Üniversite yıllarını beklemeyin

Üniversite yıllarını beklemeyin

Üniversiteyle ilgili çok mu yazıyoruz ne? 

Ama şöyle bir durum var.
Üniversiteye gelmeseydim üniversitenin gereksiz olduğunu hiçbir zaman anlayamayacaktım. Bilgiyi kapmak isteyen zaten uğraşıp biryerlerden yine kendi kapıyor veya daha önceden kaseyi doldurup gelenler vs.. Diğer kısım ise eğlence mekanı gibi görüyor olayı, ama o da haklı adamın yaşam tarzı o.. 

Bir şeyleri yaşamak için bazı zamanları beklemek gerekir, ama onu tatlı kılan şey o olduğu için. Yoksa normal şartlar altında bir anı yaşamak için belirli bir şeylerin gerekli olduğunu düşünmek ne kadar da boşa sürüklemekmiş yaşayacağın şeyleri.

Fazla bir zaman değil bakın sadece birkaç ay öncesine gidelim..

Üniversiteye bir geçelim de bakarız veya üniversiteye bir geçelim de o zaman yaparız. (?) 

Üniversite insanı biraz daha serbest, rahat oluyor hak vermiyor değilim. Sadece ders yönünden düşünmemek gerekiyor bunu. Serbestsin ama bu serbestlik senin yaşamadıklarını veya yaşayamadıklarını yaşayacağın anlamına gelmesin. Sonra hayal kırıklığı da olmasın. 

Tam tersine fazla serbestlik boşluğa itiyor. Bakın isim vermeden yurttan bir arkadaşımı anlatacağım size. Hatta muhtemelen bu yazımı da okuyacaktır beyefendiler zahmet edip de uykularından zaman ayırırlarsa. Tüm samimiyetim ile söylüyorum hava biraz kapalıydı yanlış hatırlamıyorsam Ocak 2012. Adam ayın 18 inde yattı 20 sinde kalktı. 19 u diye birşey yok. O günü yaşamadı o. Bakın boş geçen bir gün bile değil hani, öyle bir gün onun için yok. Sorduk nasıl dayanıyorsun nasıl bir uykudur bu diye? Bize verdiği cevap; "Hep oluyor böyle!". Zaten kalkınca da birkaç saat ceset gibi geziyor ortalıkta. İşte bu fazla serbestliğin insanı öldürdüğü eylem! 

Aslında üniversiteyle felan alakası yok bu işin. İlkokulda da böyle dedik işte. Lise de yaparız. Lise şöyle serbest böyle serbest..
Şunu demek lazım fazla uzatmadan. 

Yaşayacağın hiçbir şeyi erteleme hocam, çünkü zaman senin ellerinde hayat akıyor akar da vallahi hiç acımaz yani.. 
Minimalist bir tavsiye sadece..

Bu yazıdan sonra üniversite ile ilgili yazılara biraz ara verelim.

Görüşmek üzere.. 

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
Bedelli Askerliğin Tarihçesi