Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır? (Dizel, Benzin, Lpg)

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır? (Dizel, Benzin, Lpg)
Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır? (Dizel, Benzin, Lpg)

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Enjektör Nedir?

Enjektör; özellikle 1990 model ve üstü araçlarda yaygınlaşan yeni araçların neredeyse tamamında kullanılan (daha eski ama teknolojisi kuvvetli birkaç firmanın da kullandığını söyleyebiliriz) yakıtı silindirlere püskürten sistemin adıdır enjektör.

Enjektör Nasıl Çalışır?

Enjektör her yakıt tipi için çalışma sistemi aynı olan bir malzemedir. Enjektörün görevi silindirlere en uygun yakıt girişini sağlamaktır. Aracınız otomatikse sürüş moduna göre, manuel ise sizin sürüş şeklinize göre yakıt enjekte eder. Yakıtı silindirlere birkaç farklı yolla püskürtür. Bu yollar nelerdir?

  • Tek nokta enjeksiyon
  • Tek nokta yönlü enjeksiyon
  • Çift nokta enjeksiyon
  • Dört nokta enjeksiyon
  • Altı nokta enjeksiyon, enjeksiyon tiplerinin bazılarıdır.

Enjektör İşerse Ne olur?

Öncelikle arkadaşlar enjektör işemesi gayet yerinde kullanılmış bir tabir. Çünkü enjektör püskürtme yapması gerekirken akıtma yapmaya başlamışsa bunu enjektör işemesi olarak adlandırıyorlar. İşeyen enjektör, yakıtın verimli yanmamasına, dolayısıyla yakıt sarfiyatının artmasına sebep olur. Enjektör İşemesi Beyaz Duman atmasına sebep olabilir. Vuruntulu çalışma, yolda giderken veya ilk kalkışta tekleme yapabilir. Ya da motor yakıtla boğulduğu için stop edebilir, bu hareket halindeyken bile mümkündür.

Enjektör İşemesi Tamiri

Enjektör işeme tamiri arkadaşlar direkt olarak enjektör tamircileri tarafından yapılır. Bu arıza için geliştirilmiş birkaç cihaz mevcut tamircilerin elinde. Özellikle Dizel Araçlarda Enjektör Temizliği için bir uzmana götürmek en mantıklısı çünkü elde tamir edilebileceğini düşünmüyorum tabi uzmanı değilseniz.

Enjektör Temizleme Nasıl Yapılır?

Genellikle sizin de yapabileceğiniz temizlik LPG ile çalışan araçların enjektör temizliğidir. Çünkü diğerlerine göre daha basittir ve aracın motorundaki konumu bariz bellidir. Genellikle birleşik yapıya sahiptir çünkü her enjektörün bir püskürtme sırası vardır. Bazı eski hatta çok eski modellerde ayrı ayrı bulunur. Onları da sökerseniz kendinize göre bir numaralandırma vermeniz en mantıklısıdır. Çünkü temizlik sırasında karıştırmamak mümkün değil hepsi birbirinin aynısıdır.

Parçalarına ayırdıktan sonra 5-10 dakika kadar mazot ya da benzinde bekletip sonrasında pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz. Elektronik olan parçalarını sadece silmeniz yeterlidir. Mazot ya da benzin bu aksamlara zarar verebilir. Diğer parçalarının özellikle gazın geçtiği kısımlar orijinalinde sarıdır. Tıkandığında beyazlaşabilir ya da kararabilir. Bu kirleri ve yağları gidermeniz gerekir. Sonrasında sırası karıştırılmadan tekrar montajını gerçekleştirebilirsiniz.

Görsel 1 - Enjektör

Enjektör Arızası Nereden Belli Olur?

Enjektör arızasını anlamak için LPG sisteminde her enjektörden motora bağlantılı hortumlar olur. Hortumları birer birer pense ile ya da benzer bir el aletiyle sıkarak arızalı olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Hortumu sıktığınızda gazın motora geçişini engellemiş olursunuz. Bu sebeple o hortumun bağlandığı silindir çalışmayacak ve aracın sesi anında değişecektir.

Eğer değişmiyorsa zaten arızalı demektir. Aracın eksik pistonla çalışması demek aynı performansı sağlamak için daha çok yüklenmeniz, dolayısıyla daha çok yakıt sarfiyatı demektir. Zaten o haliyle çok fazla gezmek mantıklı değildir. Daha büyük arızalara sebebiyet verebilir.

Enjektör arızası hortumları kontrol etmeden de anlaşılabilir. Çalışmayan enjektör yukarıda da bahsettiğim gibi performans kaybı yaşatacaktır. Motor sesinde ve çalışmasında değişme yaşanacaktır.

Aracın çalışmasından da belli olur. Özellikle sabahları aracınızı çalıştırırken daha geç çalışıyorsa belli ki enjektör arızalıdır ya da arızalanacaktır. Aracınız rölantide çalışırken birdenbire stop ediyorsa kesin olmamakla beraber bu da enjektör arızası olabilir.

Enjektör Arızası Nasıl Giderilir?

Enjektör arızasının giderilmesi için aracınızı bilgisayara bağlanarak arıza tespiti yaptırmanız gerekir. Bu cihazlarda ortaya çıkar. Ya da aracınız dizel ise her şehirde kesin bir dizel uzmanı olur. Dizelden kastım A Dizel B Dizel X Dizel diye firmalar olur. Bu arkadaşlar sadece dizel araçların enjektörleri ile ilgilenirler. Onlar bırakın bilgisayarı, sesinden bile anlarlar zaten arızalı olup olmadığını. Ortalama 80 bin km de aracın enjektörlerini kontrol ettirmek en doğrusudur.

Çok sıkıntılı bir arızadır enjektör arızası. Zaten genelde araçların birçok arızası hemen yaptırılması gerekir. Çünkü otomobil yapılışı ve yapısı gereği sıralı çalışan mekanizmalarla dolu olduğu için mantıklı olan vakit kaybetmeden tamir edilmesidir.

Etiketler : tıkalı enjektör nasıl açılır, enjektör işemesi tamiri, enjektör işerse ne olur, enjektör arızası nasıl giderilir, dizel araçlarda enjektör temizliği, enjektör temizleme nasıl yapılır, enjektör arıza lambası, enjektör işemesi beyaz duman


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilmemis koyuncu

    Harik bir yorum oysa yeni nesil olan araçlar bende renault laguna 3 tdi,var 140 bin,de olmuş acaba enjektor leri bakimdan geçirmek lazimmi

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *