Lingusta eğitim seti hakkında yorumlarım

Lingusta eğitim seti hakkında yorumlarım

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda Lingusta ingilizce eğitim seti yorumlarımı derledim. Lingusta metodu işe yarıyor mu diye düşünen arkadaşların sorularını cevaplayacağını düşünüyorum. Kısaca, şahsi düşüncelerim ile faydalı veya faydasız bulduğum konulardan bahsedeceğim.

Öncelikle şu gerçekle yüzleşmelisiniz, kimse kesinlikle 99 günde %100 kalıcı ingilizce elde edemez. Bu tarz cümleler pazarlama stratejilerinden ibarettir. İpler tamamen senin ellerinde, adamlar sana boş bir çanta veriyor, ve birsürü malzeme.. Çantayı doldurmak ise çoğu öğrenim biçiminde olduğu gibi sana kalmış.

Başlangıç seviyesindeki çoğu kişi ingilizce öğrenmek isteyip de birşeyler yapmaya çalıştığında, ne yapacağını bilmiyor ve internetten hiç kullanmayacağı veya kullanamayacağı bir dolu pdf, program vs indiriyor. Ve aynı zamanda bir güvensizlik ve korku da başlıyor, nerden başlayacağını bilememek ile. İşte bu yolda ilerlemeyin. Panik yaparsınız ve eliniz ayağınıza dolaşır.

Bu setin en güzel yanı ne biliyor musunuz?

Set; sizin yıllarca eğitim sisteminde öğrenemediğiniz ve gözünüzde dağ gibi büyüttüğünüz dil öğrenme korkusunu tarihe gömüyor ve size güven aşılıyor. Bu işi başarabileceğinden bahsediyor. "Basit aslında bak" diyor. "Hadi" diyor.

Aslında bu algıyı oluşturabilmek gerçekten kolay birşey değil. Güzel bir sunum, iyi bir envanter ve öğretim aşamalarının sistematik olması.. Bunlar hep öğrenme sürecini kolaylaştırıyor ve sizi yönlendiriyor.

Ben yıllardır demişimdir hep.. "Bana gramer öğretmeyin. Bana ezber öğretmeyin. Bana ingilizce düşünmeyi öğretin!" diye. İşte seti görür görmez "Aradığım şey işte bu!" dememin sebeplerinden bir tanesidir.

Set'in özelliklerinden; pazarlama için olanları çıkarıp, samimi olanlarından bahsedelim.

Set seni konuşturarak öğretiyor. Bu doğru, günlük derslerini yalnız kalabileceğin bir yerde dinlersen, hiç çekinmeden konuşabilir, kimseye rezil olacak korkusundan kurtularak konuşabilirsin.

Tamam iyi bir seviyeye gelirsin 99 günde, fakat dil ne 99 günde biter ne 99 ayda biter. Dili öğrendikten sonra da süreç devam eder. Yani bu süreçte öğrenme işini belirli ve iyi bir seviyeye getirirsin. Daha sonra ingilizce diziler izleyerek, müzik dinleyerek sürekli uyanık tutmak gerekir. Çünkü dil nankördür.

Set bebeklerden ilham alınmış. Gelişmiş bir insan beyni bebeklerinkinden çok daha rahat algılar. Ve bu kadar yıl biriktirilen birikimler.. Bunlar hep öğrenme süreci için artıdır. Sadece doğru yöntem gerekiyor. Dinle ve konuşmaya çalış. Aynı bebek gibi. Başlarda belki ba..... ba! dersin. Ama bir bakmışın ki o cümle artık Baba gelirken çikolata al! olmuş.

Aynı zamanda okuma ile de mutlaka desteklemek gerekiyor. Okumayı arttırdıkça ingilizceye olan hakimiyetin gelişecektir bunu farkedeceksiniz zaten. Gelişimim süresi içerisinde ne zaman okumaya ağırlık versem, gelişimimin net farkında oldum ve ilerlediğimi ciddi manada hissettim. Beynin ingilizce ile olan alakasına fayda sağladığını düşünüyorum. 

Benim tecrübelerimin sonucu ve aynı zamanda başarı yolum okuma = dinleme > konuşma > yazma şeklinde.

Tembellik üşengeçlik yaşadığım anlarda ise, 3-4 sene sonra bu dili akıcı şekilde konuşup Avrupa da Amerika da rahatça dolaşmayı, sağlam bir dilinizin olduğunu, ingilizce dizi ve filmleri altyazısız izlediğinizi hayal edin. Günün birinde gerçek olacak bir hayal.

Peki gerçekten başarılı bir sonuca nasıl ulaşırsınız.

  1. İşin başlangıcında istemek yatıyor. Önce öğrenmeyi gerçekten istemek lazım.
  2. Çalışmak lazım. Bu set dahil hiçbir set sihirli değnek değil. Çalışmazsan olmaz. Ne kadar çalışacağın ise birinci maddeyi ne kadar önemdediğin ile alakalı.
  3. İlgilenmek lazım. Fedakarlık olmadan başarı olmaz arkadaşlar. Zaman ayıracaksınız. Bu da ikinci maddeyi ne kadar önemsediğiniz ile alakalı.
  4. Gayret etmek lazım. Sabırlı olmak ve gayret.. Hemen hevesin geçmesin. Sabret ve hemen yılma. Lingusta eğitim setini alan biri olarak, tüm mp3'leri telefonuma aktardım ve musait olduğum her zaman (Evde, Ofiste, Yürürken..) dinliyorum.

Bu maddeler sizi kesinlikle başarıya ulaştıran anahtar olacaktır.

Demişler ya Edep edepsizlerden öğrenilir diye. İşte yıllardır ingilizce bilmeyen biri olarak İngilizce öğrenmenin yolunu gerçekten bildiğimi düşünüyorum.

Derslerin içeriği ve işleyişi

Ana derslerde sizi bir diyaloğun ortasında bırakıyor ve muhabbete katılmanız isteniyor. Tabii ki öncesinde neler söyleyeceğinizi söylüyor (tabi türkçe söylüyor). Örneğin, yol sorduğunuz biri size kibarca anlattı ve sizde ona Orada güzel bir kafe var mı? diye sormanız isteniyor. tabi ki güzel bir telafuzla. Orada, güzel, bir, kafe, öncelikle bu kelimeleri öğretiyor set. Ardından cümle kurmayı öğretiyor. En sonda da size muhabbetin ortasında bunu deyin diyor. Sizde söylüyorsunuz. Hemen, sizden sonra o da söylüyor. Kendi konuşmanızı onunkine benzeterek bir daha söylüyorsunuz ve bir daha. Kelime, cümle, telaffuz ve düşünce.

Konuşmacılar kelimeleri hecelerine ayırarak detaylandırıyorlar. Bu yönü telafuzu geliştiriyor. İşler gitgide zorlaşıyor. Fakat 30 dakikalık derslerde sürekli tekrar ettiğiniz için artık düşünmeden bile cümleler ağzınızdan akıyor. İlerleyen derslerde önceki öğrendiklerimi unuturum gibi bir düşünceniz olmasın. Örneğin 21. derste, 19 da öğrendiğiniz şeyleri sorabiliyor. Yani sürekli bir hatırlatma söz konusu.

Kısacası; öğrenim süreci bence gayet başarılı bir şekilde organize edilmiş. Paranızın hakkını verecek bir set olduğunu düşünüyorum.

BU WEB SİTESİ ÜZERİNDEN HİÇBİR ŞEKİLDE LINGUSTA EĞİTİM SETİ SATILMAMAKTADIR.
Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

Toplam 4 Yorum

ilker canbey
ilker canbey

08.07.2019 22:51:13

Bana hediye eder misin? ilkercan*************

hasan cepillioglu
hasan cepillioglu

13.10.2019 20:37:16

isteyen bana ulaşsın arkadaşlar ben satıyorum hasa**********@gmail.com

Fatih demir
Fatih demir

22.10.2019 14:34:03

Kardeş ben satın almak istiyorum nasıl iletişime geçebiliriz

feti
feti

01.11.2019 02:50:06

baslangıc ve ılerı seıye en son ne olur

Yakışıklı
Yakışıklı

03.06.2020 12:58:29

başlangıç ve ileri seviye için yardımcı olabilirim

Erdal  badoğlu
Erdal badoğlu

10.07.2020 20:42:07

Malesef sisteminiz çok karışık sizin bu uygulamayla bir dil öğrenekadar normal bilindik yöntemlerle iki dil öğrenilebilir.......

Sende Yorum Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
Bedelli Askerliğin Tarihçesi