Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?
Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arabalarda motorun üretmiş olduğu gücü lastiklere aktarmaya yarayan sistemin adına şanzıman deniyor. Bir arabada şanzıman bakımları aksatıldığı zaman birçok sıkıntı meydana gelebiliyor.

Şanzımanlar genel anlamda vites geçişlerinin zor olmasıyla anlaşılabiliyor fakat farklı türde oluşan sorunlar da meydana geliyor. Bu sorunların temelinde yatan faktör aracın kitapçığında yazılı olan zamanda bakımının yapılmamış olması geliyor.

Şanzımanın yağı kontrol edilmeli, eğer otomatik şanzıman kullanılıyorsa mandalın doğru yerlerde kullanılması gereklidir.

Otomatik şanzıman olan araçlarda genel olarak Tork konvektörü denilen arıza meydana geliyor. Ya da şanzıman beyni ile kaynaklı bir sıkıntı meydana gelmiş oluyor. Araç durumu bakımından oldukça önemli olan şanzımanı araç sahiplerinin iyi tanıması gerekiyor.

Otomatik Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır

Otomatik şanzıman arızasını anlamak için öncelikle otomatik şanzımanlarda olan arıza belirtilerini bilmek gerekiyor. Otomatik şanzıman arızası genel olarak yağ pompası, Tork vektörü, hidrolik valf gövdesi gibi arızalardan oluşuyor. Bu belirtileri anlamanın yolu ise araç bilgisinden geçiyor. Otomatik şanzıman olan bir araç D konumunda frenden ayak çekildiğinde ileri gitmesi gerekiyor ya da eğer yukarı doğru gidiliyorsa olduğu yerde kalması, yine ileri gitmesi, gerekiyor.

Herhangi bir şekilde vites değişikliklerinde bir ses ya da titreşim olmaması gerekiyor. Ses ya da titreşim varsa şanzıman arızası olduğu direkt olarak anlaşılabiliyor. Vites düğmesinde de bir sorun varsa bu da şanzıman arızası belirtilerinden oluyor. Herhangi bir şekilde düz giderken de ses çıkarmaması ya da sabit bir seste olması gerekiyor. Bunlar meydana gelmediği takdir de bir servise gitmek zorunlu oluyor.

Şanzıman Arizası Ne Kadar Tutar?

Şanzıman arızasının bakımında ve tamirinde alınacak olan fiyatlar arızanın türüne göre değişiklik gösteriyor. Çünkü şanzıman arızaları birçok şekilde meydana gelebiliyor. Fakat komple değiştirmek ileriki durumlar içerisinde en uygun olanı oluyor.

Otomatik şanzımanlarda fiyatlar parça masrafları( arabaya göre ve parçasına göre değişiklik gösterebiliyor), şanzıman indirme bindirme işlemi için 300 TL ile 500 TL arası, şanzımanın genel tamiri söz konusu olduğunda 750 TL – 1000 TL arası, selenoid valf değiştirilmesi gerekiyorsa 150 TL, sorun balatalardaysa işçilik 150 TL ile 200 TL, basın selenoid takımlarından kaynaklı bir sorun varsa 300 TL, şanzıman yağı ise 250 TL oluyor. Eğer komple değişimi yapılırsa 3000 TL ile 3500 TL arası bir masraf ortaya çıkıyor.

Şanzıman Dağılması'nın Masrafı?

Şanzıman dağılması yolda giderken bir anda arabanın dengesini kaybetmesiyle son noktasında olan bir sorun oluyor. Eğer daha önce bir bakım yaptırılmamışsa ve şanzıman tamamen kopmuşsa meydana birçok masraf gelebiliyor. Genel anlamda 5000 TL olan şanzıman tamamen değişimi daha az ya da daha çok da tutabiliyor. Bu nedenle şanzıman dağılmadan bakımını iyi yaptırmak ve kontrolünü iyi yapmak gerekiyor.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilBahtiyar semerci

    Otomatik şanzıman konusunda yardıma ihtiyacım var.tavsiye edebileceğiniz usta var mıdır. Kartal oto sanayi yakınım. saygılarımla.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *