Matkap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Matkap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tadilat İşlerinin Olmazsa Olmazı: Matkaplar

Evinizde tadilat söz konusu olunca ilk akla gelen ve en önemli aletlerden biridir matkap. Gerek delme amacıyla gerekse de vidalama için kullanılan bu çok kullanışlı tadilat gereci, evinin ustası olan herkesin baş tacı. Farklı marka ve modellerde, çok çeşitli uç seçenekleriyle tüketicinin beğenisine sunulan bu küçük ev aletleri sadece evlerde değil günlük hayatta pek çok yerde ihtiyaç duyulan malzemelerden. Matkap çeşitleri her teknolojinin de gelişmesiyle her geçen gün daha da genişliyor ve doğru matkabı seçmek de aslında önemli hale geliyor. Bu noktada sizlere birkaç tavsiye vererek yardımcı olmaya çalışacağımız bu yazımızı sonuna kadar okumanız doğru matkabı seçerken işinizi kolaylaştıracaktır.

Matkap Seçmeden Önce İhtiyaç ve Maliyet Analizinizi Yapın!

Hemen her işte olduğu gibi matkap seçiminde de öncelikli yapmanız gereken ihtiyacınızı ve bütçenizi belirlemenizdir. Onlarca farklı çeşidin olduğu düşünüldüğünde öncelikle aletinizi sizin ne amaçla kullanacağınız ve ne kadarlık bir bütçe ayıracağınızı belirlemelisiniz. Örneğin sadece ev içerisinde ufak tefek vidalama işlerinde kullanabilmek için şarjlı modellerin seçilmesi avantajlı olabilir ve akülü matkaplar da bütçenize uygun seçeneklerle değerlendirilebilir. Ancak daha büyük ve güç gerektiren delme işleri vb. için kablolu modelleri tercih etmeniz gerekebilir.

Ahşap delme işlerini sıklıkla yapan biri iseniz darbeli matkap çeşitlerinden bu işler için özellikle üretilmiş modeller mevcuttur. Bu ürün çeşitlerinden birini seçmeniz maliyet açısından da sizi rahatlatacaktır. Bu modeller ayrıca delme işleminin yanında vidalama uçları ile vidalama işlerinde de kullanılabilir. Sadece vidalama işleri için üretilmiş modellere kıyasla daha çok güç çeken darbeli matkaplarda akülü ve şarjlı modellerden ziyade daha çok kablolu modeller üretilir ve tercih edilir.

Beton ve metal delme ya da vidalama işleri için üretilen matkap modelleri diğer modellere kıyasla biraz daha maliyetli olabilir. Ancak ihtiyaç duyduğunuz modeller bunlarsa, bu matkap çeşitleri arasında da bütçenize uygun bir model bulmak mümkündür. Çalışırken keyif alacağınız, sizi yormayacak bir matkap alarak yaptığınız işin tadına varmanız mümkün.

Uç Seçimi ve Kullanımı

Yapacağınız işe bağlı olarak gerek set olarak gerekse de tek tek bulabileceğiniz binlerce matkap ucu çeşidi mevcut. Hemen hemen tüm çeşitlerle vidalama işlerinizi yapabilirsiniz. İhtiyaç duyacağınız şey bits uçlardır. Bu uçlar farklı vida çeşitleri için düz uç, yıldız uç modelleriyle üretilmiştir. Vidalama işlerinizde doğru ucu seçtikten sonra eğer kullandığınız model darbeli ise, makinanızı darbesiz modda çalıştırmanız gerekecektir. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da şudur ki yanlış uç seçmeniz durumunda matkap son derece hızlı çalıştığı için, vida içerisinde dönerek vidanızın ağzının bozulmasına yol açabilir. Dolayısıyla boşa döndüğünü fark ettiğiniz anda matkabınızı durdurmanız ve doğru ucu bulmanız son derece önemli. 

Delme işlemlerinde de beton, metal ya da ahşap malzeme durumuna göre uç seçimi yapılmalıdır. Beton ve metal delme de kullanılacak uçlar daha sağlam ve kolay eğilmeyecek, kırılmayacak malzemelerden üretilir ve daha kalın uçlardır. Metal matkap uçları uç kısmı daha sivri ve keskin modellerdir. Ahşap matkap uçları ise yine uç kısımları sivri ve keskin olmakla beraber metal delme uçlarından önemli farkı ucundaki kılavuz kısmıdır. Matkaplar kullanımı son derece kolay elektrikli aletlerdendir ancak iş güvenliği açısından iş gözlüğü, toz maskesi ve eldiven kullanılması son derece önemlidir.

İşlerinizi kolaylaştıran en önemli yardımcılarınızdan biri olan farklı matkap çeşitlerini bütçenize uygun fiyatlarla Koçtaş'ta bulabilirsiniz. Evinizin rahatlığında alışveriş için Koçtaş Web sitesinden online sipariş verin.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusu ve geliştiricisiyim. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyor, blog yazıyor ve fotograf çekiyorum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar