Sap2000 Response Spectrum (Analysis)

Sap2000 de Respons Spektrum Analizi (Response Spektrum Analysis) nasıl yapılır ve zemin fonksiyonları nasıl tanımlanır bu yazıda sizlere bunu anlatmaya çalışacağım.

Define menüsünden Functions ve Response Spektrum menüsüne tıklıyoruz.

Açılan pencereden Chose Function Type to Add bölgesinden From File seçeneğini seçiyoruz.

Fonksiyonları indirmek için buraya tıklayın.

Açılan pencereden aşağıdaki linkten indirdiğiniz Z1, Z2, Z3 ve Z4 zemin sınıflarına ait fonksiyonlarından projemizdeki zemin sınıfımızın fonksiyonunu seçiyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Values are kısmında Periyod düğmesini seçili duruma getirmektir.

Daha sonra dosyayı doğru seçtiğimiz ve işlemleri doğru yaptığımızı test etme amaçlı Display Graph butonuna basabilirsiniz. İşlem ve adımlar doğru ise yukarıdaki grafiği görmeniz gerekiyor.

Sonraki işlemimiz, Ex ve Ey olmak üzere her iki yönde de 2 adet Response Spektrum yükü tanımlayacağız.
Response Spectrum tanımlamak için Define menüsünden, Load Cases sekmesine geliyoruz. Buradan Add New Load Cases seçeneğine tıklıyoruz.

Load Case Name kutucuğuna Ex yazıyoruz ve Load Case Type menüsünden Response Spektrum'u seçiyoruz. Ex tanımladığımız için Load Name kısmını U1 yapmamız gerekiyor. Eğer Ey tanımlasaydık U2 yapmamız gerekiyordu. Function kısmı ise az önce tanımladığımız response spektrum zemin değerini seçiyoruz. Diğer ayarlarımız zaten default ayarlar olarak kalıyor ve bu şekilde aynı penceren Ey'yi de ekleyip kutucuğu Ok'a basıp kapatın.

Bu şekilde sisteme Response Spectrum tanımlama işlemi de tamamlanmıştır.

Burada dikkat edilmesi gereken dört nokta vardır.

  1. X yönü için response spektrum Local olarak U1 yönünde, Y yönü için ise U2 yönündedir.
  2. Emod_X ve Emod_Y yüklemeleri bu şekilde ayrı ayrı tanımlanmalıdır.
  3. Scale factor değeri bina önem katsayısına, deprem bölgesine, yer çekimi ivmesine ve eğer fonksiyon azaltılmamış ise (S(T) değeri R(T)’ye bölünmemiş ise) R değerine bağlıdır.
  4. Scale factor için Ao x I x 9.81 değeri girilecektir. Eğer tanımlanan Function (Emod) T-S(T) grafiği olup R(T)’ye bölünmemiş ise scale factor R’ye bölünecektir. Öte yandan 2 noktada R değeri fonksiyonda farklılık göstereceğinden, başlangıç aşamasında fonksiyonu azaltılmış değer fonksiyonu ile tanımlamakta yarar bulunmaktadır.

Sap2000 v15'e kadar TSC tanımlı olmadığı için biz değerleri From File olarak atadık. Yani v16 ve üzeri sap2000'lerde aşağıdaki videodaki gibi de yapabilirsiniz. From File yerine TSC2007'i seçmek şartı ile..


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

YORUMLAR

  1. profilertan

    Hafzullah Bey peki bu spec x ve spec y yüklemesi altında kombinasyonların + veya - yön vermenin bir farkı varmıdır.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *