Smtp Nedir Ne Işe Yarar

Smtp Nedir Ne Işe Yarar

Smtp Nedir?

SMTP Sunucusu, e-maillerinizi göndermenizi sağlayan protokole verilen isim olan, Simple Mail Transfer Protocol yani Basit Posta Aktarım Protokolü `nün kısaltmasıdır.

Giden posta sunucusu olarak da bilinen SMTP sunucusu mail gönderimi için, POP3 ve IMAP de gelen postalar için kullanılan protokoldür.

SMTP Server ile Mail Gönderimi Nasıl Yapılır?

  1. Mailinizi hazırlayıp gönder butonuna bastıktan sonra mail gönderim aracınız (outlook, gmail vb) alan adınızın SMTP sunucusu ile bağlantı kurar.
  2. E-posta istemcinin SMTP sunucuya gönderici ve alıcı bilgilerini, gönderilen metin ve ekleri iletir.
  3. SMTP server alıcının mail adresi ve özellikle alan adının gönderici ile aynı olup olmadığını kontrol eder. Gönderen ve alıcı aynı domaine bağlı ise mail direkt iletilir.

Domain farklı ise diğer domain sunucusuna bağlanılarak işlem devam eder.

  1. Alıcının sunucusuna ulaşıldıktan sonra alan adının DNS´ine bağlanılır, domain name server  alıcının mail bilgilerini IP adresine iletir.
  2. Alıcının  SMTP sunucusu gelen mesajı inceler ve alan adı ve kullanıcı adını tanırsa maili alan adının POP3 yada IMAP sunucusuna aktarır.
  3. Bundan sonra mail, alıcı indirmeye izin verene kadar gönderilen mail kuyruğunda bekletilir. Gönderilen mail alıma hazırdır.

Neden SMTP Sunucu?

Yoğun mail gönderimi yapan firmalar, e-ticaret siteleri, mailing sistemi ile gönderim yapan kullanıcılar ve büyük ölçekli yapıların, server üzerindeki mail yükünü hafifletmek ve bu yük nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunları engellemek için SMTP Server kurulumu yapılabilir.

SMTP Hizmetimi Nereden Almalıyım? 

SMTP server hizmeti veren birçok firma olmakla beraber, bu hizmeti sizin de kurmanız konusunda sizi yönlendirecek birçok site ve kurulum programı mevcut.

Eğer server yönetimi ve teknik destek deneyiminiz yoksa yada bu konuda size destek olacak elemanınız bulunmuyorsa işinizi riske atmayarak hizmeti, Türkticaret.net gibi teknik destek ile birlikte sunan bir firmadan almanız, herhangi bir soru yada sorununuzda kolay ve hızlı çözüm elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Sunucu kurulum ve yönetim deneyiminiz varsa hizmeti kendiniz de kurarak kullanabilirsiniz. Bu konuda destek alabileceğiniz sitelerden yararlanabilirsiniz ancak sonrasında karşılaşmanız muhtemel soru ve sorunlarınızda ek iş yükü ve maliyet ile karşılaşmamanız için Türkticaret.net sizin için en doğru ve düşük maliyetli seçim olacaktır.

Bir sorunuz olursa yorum yaparak sorabilirsiniz.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
İzmit'te Pandemi (Tam Kapanma)
Bedelli Askerliğin Tarihçesi