Yeni Nesil Google Seo Çalışması Nedir? Nasıl Yapılır?

Yeni Nesil Google Seo Çalışması Nedir? Nasıl Yapılır?
Yeni Nesil Google Seo Çalışması Nedir? Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere seo yani (search engine optimization) arama motoru optimizasyonu hakkında edindiğim tecrübeleri ve görüşlerimi paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle şunu belirteyim seo konusunda eskiden kalan bilgilerle kendini yenileyememiş ve güncelleyememiş birçok webmaster ve seo uzmanı maalesef bu konuda artık eskisi kadar etkili ve başarılı sonuçlar elde edemiyor. Bunun sebebi google algoritmaları artık web sitesi içerisindeki verilen bilgiler, içerik şeması ve benzeri konular ile alakalı çalışmıyor. Artık google bir web sitesinin iyi veya kötü olduğunu anlayabilmek için web sitesine kendi botlarından kategoriye göre birkaç tanesini gönderiyor ve bu botların izlenimlerini göre web sitesini hedef kitle belirleniyor. Bu hedef kitle google chrome kullanıcılarının tam da kendileridir.

Bu kitleye daha doğrusu test kitle de diyebiliriz, ilgili kelime arandığında sonuçlar içerisinde yeni web sitesi de görüntüleniyor, google bu aşamada siteyi ziyaret eden test kullanıcısını; web sitesi içerisinde ne yapıyor? Nereleri geziyor? Etkileşimde bulunuyor mu? Bunları izliyor. Google bu kişiyi izleye izleye websitesi hakkında bilgi topluyor ve bir rapor oluşturuyor.

Sponsor : Arama motorlarında rakip firmalarınızın önüne geçmek ve uygun fiyatlarla seo hizmeti almak istiyorum diyorsanız siz de hemen SadeceON’u ziyaret edin! Sonuçlarda daha üst sıralarda yer almak, sitenizi yükseltmek ve daha fazla insana ulaştırmak için 10 liradan başlayan uygun fiyatları, uzman ve başarılı hizmet verenlerle çalışma fırsatını kaçırmayın!

Bu test kitlesi (web sitesinden web sitesine değişmekle beraber ortalama 8 10 kişilik bir pilot kitle) web sitesine giriyor, web sitesinde aşağı doğru inerek web sayfasını geziyor ise, web sitesi içerisindeki yorum yazma formu, iletişim formu veya canlı destek formu gibi dinamik modüllerle etkileşim kurabiliyor ise, aynı web sitesinin diğer sayfalarını da ziyaret ediyor ve daha sonra geri tuşuna basmadan sayfadan çıkıyor ise bu web sayfası google gözünde gayet başarılı bir web sayfasıdır.

Bunun tam tersi bu hedef kitle genel olarak web sitesine giriyor ve sitede aşağı doğru inerken yarıda inmeyi kesiyor, daha sonra hemen yukarı çıkıp aynı web sitesindeki diğer sayfaları gezmeden geri tuşuna basıyor ve sizin rakipleriniz olan aynı aram sonuçlarında sıralanan diğer web sitelerinden herhangi birini daha ziyaret ediyorsa vay halinize. O rakibiniz olan diğer sayfa daha özgün, daha kaliteli, daha bilgilendirici bir içerik içeriyor demektir. Bu da bu hedef kitle raporunun sonucunda rakip web sayfasını sizin web sayfanızın önüne çıkmasına sebep olacaktır.

Bu yüzden bu bilgileri göz önünde bulundurarak web siteleri için artık son yıllarda seo kavramı yani arama motoru optimizasyonu kavramı çok çok farklı bir hal aldı. Bir web sitesinin gerçekten sıfırdan iyi bir yerlere gelmesi için bir seo uzmanından ziyade iyi bir tasarımcı, iyi bir yazılımcı ya ihtiyacınız var.

Çünkü bir sitesinde en önemli şey bahsettiğimiz gibi kullanıcı etkileşimi yani web sitesine gönderilen test kullanıcılarının; ki bunlar gerçek kullanıcılar, yani sizde bazen bazı sayfaları için bir test kullanıcısı oluyorsunuz. Bizde bazen bazı sayfalar için test kitleleri içerisine katılıyoruz.

Bunu şuradan anlayabilirsiniz; mesela arama sonuçlarında aradığınız bir kelimenin sonuçlarına bakın, daha sonra birkaç saniye sonra tekrar aratmanıza rağmen aynı sonuçları bulamayabilirsiniz.

İşte bunlar sizin o sayfada ki web sitelerine pilot kişiler, test kişiker olarak seçildiğinizin ispatıdır.

Bu yüzden seo konusundaki en önemli şey kullanıcı etkileşimidir. Kullanıcı etkileşimini ne kadar yüksek seviyede tutarsak o kadar iyi bir web sitemiz olacaktır. Peki biz bu kullanıcı etkileşimini nasıl arttıraibliriz?

Bunu şöyle yapabiliriz, web sitesi; sayfayı ziyaret eden ziyaretçinin kafasındaki soru işaretlerini gidermeli. Bu en önemli etken. İkincisi bu soru işaretlerini gidermede ki en önemli olan hızdır. Yani web sitesi ziyaretçinin aradığı şeyi çok çabuk bir şekilde ona göstermeli. İçeriği aşağı itilmiş bir web sitesinde veya her yeri reklam ile doldurulmuş bir web sitesinde içerik bulması zorlaşır.  Site içerisindeki sayfalar arası gezinme aynı şekilde zorlaşıyor. Ziyaretçi gözüne kalabalık ve karmaşık bir web sitesi, ziyaretçinin web sitenizi direk terk etmesine neden olacaktır. Bu da sizi google aramalarında her geçen gün daha da aşağı sıralara çekecektir.

Bu yüzden değerli dostlar iyi bir seo uzmanı size bu yolda eşlik ederken, en önemli şeyin güzel, kaliteli ve sade görünen bir web sitesi olduğunu her basamakta hatırlatır ve bu doğrultuda seo çalışması'nı gerçekleştirir. Eski usul ve acayip seo uzmanıyım diyerek, sadece backlink alımı yaparak, sadece tanıtım yazısı satın alarak web sitenizi bir yere getirmeye çalışıyor ise bu size uzun vadede maddi kayıptan başka bir şey değildir.

Tabii web sitenizin kullanıcı etkileşimi yüksek yeni bir web siteniz var ise bunu tanıtım yazıları ve diğer tekniklerle güçlendirmeniz web sitesini üst sıralara daha hızlı çıkmasına sebep olacaktır. Ayrıca illaki sıralamaya da etkisi vardır.

Unutmayın kötü ve kalitesiz içeriklerle dolmuş tasarımsal olarak fakir bir web sitesi istediği kadar tanıtım yazısı ve backlink ile güçlendirilmeye çalışılsada sonu maalesef hüsran olacaktır.

Tam tersi kaliteli bir içerik ile temiz bir tasarım ve hızlı bir web sitesi; hiçbir backlink veya hiçbir tanıtım yazısı almasa dahi zaman içerisinde kesinlikle çok çok iyi yerlere gelecektir.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Ve yine umarım ki seo konusuna size farklı bir bakış açısı kazandırmıştır.

Aklımıza takılan veya bana katılmadığınız bir yer varsa yorum yaparak sorabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

YORUMLAR

  1. profilReklam

    Ne bu ya her sayfada reklam koymuşsun siteye girdiğime pişman oldum.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *