Note 4 kamera bulanık gösteriyor (odaklanma sorunu çözümü)

Note 4 kamera bulanık gösteriyor (odaklanma sorunu çözümü)
Note 4 kamera bulanık gösteriyor (odaklanma sorunu çözümü)

Merhaba arkadaşlar;

Samsung Note 4 telefonların bazılarında üretima bağlı kronik bir arıza olan kamera odaklanma (camera focus) problemi var. Benim telefonumda da aldığımdan beri kamerayı açtığınızda ilk 5 sn - 10 sn bulanık gösteriyor. Bu bulanık göstermeyi değişken bir zamana bağlı problem olarak kanıksamıştım. Daha bu hafta kendi başıma, kurcalarken bulduğum bir çözümü sizlerle paylaşmak istiyorum. Olur da aynı problemden muzdarip bir arkadaş, okur ve belki zaman kaybetmeden çözüme ulaşmış olur.

Bu fabrika çıkışı varolan bir problem olmakla, kullanıma bağlı olarak ortaya da çıkabiliyor. Birçok Note 4 kullanıcısı bu durumdan muzdarip. Samsung'a yakışmayan bir hata, açıkçası tedirgin etti beni ilk karşılaştığımda.

Telefonda bu arızayı keşfettiğim zaman yazılımsal birçok şey yaptım. Ayarlarını alt-üst ettim. Ne yaptıysam olmadı. Ben de sorunun donanımsal olduğuna karar verdim ve konuyu kapattım.

Aylarca hatta yıl oldu sanırım, bu telefonu hep böyle kullandım. Acil bir fotoğraf yakalayım derken açıp da tüm sahne kaybolduktan sonra netleşen telefonuma az söylenmedim değil.. Tam birşey çekeyim diyorum anlık, ben açana kadar sahne üzerine sahne geçiyor o an.. Ben de ilk 6 aydan sonra uzun vadede çekebileceğim şeyler olursa telefonumu çıkarıyordum. :) Ne yaparsın, kırıp atacak halim yok. Kabullenmiştim.

Taa ki dün kamerayı açar açmaz, arabanın kapısını kapatayım derken telefon elimde bir sarsıldı.. 1 saniye bile geçmeden kamera netleşti. Dedim ki düşündüğüm şey olsun. Elimdeki çantayı bıraktım yere. Kamerayı kapattım. Telefonu yeniden başlattım. Sonra telefonu açıp kameraya girdiğimde yine bulanıktı. Bir salladım telefonu ileri - geri.. Hoop kamera tertemiz. Siz de deneyebilirsiniz. 

Böylece hata neredeyse hata olmaktan çıktı. Donanımsal hata teşhisimde doğrulanmış oldu. Artık her saniyeyi çekebiliyorum, biraz sarsıyoruz ama yapacak birşey yok.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilFerhan ACIBUCA

  Vallahi benimde öyle sorunum vardı s6 edge cihazımda sallayarak yapıyorum hemen düzeliyor helal gardaş sayende

 2. profilMahmuthan

  Note 3 odaklama sorununu masaya vurarak çözdüm valla allah razı olsun :D

 3. profilZeki

  Peki üstad bir şey soracağım. Benim note4 ile foto çekerken sağ veya sol yada her iki tarafta hem dik hem de yatayda bulanık orta kısım net. Bu donanımsal mı yok sa yazılımsal mı? Diyeceksin ki modlara bak. Modlarda böyle bir ayar yok. Auto Focus diyeceğim fakat çok saçma bir şekilde onuda kapatsamda bu bulanıklık sürekli var. Bu nedenle normal bir fotoğraf bir evrak çekemez oldum. Sürekli bir tarafı bulanık. Netlik yapılıyor fakat net olan kısım genelde orta alan. diğer taraflar bulanık. Saçma şekilde sürekli bir bokeh effecti var. Nasıl çözerim kafayı yiyorum.

  • Mustafa Dündar

   Zeki kardeşim. Seninki de donanımsal hatta merceklerden birinde de olabilir. Sallayarak hatta vurarak çözemediysen bence en yakın servise bir gönder derim. Senin durum biraz çığır açmış, diyafram ve merceklerle alakalı bi sıkıntı yaşıyorsun bence biri kırılmış bile olabilir.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *