Server'inizda .APK android uygulamalarını barındırmak

Server'inizda .APK android uygulamalarını barındırmak

Artık yaptığım projeleri MySQL veritabanı kullanarak ve Responsive yani telefon, tablet ve masaüstü bilgisayar uyumlu yapmakla beraber yaptığım tüm projelerime android uygulamasını da yazıyorum. Böylece daha hızlı erişim ve mobilite kazanmış oluyor.

Yaptığım .APK uygulamasını serverdan kullanıcılara sunmak için indirme linki vermeme rağmen dosyayı kimse indiremiyordu. Biraz araştırmalarım sonucu sorunu çözdüm. .APK dosyası benim için bu sorunu tetikleyen bir kaynaktı, bu sizin için server'ınıza tanımlanmamış herhangi bir dosya için karşılaşabileceğiniz bir sorun olabilir.

Kısacası dosyanın indirilememe sebebi server için .APK dosya türünün Multipurpose Internet Mail Extensions (Çok amaçlı İnternet Posta Eklentileri) yani MIME kaydının bulunmamasındanmış. IIS'de bu tarz bir dosyayı indirmek için serverin bunun ne dosyası olduğunu anlıyor ve bu sayede tarayıcı dosya HTML biçiminde veya dosyaya göre (.APK - indirme) gösterebileceği türde bir dosya olup olmadığını algılayarak ne yapması gerektiğini biliyor. 

Bunu IIS > Sites > Kaydı yapacağımız web sitesi (örn:hafzullah.com)

Daha sonra buradaki Grid menüden > MIME Types'e giriyoruz. Daha sonra Sağ-üst kısımdan yeni bir MIME türü eklemek için Add'a tıklıyoruz. Açılan küçük bir pencere bizeFile Name Extension ve File Type diye iki değişken soruyor. 

Değerlere istediğiniz dosyaya göre değerleri giriyoruz, bu değerler .APK dosyası için;

File Name Extension: .apk

MIME Type: application/vnd.android.package-archive


Değerlerini girip OK'e basıyoruz. İşte bu kadar. 

Artık .APK dosyanız kullanıcılar tarafından serverinizdan indirilebilir.

Umarım faydalı olabilmişimdir. 

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusuyum. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak ekibim ile altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyoruz.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar