Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır? (Duvar, El, Koltuk, Kıyafet vb.)

Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır? (Duvar, El, Koltuk, Kıyafet vb.)
Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır? (Duvar, El, Koltuk, Kıyafet vb.)

Keçeli Kalem Lekesi Ilık Su ile Geçer Mi?

Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar sorusunu merak eden kişilerin ana nokta olarak ılık suyu ve karbonat ve boraksın kullanılması gerekmektedir. Boraks kullanımı ile duvarlarınızda ve halınızda bulunan lekeleri ortadan kaldırma imkanını elde edebilirsiniz. Dokuların zarar görmemesi için çok dikkatli davranmanız gerekmektedir. Kırıntılı bir yapıya sahip olan formüllerin dokuda büyük hasarlar yaratabileceğini de eklemek gerkemektedir. Eğer ki kıyafetiniz çok hassas ise ancak kuru temizleme ile bu duruma çözüm getirme çalışmalısınız. 

Kıyafetlerde Bulunan Kalem Lekesi Nasıl Geçer?

Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar diye merak eden kişilerin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken durumun üzerinde kullanılacak olan dokunun hassaslığı olduğunu da eklemek gerkemektedir. Sizin için asıl özen gösterilmesi gereken noktanın da hassas kıyafetlere damlamış olan keçeli kalem mürekkeplerinin ancak kuru temizleme yöntemi ile ortadan kaldırılabildiğidir. Sizin için asıl önemli olan nokta kıyafetlerinizin zarar görmemesi ise mutlaka bu alternatifi işleme almanız gerekmektedir. Kıyafet lekelerinin ortadan kaldırılması için öncelikli olarak bu durumların dikkate alınması ve tüm işlemlerin de buna uygun bir biçimde işleme konulması gerekmektedir.

Özellikle okul çağında çocuğa sahip olan kişilerin mobilyalarında veya evlerinin zemininde en çok rastlanan izlerden bir tanesinin hiç kuşkusuz keçeli kalem olduğunu da eklemek gerekmektedir. Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtı da işte tam da bu nedenle çok daha önemli bir yere sahip olmaktadır. Keçeli kalem lekesinin ortadan kaldırılması için hem mobilyanın zarar görmesini engelleyecek hem de lekeyi ortadan kaldırabilecek bir formülün uygulamaya koyulması gerekmektedir. 

Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar diye merak içerisinde olan kişilerin öncelikli olarak sirke kullanımını denemeleri gerekmektedir. Sirke kavramının temizlik alanında kullanılması olmazsa olmaz noktalardandır. Sirkeyi kullanmak isteyen kişilerin asit oranı yüksek olan ürünleri seçmeleri gerekmektedir. Asit oranı yüksek olan sirkenin keçeli kalemi yüzeyden söküp atma konusunda çok daha başarılı olacağının da belirtilmesi lazımdır. 

Keçeli Kalem Lekesini Çıkarmak İçin Kullanılabilecek Olan Alternatif Çözümler?

Zeytinyağı denildiği zaman aklınıza sadece faydalı bir besin öğesinin gelmemesi gerekmektedir. Buna ek olarak kişilerin etkin bir leke çıkarıcı olarak kullanabilecekleri bir madde olarak görmeniz ve leke çıkarma işlemlerinde kullanmaya başlamanız gerekmektedir. Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtını merak ediyorsanız tam da bu aşamada zeytinyağını kullanmaya başlamanız gerekmektedir. Zeytinyağının saf olmasına özen gösterirseniz elde edebileceğiniz verimin de o derece iyi bir seviyede olacağını eklemek gerekmektedir. 

Sirke ve Zeytinyağı Karışımı 

Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar diye merak eden kişilerin aklına ilk gelen yöntemlerden bir tanesinin alkol ile leke sökme işlemlerinin yapılması olmaktadır. Bu yöntemin kullanılmasının mobilyanız için ya da hangi dokuda kullanacaksanız o doku için oldukça zararlı olduğunun altını çizmek gerekmektedir. 
Alkol kullanmak yerine iki etken maddeyi bir araya getirmeniz önerilmektedir. Bu etken maddeler sirke ve zeytinyağıdır. Siz de zeytinyağının içerisine sirke karıştırarak kullanabilir ve bu aşamada sirkenin de içerisinde bulunan asit seviyesi ile lekenin çıkması çok daha hızlı bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Sirkenin içerisinde bulunan asit seviyesini bu denli anlamlı yapan noktanın asıl olarak zeytinyağının yumuşatıcı etkisi olduğunun da bilincinde olmak gerekmektedir. 

Gündelik yaşam içerisinde ortaya çıkabilecek sorunlardan birisi de keçeli kalemin herhangi bir nesne üzerinde bıraktığı izdir. Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar sorusu, böyle durumlar ile karşılaşanlar tarafından dile getirilen bir sualdir. Tükenmez ya da kurşun kaleme göre daha inatçı bir leke bırakan keçeli kalem, bu yönü ile can sıkıcı bir durumun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Çünkü keçeli kalemin içerisindeki renklendirici pigmentler oldukça güçlüdür. Bu da lekenin çıkmasını zorlaştırmaktadır.

Keçeli Kalem İzi Nasıl Çıkar?

Keçeli kalemin bıraktığı iz ya da lekeyi ortadan kaldırmak için değişik yöntemler denenmektedir. Bu yöntemlerden birisi kolonya ve pamuk ile uygulanmaktadır. Eğer keçeli kalem herhangi bir giysi üzerinde leke bırakmışsa, kolonya ve pamuk kullanarak bu sorunu kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken şey keçeli kalem izi bulaşmış olan kıyafetin leke kısmının arka tarafına pamuk koymaktır. Lekenin olduğu yere değil de, arkasına pamuk koymak gerekmektedir. sonrasında ise lekenin olduğu bölgeye bolca kolonya dökmek lazımdır. Kolonya döküldükçe, lekenin çıkarak, kıyafetin arka kısmına koyduğunuz pamuğun üstüne aktığını göreceksiniz. Bu yöntemi, pamuğa hiç keçe kalem akıntısı gelmeyene kadar uygulamanız lazımdır. Sonrasında ise kıyafeti yıkayarak, lekenin tamamen çıkmasını sağlamanız mümkündür. Böylece keçeli kalem lekesi nasıl çıkar durumuna ilk cevap verilmiş olacaktır. Bir diğer yöntem ise aspirindir. Hemen hemen her evde bulunan aspirini, keçeli kalem lekesinin üzerine sürerek çitilemeniz, lekenin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Sonrasında ise kıyafetin yıkanması gerekmektedir.
Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar sorusuna verilecek başka yanıtlar da mevcuttur. Bunlardan bir diğer ise saç spreyidir. Saç spreyinin içinde bulunan kimyasallar nedeni ile lekeleri çıkartma özelliği bulunmaktadır. Leke olan bölgeye saç spreyini sıkarak işleme başlayabilirsiniz. Bunun ardından ise 5 dakika boyunca beklemeniz gerekmektedir. Bu süre geçtikten sonra temiz bez alarak, lekenin olduğu yeri silmeniz lazımdır. Ardından da kıyafetin çamaşır makinası ya da elde yıkanması gerekmektedir. bu işlemin ardından, kıyafet üzerinde keçeli kalem lekesinin kalmadığını fark edeceksiniz.

Eşiniz veya okula giden çocuğunuz ceketinin cebine tükenmez kalem koymuş ama nasıl olduysa o tükenmez kalem akmış ve inanılmaz bir leke oluşturmuş olabilir. Pilot kalemlerinde aynı şekilde kıyafetinize mürekkep bulaştırmakta üstüne yoktur. Nedendir bilinmez tükenmez kalemlerde ve pilot kalemlerde bazen mürekkebi akabilir. Olmaz zannettiğiniz mürekkep lekeleriyle başa çıkmaya çalışan yine siz olacaksınız. Mürekkep lekesi oldu artık kullanılmaz zannettiğiniz kıyafetleriniz varsa sakın ola ki atmayın. Her şeyin bir çözümü olduğunu unutmayın ve vereceğimiz püf noktalarını uygulayarak bu lekelerden kurtulun.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Çıkarılması zor veya çıkmaz sandığınız o mürekkep ilk etapta ılık su ile mürekkebini akıtın.

Mürekkep lekesi olan yeri sütle tekrar yıkayın. Lekenin üstüne limon tuzu kullanarak lekenin üstünü kıyafetinizin kumaşına zarar vermeden ovabilirsiniz.

Artık son durulamadan sonra bakın bakalım mürekkep lekesi kalmış mı? Siz bu durumlara düşmemek için gelin tavsiyelerimize kulak verin.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *