Yinelemek mi, Yenilemek mi

Yinelemek mi, Yenilemek mi

Merhaba arkadaşlar yaptığım bir projede sona doğru gelmenin verdiğin haz ve rahatlık ile hemen boş işlere sarmaya başladım. Bu tabir de genelde proje sahibi veya o an yanımda proje yapımına şahitlik etmiş olan kişi tarafından bana söylenir. İş bitince, eften püften şeyleri düzeltirim, taa ki kalitesi ve tasarımı kafama yatana kadar.

İşte yaptığım kasa yazılımda tekrar etmesi gereken eylem yerine yenile yazarken, düşündüm de yinele daha iyi olur gibi. Sonra hangisi doğru olur diye düşünürken TDK resmi web sitesinden araştırdım anlamlarını.

Kısaca size söyle anlatayım;

  • Yenile : Değişim, Sıfırlama (Örn. Misafirler gelince annem sofrayı yeniledi)
  • Yinele : Tekrar etme, yerinde sayma (Örn. Tüm kitaplarında kendini yineliyorsun)

Yani mesela "bu bildirim 3 günde bir yinelensin" dememiz lazım. Tekrar etsin mahiyetinde.

Umarım faydalı olmuştur.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusu ve geliştiricisiyim. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyor, blog yazıyor ve fotograf çekiyorum.

Toplam 2 Yorum

Ali Yatarkalkmaz
Ali Yatarkalkmaz

26.04.2019 10:42:46

Dilimizi herhalde hiç birimiz tam anlamıyla düzgün kullanmıyoruz. Böyle bir yazıyı görmesem herhalde aklımın ucuna gelmezdi yenilensin yerine yinelensin demek.

Emre Kılınç
Emre Kılınç

15.05.2019 18:32:07

YENİ-le bir şeyin yenisini yap. YİNE-le bir şeyi yine yap.

Sende Yorum Yap

Benzer Yazılar