Shrink Makinesi Ne İşe Yarar?

Shrink Makinesi Ne İşe Yarar?

​Gelişen teknolojinin her alana sağladığı avantajlarla beraber insan gücüne dayalı yapılan işlemlerin de daha kolay hale getirildiğine şahit olmaktayız. Bu kolaylıklardan biri olan shrink makinesi özellikle seri üretim yapan işletmelerin paketleme işlemini hem kolay hem de çok daha güvenli hale getirmektedir.

Shrink Makinesi Kullanım Alanları

Shrink makinaları paketleme konusunda kullanıcılarına yüksek verim sağlar. Aklınızda herhangi bir soru işareti kalmaması adına konuyu biraz daha detaylandırmak gerekirse, öncelikle shrink kelimesinin açıklamasını yapmak isteriz. Büzmek, küçülmek, daralmak ve çekmek gibi anlamları taşıyan shrink kelimesi, ürünler üzerinde de uygulanış şekliyle anlamını tam anlamıyla yerine getirmektedir. Şöyle ki, herhangi bir ürün ya da ürünlerin imalathaneden çıkış noktasında son kullanıcısına ulaşmak amaçlı paketlemesi yapılmaktadır. Ancak bu paketleme işleminin daha korunaklı hale getirilmesi hedeflenerek tercih edilen shrink paketleme uygulaması, iki aşamalı bir işlemden oluşmaktadır.

Birinci aşamasında ürün etrafından dönen dikiş kaynağı olarak bilinen shrink filmi kaynak makinesiyle kenarları dikilir ve ikinci aşamasında ısı yardımıyla film çekilerek büzüşür ve ürün formunu alır. Böylece ister 1 ürün istenirse de birden fazla ürün shrink paketleme yöntemiyle daha korunaklı ambalajlanabilir. Broşür, kitap, dergi, yemek takımları, mutfak gereçleri, gıda malzemeleri, oyuncak, kırtasiye ürünleri, plastik mamuller ve özellikle promosyon ürünler gibi oldukça geniş kullanım alanına sahip olan shrink paketleme, kısacası istenen her ürün üzerinde uygulanabilmektedir. Shrink paketleme çoklu veya tekli ürünlerin kırılma, dökülme gibi olumsuzluklarını ortadan kaldırmaktadır. Mesela kayısı ve incir gibi kuruyemişlerin veya yumurta gibi kolay kırılabilen ürünlerin hem bir arada hem de daha korunaklı şekli almasını sağlayarak tüketicisine sağlıklı koşullarda ulaştırılmasına ön vermektedir. Ürünlerde taşıma kolaylığının yanı sıra hijyenik bakımdan da avantaj sağlayan shrink paketleme, özellikle gıda malzemelerinin dış etkenlerden etkilenmeden tertemiz şekilde müşteriye ulaşmasını sağlamaktadır. Buda tabi ki hem üretici, hem aracı hem de satışı yapan firmanın itibarını artırarak kazanç elde etme avantajı içermektedir. Shrink makinası üreticisi olan Maripak’a ulaşarak tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Shrink makinesi ile yapılan shrink paketleme işlemi sayesinde ürün veya ürünlerin gerçek kullanıcısına hiç kimse tarafından açılmadığı ispatlanmaktadır. Ürünlerin görsel açıdan kalitesini ve raf ömrünü artıran işlem tercih edilirken, kuşkusuz bazı hususlara dikkat edilmesi gereklidir. Buna örnek vermek gerekirse, üretim hacmine uygun bir makine modeli seçilmelidir. Yani manuel, yarı otomatik ve ful otomatik modellerden üretim âdetine bağlı en verimli olanı tercih edilmelidir. Ayrıca shrink paketleme yapılacak ürünler rafta sergilemek amaçlı kullanılacaksa ince film, ağır yapılı ürünlerse de kalın film kullanımı yapılmalıdır. Birde paketlemeden yüksek verim almak adına shrink makinesi diğer sitemlerle entegre olarak işlevini sürdürmelidir. Yani paketler büyük olacaksa, paketleme ünitelerinin de hacmi büyük olmalıdır. İşletmeye uygun bir model satın alındığında, gerek zaman gerekse kalite bakımından kullanıcıcı rakiplerine oranla bir hayli avantajlı olacaktır.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
Bedelli Askerliğin Tarihçesi