Macbook Pil Devir Sayısı Kaç Olmalı? Pil Revizyonu Düşürme

Macbook Pil Devir Sayısı Kaç Olmalı? Pil Revizyonu Düşürme
Macbook Pil Devir Sayısı Kaç Olmalı? Pil Revizyonu Düşürme

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere ikinci el Macbook Pil Devir Sayısı Kaç Olmalı bu konu hakkında bilgi vereceğim. Satmayı düşündüğüm Macbook Pro Retina 15' 16 RAM 256 SSD cihazımın pil revizyonu bu yazıyı yazmama sebep oldu.

Macbook bilgisayarlar diğer bilgisayarlardan birçok farklı yönleri ile farklıdırlar. Bu farklılıklardan bir tanesi de macbook'ların ikinci el piyasasının otomobil piyasası gibi olmasıdır. Yani ikinci eli de değerlidir, hatta çöpü bile değerlidir.

Tabi bu satınalma ve satma sürecinde en önemli kriterlerden bir tanesi de pil revizyonu bilgisidir. Hatta araç km'sine benzetirim ben bu durumu. Google aramalarında sıkça aratılmaktadır, "macbook pil revizyonu düşürme" başlığı ile..

Pil revizyonu bilgisayarın kaç defa şarj edildiği anlamına gelir. Bu sayı apple tarafından ortalama ömür olarak 1000 gösterilmektedir. 1000 revizyon deyince aklınızda hemen limit oluşmasın tabi. Tıpkı son kullanma tarihi geçen bir yiyeceği bir gün sonra yemeyen insanlar gibi davranmayın. Bakteriler çoğalmak için o tarihi beklemez, haberleri de yoktur açıkçası.

1000 revizyon sonrası pil ömründe kısalmalar başlar demektir bu. Bu kısalmalar aslında pili her kullandığınızda olur zaten. Ama gözle görünür bir şekilde fark edilmezler. 1000 revizyon sonrası örneğin şarjı 8 saat giden bir bilgisayar artık 7 saat, 6 saatlere düşer.

İlk macbook bilgisayarımda (beyaz plastik kasa, sene 2012) pil revizyonu 1700'lere kadar performansta gözle görünür bir düşüş yaşamamıştım. Bu pil ömrü biraz da kullanım ile alakalı bu arada... Tam kapasite şarj olup, tam kapasite şarj bitirerek kullanılmış bir bilgisayar çok daha uzun yıllar gider. Ama sürekli piriz manyağı haline gelmiş bir bilgisayar veya tak/sök yapılan bir bilgisayar maalesef bu kadar şanslı olmayabilir.

Bu yüzden pil revizyonuna dikkat edin fakat çok da takılmayın, alacağınız kişinin profiline bakın, telefonu kırık dökük, bilgisayarı çizik ise o kişiden cihaz almayın. Ama telefonunu kılıf ve ekran koruyucu ile kullanan, bilgisayarını çantasında tertemiz taşıyan kişiden bilgisayar alınır bence.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilHalil

  Merhaba,
  Sürekli şarj da bulunan cihazlarda pil devri değişiyor mu ?
  Sürekli şarjda kullanılan cihazların piline enerji erişiyor mu ?
  Kısacası şarjda kullanmak pil için bir etki mi yoksa illa ki cihazı şarjda doldurup sonrasında çıkartıp mı kullanmak gerekir.

  Teşekkürler

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *