Ocağıma İncir Ağacı Diktin Sözü Nereden Gelir?

Ocağıma İncir Ağacı Diktin Sözü Nereden Gelir?
Ocağıma İncir Ağacı Diktin Sözü Nereden Gelir?

İncir ağacı dikmek iyimidir?

İncir ağacı dikmek, normal bir ağaç dikmek gibidir. İyilik veya kötülük özelliği yoktur. Ama kendinizi ve ileriyi düşünerek ekeceğiniz yeri göz önünde bulundurmanız durumunda mantıklı veya mantıksız bir karar mıdır, bunu düşünmek lazım.

Örneğin;

  • Evinizin önüne dikecekseniz dikmeyin.
  • Gölgesi için dikecekseniz dikmeyin.
  • Bağa bahçeye dikecekseniz, ürün almak için; dikin.

Ocağına incir ağacı dikmek deyimi ne demek?

Ocağına incir ağacı dikmek, pek mecazi olmayan bir deyimdir. Ocağına incir ağacı dikmek; batırmak (maddi olarak), hayatını zindan etmek, bulunduğu mevki-konumu terkettirmek zorunda bırakmak, huzuru bozmak, aileyi dağıtmak vb. anlamlarına gelir.

Çünkü incir ağacının kökleri aşırı sık, yayılmacı politika izleyen, güçlü, geniştir ve suyu çok sever. Diğer kökler gibi bir engel karşısında kök o engelin etrafını dolanmak yerine, onu delip geçer. Beton da olsa, plastik te olsa.. Bu yüzden bir evin yakınına incir ağacı dikmek o evi batırmak demektir. Evin; su kanallarını, kanalizasyon kanallarını, temelleri vb. hep deler geçer..

Alın size incir ağacı kökleri. Beklemiyordunuz değil mi bu kadarını? :)

İncir ağacı neden kesilmez?

Kesilmez diye birşey yok arkadaşlar, kesilir.

Ocağıma incir ağacı diktin karikatürü

İncir ağacının laneti

Ceviz ve incir ağaçlarının altında uyuyakalan bir kişi, zehirlenme tehlikesi altındadır. Gölgesinden faydalanan birine kısa sürede baş ağrısı yapar, daha uzun sürelerde mide bulanması vb. etkileri gösterir. Ve yukarıda da belirttiğim üzerine ev, konak vb. hayat yerlerine zararından ötürü lanetli olarak bilinir halk arasında. Bu lanet biraz da terkedilmiş evlerin içerisinden, bacasından hep incir ağacının çıkmasına da bağlanır. Halbu ki bu; incir yemek isteyen kuşların incir tanelerini parçalayıp parçalayıp, evin bacasında onu yemek isterken, polen ve incir tohumlarını bacaya düşürmelerinden kaynaklıdır.

İncir ağacı neden tehlikeli?

Tehlikeli olması, yaydığı koku ve enzimlerin bir üst başlıkta belirttiğim baş ağrısı ve mide bulantısı gibi sebeplere yol açtığıdır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *