Seo Çalışması Nasıl Yapılır

Seo Çalışması Nasıl Yapılır

Açılımı Search Engine Optimization olan SEO sözcüğü, arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor. Projelerinizin çeşitli kurallar dahilinde internetteki arama motorları için uygun hale getirilmesi ve aramalarda diğer sitelerden daha üst sıralarda görüntülenebilmesi SEO çalışmalarının temelini oluşturur. Web sitenizin türü ne olursa olsun bu çalışmalardan yararlanacak internet kullanıcılarının dikkatini çekebilmek mümkündür. Yani web sitenizin daha çok görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Site İçi SEO Uygulamalarını Kullanabilirsiniz

Arama motorları belirledikleri kurallar temelinde web sitelerini kalite puanları vererek değerlendirir. Bu kalite puanlarının verilmesinde pek çok faktör etkilidir. Sitenizde kullandığınız görsel ve metin içerikleri, hızlı ve temiz kod yapıları, arama motoru etiketleri ve kullanıcı dostu arayüz seçiminiz bunlardan bazılarıdır. On-Page SEO olarak da adlandırılan site içi optimizasyonunda amaçlanan şey, arama motorlarına kullanıcı dostu ve kaliteli içeriklerin sunulduğunu kanıtlamaktır. Sitenizde birbiriyle uyumlu kaliteli ve özgün içeriklere yer vererek, kullanıcılara hızlı erişilebilen bir altyapı sunarak ve hızlı taranabilen kod yapılarını tercih ederek site içi optimizasyonunu verimli hale getirebilirsiniz. Farklı araçlardan yararlanarak site içi analizlerinizi kolaylıkla yapabilir ve içeriklerinizi üst sıralara taşıyacak değişiklikleri uygulayabilirsiniz.

Site Dışı SEO Çalışmalarına da İhtiyacınız Olacak 

Off-Page SEO çalışması olarak da bilinen dış SEO uygulamaları, site dışında yaptığınız bütün çalışmaları kapsar. İnternet üzerinden projelerinizin daha çok dikkat çekmesini, popülerliğini ve bilinirliğini arttırmak için bu çalışmalar oldukça etkili sonuçlar verir. Pek çok hatalı çalışmanın temelinde site dışı optimizasyonların yetersiz olması yatıyor. Bu tür çalışmalar Google tarafından spam olarak değerlendirilebiliyor ve internet projeniz arama sıralamalarında gerilere düşebiliyor. Böyle durumlar Google tarafından ceza almanıza da neden olabiliyor. "Backlink" olarak da bilinen site dışı uygulamaları belirlenen kurallara uygun bir şekilde yaparsanız bu tür problemler yaşamazsınız.

Arama Motoru Etiketleriyle Üst Sıralarda Yer Alın 

Arama motoru etiketleri, site içi optimizasyon uygulamaları arasında yer alıyor. Bu etiketler internet projenizin ya da web sitenizin arama sonuçlarında doğru gruplanmasını ve botlar tarafından daha iyi algılanmasını sağlar. Sayfanızın açıklama ve başlıkları, dil etiketleri ve siteyi botlara tanıtan bütün etiketleri belirlerken profesyonel destek almanız önemlidir. Böylece projenize uygun doğru etiketleri belirleyebilir ve ilgili aramalarda üst sıralarda yer alabilirsiniz. Arama motoru etiketleri, meta etiketleri olarak da bilinir. Meta etiketlerinin hatalı yapılması sitenizin botlar tarafından yanlış algılanmasına neden olur ve indeks kayıpları yaşayabilirsiniz. İçeriklerinize uygun arama motoru etiketi belirleme sürecinde profesyonel SEO desteği almak bu tür kayıpların önüne geçiyor. 

Kullanıcı Dostu Arayüzler Tercih Etmelisiniz 

En çok kullanılan arama motorlarının başında gelen Google’da üst sıralara çıkabilmek sitenizin popülerliği açısından önem taşıyor. Google, üst sıralara taşıdığı sitelerin kullanıcı dostu olmasına çok dikkat ediyor. Siteniz ziyaretçileri yanıltan yönlendirmeler yapıyorsa, kalitesiz tasarıma sahipse ve akılda kalmayacak uzun URL yapıları içeriyorsa Google tarafından kalitesiz olarak nitelendirilir. Kullanıcı dostu bir internet projesi için erişilebilirlik ve düzen sunmanız gerekir. Her seviye ve her yaştaki kullanıcı, sitenizi kolaylıkla kullanabilmelidir. Bu nedenle projenizde kullandığınız renkler, yazı fontları ve site içi bağlantılar tüm kullanıcılara kullanım kolaylığı sunmalıdır. SEO çalışmalarının temel amaçlarından biri de kullanıcılara yararlı ve kaliteli içerikler sağlamaktır. Kullanıcı dostu projeler aynı zamanda da arama motorları için doğru bir şekilde optimize edilmiş demektir. Sempeak alanında uzman ekibiyle internet projeleriniz için etkili SEO çalışmalarının yapılmasını sağlıyor. Sempeak ekibinden destek alarak içeriklerinizin popülerliğini arttırabilir ve arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusuyum. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak ekibim ile altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyoruz.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar