Motor suyuna yağ karışırsa ne olur? (Yağ soğutucu arızası)

Motor suyuna yağ karışırsa ne olur? (Yağ soğutucu arızası)
Motor suyuna yağ karışırsa ne olur? (Yağ soğutucu arızası)

Merhaba arkadaşlar, herkesin aracında olacak diye birşey yok ama hem buraya not olarak eklemek için hem de aynı durumu yaşayan arkadaşlar bu yazıya denk geldiklerinde onlara yol göstermesi açısından bu yazıyı yazıyorum. Birgün aracınızın yağını ve suyunu kontrol ederken, yağın biraz eksildiğini ve suyun da yükseldiğini ve su haznesinin içinin sağdaki resimdeki gibi balçık (çamur)'umsu bir yağ ile kaplı olduğunu görürseniz titremeye başlayabilirsiniz.

Motor suyuna yağ karışırsa ne olur? Ne mi olur, erken farkettiysen az şey olur geç farkettiysen baya birşey olur. Öncelikle soğutma suyu sıcaklık müşürüne yağ bulaşırsa araç harareti doğru göstermez. Radyatör açma durumları da bu sebepten karışacağı için geç farketmelerde conta yakmaya kadar götürebilir.

Aracınızı hemen bir servise çekin ve durumu anlatın. Araçta böyle bir durum oluşmasında iki farklı sebep var.

 1. Yeni araçlarda kronik hale gelen yağ soğutucusunun arızalanması.
 2. Blok içerisinde çatlak olması

yağ soğutucusuTecrübeyle sabit olan 1. sebep benim yaşadığım sebep. Masraf olarak sağ tarafta eklediğim resimdeki yağ soğutucusunu değiştirip 200 - 300 tl arasında masraf ile yaklaşık 4 - 6 saat zaman harcanarak bu durum çözülebiliyor. Eğer sebep 2. sebep ise o zaman durum vahim. İş kötü. Allah kimseye göstermesin. Ağır ağrızalar insanı aracından soğutur, çaresiz bırakır.

Hangi arıza sizin aracınızda nereden anlayacağız? Blok Çatlağı mı yoksa Yağ Soğutucusu Arızası mı?

Çok basit, yağ soğutucu arızalı ise aracınızın suyuna yağ karışır, yağına su karışmaz. Egzoz duman rengi ve çekişte kayıplar olmaz. Ama egzoz dumanlı ise, çekişte dengesizlikler oluyorsa o zaman blok çatlağı olma ihtimali biraz daha güçleniyor.

Genel de bu belirtideki araçların arızaları %95'ı 1. arıza çıkıyor. O yüzden hemen dert edinmeye gerek yok. Sıra geldik bu yağı nasıl temizleyeceğimize.

Motor suyundaki yağ nasıl temizlenir?

Motor suyundaki yağ kolay temizlenmez arkadaşlar. Çünkü araç siz farkedene kadar eğer radyatör açtıysa tüm radyatör ve kanallar hep yağ dolmuştur.

 1. Temizlemek için önce arıza giderip yağ soğutucunuzu değiştirin. Tamiri gibi birşey söz konusu değil çünkü kapalı kutu. Perçinlisinden hemde :)
 2. Motor suyu kabınızı sökün ve yağ sökücü yardımı ile, eğer yoksa bulaşık deterjanı ve sıcak su ile, o da yoksa benzin bulup biryerden benzin yardımı ile temizleyin.
 3. Daha sonra tekrar motor suyu kabının çıkışını aracınıza takın. Geri dönüşünü ise açıkta bırakın. Vidalarını takmaya gerek yok gecici bir monte bu ilk monte.
 4. Aracınızı çalıştırın. Aracınız motor suyu kabından suyu alacak ve dönüşte geri kaba getirecektir. Ama dönüşü takmadığımız için dönüşünü hep dışarı atacak. Kaptaki su sürekli azalacağı için azaldıkça kaba su ilavesi yapın.
 5. Bu devir ettirme işlemlerinde hafif gaza basarsanız araç devirdaim'i hızlandıracaktır. İlk dakikalar yoğun bir yağ gelebilir. Gittikçe seyrelecektir bu.
 6. Gelen suyun biraz temizlendiğini farkettiğiniz zaman motor suyuna yağ çöz gibi kimyasallar ekleyin ki radyatör içini vs. temizlesin. Bu eklediğiniz yağçöz renkli olursa (örn. genelde beyazdır.) onun da devirdaim ile bittiğini anlayana kadar bekleyin. Motor suyu içerisinde kalmasın.
 7. Bu işlemler sonunda motor suyunuz temizlenecek. Yaklaşık 3 - 4 saati bulabilir. Bu süreçte aracınız hep çalışacak tabiki :) 100% temizlenme diye birşey söz konusu değil elbette. Zamanla artık.. Siz yeterince temiz bir su geldiğini düşünüyorsanız bağlantıları tekrar yapıp aracınızı kullanmaya devam edin. Kilometre yaptıkça arada bir araç su soğutma tankını kontrol edersiniz. Yağ suyun üzerine çıkacağı için bu kalmış az miktarda yağ tekrar radyatöre basılmaz. Kutunun üst kısmına kalır. Onu da bir peçete yardımı ile emdirip dışarı atabilirsiniz.

Bu aşamada motor içerisindeki yağ suya basıldığı için yağ seviyesini kontrol edip, yağ seviyesi düşükse yağ eklemesi yapmayı ihmal etmeyin.

Bol kazasız, arızasız ve ağrısız günler.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilAbdullah Tabur

  Bizim Araç da aynı hatayı verdi yağı antifiriz e karışmış ustaya götürdük yağ sogutucusu nu değiştirdi 240 tl civarı ayrıca antifitiz kutusuna kimyasal temizleyicisi döktü inşallah bir sorun olmaz

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *