Otomasyonun Geleceği ve İş Kayıpları

Otomasyonun Geleceği ve İş Kayıpları

Şubat ayında McKinsey Global Institute, 45 milyon Amerikalının (işgücünün dörtte biri) 2030 yılına kadar işlerini otomasyona kaptıracağını tahmin etti. Bu, 2017 tahminine göre 39 milyon kişinin ekonomik çöküntü nedeniyle otomatik olarak işsiz bırakılacağı tahminiydi. COVID-19'un Tarihsel olarak, firmalarda durgunluklar sırasında işten çıkardıkları işçilerin bir kısmını makinelerle değiştirme eğilimindeler.

Diğer ülkelerde de durum farklı değil hatta iç karartıcı bile olabilir. Fabrikalarda bant üretimi ile ise başlayan robotlar artık kendine her alanda iş bulur hale geldi. Dubai’de polis, Japonya’da resepsiyon görevlisi olarak karşımıza çıkan dünya genelindeki robotların sayısının 30 yıl içinde insan nüfusunu geçeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ise 2017’de dünya genelindeki işsiz sayısının 201 milyona çıktığını duyururken, Dünya Ekonomik Forumu’nun raporlarına göre 5 yıl içinde 5 milyon kişiyi işsiz bırakacak olan robotlar işsizlik sorunu da yaşamıyor. Küresel ölçekte insanlar için yüzde 5.8 olan işsizlik oranı robotlarda yüzde 0.

Başlangıç ​​olarak, "robotlar" ve "otomasyon" arasında büyük bir fark var. Bir zamanlar birçok asansör insanlar tarafından çalıştırılıyordu. D.C.'deki bir ofis binasında 2010'larda hala asansör operatörleri vardı. Binicilerin isteklerini dinleyen ve mekanik parmaklarla bir kolu hareket ettiren insansı robotlar onların yerini almadı. Bunların yerini binicilerin kendilerine basılan bir dizi düğme aldı. Pek çok otomasyon bu şekilde çalışır.

Robot işi kıyamet senaryosu, bir sonraki otomasyon teknolojisi dalgasının temelde farklı olacağı varsayımına dayanmaktadır. Fakat gelecekte dahi kişisel bilgi güvenliğimizi korumak önemli hatta belki şimdiden bile daha önemli olacak bu nedenle Windows için en iyi VPN'leri içeren yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz. Özellikle yapay zekanın o kadar hızlı ilerlediği düşünülüyor ki, değiştirme işleri hızlanmıyor. İnsanlar, kırılgan, kusurlu türümüzün çok daha uzun süre gerekli olup olmayacağını merak ediyor.

Otomasyonun "risk altında" olması, bu analizde "muhtemelen otomatikleştirilecek" anlamına gelmez. Bu, "birinin sınırsız zamanı, parası ve en son yapay zekaya erişimi olsaydı teorik olarak otomatik hale getirilebileceği" anlamına gelir. Bu çok büyük bir fark. Belki de rahatsız edici derecede insansı robotların viral videolarını yapan Boston Dynamics'teki mühendisler, sokak köşesinde duran adamın büyük sivri uçlu işaretini çevirerek "İşten Çıkmarma İndirimi !!" yazan adamın robot versiyonunu inşa etmek için milyonlarca dolar harcayabilirler.

En son McKinsey raporu, otomasyonla işini değiştirecek 49,1 milyon kişiden 32 milyonunun aynı meslekte kalacağını ve 2,2 milyonunun da aynı meslek kategorisinde kalacağını tahmin ediyor. “Yeni bir iş kolu bulmak zorunda” anlamında işini kaybedeceklerin sayısı ise sadece 14,9 milyon. Yüzde 27 değil, yüzde 9.

Bunun nedeni, otomasyonun işleri yok etmekten daha fazla değiştirmesidir. Makineler, sıkıcı, ezberci görevleri giderek daha fazla yerine getirecek ve insanlar daha fazla insan işine geçecek. 1980'lerde ve 1990'larda yüz binlerce ATM konuşlandırıldığında, banka veznedarlarının sayısı azalmadı, arttı, çünkü azalan işgücü maliyetleri bankaların daha fazla şube açmasına izin verdi. Artık makineler parayı sayıyor ve insanlar size otomobil kredisi satıyor. Otomasyon, özellikle işçiler makinelerle yeni ilişkilerini tasarlarken ortak olduklarında işe yarar.

İşlerin yüzde dokuzu hala çok fazla. Ancak optimum sayı sıfır değildir. Beyaz Saray otomasyon raporu, Amerikan ekonomisindeki işlerin yaklaşık yüzde 6'sının, diğerleri başlarken ve genişlerken bazı işletmelerin küçülmesi veya kapanması gibi normal süreçlerle her üç ayda bir ortadan kaldırıldığını belirtiyor.

Daha vahşi robot distopya senaryoları genellikle metafor başarısızlıklarından kaynaklanır. Birçok güçlü yeni A.I. sistemler, insanların "insan beyni gibi" anlamına geldiğini varsaydığı "sinir ağları" adı verilen yöntemleri kullanır. İnsan beyni gibi değiller. A.I. örüntü tanımadır. Alexa, bazı konuşulan seslerin dikkate değer olan “fıstık ezmesi” harflerinin dizisine karşılık geldiğini biliyor. Ancak Alexa'nın "fıstık ezmesinin" ne anlama geldiğine veya jöleyle neden güzel olduğuna dair hiçbir fikri yok.

Çoğu iş kaybı senaryosunun kalbi olan basit, rutin görevleri bile otomatikleştirmek son derece zor olabilir. Amazon, depolarında yüz binlerce son teknoloji robot kullanıyor. Ancak raflardaki eşyaları seçen androidler değiller. Robotlar, hala toplama işini yapan insanlara taşınan raflardır.

Üç boyutlu sayısız şekli tanıyan ve kavrayan bu basit, becerikli göz ve el hareketleri, milyonlarca yıllık evrimin ürünleridir. Bilim adamları ve mühendisler yetişmek için çok çalışıyorlar. Ancak bu sorunları tek seferde veya önümüzdeki dokuz yıl içinde veya ondan sonra uzun bir süre tamamen çözmeyecekler.

Gelecekte İşlerimiz Nasıl Olacak?

Çok çeşitli olacağını söyleyebiliriz. İlk olarak yaşanacak yeniliklerin getirdiği yeni meslekler ortaya çıkacak. İkincisi, robotların bakımıyla ilgili meslek alanları doğacak. Üçüncüsü, kırmızı alarm veren çevre sorunlarına odaklanma fırsatı yakalayacağız. Dördüncü olarak da, uzay keşfi çağının sunduğu yeni meslek alanlarına adım atacağız. Bunlardan bazıları ne olacak derseniz, kısaca bakalım: 

Veri dedektifliği: 2050 itibariyle 75 milyara ulaşması beklenen internete bağlı cihazlar, yapay zekanın yanı sıra bir Nesnelerin İnterneti (IoT) dünyası yaratacak. Veri dedektifleri firmalara özel bilgileri an be an işleyerek raporlar hazırlayan mühendisleri temsil edecek.

Refakatçiler: İnsan ömrünün uzaması ile yaşlı nüfusu da ciddi ölçüde artacak. Yaşlıların bakımı ve arkadaşlık ihtiyacını karşılamak, birçok insanın mesleği haline gelecek.

Siber şehir analistleri: Geleceğin akıllı şehirleri milyonlarca alıcı taşıyacak ve trafikten hava durumuna kadar her saniye bilgi toplayacak. Tüm şehir sakinlerinin ve barındırdığı varlıkların da takibini yapan alıcıların denetimi, bakımı ve onarılması şehir analistlerine düşecek.

Yapay zeka destekli sağlık teknisyeni: Gelecekte sağlık hizmeti almak çok daha kolay olacak. Muayene için bir kliniğe gitmeyecek, bir yapay zekalı hekim çağıracaksınız. Kendisi ile gelen teknisyen, robotun yaptığı analizler ışığında tetkikleri gerçekleştirecek.

Etiketler:
Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusuyum. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak ekibim ile altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyoruz.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar