Mac dns ayarları değiştirme 2017 (Resimli)

Mac dns ayarları değiştirme 2017 (Resimli)
Mac dns ayarları değiştirme 2017 (Resimli)

Bir gün Youtube, başka bir gün Twitter, daha başka bir gün de Facebook.. Türkiye'de ne yazık ki; sosyal medya kaynağı bu web siteleri ve platformlar ara ara kapatılmak veya erişimin yasaklanmak zorunda kalınıyor. Bu tarz durumlarda yasaklı sitelere erişim için bilgisayarınızın DNS adresleri yani Domain Name Services, Türkçesi ile alan adı servisi'ni değiştirmemiz yeterlidir. IP engellemesi olmayacağını varsayıyoruz tabiki.

Bu sitelerin kapanması haberi olmadan gün geçmiyor ki.. Daha bir süre önce Twitter’ın yasaklanma haberi henüz tazeliğini kaybetmemişken ünlü video paylaşım sitesi YouTube erişimi de ülkemizden engellenmişti. Her gün kullandığımız sitelerin erişiminin engellenmesi riski ülkemizde her zaman var.

Bu yazımızda sizlere eğer Mac OSX işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyor iseniz YouTUbe da dahil ülkemizden erişim engeli bulunan web sayfalarına ulaşmak için DNS ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizi ve kullanabileceğiniz DNS sunucuları hakkında bilgi vereceğiz.

Mac OSX işletim sistemine sahip bir bilgisayarda DNS ayarlarınızı değiştirebilmek için ilk yapmanız gereken bilgisayar ekranınızın sol üst kısmında bulunan Apple simgesine tıklamak. Apple simgesine tıkladığınızda küçük bir pencere açılacak bu pencerede System Preferences (Sistem tercihleri)'ne tıklıyoruz.

Sonra Network (Ağ) kısmına girin.

Sağ alttan Advanced’e (Gelişmiş) tıklayın.

Üst kısmın DNS sekmesine gelin ve aşağıdaki “+” butonu yardımı ile DNS adreslerini girin.

Daha sonra OK (Tamam) diyip ayalarınızı kaydedin.

Bu anlatımımızda DNS olarak GOOGLE DNS (208.67.222.222, 208.67.220.220) adreslerini kullandık. Eğer isterseniz başka DNS numaralarını da yazabilirsiniz. Bunun için DNS Adresleri 2015 sayfamızdan, diğer DNS adreslerini inceleyebilirsiniz.

Mac dns değiştirme 2014, mac dns değiştirme 2015, Mac dns değiştirme resimli, mac dns ayarları 2015, mac dns ayarları nasıl değiştirilir, dns değiştirme mac os, dns degistirme mac, yandex dns aramaları ile bu yazımıza tekrar ulaşabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilTaha Yıldırım

    Denilenleri yapmama rağmen giremiyorum Facebook'a, neden olabilir acaba?

  2. profilDoğa ATA

    Hocam, çok teşekkürler. işlerin rast gitsin.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *