System on Chip (SoC) Nedir?

System on Chip (SoC) Nedir?

SOC nedir kısaca bundan bahis edeceğiz. SoC İngilizce System on Chip kelimelerinin baş harflerinden bir araya getirilmiş bir kelimedir. Çip üzerindeki sistem anlamına gelmektedir. Tek bir çip üzerinde çalışan PC diyebiliriz. Çeşitli fonksiyonları bir çip üzerine toplayarak çeşitli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Gelişen bu teknoloji, elektronik sistemlerin tasarımında kullanılmaktadır. SoC teknolojisi özellikle yer ve enerji sıkıntılarının sık olarak yaşandığı alanlarda tercih edilmektedir. SoC‘un tercih edilmesindeki önemli bir faktörde yüksek performans, düşük maliyet ve esnekliktir. 

SYSTEM ON CHIP ÖZELLIKLERI

SoC'ler Düşük Güçle mi Çalışır?

Tabi ki hayır, örneğin Raspberry Pi güç tüketimine öncelik vermiyor. Yeni SoC'lerin birden fazla işlemci ve GPU'ları, güç tüketimlerini artırabiliyor.

SoC'nin Anakarttan Farkı Nedir?

Öncelikle anakartın üzerindeki bileşenler, farklı çipler üzerinde bulunuyor. İşlemci, grafik işlemcisi, bellek gibi bileşenler farklı konumdalar. Ancak SoC'de bunların her biri tek çip üzerinde bulunuyor ve hepsi, bir CPU'nun boyutunu aşmıyor. Raspberry Pi'nin küçük boyutunun sırrı da bu.

SoC'lerde Bellek Var mı

Tüm SoC'ler aynı yapıya sahip değildir. Bazıları, diğerlerine göre daha fazla bileşene sahip olabilir. Bu, tamamen cihazın hangi amaç için üretildiğine bağlı.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusu ve geliştiricisiyim. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyor, blog yazıyor ve fotograf çekiyorum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar