Kredi Kartına Hesap Kesim Tarihinden Önce Para Yatırma

Kredi Kartına Hesap Kesim Tarihinden Önce Para Yatırma
Kredi Kartına Hesap Kesim Tarihinden Önce Para Yatırma

Kredi kartı insanların harcamalarında kolaylık ve düzen olmasını sağlayan, ödemeler ve tarihlere dikkat edildiğinde hayatı kolaylaştıran bir araçtır. Yapılan harcamalar kayıt altına alınır ve kişiye belirli tarihlerde bilgi verilir.

Aylık ödeme ya da taksit seçenekleri ile kişinin kullanım tercihlerine göre ayarlama yapılması mümkündür. Kredi kartı; alışverişlerde, internet alışverişlerinde ve çeşitli ödemelerde kullanılabilir ve ödeme tarihlerine özen gösterdiğinde kişinin ödemelerini düzenli yapmasına imkan sunar.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Aylık harcamaların hesap dökümünün kredi kartı ekstresi ile bildirilmesi ile başlayan, sizin seçtiğiniz ya da size uygun bir tarihten 10 gün sonrasına kadar olan dönemdir. Bu dönem içerisinde ödeme yapmanız gerekir.

Ödeme yapılmadıysa o ayın tutarı bir sonraki aya devreder. Bu kredi notunuza olumsuz bir puan olarak yansır. Hesap Kesim tarihinden itibaren yapılan harcamalar sonraki ayın hesap hareketine eklenir. Aylık borcunun belli bir miktarı aşmamasını isteyen kişi hesap kesim tarihini bekleyip harcama yaparsa ödemeyi bir sonraki ay yapması gerekir.

Hesap Kesim Tarihinde Borcun Tamamı Ödenmezse Ne Olur?

Ekstrede kredi kartı borcu asgari ve dönemlik borç olarak bildirilir. Dönemlik borç bir aylık borcun tamamıdır ve ödendiğinde o ayın borcu sıfırlanır, devretmez. Asgari borç ise dönemlik borcun bir kısmıdır, kişiye kolaylık sağlayan az bir miktarıdır.

Bu miktarı ödediğinde kalan borç bir sonraki aya devreder ve günlük faiz işlemeye başlar. Sonraki ayın borcuyla birlikte ödenmesi gerekir.

Hesap Kesim Tarihinden Önce Para Yatırılırsa Ne olur?

Dönem içi hareketleri takip ederek ay içerisinde yapılan harcamaları görmek mümkündür. İstenirse hesap kesim tarihinden önce kredi kartı borcu ödeme işlemi yapılabilir.

Borcun bir kısmı yatırılırsa hesap ekstresinde yatırılan kısım çıkarılmış olarak yansır. Geri kalan borcu ödemek gerekir. Aylık kredi borcunu günü gelmeden ödeme durumunda ekstrede o ayın borcu olmadığı bildirilir. Sonraki ayların borcu aynen devam eder.

Ödeme Günü Gelmeden Tüm Borcu Ödemek Mümkün mü?

Kredi kartı taksit imkanıyla ödemelerde kolaylık sağladığından zamanı gelene kadar borcunuzu ödemeniz istenmez. Herhangi bir uyarı ya da yaptırımı olmaz. Zamanı geldiği halde ödenmediyse bu durumda yaptırımlar olur.

İmkan buldunuz ve kredi kartı taksitlerini toplu ödeme​​​​​​ işlemi yapmak istediniz diyelim. Bu durumda para yatırma işleminiz dönem içi hareketlere yansır. Ancak ilerleyen aydaki taksitler için paranız bekletilir.

 Ödenmesi gereken borcun zamanı geldiğinde karttan çekilir ve taksitlerin ödenme dönemleri geldikçe ödenir ve taksit ödenme tarihleri bittiğinde borçlarınız sıfırlanmış olarak kredi kartı ekstrenize yansır. Önceden ödeme yaptığınız için sizin başka bir şey yapmanıza gerek kalmaz sadece hesap hareketlerini takip edersiniz.

Doğru kullanıldığında işlemleri düzenli ve planlı yapmaya yarayan kredi kartı, dikkatli kullanılmadığında büyük borçlara ve sıkıntılara neden olabilmektedir bu nedenle doğru kullanılması ve uyarılara dikkat edilmesi gerekir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilAyşe

  Ödeme tarihinden önce ödeme yaptım. Üstelik kart ile aldığım bir ürünü iade ettim oradan da para iadesi gelmiş. Kartta fazla para görünüyor ancak dönem borcu şu kadar asgari ödeme bu kadar diye mail ve mesaj geliyor. Dikkate almam gerekmez değil mi

  • yağmur

   hesap kesim tarihine kadar borç bekletildigi gibi ödeme yaptığınız paralar da bekletilir. Dolayisiyla hesap kesim gününün ertesi günü mobil hesabinizda borcun düşüp düşmedigine bakın. Öncesindeki bildirimleri dikkate almayın.

 2. profilRamazan ceylan

  Merhabalar benim kredi hesap kesim tarihim ayn 7si son ödeme tarihi 17 si ben isd kredi kartı borcumu hepsini ayın 15 sinde yatırıyorum yatırtığim gün tekrar kullanmaya başlayabilirmiyim beni aydinlatirsaniz mmemnun olurum

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *