. Ancak halen kumanda üzerindeki ışık yanıyor ve kapılar otomatik olarak kilitlenip açılmıyor.
  Bana da yardımcı olursanız sevinirim.

 85. profilHurşit dönmez

  Merhaba hafzullah bey benim aracım 2006 astra h kasa aracın kontağını çevirdiğimde arıza göstergesi yanıyor ve marş hiç basmıyor birkaç kez denediğimde çalışıyor ve bunu arada yapıyor yedek anahtarımla denedim ondada aynı sorunu tekrar ediyor.sorunu nedir acaba?

 86. profilHurşit dönmez

  İmmobilizer simgesini bilmiyorum ama anahtar işareti var motor elektroniği simgesi yazıyor

  • Hafzullah YILDIRIM

   Aracınızda immo arızası yok. Eğer aracınız dizelse ısıtma bujileriniz arızalıdır, eğer benzinli ise ateşleme de problem vardır. Bu şekilde kullanmanız daha büyük problemler açabilir.

 87. profilYunus

  Merhabalar 2006 model dizel ford fiesta arabanın kilit işareti hızlı hızlı yanıp sönüyor. bu durumda iken marş basmıyor,kapı kılıtlerı acılmıyor,kitlenmıyor veya bazı kapılar kıtlenıyor bazıları kıtlenmıyor,bagaç açma düğmesi çalışmıyor,yedek anhtarım yoktu yaptırdım ama yıne aynı sıkıntı oluyor. bu işlemler ara ara gerceklesıyor gunde bır ıkı kere bazen ıkı gunde bır. KONTAGI YARIM ÇEVİRİP CAMLARI AÇ KAPA YAPIYORUM HİÇBİR SORUN KALMIYOR HERSEY NORMALE DÖNÜYOR.

  • Hafzullah YILDIRIM

   İmmoblizer arızası. Aracınız sizi hırsız olarak algılıyor. Anahtar veya immo devresinde arıza olabilir. Anahtar pilini değiştirdiniz mi?

   • Yunus

    Anahtar pili degıstırıldı sıkıntı devam edıyor. camı acıp kapatınca normale dönuyor sıstem ıdare edıyorummm. immo hatası dedıgınız nedır malıyet nedır

   • Hafzullah YILDIRIM

    İmmoblizer arızasını yukarıda yazımda detaylı olarak anlattım.

 88. profilBayram

  2001 model opel astra g model aracimin mazot filtresini degistirdim araba mars basiyor fakat calismiyor artik.kac tamirci baktiysa hepsi farkli birsey soyledi ve arabayi calistiramadilar. Sizin fikrinizi ogrenebilir miyim?Simdiden tesekkurler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Mazot filtresini kendiniz mi değiştirdiniz? Araçlarda mazot filtresi normal bir şekilde değiştirilmez. Hava yapar, havasının alınması lazım.

   • Bayram

    Evet kendim degistirdim.Havasi da alindi.Bazi tamirci yakit pompasi degismeli diyor,kimisi pompadan olsa yakit gelmez diyor.Ne yapacagimi sasirdim

   • Hafzullah YILDIRIM

    Filtre değişimi sırasında bir pislik tıkamış olabilir, devirdaimın sağlandığını kontrol etmek lazım önce. Yakız pompası arızası da olabilir, ikinci ihtimaldir. Pompa arızalarında stop etme, düzensiz basma sebeplidir. Ama çalışmaması için aracın, pompanın yakıt pompalayamamasını gerektirir. Pompanın yakıt gönderdiğine emin misiniz?

 89. profilsalih

  Selamlar;

  2008 model otomatik swift aracım var 2 hafta önce aldım araç daha önce zor da olsa anahtarı okuyordu sorunsuz biniyorduk fakat 3-4 gündür park halindeydi bugün çalıştırayım dedim anahtarı okumadı her iki anahtarı da otomatik daha sonra manuel açtım kapıyı fakat kontağa taktığımda araçta hiç bir tepki yok sorun nedir ? teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Kapıları dahi manuel açtıysanız anahtarınızın pili bitmiştir. Anahtar pilini değiştirin. Eğer yine aynı sorun devam ederse beyinden arızasıdır. Geçmiş olsun.

   • EMİN YILMAZ

    Hafzullah kardeşim bende 2003 model vectra c elegance var yaklaşık bir ay önce akü yüzünden aracı çalıştıramadık. Aküyü şarj ettirip tekrar taktık ertesi gün kontağı çeviriyorum tık diye bir ses geliyor ama marş basmıyor marş kömürünü değiştirdik olmadı marş motorunu değiştirdik olmadı aküyü değiştirdik yine olmadı şimdi elektrikçi sigorta kutusundan bir kablo uzattı akünün yanına kontağı açıp uzattığı kabloyu akünün + kutbuna değdiriyorum öyle çalışıyor haftaya yetkili servise götürmeyi düşünüyorum. senin dediğin gibi araç çalışırken kutup başlarını çıkartıp arabayı stop ettirme olayını yaparsam beyin sıfırlanacağı için başka bir elektronik arıza yapabilirmi diye korkuyorum kardeşim eminsin dimi başka bir sıkıntı olmayacağından kaş yapalım derken göz çıkartmayalım :)

   • Hafzullah YILDIRIM

    Bizzat deneyip de sonuç aldığım bir yöntemi anlattım yukarıdaki makalede. Yani en azından tekerrür etmediği sürece bir seferlik denemenin bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

 90. profilbünyamin yılmaz

  Selamın aleyküm. 2006 model e90 bmwem var iki anahtarlada denedım araba marş yemiyor ateşleme sistemine bujilere elektriklere baktılar bişey bulamadılar bi tek ecs mi ne diye beyin kutusu kaldı dediler ona baktırıcam sizin de bir fikriniz varmı ?

 91. profilKadir ANAR

  Merhaba Hafzullah bey; 2006 model punto sahibiyim 1.4 grande kumanda uzaktan çekmiyor. sileceklerin oradan anca çekiyor. Pilden dediler değiştirdim. Ama hala aynı sadece silecekten açıp kapatabiliyorum. immobilizer tamiri mi yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Anten kırılması var aracınızda. Araç kontak veya beyin kısmında bir anten ve kumanda kısmında bir anten olur. Cam ve kömür tipleri vardır. Pil azalsa hiç açmaz kapatmaz. Eğer yakın uzak problemi varsa sorun antendir. Anahtar içerisindeki anteni kendiniz bile açıp kontrol edebilirsiniz. Bir düşme, darbe vs yaşadıysa kırılmış olabilir. Narin bir parçadır.

 92. profilMurat inan

  Hocam benim arac kia rio 1 5 crdi. Bazen kontak cevirince ses bipe gelmiyor. Kapatip tekrar acinca 2. Veya 3. De calisiyordu.Bazen hic yapmiyor bazen sik yapiyordu.Bu sabah 20 dk cikar tak calismadi.ise otobusle gitmek zorunda kaldim.aksam eve gelince 3.denememde calisti.Arabayi vurdurmayi dusunuyordum boylece elektirikciye gidecektim. Vurdurma gerceklesmezsede cagiracaktim.Ara ara bu sorunu yasiyorum.sizinkine benzer bir sorun mudur sizce.cok tesekkur ederim oaylasiminiz cok faydali :)

  • Hafzullah YILDIRIM

   Geçmiş olsun. Araç çalışmaz iken gösterge panelinde bir arıza işareti yanıyor mu?

   • Murat

    Yok yanmiyor hocam.Heryangi bir ikaz isareti de yok.immo(anahtar)isareti yaniyor.calistirinca sonuyor.Calismama durumu hic ses yok tik bile ses gelmiyor.ikinci belki ucuncu cevirmede elektrik gelnis gibi arac calisiyor.Bazende inadi tutuyor.hic ses gelmiyor.

 93. profilMustafa

  Merhaba.2010 jetta 1.6 dizel dsg aracım ile dün park edip pastaneye girdim .5 dk sonra bindim marş basıyor ama araç çalışmıyor.işiklar vs herşey normal.marşa basmadan önceki 2. kontakta yag ve akü ışıgı yanması gerekirken ,akü ışıgının yanmadıgını farkettim.içerden anahtarla kapıları kitleyip açtım akü işigı yandı,arac calıstı ama sorun neyden kaynaklanmıstır?tekrar etmemesi için ne yapılabilir.

 94. profillazusagı

  Sevgılı arkadaslar golf 4 aracınızın eger anahtar sorunu varsa her yolu denemeden once dıreksıyonunuzun altinda ki kapali alani sokun ve solda rolle seklinde kutu var onun yenisiyle degisirdiginiz zaman sorun cozulur eger cozulmezse diger yontemleri denemenizi tavsiye ederim ama ilk isiniz o siyah kcuk kutuyu degistirmek olsun saygilar

 95. profilmehmet özdemir

  Merhaba arkdşlr. Arabam fortmondeo dızel tıtenyum akşam radyo ve müzük kamara hıç elektırık gelmıyor neden acaba bılen varmı

 96. profilFurkan Gedik

  Selam aleykum ustam benim bi sorunum varda sizin görüşünüzü almak istedim ben sivastan yazıyorum buranin sanayisi pek gelismis sayilmaz o yuzden anlayan kimsede yok dogru düzgün benim aracim bmw 7.50 il 97 model aracim calisiyo guzel tek marsta bazende elektrik felan var farlar yaniyo guzelce kontagi ceviriyorum tik sesi bile gelmiyo aractan iniyorum kapıları kitleyip on dk bekliyorum biniyorum calisiyo bazende calismiyo saatlerce beklemem gerekiyo bu ariza neden olabilir immolazierden mi kaynakli yoksa baska biseymidir akumde yeni fakat bugün ayni sorunu yaptiginda akum zayif gibiydi isiklarda sonukluk vardı göstergelerde ama gene de hic tik dahi bir ses gelmiyordu

  • Hafzullah YILDIRIM

   Akü zayıflasa bile aracınız marş basacak seviyede ise çalışması gerekir. Belirli bir süre beklemek, kilitlemek açmak vs hep immoblizer ile alakalı durumlar. Önce aracınızın anahtar pilini bir değiştirin. Sebebi bu olabilir. Eğer yine devam ederse immoblizer kodlanması veya iptali gerekir gibi. Geçmiş olsun. Saygılar..

 97. profilCafe KARA

  Merhaba hocam,bir hata yapıp aracımın motorunu yıkadım,yıkama sonrası araçım çalıştı sorun yok,ama ertsi gün çalışmadı,marş basıyor ancak start vermiyor,bir az bekleyip yedek ile çalıştırdım ama bir garip çalıyordu,bu sabah yine çalışmadı marş basıyıor her şey normal ekranda hiç bir hata mesajı yok ancak start vermiyor,ne olmuş olabilir,vurdurma yapsak zararı olurmu sorun nerede olabilir,beyin kısmına kesinlikle su tutmadım.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Bujiler nem almış olabilir, bir-iki gün içerisinde tekrar deneyin, çalışacaktır. Bir hata olsa gösterge panelinde bunu size bilgilendirirdi. Geçmiş olsun.

 98. profilabdullah

  Aracın anahtarını yaptırdım. çalıştırmaya fırsat bulamadan akü bitti. Aküyü doldurdum denedim anahtarı çeviriyorum motor çalışır gibi oluyor ama çalışmıyor. anahtarcı geldi kodları sildi yeniden yükledi aynı sorun. hayret anahtar kaybetmeden önce çalışıyordu .

 99. profilahmet çelebi

  İyi günler 2004 model kangoo aracımda immobilizer ışığı bazen yanık kalıyor. kontağı kapatıp açınca yine yanık kalıyor. ama kontağı 10 saniye açıp bekleyip kapatıp açınca sönüyor ve çalışıyor. sizce sorun nedir. eskiden basılı tutunca sönüyordu. şimdi basmasam bile 10 saniye beklemeden çalışmıyor. yaptığım araştırmalara göre o ikaz ışığı araçta enjeksiyon ile ilgili arıza olduğunda da motor korumaya alıp çalışmayabilirmiş. immobilizer beyni sanayide söküldü. lehimler yenilendi. ama yine aynı arıza. acaba sorun motorun oralarda bir yerdemi ?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Enjeksiyon arızası gibi bir arıza immoblizer ışığı yakmaz. Eğer imoblizer ışığı yanıyorsa arıza ya beyinde ya da anahtarda'dır. Anahtar pilini değiştirdiniz mi?

   • Ahmet çelebi

    Anahtar pili ni pili çıkarıp denedim. araç çalıştı. demekki pil ile alakası yok diye düşünüp değiştirmedim. Şu anda zannederim ilerlediği için 4 lü açınca immobilizer ışığı hızlanıyor. Zannederim beyinde sıkıntı. Sizce?

 100. profilRamazan

  Arkadaşlar 2004 fiat palio arabam sabahları bazen çalışmıyor.marş basıyor ama çalışmıyor.sonra 2 saat sonra gidiyorum çalışıyor.pompa hersey değişti ama hala aynı sorun devem ediyor. Çalışınca gün boyu sorun yok fakat bazen sabah basıyorum çaışmıyor lütfen yardım.

 101. profilHakan balci

  Slm usta
  2008 hundai eram var dun aracim benzindr calismadigini farkettim ve ustaya goturdum usta benzin motorunun yandigini soylrfi ve soktuk harbiden yanmisti isin enterasan tarafi
  Bir anda tup beynine ve arka benzin motoruna elektigi kesti .
  Yapmadigimiz islem kalmadi ve sonradan immolayzir hatasi yani anahrari okumadigini fark etgik yedek ANAHTARIMIZDA KAYIP NASIL bir islem yapmamiz gerek simdiden tsk ederim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Diğer kısımlarda oluşan arızaların giderildiğinden eminseniz immoblizer arızasının tamiri için tekrar immo beynini kodlamanız gerek. Diğer arızaları önce halletmeniz iyi olur, çünkü tekrar sıfırlanmasın. Bu arada anahtar pili de bitmiş olabilir, onu da kontrol edin.

 102. profilFatih Eş

  Ustam fabıa 2002 benzınlı embolayzır lambası yanıp sonuyor araba calısmıyor ..yardım neolursun ..kapotu acıp kapatınca duzelıyor tup dedıler tesısatı cıkardık benzındede yaptı benzınde tek fark lamba yanıp sonsede araba calıstı ama lutfen neden boyle oluyor

  • Hafzullah YILDIRIM

   Benzin veya tüp vs. şeylerle hiçbir alakası yok. İmmoblizer beynini tekrar kodlatın. Sorun düzelir. Tabi bundan önce ilk olarak anahtar pillerini bir kontrol edin. Geçmiş olsun.

 103. profilYunus mermer

  Sellektör yapınca teyıp kapanıp acılıyor. Butun gostergeler gelup gıdıyor sorun ne olabılır

 104. profilAziz

  Merhabalar. Öncelikle onca sorulara büyük bir nezaket ve yardımsever cevaplarınızdan dolayı sizi kutlarım. Benim sıkıntım ise bende 2005 fiat stilo 1.6 benzinli arac var.
  kontağı çevirdiğimde herşey normal şekilde çalışıyor. bir süre sonra stop ediyor.(connection loose) hatası verip arac stop ediyor. immo ışığı yanıyor. bazen hiç hatasız çalışıyor. soguk havalarda ilk çalışmalarda immo ışıgı(kilit anahtar) ışığı yanıyor mars basmıyor..bir süre bekliyorum kendiliğinden ışık sönüp marsa basıyor.10 saniyeden 5 dakika süreyle beklemek zorunda kaldığım zamanlarda oluyor. bazen ilk çalıştırmadan sonra arac stop edıyor. sonrasında ya arıza verip çaqlıştırmaya izin vermiyor yada sönüp izin veriyor.bazen yolda giderken akü lambası yanıp arac stop ediyor ardından immo işareti arızası beklemek zorunda kalıyorum sönmesini. bazen 100 km sonra bazen 2 kilometre sonra arac stop ediyor ve immo ısıgı yanıp aracı calıstıramıyorum ve beklemek zorunda kalıyorum..ilk çalıştırmalarda aracın 5-10 dakika çalışmasını beklemek zorunda kalıyorum yoksa hareket edersem arac stıop edioyor ve sonrasında immo arıza ikazı cıkıp aracın çalışmasına müzade etmiyor...kışın ise tam bir çile oluyor heleki sabahları.bir kaç yere sordum ve arastırdım ECU yani beyinde dediler.uzun oldu ama umarım derdimi anlatabilmişimdir yardımınız için şimdiden tesekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Öncelikle geçmiş olsun. Oomobillerde immoblizer kontrolü beyin tarafından ilk araç çalıştırılırken yapılır. Eğer çalışmış bir araç stop edip immoblizer hatası veriyorsa beyin kendi kendine reset atıyor demektir. Yüksek ihtimal beyin arızası vardır aracınızda. Yine ikinci bir ihtimal akü kabloları ve sigortaları kontrol etmenizi tavsiye ederim. Onlar da oluşabilecek temassızlık da bu anlattığınız problemleri yaşatabilir.

 105. profilİzzet

  Selam arkadaşlar. Benim aracım kia cerato 2008 model dizel. Gösterge panelinde anahtar resmi çıkmıyorve araç çalımıyor. 5.6. Defa kapat aç yapıldığında anahtar resmi çıkıyor ve araç çalışıyor .yedek anahtarım yok. Anahtarda herhangi bir pil yada ışık yeri mevcut deyil. Harici alarım kumandası var. Bu konuda bana nasıl yardımcı olursunuz. Şimdiden teşekkür ederim.

 106. profilRamazan Ünal

  Mrb kolay gelsin hafzullah bey aracım 2008 fista 1.4 dizel aracı aldığımda hiçbir sıkıntı yok tu 5 6 ay sonra i moda sıkıntılar basladı sorun şu anahtarı taktığımda 2 çevirme de marştan önce imo ısıgı yanıp bekleyip söndükten sonra Marşa basmam gerekiyor ya simdi tam o noktada sıkıntı var 2. Çevirmemde imo ısıgı direk yanmıyor yani temassızlık gibi birsey oluyor 2. Marsta yanmıyor ya ben hafif cok az anahtarı döndürür gibi yaptığımda imo ısıgı yanıyor elimle bekletiyorum sönmesini bırakırsam geri sönüyor ilk zamanlarda bu sekilde çalışıyordu ama artık bazen hırsız moduna giriyor ısık yanıp sönüyor bazen silecek falan kendiliğinden devreye giriyor biraz bekledikten sonra direk imo beklemeden. Çalıştırıyorum tabi direk çalışmıyor istop ediyo hırsız moduna giriyor çok zor çalıştırıyorum hatta son zamanda hareket halinde iken yavas durumda çalıştıktan 1 2 dk sonra ra istop etti daha önce olmazdı suda bi sıkıntı araba calısırken anahtara hafif dokunayım tam cevirme gibi degil direk stop ediyor a anahtar ikisininde denedim pil degisirdim aynı bilmeden tahmin ediyorm marstan önceki yerde bi sıkıntı var gibi kodlama ile çözülecek bir dırummu yoksa anahtarın oldugu girdiği mekanizma mı sıkıntılı tesekkürler

 107. profililhan alcan

  Selamın aleyküm kolay gelsin. 2001 modem fiat sinea aracım var. dün aksam kontağı cevirdiğimde code anahtar işareti çıktı ve söndü sonrasında marş basıyor fakat araç calısmıyor. vurdurmayıda denedik bujileride kontrol ettik ama galiba immobilizer yüzünden calısmıyor. ne yapmam lazım değerli yorumlarınızı bekliyorum.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Vurdurmak çözüm değil, çünkü araç marj sebebi ile çalışmıyor değil, Yani çalışır ve gaz keser, bu yüzden hiç bir zaman kendi gücü ile gitmez. Ancak iterek veya çekerek götürebilirsiniz. Aracın yedek anahtarı var ise onunla deneyin, Çalışır ise eğer, anahtarınızın pili bitmiştir, Çalışmaz ise muhtemelen immo beyni kodlamayı silmiştir, yeniden kodlatmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 108. profilOğuz

  Araba 2000 model bora immobilizer hiç çalışmıyor içindeki çipi gösterdim programı var dediler pili değiştirdim yine çalışmadı manuel olarak araba çalıişıyor

 109. profilOsman YILDIRIM

  S.aleyküm öncelikle
  2007 honda civic aracım 2 3 aydır bende
  Yedek anahtarım olmadığından dlayı sadece 1 tane orjinal anahtarım vat.
  Uzun yola çıkacağım için yedek 1 adet immobilızerlı anahtar yaptırdım bugün ama anahtarı her kontaga takışımda anahtar işareti 1 sny yanıyor sönüyor sanra
  50km yol gittim gitmedim aracın tybinin enerjisini kesip tekrar çalıştı 2 3 defa yaptı bu sıkıntıyı bende panikleyip sağa çekip orjinaliyle devam ettim 15 20 km devam ettiksen sonra tekrar yedek anahtarını taktım tekrarlamadı bu sorunu
  Ustayı aradığımmda araç kontaktayken teybi kapatıp çalıştır yapmaz dedi denedim işe giderken yapmadı ama ben takıntılı olduğum için tekrarlarsa ne yapmam lazım bana sıkıntı çıkarırmı bu sorun lütfen yardımcı olunn.
  Şimdiden teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Osman bey hiç panik yapmanıza gerek yok, anahtarın veya immonun teyip ile hiçbir bağlantısı yoktur. Muhtemelen teybe giden sigorta gevşemiştir, sigorta kutusundan onu bir kontrol edin. Bir sorun çıkarmaz. Geçmiş olsun.

 110. profilOsman BASPİNAR

  Aynı sorun bende de var fiat tipo 99 model elektronik göstergesinde Code hatası var anahtar resmi var acaba anahtardır mı kaynaklı yedek anahtarla yok marş basıo ama araç çalışmıyor vurdurma felan da yaptım ama olmuyor sorun sizce nerde olabilir teşekkürler şimdiden kolay gelsin.

 111. profilMurat KÖPRÜLÜ

  S.a benim aracim ayni anlattiniz gibi aracimin modeli 2013 1.5 dizel fiesta anahtar tespit edilemedi diye hata veriyo sabahlari hava isininca calisiyor ve bidaha ayni hatayi vermiyor araci bilgisayara baglattim aracta sorun yok dedi usta anahtarlarida baktirdik ayni anlattiniz gibi ve sizin yaptiniz gibi yapcaktim ama herkez arac sifre ister diyolar

 112. profilmustafa ONGU

  Merhaba Hafzullah bey,bende 2000 model volvo var.bir kaç gündür.immo ışığı yanıp sönüyor ve araç sistem gereği çalışmıyor.yedek anahtarıda yok.anahtarcıya gittim bunun içinde pil yok cipli bunlar dedi.kopyalamada olmuyormuş yedek anahtar yapalım 150 tl.olur dedi.aracın aküsü yeni değişti ondan yaparmı acaba.veya başka bir sıkıntı olabilirmi.teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Genelde düşük akü araç beynine böyle kalıcı zarar verebiliyor Akünüzün değişiminde veya öncesinde olmuş bir arıza. Anahtar ile ilgili olacağını zannetmiyorum. Araç beynindeki immoyu tekrar kodlatmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

   • Kadir muluk

    Slm abi aba bi yardimci olurmusun arabanin yedek snaktari ile calistirmayi denedim birkac defa calisip istop etti simdi oteki anaktarida taktigimda calisip istop ediyo ne yapmaliyim arizayi nasil gideririm

   • Hafzullah YILDIRIM

    İmmobilizer arızası işte. Geçmiş olsun. İmmo beynini tekrar kodlatmanız lazım.

 113. profilNusret çağlar

  Iyi günler hafzullah bey arabamın sıkıntısı sabah çalıştırdığım da marş vuruyor ama 2 saniye çalışıyor sonra stop ediyor bununla ilgili yardımcı olmanız mumkun mu ne yapmalıyım

  • Hafzullah YILDIRIM

   Aracınızda immoblizer arızası var, Kaynağını bulun. Ya anahtardan olur, ya araç beyninden. Yazıyı dikkatlice okursanız çözüm bulabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 114. profilKadir muluk

  Mrb hafzullah bey arabanin yedek anaktarini taktim calisip istop eti birkacdefa da denedim aynisini yapti donra oteki anaktarlari alip gldigimdede aynisini yapuyo

 115. profilRamazan Bülbül

  Merhaba benim aracım 2002 benzinli reno clio kontak anahtarını çevirdiğimde imo ışığı sürekli yanıp sönüyo ve arcım çalış mıyor bazen anhtarı çevirirken kapı açma kapama düğmesine basınca imoyu sabitliyor ve çalışıyo bazen de aynı durumda çalıimıyo sorun nasıl çözüle bilir ve kaça maal olur yardımcı olursanız sevinirim TEŞEKKÜRLR .

  • Hafzullah YILDIRIM

   Aracınızda immoblizer arızası var, araç anahtarının pili zayıflamış gibi duruyor. Pili değiştirin muhtemelen düzelecektir. Geçmiş olsun.

 116. profilNefer

  Merhaba hafzullah bey,
  Megane 2003 1.4 benzinli aracimda 3-4 kez calismama sorunu ile karsilastim. Yurt disinda yasadigim icin burdaki tamirciler hemen olayi mars motoruna bagladi. Anahtari takiyorum ve startta basinca tik tik diye ses geliyor sonra ekranda "motor kilidi bozuk direksiyon kilidi açık" yazıyor servis ve ortadaki kucuk kirmizi lamba uzun zamandır yanıyordu. akü ve dinamo ölçümlerinda iyi çıktı. İnyernet araştırmalarımda sigorta kutusundaki bütün soketleri cıkartıp baktım onlarda iyi sadece akü artı başlığı üzerindeki kablo baglantı yerlerinde paslanma olmuş. Sadece başka bir akü ile bağlantı yaparsam çalışıyor. Sigortasını kontrol etmek istiyorum ama içerdeki mi yoksa akü yanındaki sigortada mı? Bimiyorum
  Araç çalışırken akü başlıklarından önce hangisi sökmemiz gerekiyor
  Yardımlarınız için teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Önce + olanı sökün fakat mesele akü başlığı da değil. Aracı çalıştırmadan önce farları yakın, hatta uzun farları yakın. Sonra aracı çalıştırmaya çalışın. Farlar tamamen sönüyorsa marş basarken, akünüz ölü demektir. Ki anlattıklarınız onu gösteriyor gibi.

   • Nefer

    Cevap icin cok tesekkurler.. Galiba dediginiz gibi ve bilmem önemlimidir ama araçta 50 ah var. Bu araçlar 60ah kullanması gerekiyormuş... Birazdan gidip alacaz bakalım sorun düzelecekmi

   • Hafzullah YILDIRIM

    İnşallah düzelir. Geçmiş olsun.

 117. profilBulut

  Selamun aleykum Hafzullah bey.2004 model fiat doblo 1.9 vip olan modeli var ilk zamanlar arac calisirken kendiliginden stop ederdi.daha sonra kontak kapat ac bir kac dakika beklerdim.ekrandan anahtar isareri gidince çalışirdi.bu sorun zamanla kisa surede calisan arac uzun surmeye basladi anahtar isareti ekrana geldimi gitmek bilmiyor.elektrikk tesisatinj komple degistik bir ay normale bindi simdik aynu sorun devam ediyor beyinle alakali sorun vardir dedik onu bileyaptirdik.suan stop etti arabanin ekraninda anahtar isareti cikti gitmiyor vede calisimiyor arac.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Beyin veya tesisat ile bir alakası yok arızanın. İmmoblizer beynine yeni şifre kodlatın, düzelecektir. Geçmiş olsun.

   • Burhan

    Nissan Almera 2001 Model bir aracim var benim arac Arabayi calistirmadan once ilk anahtar ceviriyorsun semboler geliyor motor isigi yanmiyor yanmadigi icin araba calismiyor ekranda anahtar sembolu duruyor
    Eyer semboler yandigi zaman motor isik lambasida yaniyorsa araba calisiyor
    Bir cozum bulamadimm

 118. profilVolkanysp

  Selam, vw polo 2001 Aracımda 2 ay önce anahtarımı değiştirdim. O günden beri ara ara aracımın kontağını çevirdiğimde ateşleme yapmama gibi bir sorunla karşılaşıyorum, bu durum herzaman olmuyor örneğin 2 gün tek çevirmede sorunsuz çalışıyor bi bakıyorsun çalışmıyor, 3 farklı ustaya götürdüm çözüm bulamadılar sıkıntı yok diyolar. İnmobilizer dan olabilir mi? Lütfen yardımcı olun kafayı yicem buyüzden

  • Hafzullah YILDIRIM

   Geçmiş olsun, immobilizer arızaları alman grubu arabalarda ateşlemeyi engellemez. Aracı çalıştırır, 3 sn içerisinde stop ettirir. Problem başka bir yerde sanırım, bakmadan birşey demeyeyim yanlış yönlendirmeyelim. Kolay gelsin.

 119. profilEyüp

  Arkadaşlar benim aracım 2012 model opel astra . Aracımı çalıştırmak istediğimde tık edip duruyordu ve ekranda hırsızlık önlemi yazıyordu yani immobilizerde sorun görünüyordu yedek anahtarlada denedim olmadı aküsünü başka araçtan şarj edince çalıştı . Yani immolizer hatası verdiği halde aküsü bitmişti bilginiz olsun . Belki yardımcı olurum diye yazdım .

 120. profilUĞUR

  Selam arkadaşlar;
  Aracım 2008 opel astra H. Anahtar kabı deforme olduğu için dedim kabını değiştireyim. Keşke değişmez olaydım. Aracı güzelce açtı bindim kontağa taktım çevirdim ışıklar yandı bir daha çevirdim tık ses yok motor çalışmadı. Hata kodu verdi. Anahtarcı dedi belki çip geri kaldı görmedi onu eskisini taktı yine tık yok. Aracı çekiciyle servise götürdüm. Fabrikadan güvenlik kodlarını isteyecekler. Sorun hallolur mu arkadaşlar. Durumum sıkışık zaten fazla masraf çıkarır mı? Rahatlatın beni arkadaşlar :(

  • Hafzullah YILDIRIM

   Ne güzel çalışan şeye heyecan aramışınız. :) Anahtarcının sebep olduğu bir arıza, masrafları onun üslenmesi gerek. Geçmiş olsun.

 121. profilBora Tarık

  Merhaba iyi günler; 2005 model audi a4 B7 kasa aracın uzaktan kumandasına bastığımda ışığı yanıp sönmesine rağmen durduk yere aracın kapılarını açıp kapamadı. pili bitmiştir diyerek değiştirdim yine düğmelere basınca ışığı yanıp sönüyor ama kapıları açıp kapatmıyor. Anahtarla Manuel açıp kapatabiliyorum tüm kapılar açılıp kapanabiliyor. Manuel kilitlediğimde tüm kapılar kilitleniyor şöför kapısındaki kırmızı led lamba devreye girip yanıp sönüyor. Ekranda herhangi bi arıza uyarı yok. İnternette tavsiye edilen kod tanıtma yöntemlerinin hepsini denedim ama yine de olmadı Anahtarla araba arasında bağlantıda problem var. Görevim gereği Diyarbakırın uzak bir ilçesindeyim bulunduğum yerde bu işlerden anlayan kimse yok. Ne yapmam gerek yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Geçmiş olsun öncelikle. Aracınızda arızanın mekanik aksamda mı yok sa beyinden mi olduğunu bir şekilde anlamak lazım. Değilse yapılacak işlemler de yersiz ve masraflı olur.

 122. profilyavuz eser

  merhabalar . benim aracım 2007 doblo 1.3 multijet araç seyir halindeyken stop ediyor hareket halinde olduğu için hemen geri çalışıyor araçkilit lambası yanıyor . bilgisayara bağlattım arıza yok dedi sadece ısıtma bujisi arızası var. yedek anahtarımda yok .yardımcı olursanız sevinirim

 123. profilCemalettin korkmaz

  Hafzullah bey bende citron berlingo 2011 araç var.aracım immobilizer hatası veriyor,marş basıyor ama çalışmıyor,elekrikçi bir arkadaş geldi,cihaza soktu immobilezir hatası sürekli ve bsi hatası sürekli yazıyordu,bilen birini aradı,bsi hatasını sordu bsi beynine bakman gerek diye bilgi aldı,araçı dükkanına götürdük,orda da çözemedi anahtara ve bsi beynine kodlama yapılması lazım dedi,ilçede oturuyorum il merkezinden birini çağırıp kodlama yaptık ama olmadı dedi il merkesine götürcez ordan citroen servisinde cihaza takıp yükleme yapacaz oda olmazsa bsi beynini değiştircez dedi,ne yapacam bilmiyorum.bir oto anahtarcısı ile görüştüm oda anahtarı bana gönder cihaza takıp hatayı görelim dedi,%99 çözeriz dedi,cihaz geldiyse neden yapamadılar öyle şey mi olur diyor.lütfen yardım.

 124. profilBORA CANLI

  Hafzullah bey merhaba;
  peugeot 207 aracım var. Yaklaşık 3 ay önce kumandalı anahtarım kayboldu. Evde bulanan yedek anahtarı kullanmaktayım. Fakat şöyle bir sorunum olmaya başladı.
  Özellikle sabahları aracın marşına bastığım zaman marş alır almaz stop ediyor. Daha sonra 2-3 defa bunu tekrarladıktan sonra 4. denememde çalışıyor ve stop etmiyor. Bazen gün içinde motor sıcak iken de çok nadir bu sıkıntıyı yaşıyorum.

  Sizce sorun ne olabilir. teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Araç stop ederken gösterge panelinde arıza lambası yanıyorsa (immoblizer), beyinde bir arıza vardır. Çünkü araç giderken immoblizer kontrol yapmaz, devre dışı kalır normalde. Bu anlattığınız sorun yakıt filtresinin uzun süreler boyunca değiştirilmemiş olması ve kötü yakıtın da sebep olabileceği sorunlar. Yakıt filtresini değiştirip başka yerden yakıt almanızı tavsiye ederim.

 125. profilSuleyman Gucuko

  Sayin hafzullah bey benim 1995 model renaolt safrane arabam var ve onceden immobilizeri iptal etirmisler aldigim kisi oyle soylemisti ve aracim biranda ateslemeyii kesti 2 aydir marsbasiyors benzini basinc yapiyor ama atesleme yapmiyor bir turlu sizce ariza nereden kaynaklaniyor sorun icin gucukosuleyman32@gmail.com adresime mail gonderirseniz sevinirim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Maalesef mail göndererek soru cevaplamıyorum. Bujiler ve kablolarını kontrol edin. Sigorta kutusuna bakın. Immobilizer iptal olduysa ateşlemeyi bir anda kesmezdi.

 126. profilRamazan

  Hafzullah bey benim aracım 2014 fiat linea gösterge panelinde araç ve kilit arızası gösteriyor immobilizerdeki çip kırılmış ne yapabilirim yedek anahtarı yok teşekkürler

 127. profilSEMİH SARP

  Hafzullah Bey merhabalar.
  aracım 2006 model getz aracımı çalıştırmak için kontağa çevirdiğimde immobilizer ışığı yanıyor söndüğü an aracım çalışıyor ama sabahları genelde aracımı çalıştırmak için kontağı çevirdiğimde immobilizer ışığı yanıyor ama hiç sönmüyor aracımda çalışmıyor bu arızayı iki anahtarla da yapıyor bunun sebebi nedir yardımcı olabilir misiniz saygılarımla.

  • Can akdeniz

   İlk olarak araç sigortalarınıza tek tek bakın kopan varmı. benim aynı sorun sigortadan çıktı .

   • Hafzullah YILDIRIM

    Genelde kod unutma kaynaklı olur, sigortalara da bakın yine de ama muhtemelen immobilizer kodlamasına ihtiyaç var gibi.

 128. profilTamer Turaç

  Selamın aleyküm hocam aracım 2001 e46 3.25xi bmw kontak 3.anahtar olarak görünüyor ve başka yedek yok.6 ay kadar önce pili bitti manuel kullanıyordum.Fakat şimdi ara ara tanımamaya başladı.Tavsiyenizi dinleyip akü kutuplarını söktüm ve eksi kutbu 1 müddet takmadım sonra taktım çalıştı.Anahtarcı evs denen bişeyi söküp kömürlü anahtar yapcaz dedi.Kabul etmedim.Hırsızlığa karşı korumasız kalacağını belirttim.Adam resmen onu hırsızlıkla suçladığımı ima ettiğimi söyledi.Şaşırdım ve 1 gram güven kalmadı ustanın böyle 1 tavrıyla karşılaşınca.Neyse deşarj etti anahtarı verdi 50 lira karşılığında.
  Şimdi yine yapıyor bende eksi kutbu çıkarıp takıyorum çalışıyor.Şimdi dediğinzi yani aracı çalıştırıp akü kablolarını söküp sonra stop edicem.Açıkçası bir zararı olup olmayacağından da korkmuyor değilim.Ancak bunu yaptıktan sonra düzelir mi ve yahut bana ne önerirsiniz durum hakkında.Şimdiden çok teşekkür ederim ve Allah herkesin karşısına sizin gibi insanları çıkarsın isterim.Allah sizi çaresiz bırakmasın:) inşallah...

  • Hafzullah YILDIRIM

   Ne dua etmişiniz, allah razı olsun :) Dediklerim zararı olacak şeyler değil. Tam aksine araç beynini kendine getirmeye yönelik şeyler. Aracınızın aküsünde bir sorun yok değil mi? Araç farları açıkken aracı çalıştırmaya çalışın bir. Farlar sönerek zorlanarak mı çalışıyor?

   • Tamer turaç

    Hocam aküyü değiştireli 6 ay olmadı, akü sağlam farlar vs sıkıntısız yanıyor.Fakat anahtar tanımamaya devam ediyor.Sizin "çalıştır -kutupları sök-stop et-kutupları tak" taktiğini denedim.Akü kabloları sökülü 2 km kadar gittikten sonra araç (sanırım söylediğiniz gibi içindeki elektriği bitirdi) stop etti sonra kutupları taktım bastım çalıştı.Daha önce çalışmayınca bir müddet - kutup çıkarılıp (3 saat) takınca çalışıyordu.Bu arada kutup başlarının sabitleme aparatları kaybettim.Şuan marşa basarken tahmini 3. Basışta yine elektrik kesiyor, kabloları oynatınca tekrar normale dönüyor. Bugün akü sabitleme aparatlarını bulup takıcam.Umarım normale dönmüştür. Saygılar...

   • Hafzullah YILDIRIM

    Sonucu bizimle de paylaşırsanız seviniriz. Umarım düzelir. Geçmiş olsun.

 129. profilCan akdeniz

  Focus 2 aracım var. aracı yıkadım sis ampülünü değistirdim. büyük ihtimalle şase yaptırdım.aksam geldim akü ölü marş yok. sonra arkadastan takviye yaptık gösterge oldu bu sefer 1.2. 3. kademe de ateslemede tık yok. motor arızası benzin su karısımı immobılızer hatası veriyordu. 2 gün gittik geldik. usta geldi baktı çekilcek ımmo tekrar yüklencek beyinde sorun olabilir . benim beynim gitti. sorun nerden çıktı biliyomusunz.sigortalar yanmıss. bi kaç tane sigorta degistirdik ımmo hatası aracın çalısmama durumu ortadan kalktı. size tavsiyem ilk olarak sigortalara tek tek bakın arkadaslar emin olun. ondan sonra ustalara koşun. daha bugun hallettik eğer okuyan gören olursa işini çözerse bundan dolayı ne mutlu bana

 130. profilTuran Kardelen

  2011 model benzinli Hyundai Elantram var.Genelde aracim kış aylarina girince sabahlari arac sogukken mars yapiyom tık diyo mars hic basmiyo 8-10 kere denedikten sonra calisiyor.Arac isindiktan sonra sicakken marsta hic sikinti olmuyor.Tek marsta calisiyor.birde araci calistirmadan kontagi actim zaman gosterge panelinde immo isigi yaniyo ve bir kac dakka sonra sonuyo.Sizce sıkinti nedir hocam.Tskedrm.

 131. profilBUrhan

  Nissan Almera 2001 Model bir aracim var benim arac Arabayi calistirmadan once ilk anahtar ceviriyorsun semboler geliyor motor isigi yanmiyor yanmadigi icin araba calismiyor ekranda anahtar sembolu duruyor
  Eyer semboler yandigi zaman motor isik lambasida yaniyorsa araba calisiyor
  Bir cozum bulamadimm

  • Hafzullah YILDIRIM

   İmmobilizer arızası olabilir, ama motor ışığını yakmaması gerekir. Belki nissanlar için uyarı bu şekilde de olabilir. Servise bir sorun, en azından bilgi edinmek için. Geçmiş olsun.

 132. profilTurgut akgöz

  Sev varya adamin dibisin 4 aydir kimsenin çözemediği sorumu anahtar bsi beyin sorunumu cozmeme yardimci oldun allah razi olsun senden

  • Hafzullah YILDIRIM

   İşte bir dua için oturur saatlerce yorumlara cevap verirsin.. :) Ve değer..

   • Turgut akgöz

    Hafzullah bey benim arac citroen c5 araci stop ettikden 5 dk sonra anahtar kapilari acmiyor manuel olarak acmak gerekiyo actiktan sonrada kontagi cevirmeden anahtar kendine gelmiyo nedendir

 133. profilOsman yiğit

  Slm abi benim arac hundai cupe 2.7 araci getirmediğim usta kalmadı enson kendim yapmaya karar verdim motor siklet ustasiyim ekranda anaktar ışığı yanmiyor kontak anteni ışığida yan miyor bundan dolayimi çalışmıyor ne yapmalıyım antenmi degismesi lazim yoksa sigortası varmı Teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM

   Sigortasını kontrol edin, daha sonra kumanda yani anahtar içerisindeki pili kontrol edin. Eğer hepsi normal ise immo beyni arızalı olabilir. Geçmiş olsun.

 134. profilSERKAN AYDOĞMUŞ

  Sellamun ALeyküm Hafzullah kardeşim benim aracım 2011 fiesta 1,25 benzinli aracı kapının önüne park ettim komşum aracını çıkartamadğı için biraz ileri almış neyse eve gittiğimde ertesi hafta aracı çalıştıramadım lambayı falan açık bırakmıştır dedim akü bitmiştir diye takviye yaptım yalnız gösterge panelindeki imo ışığı yanıp sönmeye başladı yedek anahtarım olmadığı için önce anahtarcıya gidip kendi anahtarımı denettim anahtarımda sorun olamdığını söylediler elektirikciye gitmemmi söyledi başka bir anahtarcıya gittim kodlama hatası dedi geldi bir bilgisayar ile yalnız ne yaptıysa kodlayamadı bir türlü hatta var dedi beyinden kaynaklı diye elektrikciye gidiyorum sorunu söylüyorum anahtarcı diyor anahtarcı elektrikci diyor Allah ( c.c) aşkına ben nereye götüreyim abim bi fikir ver neredeyse bir aydan fazla buldu sorun

  • Hafzullah YILDIRIM

   Önce anahtardaki pili bir kontrol edin, sağlamsa eğer ikinci adım olarak aküleri kontrol edin, marş basıyor da mı çalışmıyor yoksa hiç mi marş basmıyor. Veya farlardan bile anlarsınız. Son olarak da sigorta kutusunu kontrol edin. Sigortalar da normalse immoblizer beyni olma ihtimali yüksek. Geçmiş olsun.

   • Serkan Aydoğmuş

    Marş hiç basmıyor peki kardeşim eğer beyin olur ise ne kadar tutar bir bildiğin varmı dır şöyle ben direk başka bir akü ile denedim üstadım olmadı kapılrı açıp kapatabiliyor anahtar ama yinede değiştirip tekrar olanalrı söylerim hocam çok sağolun

   • Hafzullah YILDIRIM

    Rica ederim, beyin problemleri tamir veya değişime göre farkeder. Ama genelde 500 tl'den başlar.

 135. profilYasin

  Soguk bi sabah yani bugun sabah marsi cevirdigimde motor donmesine ragmen arabam calismadi. Aküsünün bitmis oldugunu dusunup cok zorlamadim. Aksam ustu akü takviyesi yaptirdiktan sonra hic mars almamaya basladi. Takviyeden sonra kontagi zorladigimda ise once otmeye sonra yanip sonmeye basladi. En son kontaga anahtari taktigimda kendi kendine silecegi calistirdi, aracin kilometresini sifirladi ayrica gosterge paneli bozulmus gibi anlamsiz ve belli belirsiz yanip sonmeye basladi. Benim sorunumda bu arizaya mi girmekte?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Muhtemelen gösterge paneliniz yanmış olabilir. İyi ihtimal yazılımsal bir problem de olabilir. Takviye yapılırken karşı aracın amperi de önemlidir. Dikkat etmeden yapılan bir takviye sorunu buralara kadar getirebilir. Aracın akü bağlantısını tamamen sökün 5-10 dk bekleyip tekrar takın. Gösterge paneli elektriksiz kalınca kendine gelebilir. Geçmiş olsun.

 136. profilYusuf Nazlı

  Benim Ford Focus 2014 style var 1.5 _ 2 ayda bir aracım calışmıyor. Mars basmiyor daha sonrada aracın ön panelindeki ışıklarin tamami gidiyor . Tesekkur ederim.

  • Yusuf Nazlı

   On panel deki ışıklar tamemen gidiyor. Hatta Anahtatla kapı otamatık olarak bile kitlenmiyor. Araca helen elektrik danki iyice zayıflıyor.

   • Hafzullah YILDIRIM

    Gösterge paneli arızası olması yüksek ihtimal. Konfor beyni de bazı araçlarda gösterge panelindedir. Bakmak lazım. Yazılımsal ve elektriksek bir arıza gibi. İyi bir elektronikçiye götürmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

 137. profilFehim

  Hafzullah Bey merhaba, 2016 linea 1.3 aracımız kontağı açınca yağ lambası hiç yanmıyor, immo yanıyor, marşa basınca immo yanmaya devam ediyor. Araç çalışmıyor.Yakıt gelmiyor.Depodaki yakıt pompasına elektrik gelmiyor. Aracın önden hasarı vardı, toplandı, darbe sensörü vs. İlgili bir sıkıntısı olduğu düşünmüyoruz, airbagler açık değildi.bu sorunun çözümü hakkında fikriniz varmı?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Anahtar pili bitmiş olabilir, kontrol edin. Devamında ise immobilizer beyni yazılımı unutmuş olabilir. Yeniden kodlatın. Yine düzelmez ise gösterge paneli arızalıdır. İmmobilizer gösterge panelindedir çoğu araçta. Geçmiş olsun.

 138. profilAytac ayten

  Golf 5 2005 model fsi aracim ne zman yagmur yagsa calismiyo araba calisiyo 2 3 sn snra istop ediyo islaklik kuruyunca yada kapali bir yerde kalinca 12saat falan ondan snra hic birsey yokmus gibi normel calisiyo calismadigi zamanlarda asp isareti yakiyo airbag isareti yakiyo ve (!) birde bu isaret yaniyo ve kontagi acdigimda dittt diye bir ses geliyo snra susuyo kac yere gosterdim bulmiyolar sorunu calismadigi durumda beyine iletisimede izin vermiyo araba kafayi yemek uzereyim yagmur yagmasin diye etmeye basladim nerde ariza yapdi birakip geliyo arabayi sizce ne olabilir bu sorun

  • Hafzullah YILDIRIM

   Akü üzerinde veya yanında sigorta kutusu bulunur genelde, orayı bir kontrol edin. Devamında ise araç içindeki sigorta kutusuna bakın. Orada normal ise gösterge panelindeki lehimler kurum tutmuş olabilir. Gösterge panelini iyi bir elektronikçiye gösterin. Geçmiş olsun.

 139. profilKazım çimen

  Ben kendımde ustayım ımmo ıptalınde olusabılecek sıkıntı ney bana bahset bı arac daha mı kolay calınır bu devırde kım kımın modellı aracını calıyor? dıreksiyon kılıdı dıye bısey var sıfrelı vıdaları var hırsız napacan haaa bunun ımmosu ıptal edılmıs elıne keskı cekıç alıp kontagımı kırıcak? Çekıcıye yuklesın gotursun ondan daha mantıklı. :D

  • Hafzullah YILDIRIM

   O kadar mühendis aptal değil mi, gereksiz bir özelliği geliştiripte tüm dünyada kullanıyorlar. İhtiyaç olmasa böyle bir sistem doğmazdı. Demekki ihtiyaç var. Ayrıca otomobil hırsızlıkları oranına baktığınız zaman ülkemizdeki immobilizerli araçların artmasıyla aynı oranda hırsızlıkların azaldığını siz de göreceksiniz.

 140. profilerol yusuf

  Slm A Hafzulah abi benim arabam AUDI a4 b5.2.6 v6 abc immolizer hatasi var 10 15 kere cervirip anca calişiordu şimdi ise hic calişmior ne yapmam lazim

 141. profilFatih arzı

  Merhabalar 2017 aralık ayında 15 günlük bir aracımız var . Eşim anahtarı yıkamış ve aynı gün çalıştı ancak şuan çalışmıyor ve anahtar arızası gözükmektedir.Aracımız Citroen C3 Dizel model . Yedek anahtarı takacağım yorumlardan anladığım kadarıyla umarım çalışır.Bu konuda yardımcı olmanızı rica ederim.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Anahtar eğer immo kodunu unuttuysa tekrar kodlatmanız lazım. Ama yüksek ihtimal su kısa devre yapıp pili bitirmiştir. Pili değiştirirseniz düzelir gibi.

 142. profilErtan Varol

  Aracım 98 avensis marş basıyorum çalışmıyor Buji kablosu ve bujiler orjinal takıldı yeni ama gene çalışmıyor anahtar diplerine baktirdim sıkıntı yok araç zaten bazen çalışıp bazen çalışmıyor neden yapar bilgi alabilir miyim aracdan soğumaya başladım

  • Hafzullah YILDIRIM

   Aracın arızasının immobilizer olup olmadığına bir emin olun önce. Ona göre iyi bir ustaya göstermeniz lazım bakmadan buradan birşey söylemek sizi yanlış yönlendirebilir.

 143. profilAdem ok

  İyi günler 2008 hyundaı era dızel aracımın sorunu anahtarı çevirince anahtar işareti yanmıyo ve çalışmıyo 6 7 defa kontak açıp kapatıktan sonra anahtar işareti yanıyo araç çalışıyo sorunu ımbolızer okuyucusu dıyorlar herhangı bır ustaya götürmedim sizce ne olabilir

 144. profilMehmet T.

  Slm Hafzullah abi. Bende Audi A7 3.0 l. Mazotlu var. Araba Mars basiyor ama calismiyor Mazotpompasini degistirdim ama bir sonuc alamadim. Bilgisayarda herhangi bir hatada göstermiyor varmi bir bildigin. tsk.

  • Hafzullah YILDIRIM

   A.slm. Aracın arızasının immobilizer olup olmadığına bir emin ol önce. Ona göre iyi bir ustaya göstermeniz lazım bakmadan buradan birşey söylemek sizi yanlış yönlendirebilir.

 145. profilHasan yıldız

  Abi 99 model Megane 1 aracımın immobilizer ışığı devamlı olarak ama sönük bisekilde yanmaya başladı. Bir gün öncesinde bı araca takviye yapmıştım acaba sıkıntı onun için mi olmuştur. Bu sorunu nasıl giderebilirim yardımcı olabilir misiniz

  • Hafzullah YILDIRIM

   50 Amperlil bir araca 70 Amper takviye yaparsanız genelde immobilizer beynini yakarsınız. O yüzden dizel araçlardan benzinli araçlara takviye yapmamak lazım.

 146. profilAyhan tüfekçi

  Selamın alayküm aracım 2001 clio rxt imborizer hatası veriyor du sürekli olarak ama kontagı aç kapa yaparak ikin ci yada üçüncü denemede çalışıyor du bugun ise ekranda tüm ışıklar normal oldugu halde marş basıyor fakat araç çalışmıyor sebep ne olabilir

  • Hafzullah YILDIRIM

   Aracın arızasının immobilizer olup olmadığına bir emin olmak lazım. Ona göre iyi bir ustaya göstermeniz lazım bakmadan buradan birşey söylemek sizi yanlış yönlendirebilir.

 147. profilHasan Akhoy

  Merhaba. 2010 focus aracım var benzinli. Araç yolda giderken immobilizer ışığı yanıp sönüyor klima ışıkları gelip gidiyor(klima dijital) teyip çalışıyorsa ses kesip geri geliyor sis farları falan selektör yapar gibi gidip geliyor bütün bunlar aynı anda saniyelik oluyor ve bu olay bir iki dakikada bir tekrarlıyor bunun nedeni immobilizer arızası mı acaba?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Hayır, bunlar genelde akü kutup başlarında veya sigortalardaki temassızlıklardan olur. Bağlantıları sıkılayın düzelecektir. Geçmiş olsun.

   • Hasan Akhoy

    Sağolun. kutup başını söküp taktım şimdilik düzeldi. İnşallah tekrar etmez. Teşekkürler.

 148. profilNaci Teke

  Slm aracım cilio 1.6 rxt aracim dun yikadim evin onune geldim kapulari kitledim sonra arabayi sildim bezi koymak istedim kapular acilmadi anak t arlan actim fakat araba calismadi elektirikci geldi bilgisayari takti fakat bilgisayara elektirik gelmiyor cekici ile dukkana gondetdik bakam durum ne olacak

  • HAFZULLAH YILDIRIM

   Naci bey aracınızı yıkarken açıkta olan bir kablonun su değmesi sonucu sigorta kutusuna zarar vermiş olabilir. Çok pahalıya patlayacağını sanmıyorum. Sigorta neredeyse sakız fiyatında satılıyor ama kutusu biraz daha pahalıdır. Başka bi ihtimal şu an için düşünemiyorum.

 149. profilFatih dönmez

  Merhabalar hocam benim aracım 2004 ford fusion. Aracta kontak kapaliyken immo ışığı yanıp sönüyordu ama o sekilde çalışıyordu. Simdi aynı şekilde yine yanıp sönüyo ama araç çalışmıyor. Anahtari takıp ceviriyorum ışığın yanıp sönmesi kesiliyor ama marş motorunu çalıştırmıyo yani tık ses bile yok. Vurdurarak çalıştırdım bi kaç kez ama stop ettiğimde tekrar aynı sorun. Kutup başını bi kere söktüm bi kaç dakika sonra tekrar bağladım sorun çözülmedi. Yardımcı olursanız sevinirim.

 150. profilGökhan çelik

  2006 dizel accent admire aracim var.immobilizer işigi yakmamaya basladi arac arac o esnada mars almiyo ac kapa ac kapa den gelip yaniyo isuk mars aliyo arac.şansa gidiyo ne zaman yapcagi belli olmuyo.yedek anahtardada ayni yapiyo.ne yapmaliyim.kontak antenimi ki sorun.

 151. profilFatih Keskin

  Başkan benim aracımın da böyle bir sorunu var. Anahtarı geçen gün düşürdüm suya arabayı çalıştıramadım. Sonra anahtarı söküp temizledim marşa basdim çalıştı ama bugün yine aynı sorun. arabam şu an çalışmıyor yedek anahtar tarih olmuştu zaten. şimdi ne yapmam lazım anahtarcı ya görürsem cozer mi işi bı akıl verebilir misin sana zahmet araba da çalışmıyor anahtarcı ya götüreyim mi arabayı arabamda 2010 fluance

 152. profilAyhan kartal

  Mrb aracim citroen jumper 2012 sabah hicbir sıkinti yok motor sicakken mars basiyor bazen calismiyor biraz ugrastiktan sonra hic birsey yokmus gibi calisiyor pompa musurunu mars rolelerini rail sensorunu kizdirmalari degistirdim yine duzelmedi kontagi acinca anahtar isareti normal yaniyor sönuyor calismadigi zamanda gostergelerde anormal bir durum yok
  makina ariza gostermiyor simdi sizin aku sök taktiginide uygulayacagim bu konuda bana bir fikir verebilirmisiniz tsk

 153. profilEmrah Eper

  Kardeş aküyü sök tak yaptık olmadı arkadaş şaka olsun diye anahtarı söktü sorun öyle başladı ne yapmak gerek

 154. profilKerim iş

  Hafzullah bey, benim araç 2004 kango bundan 2 ay önce başladı bu immobilizer ışığı sönmüyordu ama yinede en fazla 5 10 dakika deneyince çalışıyordu ama şimdi araç hiç çalışmıyor. immobilizer ışığı bazen yanıp sönüyor bazen yanıyor hiç sönmüyor ve araba çalışmıyor anahtarcıya sordum anahtarda bir sıkıntı olmadığını söyledi. Söylediklerimle ilgili bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim.

 155. profilBurcu isakoca

  Merhaba aynı sorunu kia picanto 2008 model aracımda yaşıorum sorunum akü mü değiştirdiktrn sonra basladı 2 anahtarım var ikisindede aynı sorunu yapıyor cok soguk zamanda ve cok sıcak olan zManlarda aracım calısmıyor marş boşa dönüyor yada marş alıp 2 sn sonra istop ediyor suanlık çözümüm boşa alıp gaza yüklenerek marşa basıyorum buda arabayı cok boguyor çözmem lazım anahtarımda bir problem yok dendi benim aracımın kodlamsını nereden öğreneceğim yani resetleme şifresini

 156. profilEren tekin

  2014 model linea aracimiza aku ve imb ariza isareti ayni anda yanmaya basladi ve surekli yanmya devam ediyor acaba bu neden olabilir ve cozumu nedir tesekkurler

 157. profilMustafa

  2007 fiesta anahtarı ilk çevirdiğimde immobilizer ışığı hızlı hızlı yanıp sönüyor bu esnada marşa bastığımda almıyor ancak kontağı açıp bir 15 sn bekleyince ışık sönüyor ve araç çalışıyor. İkinci kez kontağı açtığımda bu hatayla karşılaşmıyorum. Ancak 1 saat filan çalışmadan bekledikten sonra yine aynı sorun oluyor. Yedek anahtarım yok. Akü ve kumanda pilini değiştim sorun halâ devam ediyor.

 158. profilAhmet YILMAZ

  Selamlar.. Benim aracım 2006 model Kango benimde immo bazen takılıyor hergün dersem yalan olur bazen 15 günde bir bazen haftada bir ama nerde ne zaman olacağını bilemediğim için sıkıntılıyım. Bugün kargo firmasına uğrayıp paket bıraktım çıkışta çalışmadı 20 dakika kilitle aç kilitleme tuşuna basarak kontağı çevir vs vs internette gördüğüm herşeyi denedim 30-40 denemeden sonra çalıştı Allah'tan nasıl bir yol izlemeliyim sizce. Şimdiden teşekkürler. Ahmet YILMAZ 5354642723

 159. profilmustafa eren

  Selam arkadaşım benim aracım 2006 hundai metrix benim araçta bazan ayda bazan haftada bazanda hergün yapmaya çalıştı aracım çalışmıyor iki yedek anahtardada denedim çalışmıyor gösrergedeki kontak işareti çıkınca çalışıyor çıkmayınca çalışmıyor sebebi nedir bi yarrdımcı olursanız sevinirim

 160. profilMustafa tas

  Hocam aracım cıtroen berlingo 2012 1.6 dizel akşam kardeşim bitane let kalmak için arkadaş getirmiş ve direksiyonun altındaki kutuyu sokup let takmak için direksiyon altìnda mavi kablo ucunu cıkarıp bir kackadakika sonra kaplo başınI tekrar yetkilene takınca aracı gösterke ekranında imÖzer ışığı arsasını verdi sonradan kumandan deniyorum olmuyor ayreten kumanda devre dışı bıraktı ve daha sonradan vurdum olmadı ama marş yapıyor ustam neyapmam lazım

 161. profilNevzat gocer

  Methara 2004 vito var arac ilk sorunsuz calisiyor zaman farketmiyor 1 saat birgun araci stop attigimandan itibaren eger kontagi cikarmassam araci calistirmaya kalk eror veriyor yada calisip stop ediyor yada ekran sönuyor camlar dugmeler calismiyor kontagi cikar tak normal piller degisti kutup basi sokuldu ayni

 162. profilHasan akgün

  Focus 2014 lpg li İMMOBİLİZER AKTİF UYARISI veriyor servise gittim.yaptık dediler geri dönerken tekrarladı bida götürdüm kontağının arkasında üzerinde ufak elektronik devre olan bir plastik parça değiştirdiler şuan çalışıyor ama 10 kere kontak çevirsem birinde o uyarıyı veriyor sonra geçiyor bu durum bile rahatsız ediyor napabilirim 05537487657 aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa lütfen irtibata geçebilirsiniz.

 163. profilSedat aslan

  Arabam 100 km. Gittikten. Sonra. Stop etiğinde. Calismiyo. Sebebi. Ne. Olabilir

 164. profilRauf aydin

  Merhaba hayirli gunler.benim aracim 2012 model pegoet 308 dizel otomatik. Aracimin kontak sorunu olduğunu dusunuyorum... çünkü anahtari yuvasina girisi ve cikartma islemini hizli yaptığım da ikincisinde kontaga takınca arac marsa Kisa alip calismiyor. Arac otomatik olduğu için fren pedalina 3-4 kere basıp kontagi cevirince calisiyor..onun disinda Anahtari yuvasına yavasca takip yavasca cikarinca. Arac normal bir sekilde calisiyor..
  Bunun sebebi ne olabilir acaba. Daha oncede anahtar yere dusmus. Yaptirdim. Anahtarcinin söylediğine gore anahtarda sorun yokmus.

 165. profilBaris Turk

  Merhaba Hafzullah bey,
  2014 Kia Sportage aracım var, çalışma konusunda hiç bir sorun yok ancak çalışırken devamlı imo ışığı yanıyor. Aracı bir akrabamızdan aldık, o zaman çok üstünde durmamıştım ama şimdi satmayı düşünüyorum ve bu sorunu çözmek gerekiyor haliyle. Fikriniz var mıdır? Aracı almadan önce ekstra ön kamera falan takılmış, bunların etkisi olabilir mi?
  Teşekkürler

 166. profilOnur Eryılmaz

  Selamın aleyküm hayırlı cumalar size bir sorum olucak benim aracım 2003 corolla sol sabah ilk marşta çok geç alıyor ikinciyede erken alıyor sayılmaz bilgisayara bağlattım imbilozer sorunu gözüktü bana yardımcı olursanız sevinirim

 167. profilMustafa Koç

  Arabam marşı her şeyi normal ama calismiyor nedeni ne olabilir

 168. profilerdogan koç

  selam benim de bir sorum var renault laguna1 volvo motor kumanda aciyor kontagi cevirdigimde fransizca immobilizer arizasi veriyor arac calismiyor

 169. profilAli Bolat

  Merhabalar benim 2000 model 1.4 clio var
  Aracın orjinal uzattan merkezi kilit için anahtarı bozuldu bende dışarıdan uzaktan kumanda taktirdim kapıların kilitlenmesi için
  Bu sabah uzaktan kumandanın düğmesine
  Bastığım zaman
  Kapılar açılmadı
  Bende anahtarla kapıları açtım
  Lakin arabanın anahtarını kontağa taktimda
  Marş basıyor fakat araba çalışmadı.
  Kontakda teyip de elektrik var..
  Bi de lpg göstergesin de elektrik yok.
  Problem nedir acaba bilgisi ve tecrübesi olan varsa sevinirm
  Hayırlı günler dilerim

 170. profilümit gülşen

  Merhaba benim aracım 2010 getz immobilizer ışığı gelmiyor çoğu zaman haliyle araçta çalışmıyor sizce ne yapmalıyım

 171. profilMert arkıl

  Merhaba! Arkadaslar 2008 vito aracımda anahtar donuyor ısıklarda yanıyor ama arac calısmıyor 3 cevırmede 3 gunden berı sabahları calısıyor gun ortasında aynı sorunla karsılasıyorum aku daha yenı degıstı 6 aylık sebebı nedır bılgısı olan varsa yazarsa sevınırın

 172. profilSüleyman Taş

  Selam arkadaşlar. benim aracım Volvo. sorun ise beyni bozuk anahtarı tanımıyor. kontağı çeviriyorum tık bile demiyor. ekran lambalar bile sönmüyor. Elektrikçi beyin arızalı dedi. beyin tamir olması gerekir bu konuda yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekiyor? Akünün kutup başını söktüm dakikalarca bekledim yine çalışmıyor.

 173. profilfatih

  Hafzullah bey merhaba. bende 1999 model laguna var. kumanda kapıları açıp kapatmıyor. kumanda üzerinde kırmızı ışık yanıp sönüyo ama açma - kapama yapmıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim

 174. profilEyüp Demir

  Ustam bende de 2004 model kangoo araç var kontak açınca immo ışığı yanık kalıp marş basıyor ancak araç çalışmıyor bazen ise immo sönüyor çalışıp hemen stop ediyor gitmediğim usta kalmadı iki anahtar da aynı hata veriyor yeni akü değiştim ve eski akü takılı iken münibüs aracımla takviye yapıp bir sefer çalıştırmıştım acaba araca ne olmuştur sorunu Nasıl çözebiliriz

 175. profilgulsah derekoy

  selamun aleykum aracım 93 model seat ibiza aracım kullanırken hep titreme yapıyor en son bizi yolsa bıraktı.bkatikrdik eşe dosta buji yıpranmış o an elektronik arıza giderdi sadece ama değiştirip dedi malum maddi yetersizligindrn yapamadık arac suan marj bile dönmüyor kontak araci acmiuon ama teybin saat ışığı tanıyo

 176. profillevent var

  2005 1.2 albea benzinli aracim var. 2 hafta binmedim bu gun calistirayim dedim calismadi arabada sari anahtar resmi cikiyor kodlamaya gonderdim geldi yine ayni ariza mars basiyor ama calismiyor neyapmam lazim yardim edetmisiniz

 177. profilerdal gezinci

  ustam hayırlı işler aracım doblo 2008 model 1.3 multijet aracımda özellikle çok soğuk havalarda sabah immobilizer görmüyor anahtarı aç kapa 20-30 kez dememende açılıyor ısındıktan sonra sıkıntı olmuyor yedek anahtardada sıkıntı aynen var. sizce çözüm ne olabilir.teşekkürler şimdiden

 178. profilSerkan kostas

  Sa benimde bi sorunum oldu 2014 model FORD CUSTOM arabam imbolizer ariza veriyor ve calismiyor yedek anahtarlada denedim gene calismadi bi kac ustaya sordum arac beyninde dediler ama bu konuda bana yardimci olursaniz cok sevinirim

 179. profilEmin söyler

  Selam aracım 2001 nesil Clio rtx ışık kontağı çevirince yanıp yanıp duruyor zor okuyor anahtarı kodlama yapın diye okudum nasıl oluyor kodlama teşekkürler

 180. profilErdinc

  Selam benim aracım 1982 model golf mk1 benzinli kontağı çevirip gaz verdiğimde araç çalışıyor fakat kontağı bıraktığım an stop ediyor sorun sizce ne olabilir bu araçta immobilizer var mı diye bir soru sorsam saçma mı olur çünkü bu konuda pek bir fikrim yok birde böyle bir sorunun olması gaz kelebeginin pislenmesinden olabilir mi

 181. profilCumali coskun

  2007 clio hb var bende birgün anahtar ile asansörün klit sistemine değdirdim ordada elektornik varmis anahtar metal kısmı ile şase yaptı ve asansörün sigortaları attı 2 gün sonra ben arabaya anahtarı taktım ve araba immiliozer arızası verdi ve su an araba çalışmıyor ne yapmaliyim

 182. profilErkan koç

  Selamın aleyküm kardeşim benim megane 1 aracım var 99 model dizel 1.9 motor sıkıntı şu araç motor soğukken marşa 10 12 saniye basıyorum öyle çalışıyor bujiler değişti mazot pompası yapıldı elcıkten dediler oda sağlammış nedir sıkıntı delircem nerdeyse araç bi çalışsa bir dakika bile çalışsa kapat aç tek marşta alıyor ama soğusun 10 saniye marşa basıyorum yardımcı olursan sevinirim şimdiden allah razı olsun

 183. profilsezgin aksoy

  aracın yedek kumandası yok motor arıza ışığı yanıp sönüyoor marş vuruyor ama çlştrmyr problem nedir

 184. profilAlihan UZUN

  Ya reis yazdığın gibi 10. Kattan düştü 5dk önce bu arada arabam 2012 Caddy anahtarı taktım çalıştı 2sn sonra stop etti ben şimdi ne yapmalıyım bi akıl verir misin reis
  Alihan UZUN 05396662866 WHATSAPP TAN YAZARSANIZ ÇOK İYİ OLUR SİTEDEN ÇÜNKÜ YANITI GÖREMEYE BİLİRİM..

 185. profilBilal bu Bindal

  Benim 2002 Skoda Fabia var1/4 benzinli sürekli immo arızası veriyor arabanın iki anahtarının da çipleri değişti ama gene aynı arızayı veriyor kafayı yiyeceğim anahtarcilar sorun yok diyorlar akü yu çıkardım taktım gene olmuyor sizin tavsiyeleriniz var mı

 186. profilramço yılmaz

  merhaba antalya manavgattan selamlar hyundai accent era 2011 1.5 turbo dizel immobilizer arızası veriyor ışık yanmıyor yedek anahtarı da denedim fakat çalışmıyor acaba antenimi arızalı arabam dıışarıda kalıyor 2 gündür aşırı sıcak vardı bununla alakalı olabilirmi

 187. profilMehmetserin

  S.a bende temravar 3 aydır busorunla uğraşıyorum kimse çözemedi bugün immoyu iptal ettirdim arabada aynı sıkıntıvar yine çalışmıyor gıranta olabilirdiyor usta arabada soğudum artık

 188. profilOnay

  Öncelikle selamlar hocam benim arabada da aynı sorun var ama araba çalışmadan kutup başlarını söküp taksam bir faydası olurmu

 189. profilSami mur

  Allah razı olsun sizden.. Aylardır ne sıkıntı çektim be ustam. Çok basitmiş aslında. Çok teşekkür ederim.

 190. profilBurak

  Oncelikle merhaba bizim araç 2001 Siena 1.4El Araçta immobilizer ışığı yanıyor ancak araç benzinde çalışıyor stop etmiyor ışıkta yanmaya devam ediyor gaza basıp devir yükselincede sönüyor ancak aracı gaza alınca gaz yemiyor stop ediyor sizce bunun sebebi ne olabilir Benzinde gidiyor ve çalışıyor sorun yok ancak gazda ne çalışıyor nede gidiyor sizce sorun ne olabilir

 191. profilBülent Dincer

  Hafzullah bey merhaba bülent dinçer ismim Sivas tan yazıyorum tel no 0542 247 30 68 aracın opel astra j kasa yazma ile izah edilecek bir sıkıntı değil rica etsem beni arayabilirmisiniz tesekkurler

 192. profilFatih fidan

  Hafzullah bey dilim döndüğünce anlatıyım biraz karışık bir durum:( aracım bir aydır yatıyordu takviye falan derken olmadı akü şarj aleti taktık aküyü doldurduk baktım kontak dönmüyor akü dolu ama . Kutup başı söktüm taktım konrak döndü araç çalıştı. Tamam güzel dedim ama stop ettim anahtarı çıkardım geri taktım tık yok hiç dönmüyor bile . Tekrar kutup naşı sök tak dönüyor çalışıyor. Anahtarı yerinden çıkarmazsam stop edince geri çalıştırıyor dönüyor ama çıkardığım an araç anahtarı tanımıyor :( umarım anlatabilmişimdir

 193. profilMustafa Daştan

  Abi dediğin gibi arabayı çalıştırdım, kutup başlarını söktüm stop ettim arabayı. 20 dakikadan fazla bekledim, imboĺizer ışığı hala yanıyor teyip çalışıyor marş basmadım ama basmaz zaten. İmbolizer ve teyibin ekranı hatta kilometre ekranı sönesiye kadar mı beklicem. Ford Transit 330S 2007 model.

 194. profilTolga Örskaya

  Sa abi
  Ustam 2007 kangoo 1.5 dizel aracın var
  immobilizer Işığı bazen aracın kapıları sert kapatırsam sönüyor bazende kontak üzerinde 5 dk felan beklersem sönüyor
  İş için kullanıyorum
  Olmadık zamanda sönmüyor araçı yakacam. Anahtar pilini değiştirdim düzelmedi
  Aküyü değiştirdim düzelmedi
  Bilgisayar da arıza kaydını neyi temizledim. Bakımlarını yaptırdım düzelmedi
  Anahtarcı gittim. Anahtarı kontrol etti
  Makinede baktı anahtar sağlam dedi
  Ben ne yapmalıyım. Bilmiyorum
  Allah rızası için bir yol göster
  Umarım yardımcı olursun
  Çok teşekkür ederim şimdiden

 195. profilZafer Ereğli

  Merhaba hocam, benim 2006 model 1.4 benzinli grande punto aracim var, yaklasik 3 hafta once aşırı yagmur yagmasi sonucu Sigorta kutusuna su girmis, 1 kere calisti o halde arabam elektirikiciye gittim ve sanayinin ortasinda arac kaldi, marş basmiyor ve ekranda arac koruma arizasi veriyor , usta sigorta kutusunu acti tek tek temizledi ama fayda etmedi cikma sigorta kutusu aldim yine fayda etmedi ,belkisikinti beyindendir diye söktük beyinciye götürdüm ama beyin saglam cevabini aldik, yedek anahtarim yok, bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz acaba?

 196. profilAli GEYİK

  Selamünaleyküm
  Aracım 99 model 1.4 palio aracıma yedek anahtar yaptırdım ama çalıştırmadı, şimdi orjinal anahtarıda çalıştırmıyor, her iki anahtarla marş basmıyor. Kutup başlarını sökerek sıfırlama yaptım faydası olmadı sorun nerede olabilir ne yapmalıyım?

 197. profilTuncay ŞAHİN

  Hocam chevrolet rezzo var araç bazen marş basıyor fakat benzinde çalışmıyor.Tüp alıp çalıştırıyorum. Aracın benzin pompası ve atesleme bobinini değiştirdi. Bir gün sonra yine aynısı oluyor .sonra Kontak immobilezere çip arttırdı 2 gün sonra yine aynı oldu.Birde bilgisayarla bağlantı kuramiyoruz. Aracın gösterge ekranında immobilezer arıza ışığı filanda yanmıyor. 800 tl para verdim ustaya.yine aynı sorun sinir oldum. sorun nedir hocam?

 198. profilSevket citil

  Merhaba benim arabam 2015 model transit kamyonet imbolizer arızası veriyor ne yapmam lazım bunla ilgili anahtarlarda sorun yok dediler anahtarcı bende kutup başları sokup taktım ama yine olmadı ne yapmam lazım yardım ci olurmusunuz

 199. profilSahra ozc

  Hafzullah bey bizim araba Ford transit 2015 model panelde immobilizer yazıyor araba çalışmıyor kendimiz yapabilirmiyiz acaba acil cvp lütfen

 200. profilAbdullah

  merhaba
  Araçım scenic 1 2001 model. immobilizer ışığı hiç yanmıyor. anahtardan kaynakalnır mı? yedek anahtar ile de denedim yine çalışmadı.
  teşekkürler

 201. profilAta Keleş

  Merhaba. Aracım 2016 skoda fabia (anahtarsız çalıştırmalı). Aracımda sizinkiyle aynı sorun vardı. Dediklerinizi uyguladım ve sorunum çözüldü. Yardımınız için çoook teşekkür ederim. Iyi günler

 202. profilMurat Sönmez

  2006 focus araç akü yeni değişti, bir süredir hareket halinde tüm lambalar yanıyor stop edip çalıştırınca sönüyordu. Sonradan dişli içinde ünlem işareti yanmaya başladı ve şimdide araç çalışmıyor immo lambası hızlı hızlı yanıyor. Sorun nedir acaba?

 203. profilYunus çiçek

  2012 Peugeot Boxer var araç çalışır iken stop etti elektrik var ama imbobilizer yani araç ve anahtar resmî yanıp sönmesi lazım ama hiç yanmıyor marş ta tık yok akü sağlam elektrikçi direk marş dinamosundan çalıştırdı 5-10 saniye çalıştı geri stop etti sorun ne olabilir

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *