Yüzdeki Güneş Yanığı Lekeleri Kaç Günde ve Nasıl Geçer

Yüzdeki Güneş Yanığı Lekeleri Kaç Günde ve Nasıl Geçer
Yüzdeki Güneş Yanığı Lekeleri Kaç Günde ve Nasıl Geçer

Yaz mevsiminde başına gelmeyen yoktur. Yüzünüz yanar ve kızarır. Her şeye çare bulunan bu çağda belki yanmamak için çare aramalıyız. Dikkate değer bulduğum birkaç tavsiyeyi sizinle paylaşmalıyım.

Yüzdeki Güneş Yanığı İçin…

Tabi ki ilk söyleyeceğim bu makaleye ihtiyaç duymayacak kadar dikkatli olmanız. Güneş yanığı ile normal yanıkları birbirinden ayırmadan düşünün. Aynı acıyı hissettirir. Eğer ileri derecede yanık oluştuysa su toplar ve kaşınmaya başlar. Her durumda doktora başvurarak tedavi uygulamak esas olandır.

Yüzdeki Güneş Yanığı Lekesi Nasıl Geçer?

Yüzdeki güneş yanığı için ne yapılmalı anlamında size şunları önerebilirim:

 • Yüzünüzü güneşten koruyacak kremler kullanın. Bol su tüketin. Özellikle yüz bölgesi hassastır. Profilinizde kalıcı izlere neden olabilecek dikkatsizliğe düşmeyin. Güneş yanığı hemen kendini göstermez. Birkaç saat sonra yanma ve kızarıklık başlar. Uzun süre güneş altında kalmayın, önlem alın.
 • Yüzünüze soğuk yoğurt sürebilirsiniz.
 • Lavanta gibi esansiyel yağları seyrelterek yüzünüze uygulayın. İltihap oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
 • Salatalık dilimleri yardımıyla yüzünüzdeki yanığı yatıştırabilirsiniz.
 • Bepanthene krem yanıklar için sık başvurduğumuz bir yardımcıdır.
 • Karbonatlı ılık suyla yüzünüzü yıkayarak iltihap oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
 • Cildinizi dinlendirin. Bir süre mümkünse güneşe maruz kalmayın. Bu süre zarfında su tüketin.

Yüzdeki güneş yanığı için ne yapılmalı noktasında ilk etapta en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Yanığın derecesini, dikkat etmeniz gereken noktaları ilk ağızdan, uzmanından duymuş olursunuz. Her cilt ve her cildin hassasiyeti farklıdır. Yiyecek tüketiminde de dikkat etmeniz noktalar bulunabilir bu sürede. Turşu, domates, sarımsak ilk aklıma gelenler. Güneş yanıkları yaz aylarının vazgeçilmezleri olabilir; fakat her yaz yanmak zorunda değiliz. Bir defa yandıktan sonra en fazla kaç saat güneşe maruz kalabileceğinizi öğrenirsiniz. Üstelik güneş yanığı hemen kendini gösteren bir yanık değil. Birkaç saat sonra yanma hissi başlar. Farkında olmadan cildinizde güneş yanıklarından kalma lekelere de sebep olabilirsiniz.

Bol su tüketimine önem verin. Günlük su ihtiyacımız 2,5 litre kadardır. Yaz aylarında özellikle dikkat edin. Cildinizin nem oranını dengede tutmaya özen gösterin.

Yüzdeki güneş yanığı için ne yapılmalı diye kara kara düşünmeyin. Yapılabilecek çok şey var. Farkında olmanız yeterli. Güneşe aldanmayın, cildinizi yakmayın. Mevsimi tadında yaşayın.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *