Motor Suyu (Radyatör) Neden Hava Yapar? Havası Nasıl Alınır?

Motor Suyu (Radyatör) Neden Hava Yapar? Havası Nasıl Alınır?
Motor Suyu (Radyatör) Neden Hava Yapar? Havası Nasıl Alınır?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere bu yazımda araba radyatörü neden hava yapar bu hava nasıl alınır bunu anlatmaya çalışacağım.

Hemen hemen tüm günümüz tüm araçlarında kapalı devre sıvı soğutma sistemi kullanılmaktadır. Su pompası, radyatörün soğutma borularında su dolaştırır ve burada motordan gelen sıcak suyu soğutur ve tekrar motor bloğuna pompalar. Soğutma sıvısı (su) veya antifriz, hava tıkanıklığı olmaksızın tüm soğutma kanallarından düzgün bir şekilde akacak şekilde tasarlanmıştır. Termostat motorun ısınması/soğuması ve soğutma sıvısı akışını düzenlemek üzere motor sıcaklığı arttıkça motoru soğutmak için radyatöre giden kanallerı açar ve kapatır. Soğutma kabında meydana gelen kabarcıklar ve köpükler radyatörünüzün hava yaptığını anlamına gelir. Bu, aşırı ısınmaya neden olabilir.

Eğer radyatör hava yapıyorsa termostatın doğru bir şekilde çalışmasını engelleyip sıcaklık arttığında termostat Van'a açmayacak ve sıcak su motor bloğu içinde kalacaktır motor bloğu içinde yükselen sıcaklık ise conta yakmak ve piston eritmeye kadar yol açabilir bu durum size daha pahalıya mal olabilir.

Peki radyatör neden hava yapar?

 1. Radyatör kapağı
 2. Soğutma suyu kabı
 3. Termostat
 4. Isıtıcı kontrol vanası
 5. Genleşme haznesi hortumu
 6. Pompa hortumu sızdırması
 7. Kapak contası
 8. Pas ve eski hortumlar

Bu saydığımız sebeplerden dolayı radyatör hava yapar. Bu hava nasıl alınır, onu da radyatörün hava yapmasının sebeplerini detaylandırdıktan sonra bahsedeceğim.

1. Radyatör kapağı kaynaklı radyatörün hava yapması

Radyatör kapağı ısınan suyun basınç yaptığı an, sıvı sızdırmazlığı işlevini üslenir ve soğutma sisteminin basıncını yükseltir. Ayrıca, oluşan yüksek basınçlarda soğutma sıvısının genleşme (taşma) kabına geri çekilmesini sağlar. Arızalı bir radyatör kapağı, dışarıdaki havanın sisteme girmesini sağlayarak genleşme rezervuarında kabarcıklar üretir.

2. Motor suyu kabı kaynaklı radyatörün hava yapması

Soğutma sistemindeki motor suyu kabı genellikle uygun olmayan bir yıkama prosedüründen veya kısmi / tamamlanmamış tank dolumundan kaynaklanır. Yani max levelin üzeri / min levelin altında su bulundurmanızdan dolayı motor suyu kabı, hacminin düşük olmasına ve genellikle normal çalışma sıcaklığından daha yüksek sıcaklıklarda çalışmasına neden olur. Radyatör giriş boynundan veya genleşme rezervuarının içinden hava kabarcıkları oluşmasına sebep olur.

3. Termostat arızası kaynaklı radyatörün hava yapması

Termostatlar, normal sürüş koşullarında sıcak motorda soğutma sıvısı akışına izin vermek için tamamen açılmalı veya soğuk motorun daha verimli çalışması için soğutma sıvısının ısınmasına izin vermek amacıyla kapatılmalıdır. Termostat mekanizması arızalandığında sıkışabilir ya da sürekli açık da olabilir. Bu durum da motor bloğunda aşırı soğutma veya aşırı ısınmaya neden olabilir. Aralıksız açılma ve kapanmaya neden olan arızalı bir termostat, radyatör veya genleşme deposunda görülen çalkantı ve köpürme etkisine neden olabilir. Termostat vanasının hızlı kapatılması ve açılması aynı zamanda soğutma sıvısının ani genleşme / büzüşmesinden dolayı radyatörün içinden darbe sesi gelmesine neden olabilir.

4. Isıtıcı kontrol vanası kaynaklı radyatörün hava yapması

Isıtıcı kontrol valfı yani bir deyişle vanası, araç kabinin ısıtılması amacıyla soğumuş halde bulunan maddenin sıcak motor bloğuna girmesini sağlar. Bu vana ucunda eski contalı bir ısıtıcı kontrol valfı veya gevşek ısıtıcı hortumu bağlantısı, sisteme hava girmesine sebep olacaktır.

5. Genleşme haznesi hortumu kaynaklı radyatörün hava yapması

Radyatörü ve genleşme haznesini birleştiren hortum kelepçe bağlantılarında sızdırmaz olmalıdır. Hortum bölünemez veya sızıntı yapmayacak şekilde diri ve yeni olmalıdır. Eğer eski ve düşük karbonlu hortumlar kullanılırsa, hortuma hava girebilir ve genleşme rezervuarında kabarcık oluşturabilir.

6. Pompa hortumu sızdırması kaynaklı radyatörün hava yapması

Eski ve yıpranmış bir su pompası contası, havanın pompanın emme veya emme tarafına girmesini sağlayacaktır. Bu sıkışan hava, radyatör giriş kısmına veya genleşme valfine eriştiğinde kabarcık oluşturur.

7. Kapak contası kaynaklı radyatörün hava yapması

Yıpranmış veya bozulan kapak contaları, soğutucu sıvının köpürmesinin en yaygın ve açık nedenlerinden birini oluşturur. Kapak contası bir su alanı ile silindirin yanındaki iç alan arasında zedelenirse sıkıştırma gazları su alanına girecek ve havayı motor kapağından soğutma sistemine gönderecektir. Yıpranmış kapak contaları, radyatör ve genleşme deposunun içinde kabarcıklar oluşturur. Bu da soğutma suyunun hızlı ve aşırı ısınmasına sebep olur. Yani hararet yaptırır.

8. Pas ve yıpranmış tesisat kaynaklı radyatörün hava yapması

Radyatörler herşeyde olduğu gibi zamanla eskir, yıpranır ve paslanırlar. Özellikle bu durum antifriz / su oranının yanlış ayarlanması sonucu oluşur. Pas, çamur ve artık parçacıkları radyatör peteği borularını tıkayacak, termostat ve su pompasının çalışmasını engelleyecektir. Aşırı ısınma ve pas ile beraber, soğutucu sıvının kaynaması ve radyatör peteğinde veya genleşme kabında görülen küçük kabarcıklara neden olması sonucunu doğuracaktır.

Bu sorunlardan herhangi birini fark ederseniz, ısıtma sisteminize bakmak için iyi bir ustaya başvurun. Araç soğutma sistemi ile ilgili sorunları mümkün olan en kısa sürede gidermek önemlidir. Sorunu görmezden gelirseniz, bu yolda daha büyük ve daha pahalı bir soruna neden olabilir.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilAtılla Yıldız

  Araç genleşme haznesi kapak açılınca hava geliyor.hazne su dolu ne yapmalıyım

 2. profilUğur TOPAL

  Sabahları ya da araba çok soğuk iken araç zor çalışıyor,çalışması da sanki su motorunun çalışmasını andırıyor...araç ısındıktan sonra (benzinden gaza geçtikten sonra) sanki arızası yokmuş gibi oluyor.Araç soğuk iken Radyatör su takviye kabındaki suyun bir kısmı çekiliyor bir kısmı da azalıyor. Su takviye kabının kapağı açılınca hava çıkıyor ve arabanın çalışması normale dönüyor.Kapak açılınca tanktaki su seviyesi kapak açılmadan öncekinin üstüne çıkıyor..Neler yapmalıyız?

  • HAFZULLAH YILDIRIM

   Şimdi senin arabanın olayı soğutma sistemiyle doğrudan alakalı. Muhtemelen termostatın arızalıdır. Yüksek bir ihtimalle ona ilintili. Hatta durumu da sürekli açık kalıyordur. Motor soğukken de devir daim yaptığı için devir düşüyor ve çalışma sesi ve şekli değişiyor. Ona bir de radyatör kapağına bi baktır kardeşim. eğer bir de yaz boyu su kış boyu antifriz kullanıyorsan bu da çok tehlikeli. Karışımı doğru yapmalı ve devamlı o şekilde kullanmalısın. Yoksa yazın paslanır kışın antifriz kırar içinde pas parçacıkları oluşur. Çatlak delik kireçten tıkanır, antifriz de açar ve sızdırma yapar, hava yapar. Bir de rölanti ni biraz yükselttirmeni tavsiye ederim

   • Yasin gülgür

    Hafzullah beyim benim binek 400 km de 1litre su eksiltiyo bugün bi usta gaza basınca radyatör kapağından hava kabarcığı çıkarıyor ama egzozun beyaz duman atmıyor dedi bunun nedeni termostat değişecek diyor aklıma yattmadı bi türlü termostat olsa araç ya geç ısınır yada hararet yapar vs vs yani öle değilmidir

 3. profilnasser

  Benim araç'ın harereti kirmizi seviyeye geldi.. arabami sağa çektim baktim motor suyu hava yapmış, yavaşça açtım su fokurdamaya başladi..neyse ustaya götürdüm termostattan kaynaklandığını söyledi değiştirdi..arabanin hararet göstergesi normale döndü ancak, 10 km kadar gidince aracin su haznesi yine hava yapmış görünüyor, ve ozellikle suyun geçtigi hortumlar fazlaca sıcak..acaba bütün bunlar neden kaynaklanıyor,teşekkür edrim..

 4. profilKamil

  SLM abiler bende 94 model burodvey var sürekli hava yapıyor du hareret yükseliyor du ustaya götürdüm conta yakmış dedi motoru sıfır yaptır dim 10 gün oldu aynı durum yine söz konusu neyapmaliyim yine hava yapıyor hareret yükseliyor bildi verir seniz sevinirim arkadaşlar teşekkürler

  • Bülent k.

   Malesef bütün r9 larda aynı sıkıntı var. Öncelikle soğutma sistemindeki tıkanıklığı gider bunun için piyasada satılan kimyasallar var. Aracına antifiriz koy çeşme suyu koyman tekrar tıkanıklığa ve pasa yol açacaktır ayrıca orjinal r9 soğutma fanı çok iyi değil bunuda tofaşların fanıyla çözebilirsin

  • Ali kaya

   Araciniz buyuk bir ihtimal blok catlatmistir egzozdan su geliyorsa hareret yapiyorsa fan calistigi halde bloktur masrafida agirdir

 5. profilSADRİN

  S.A.Hafzullah bey.bende 94 model toros var benim haricimde 2 defa araç hararet yaptırıldı aracı yaptırdım.Yalnız şuan kısa mesafede değilde 100 km uzun yolda su kabındaki ful olan antifrizi bitiriyor ve sistem hava yapıyır.üst kapağın eğikliğimi var.Aracın çallışması çok iyi ama.BİRDE PİSTON SÜRTME SESİ VAR GALİBA GAZ VERİRKEN GELİYOR.BUNLARI TAMİR ETMEDEN SATMAK İSTEMİYORUM.Birde termostatı usta çıkardı.zararlı değilmi

 6. profilhakan şişman

  s.a pejo 207 2007 model benzınlı araç marşa basınca bazen direk çalışmıyor illakı gaz pedalına hafıg dokunmak gerekiyor sizce seebı nedir ona göre ustaya gidicem tşkler not: otomatik jikle olabılırmı

 7. profilOğuz inan

  s.a ustam bende 1.6 rainbow var. yolda giderken hararet sorunu falan yok. fanda açıyor. ancak çekişten düştüğünü anlıyorum ve durduğumda devir daim yapmadığını anlıyorum. hortumlar şiş oluyor. hava alıyom fanda açıyor ama bu tekrarlıyor. hortumları değiştim. termostatı değiştim. contada yanık değil gibi ama bi türlü çözemedik yardımcı olursan sevinirim iyi günler

 8. profilercann

  aracim iveco m29 otobus. kendim radyator alt hortumunu gevsetip suyu bosalttim ve sonra kelepceyi sikarak antifiriz ve su.ekledim. su kabi yariya kadar dolunca kapagi acik vaziyette araci calistirdim. kaloriferlere isi gelmedi. hararet yukselsin diye yola ciktim bu kezde hararet tehlike sinirina yaklasti. radyator hala soguktu. muhtemelen hava yapti sistem ama havasi nasil alinacak bilmiyorum. yardimci olabilecek varmi.

 9. profilTuğra

  Merhaba aracım hundai gls 98 model yumurta kasa radyatörün kapağın alt kısmı sürekli ıslak su sağa sola doğru gidiyor.Radyatör kapağını değiştirdim yine aynı yedek su kabı az az su eksiltiyor.Radyatör sökülüp hava basıldı patlak delik çatlağı yok.Radyatör borularıda değişti.Radyatörün kapağının altı sürekli ıslak su hafif süzülüyor sağa sola yürüyor sorunun nedir teşekkürler

 10. profilAhmet Öztürk

  1.2 16V Albea sabah ilk çalıştırmada kalorifer peteğinin olduğu bölgeden lakır lokur ses geliyor.Isınıca kesiyor.Su ve yağ eksiltme yok.Sorunu bir türlü çözemiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.

  • Bilal KAVAL

   Aynı sorun benim de başıma geldi ve maalesef petekte kaçak varmış. Su ufak uafa sızdığı için sorunu 2-3 ay sonra hararet yapınca farkedebilirsiniz.

 11. profilYusuf ertonbul

  Selam aleykum bende toyota avensis t22 98 model araba var motor çabuçak ısınıyor rolantide çalışırken bi müded sonra motordan baloncuk sesleri geliyor ve antifiriz veya su eksiltiyor ne yapmalıyım

 12. profilFATİH AYGÜN

  2001 cıtreön xsara 1.6 var araç ara ara hava yapıyor kalalüfer ıstmıyor ve araçın gaz beyni dunuyor havasını alınca düzeliyor ne yapmam gerekiyor daha önce termostat ve devridayım bombası degişti gazın beynini temizlediler ama sonuç aynı

 13. profilHalil ibrahim ersavaş

  Aracimda su eksiltme yok hararet yok suyu yağa yağı suya karıştırma yok duman yok yanlızca aracımda radyatör su deposunda suyu çekme kapağı açtığımda suyu geri bırakma ve çok nadirde olsa hortumlarda sertleşme oluyor bu olay hortumların 1 tanesi delindiği zaman farkettim o hortumu sağlamlaştırıp denedim kaçırma gözlemlemedim ve antifiriz koymaya karar verdim ve antifiriz i koydum ve o sorun eskiye nazaran daha az yapmaya başladı ama hiç havasını almadı radyatörün ve termostata baktırmadım acaba üst kapak contasımı gitmiş yoksa radyatörde hava mı var yoksa termostat düzgün çalışmoyormu bana yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

 14. profilAhmet Köse

  Merhabalar. Opel astra 1.4 benzinli aracım var. Su kaynattı genlesme kabından su bosalmaya basladı stop edip cekiciyle sanayiye goturdum. Hararet yapmadığı için üst kapakta herhangi bir sorun olmadığı söylendi. Devri daim pompası ve genleşme kabı değisti. Su eksiltmesi kesildi. Ancak, sehir içi 15-20 km yol yaptiktan sonra stop edip kabutu açtığımda genlesme kabının kapağından tis sesi geliyor. Bu normal mi yoksa müdahale edilmeli mi? Teşekkürler.

 15. profilFatih

  Merhabalar ustam kolay gelsin benim aracım hyindai i20 2015 style modeli aracımı bazen ilk çalıştırdığım zaman böyle su sesi geliyor sebebi ne olabilir ara sıra yapmakta nr yapmam gerekiyor

 16. profilNuh

  Aracim 2004 model aracin antifirizini degistirdim arabada hava varsa nasil anlasilir nasil alinir

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *