Kitap Okurken Dikkatim Dağılıyor

Kitap Okurken Dikkatim Dağılıyor
Kitap Okurken Dikkatim Dağılıyor

Kitap Okurken Dikkatim Dağılıyor şikatei sizde de mi var? Okuma faaliyetinde dikkatimizi nasıl arttırabiliriz?

Okurken dikkatiniz dağılıyor ve sonra okuduklarınızı hatırlayamıyorsanız, belki sizinde yavaş ve ağır bir okuma temponuz olabilir. Yavaş okumak, okuma faaliyetinde dikkatin kopmasına davetiye çıkarıyor. Nasıl mı? Çoğu yetişkin ve öğrenci zihinsel anlamda dalgınlıklarından şikayet etmektedir. Halbuki hızlı okuma da dikkat ve konsantrasyon düzeyi artarak kişinin zihinsel dalgınlıklarının önüne geçmektedir. Çünkü bunun nedeni hızlı okumadan ziyade beynimizin hıza verdiği tepkidir. Örneğin okuma faaliyetini bir kenara bırakın, herhangi bir işi hızlı ve seri yaptığınızda doğal olarak dikkatinizin gücü artacaktır. 60 km hız yapan birisinin mi dikkati yolda aktiftir, yoksa 120 km yapan birisinin mi dikkati daha aktiftir? Tabi ki 120 km yapan birisinin daha fazla aktiftir. Hız arttıkça beynin dikkat yetileri artmaktadır. Dikkat testi uygulamasını henüz kendinizde denemediyseniz hemen dikkat testi yazılı linkten dikkatinizi test edebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda dakikada okuduğunuz kelime sayısını ve hızlı okuma ile okuyabileceğiniz kelime sayısını görüyorsunuz :

Beynimizin algılama hızı sanıldığında çok daha fazladır. Dakika da 800 kelimeyi algılayabilir ancak siz 150-200 kelime gönderdiğinizde beynin çok daha fazlasını işleyebilecek kapasitesi varken siz çok daha az kelime gönderdiğinizde mevcut kapasitesi boşluk kabul etmez ve bir şekilde onu başka konular ile doldurur. Hızlı okuma teknikleri bu anlamda beynin kelime işleme kapasitesine uyumlu bir biçimde kelimeleri göndererek daha iyi algılamasını sağlar.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilBerrak Akyol

    Gencliğimi hatırlayarak yaptığım hatayı geç de olsa anladım.Yavas okurdum .Daha ıyı anlarım dıye.Şimdi bu bılgıyı torunuma yolladım.Tesekkurler.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *