Silikon Lekesi Nasıl Çıkar? (Camdan, Kumaştan, Fayanstan, Kıyafetten)

Silikon Lekesi Nasıl Çıkar? (Camdan, Kumaştan, Fayanstan, Kıyafetten)
Silikon Lekesi Nasıl Çıkar? (Camdan, Kumaştan, Fayanstan, Kıyafetten)

Kolay yapışması ve çok kısa bir sürede kuruması nedeni ile özellikle inşaat sektöründe silikon maddesi çok sık tercih edilmektedir. Çalışırken, sıçrama ya da damlama yolu ile leke bırakan silikonu çıkarmak için silikon lekesi nasıl çıkar sorusu gündeme getirilmektedir. Silikonu çıkarabilmek için değişik yollar denenmektedir. Bu yolların hepsi de son derece başarılı sonuçlar vermekte ve silikon lekesini tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Silikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Silikon lekesi nasıl çıkar diye soranların yapması gereken birçok yöntem vardır. Bu yöntemler, silikonun nereden çıkarılacağına göre değişiklik göstermektedir. Eğer silikon el ya da benzeri bir vücut parçasına yapıştıysa, sıcak su kullanılarak silikondan kurtulmak mümkündür. Bunun için elinizi sıcak suyun içerisinde 5 dakika boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Bu işlem neticesinde silikon yumuşamaya başlayacaktır. Yumuşayan silikonu sert bir madde ile elinizden çıkarmanız kolay olacaktır. Bu işlemi uygularken bıçak ya da benzeri aletleri kullanmamak gerekir. Çünkü bu aletler ile elinize ya da vücudunuzun diğer bölgelerine zarar verebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise ayna, fayans ya da cam gibi yüzeylerden silikonu temizlemek için kullanılmaktadır.

Silikon lekesi elbiseden, kıyafetten nasıl çıkar?

Herhangi bir taşma sonucu yapışan silikonu çıkarabilmek için bir takım yöntemler uygulanmaktadır. Silikon henüz yeni ise daha kurumamışsa, bir bez ya da ıslak mendil aracılığı ile o bölgeyi silerek, silikonu çıkarabilirsiniz. Orta derecede sertleşen ve yumuşak olmayan silikonu çıkarabilmek için ise deterjanlı bir bezi kullanmanız mümkündür. 
Silikon lekesi nasıl çıkar sorusuna verilecek bir diğer yanıt ise tamamen kurumuş ve sertleşmiş silikon içindir. Sert bir şekilde olan silikonu çıkarabilmek için bir takım malzemeleri kullanmak lazımdır. Kendinize zarar vermeyecek şekilde jilet ile kuruyan ve sertleşen silikonu kazıyabilirsiniz. Bu yöntem oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra maket bıçağı ya da cam kazıyıcı ile de sertleşen silikonu çıkarmak mümkündür. Kumaş üzerine damlayan silikonu çıkarmak için ise yıkama işleminin kesinlikle yapılmaması lazımdır. Bunun yerine kumaş üzerindeki silikonlu bölgeye aseton sürmek gerekmektedir. Aseton sayesinde silikon problemi, kıyafet üzerinden tamamen çıkarak, yok olacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *