Kredi Kartı Referans Numarası Nedir?

Kredi Kartı Referans Numarası Nedir?
Kredi Kartı Referans Numarası Nedir?

Kredi kartı bankalarının müşterileri için belirlenen dönmelerde kullanılan ve belli bir limiti olan, alışveriş işlemlerinde kullanılabilen bir ödeme aracı olarak bilinmektedir. Kredi kartı ile banka müşterisine kullanabilmesi için borç para vererek alışveriş işlemleri yapmasını sağladığı bir ödeme aracıda denilebilir.

Alışveriş dışında nakit çekim işlemleri içinde kredi kartı kullanılabilmektedir. Doğru kullanıldığında insanların nakit ihtiyaçları için iyi bir seçenek olan kredi kartı üzerinde yazan bazı rakam ve yazılar vardır.

Kredi kartı sahibinin adı, kartın son kullanma tarihi ve güvelik kodu gibi bilgilerin ne anlama geldiğini neredeyse her kredi kartı kullanıcısı bilmektedir. Kredi kartı ön yüzünde yazan ve 16 basamaktan oluşan rakamların ise ne anlam ifade ettiği konusunda tam olarak bilgi sahibi değillerdir. Bazı kredi kartı kullanıcıları bu numaranın banka müşteri numarası olduğunu sanmaktadır.

Kredi kartı üzerinde yazan 16 haneli numara bankanın müşterisine verdiği müşteri numarası değildir. Bu numara kredi kartının özelliği, hangi bankaya ve hangi müşterisine ait olduğunu yazan bir sayısal bilgi sistemidir. Kredi kartı referans numarası olarak tanımlanabilir.

Kredi Kartında Bulunan 16 Rakamın Anlamları

Kredi kartı ön yüzünde bulunan ve 16 basamaktan oluşan sayılar bir bütün olarak bakıldığından çoğu kişiye anlamsız gelmektedir. Bu numaranın ne işe yaradığı ve ne anlam ifade ettiği sayılar ayrıştırıldığında daha iyi anlaşılır hale gelmektedir.

Kredi kartı ön yüzünde yazan 16 basamaklı sayılar içinde ilk sırada yer alan sayı kredi kartının türünü belirlemektedir. Kredi kart numarası Kredi kartının Visa veya Mastercard olduğunu belirtir. Başında 4 rakamı varsa bu kart Visa Kart özelliklidir. Eğer başında 5 rakamı varsa bu kredi kartı Mastercard özelliklidir.

İlk basamakta dâhil olmak üzere sonraki 6 sayı bankanın uluslararası kimlik numarasıdır denilebilir. Bankayı tanımlayan numaralardır. Devam eden sonraki 9 sayı ise bankanın müşterisine verdiği kredi kartı hesap numarasıdır. En sonda bulunan rakam ise kredi kartı geçerlilik numarasıdır. Matematiksel algoritmalarla kartın geçerli olup olmadığı bu son rakam ile kontrol edilir.

Kredi Kartı Üzerinde Müşteri Numarası Yazar Mı?

Kredi Kartı üzerinde yazan 16 basamaklı sayı dizisi için birçok kişi müşteri numarası olarak algılamaktadır. Özellikle telefon bankacılığı işlemlerinde, müşteri numarası sorulduğunda genelde bu 16 basamaklı numara söylenmektedir. Bu 16 basamaklı numara kredi kartı referans numarasıdır.

Kredi kartının özelliği banka bilgileri ve kredi kartı sahibine ait kredi kartı hesap numarası ve kredi kartı kullanılabilirliği gibi bilgileri oluşturmaktadır sadece. Müşteri numarası ise bankanın kendi bünyesinde bulunan her bir müşteri için atadığı hesap numaradır.

Bankaların çoğu müşteri numarasını kredi kartı üzerine yazmamaktadır. Kredi kartı üzerinde müşteri numarası yazan bankalar ise bu numarayı genelde kredi kartı sahibinin isminin yazdığı bölümün altına yazmaktadır. Müşteri numarasının kredi kartında yazılması bankaya göre değişiklik göstermektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *