Yılanlı kale efsanesi nedir? (Şahmeran Kalesi)

Yılanlı kale efsanesi nedir? (Şahmeran Kalesi)
Yılanlı kale efsanesi nedir? (Şahmeran Kalesi)

Biliyorsunuz ki eskiden Osmaniye Adana'nın ilçesiydi. Anne tarafının Osmaniye'li olması sebebiyle, Adana'ya hatrı sayılır kadar gittik geldik. Ve bu Yılanlı Kale yani Şahmaran Kalesi'nin adının ve efsanesinin nereden geldiğini de küçüklüğümden beri hep merak etmişimdir. Aslında çok da bir bilgi yokmuş nereden geldiği hakkında. Yine de bu yazıyı merak edenler için derledim.

Sahmaran Farsça bir kelimedir. Mar Yılan; Maran ise Yılanlar demektir. Şah da bildiğimiz şah. Yani şahmaran, yılanlarin şahı demektir.

Yılanlı Kale efsanesi

Adana’da halk arasında "Misis yılanla, Ceyhan yelle, Adana selle gidecektir." diye bir söylenti vardır. Adana ile Ceyhan arasındaki Yılankale’nin adı da "Şahmaran Efsanesi"ne karışmıştır.

Efsanenin doğuşu hakkında kayıtlardaki bilgiler şöyledir; Yılankale’de bölge iklimi ve kale zeminin devasa kayalardan oluşması sebebiyle çok fazla yılan yaşarmış. Ve bu yılanlar sütle beslenirmiş. Günün birinde sütsüz kalacaklar ve kaleden çıkıp Misis’e inerek orada yaşayanları sokarak, öldüreceklermiş.

Yılanlı Kale hakkında bilgi

Yılan Kale bir diğer adıyla Şahmaran Kalesi; Ceyhan Nehrine’a 13 kilometre mesafede E-5 karayoluna ise 3 km uzaklıkta bir kaledir. Sert ve devasa kayalar üzerine inşa edilmiş sanat değeri yüksek olan bir kaledir. Kü.ük çatlakları olsa da hala bütünüyle ayakta duran kale, yüzyıllar boyu birçok ulusların geçtiği bir kavuşakta bulunduğu için önemli olduğu gibi, halk arasında Şahmaran Kalesi olarak da tanınır.

Yılanlı Kale'yi kim yaptırdı?

Şahmaran kalesinin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı belli değildir. Çok eski çağlarda burada bir kale olduğu sanılmaktadır. Fakat kalenin bütünü ile Romalılar’ın son çağlarında ve Doğu Roma İmparatorluğu zamanında yapıldığı kabul edilir.

Bir Ortaçağ kalesi olan Yılanlı Kale’ye yerli halk “Şahmaran Kalesi” der. Ermişlerden sayılan Şeyh Meram adında birinin uzun yıllar tek başına bu kalede yaşayarak yılanlar terbiye ettiği söylenir. Yüzyıllar boyu yaşayan bu söylentiye göre, burası yılanların evidir. Bugün de kale ve dolaylarında bulunan yılan sayısı pek çoktur.

Yılanlı Kale, yola ve bütün Ceyhan Ovası’na hâkim durumdadır. Dört cephelidir, çevresi 700 metre kadardır. 8 burcu vardır, bu burçların araları mazgallıdır. Yılanlı Kale’nin yola bakan bir demir kapısı vardır. Kalenin içindeki alana inen iç merdivenler hâlâ sağlam durmaktadır. Yılanlı Kale’nin burçları iki katlıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilHakan Bulent

  Toprakkale Ceyhanın Osmaniye tarafinda.
  Yilankale Adana tarafinda.

 2. profilMehmet Pur

  Sahmaran farscadir. mar=yilan, maran=yilanlar demektir. sah da bildiğimiz şah.

  Yani şahmaran=yilanlarin şahi demektir. Şeyhle bir ilgisi yok yani.

 3. profilHASAN CAN

  ben adanada yaşıyorum anlatılanların hepsi doğru inanın

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *