Li-Fi Nedir, Li-Fi Nasıl Çalışır

Li-Fi Nedir, Li-Fi Nasıl Çalışır
Li-Fi Nedir, Li-Fi Nasıl Çalışır

Wi-Fi tarih olabilir, Yerine Gelecek Teknoloji ise Li-Fi! Peki Li-Fi Nedir?

Günümüzde en çok kullanılan internet bağlantı teknolojisi olan Wi-Fi'ı (Wireless Fidelity) yıllardır geliştirilmeye çalışılıyor. İnternet bağlantısını radyo dalgarlarıyla sağlayan Wi-Fi, kısa zaman sonra yerini kendinden 100 kat daha hızlı bir teknoloji olan Li-Fi'ye bırakacağı söyleniyor. 

Li-Fi Nedir?

Wi-Fi teknolojisinden farklı olarak radyo dalgalarını kullanmak yerine ışığı kullanıyor. Bu yanıyla Wi-Fi teknolojinden kat ve kat daha hızlı veri taşımaya olanak sağlıyor. İlk olarak 2010 yıllarında üzerinde çalışılmaya başlanan Li-Fi teknolojisi gelişimini 2013 yılında LED ışık kullarak saniyede 1.6 bitlik internet bağlantısı sağladı. Bundan sonraki yıllarda ise LED sayısı arttırılarak gelişim sürdü. Ve 10 bitlik internet bağlantısı sağlandı. Li-Fi teknolojisinin bu kadar iyi bir internet hızına sahip olmasına karşın hala hayatımıza giremedi. 

Wi-Fi ile Li-Fi arasındaki Fark?

Bunun nedeni ise sadece ışığın olduğu bölgelerde internetin sağlanabilmesi. Şuanda Wi-Fi teknoloji bu yüzden kullanılmakta. Çünkü radyo dalgaları cisimlerden geçebilmekte ve Wi-Fi sinyalinin bulunduğu geniş bir alanda kullanılmakta.

Araştırmacılar artık Li-Fi teknolojisinin hızını yükseltmekten ziyade, bu teknolojinin nasıl gölgede kalan cihazlara da internet bağlantısı sağlayabileceğini düşünüyorlar. İnternet bağlantısının sağlanması için fotonlara ihtiyaç duyulduğunu düşünürsek, tüm alanı ışıklandırmadan bunu başarmaları oldukça zor görünüyor. Li-Fi teknolojisinin görülebilir ışık kullanması da, bu teknolojinin kullanıldığı alanların büyük miktarda ışık saçmadan hızlı internet bağlantısına sahip olamayacağını gösteriyor.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *