Patlıcan Reçeli Hangi Yöreye Ait

Patlıcan Reçeli Hangi Yöreye Ait

Kahvaltı sofraları için eşsiz bir lezzet sunan reçeller, özellikle çocuklar için olmazsa olmazlardır. Alışılmış reçellerin dışında farklı tatları sofrasına katmak isteyenler için patlıcan reçeli oldukça farklı bir tat sunar.

Patlıcan reçeli, alışılmış Reçel çeşitleri  göre çok daha farklı bir tat olup herkes için ilk duyulduğunda şaşırtıcı olabilir. Özellikle Akdeniz ve Iğdır bölgesinde yapılan patlıcan reçeli özel yapımı ve eşsiz lezzetiyle beğeni kazanır. Patlıcan reçelinin yapımı kimileri için zahmetli olarak değerlendirilse de lezzeti oldukça farklıdır. Reçeli yapmak için ilk olarak malzemelerin hazır edilmesi gerekir. Ölçüler yapılacak miktara göre değişiklik gösteriyor olsa da genel itibariyle 1 kilo patlıcan üzerinden ilerlenebilir. 1 kilo küçük patlıcan veya bebek patlıcan, 5 su bardağı şeker, 6 su bardağı su, 1 çay kaşığı limon tuzu, yarım çubuk tarçın, 2 adet karanfil, 200 gram sönmemiş kireç, 2 lt su. Hazırlanış kısmına gelmek gerekirse; Reçelin püf noktalarının başında kireç kaynağını hazırlamak gerekir. Bunun için akşamdan sönmemiş kireç, büyük bir kavanoza koyulur ve üzerine su eklenir. Kavanozun üzeri yarı açık bırakılarak bekletilir. Patlıcanları soyarak, doğramadan kullanılmaya özen gösterilir. Kirecin üzerine koyulan durulan su bir kaba alınır ve patlıcanlar içine konur. Patlıcanların suyun üzerine çıkmaması için üzerin ağırlık konulabilir. Kireçli suyun içerisinde patlıcanların yaklaşık 15-16 dakika bekletilmesi gerekir. Ardından duru suda iki üç kere yıkanır ve temiz suda da 1 saate yakın bekletilir. Belirlenmiş su ve şeker tencerede kaynatılır. 5-10 dakika kadar kaynadıktan sonra ılımaya bırakılır. Patlıcanlar, beklediği suyun içerisinde çıkarılır, tekrar yıkanır ve bu bekleyen şerbetin içine konur. Tencere tekrar ocağa alınır ve kaynamaya bırakılır. Patlıcanların üzerine yine ağırlık konur ve patlıcanların şurubun içerisinde bekletilmesi gerekir. Bu şekilde 2-3 saat kaynatılır. Patlıcanlar pişince de ocağın altı açılır ve şerbetin kıvam alması sağlanır. Tarçın ve karanfil ekleyerek karıştırılır. Bu şekilde de 10 dakika kadar tarçın ve karanfil içinde bekler ve ardından çıkarılır. Kıvam tutmaya başladığında limon suyu tuzu ilave edilir ve 5 dakika da bu şekilde kaynatılır. Pişince ocaktan alınır ve sıcakken kavanozlara konur. Ağzı sıkıca kapatılan patlıcan reçeli, uygun saklama koşuluyla uzun süre sonra da tüketilir. Doğal köy ürünleri arasında Patlıcan reçeli kahvaltılarınıza renk katacak.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
Bedelli Askerliğin Tarihçesi