Uzayda Ateş Edilirse Ne Olur? Uzayda Ateş Edilir Mi?

Uzayda Ateş Edilirse Ne Olur? Uzayda Ateş Edilir Mi?
Uzayda Ateş Edilirse Ne Olur? Uzayda Ateş Edilir Mi?

Merhaba arkadaşlar;

Derin konulardan biri, ve bir o kadar da ilgi çekici bence..

Uzayda ateş edilirse ne olur? Daha doğrusu bu soruyu sormadan önce şunları sormalıyız : Uzayda ateş edilir mi? Uzayda silah ateşlenir mi?

Başlayalım..

Uzayda Ateş Edilir Mi?

Yanma için yanıcı ve yakıcının bir arada olması gerekir. Uzayda yakıcı madde olan oksiyen olmadığı için ateş yanmaz. Tabi eğer o yakıcıyı biz temin edersek işler değişir.

Uzayda Silah Ateşlenir Mi?

Yine aynı sebepten ötürü uzayda oksijen olmadığı için (eğer ateş edeceğimiz silahın kendi oksitleyicisi bulunmuyorsa) ateş edemeyiz. Ancak günümüz modern silahların kendi oksitleyicisi olduğu için uzayda ateş edebilmemiz mümkün.

Ve bence sorulardan en heyecan verici olanı :

Uzayda Ateş Edilirse Ne Olur?

Ateş ettik diyelim. Ateş ettikten sonra Newton'un Etki-Tepki yasası (3. hareket yasası)'na göre hiçbir sürtünme etkisi olmadığı için mermi ateşlendiği hızda sonsuza kadar gidecekken (evren genişlediğinden dolayı herhangi bir cismin etki alanına girmediği sürece) sizde sabit bir hızla geriye doğru sonsuza kadar giderdiniz.

Bu sizin geri gitme hızınız ile merminin ileri gitmesi İtme-Momentum'a göre olur. Yani bu dağılım Mermi Hızı x Mermi Kütlesi = Sizin Kütleniz x Sizin Hızınızdır.

Peki Bir Yörüngede Ateş Edilirse?

Peki bunu serbest uzay boşluğunda değilde, bir gezegenin yörüngesine yaparsak ne olur? Eğer silahı ateşleme işlemini yörüngeye paralel, yatay şekilde yaparsanız kendinizi vurma ihtimaliniz çok yüksek. Mermi ateşlendikten sonra tüm gezegeni dolaşacak ve sizde ateşlerken aynı paralellikte geriye doğru gideceğinizden dolayı mermi ve siz bir turu bile tamamlayamadan, çarpışmış olacak; kendinizi vurmuş olacaksınız.

Birkaç dost aramızda geçen ilginç bir konuydu, sizinle de paylaşmak istedim.

Umarım faydalı olmuştur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilSeyma

    Uzayda ates edilmezki oksijen yok nasıl patlayacak

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *