İshale ne iyi gelir? İshal Nedir? İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

İshale ne iyi gelir? İshal Nedir? İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

İshale, dışkının normalden daha cıvık ve kontrol dışı olmasıdır. Günlük hayatta ciddi  rahatsızlıklara neden olan bir hastalık olduğu için muhakkak kontrol edilmelidir. İshal aynı zamanda mide bulantısı, baş dönmesi gibi etkiler de oluşturur. Bu etkiler aşırı sıvı kaybından meydana gelir. İshal olduğunuz zaman aynı zamanda karın bölgesinde bir ağrı hissetmeniz de olasıdır.

İshalin Tedavisinde Gıdaların Önemi

İshale ne iyi gelir bunun incelediğimiz zaman, aslında pratik yöntemleri kullanarak bu hastalığın etkilerinin azaltılacağını görmekteyiz. Havuç rendesi, yoğurt, soyulmuş elma, pirinç suyu, patates püresi, ayran, haşlanmış patates ishale iyi gelen besinlerdir. Posalı ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi, bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsak sağlığında yoğurt, etkin rol oynar. Yoğurt ile içinizde olan bakterilerle savaşma imkanınız olur.  Elbette hastanın tüketmemesi gereken bazı besinler de vardır. Bunlar; aya çiğ sebzeler, lahana, çikolata, kızartmalar, kepekli ekmek, yağlı ve sütlü yiyecekler, diyet bisküviler, brüksel lahanası, acı ve baharatlı gıdalar, enginar, ağır yağlı ve karbonhidrat içeren besinlerdir. İshalin uzun sürmesi durumunda profesyonel destek alınması şarttır. Alkollü içecekler ve süt – süt ürünleri uzak durulması gereken içecekler arasında yer alır. ishalde geçici bir laktoz intoleransı vardır.

İshal Nasıl Geçer?

İshale ne iyi gelir bunu inceleyelim:

 • İshal için elma suyuna bir çay kaşığı tuz atabilir ve bunu tüketebilirsiniz. Böylece bünyedeki su kaybını azaltabilirsiniz. Bu karışım oda sıcaklığında olmalı ve bu şekilde tüketilmelidir.
 •  Kesinlikle sık sık su içilmelidir.
 • İshale iyi gelen bitki çayları arasında; zencefil çayı, demli siyah çay, yeşil çay, ve papatya çayı vardır. Ayrıca meyan kökü çayı ve nane çayı da içebilirsiniz.
 • Limon suyu  dışkıyı katılaştırıp mikroplar öldürür.
 • Türk kahvesi ishale iyi gelmekte ve dışkıyı katılaştırmaktadır. Bu nedenle abartıya kaçmadan türk kahvesi içebilirsiniz.
 • Muzun hazmı basittir. Azalan potasyum bu şekilde geri kazanılır. Bu sebeple muz tüketmenizi tavsiye ederiz. Tek başına tedavi aracı olmasa da, takviye olarak kullanılır. 
 • İshal çoğu zaman ilaca gerek kalmadan geçer. İlaç kullanımı hastalığın daha çabuk geçmesini sağlar. Özellikle bebek ishallerinde takviye alınması gerekebilir.
 • İshal nasıl geçer, incelediğimiz zaman, bazı karışımlar da göze çarpmaktadır. Her öğünden sonra bir bardak dolu suyun içine bir iki çay kaşığı elma sirkesi koyularak içilebilir. Elma sirkesinin içinde pektin vardır. Bu da dışının sertleşmesini sağlar. Ayrıca elma sirkesi doğal bir antiseptiktir. Bir tencere patates çorbası yapabilir ve bunu gün boyunca tüketebilirsiniz. Yarım litre suya dört yemek kaşığı bal karıştırın. Bu karışımı gün içine yayarak içebilirsiniz., Ccedil;eşitli karışımlar hastalığın rahat geçmesini sağlar. Siz yine de, sonradan daha ciddi rahatsızlıklar olmasın diye, ishal üç dört günde fazla sürüyorsa bir doktor yardımı almayı ihmal etmeyin.

Bebeklerden yetişkinlere en önemli rahatsızlıklardan bir tanesi olarak ishal örnek gösterilebilir. Sürekli olarak devam eden ve her yıl binlerce insanın bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetmesine neden olan virüs , son zamanlarda geliştirilen tedavi yöntemleriyle birlikte biraz olsun etkisini kaybetmeye başlamıştır. Türkiye ‘de ishalin geçirilebilmesi için yedirilen yiyecekler ve içirilen özel kürler , diğer kültürlerdekilerden biraz daha farklıdır. Yıllar boyunca deneme yanılma yoluyla bizlere ulaşmış olan bilgiler doğrultusunda , “ İshale ne iyi gelir Türk kahvesi ” şeklinde bir yargıya sahip durumdayız. Türk kahvesinin ishale yakalanan kişilere çay kaşığıyla yedirilmesi , kişinin sindirim sisteminin daha başarılı bir şekilde çalışabilmesini mümkün kılacaktır. 

Uzun bir süredir kullanılan yöntemlerden bir tanesi olarak da şeftali ve gül yapraklarının kaynatılıp içilmesi,  bağırsakların sterilize edilmesi açısından oldukça önemli özellikler arasında gösterilebilmektedir. İshale iyi gelen yöntemlerin büyük bir bölümü beslenmeyle ilgili temel özelliklerden meydana gelmektedir. İshal olunması durumunda patates ve patates püresi gibi yiyeceklerle birlikte tüketilecek olan bolca sıvı , ishalin kısa bir sürede geçirilmesini sağlayabilmektedir. İshalin vücutta oldukça bol miktarda sıvı kaybına neden oluyor olması , herhangi bir yaş grubu farketmeksizin sıvı tüketilmesi gerektiğini ortaya çıkarmaktadır. 

Türk Kahvesi ve Diğer Çözümler

İshal olan bir bireyin düzenli olarak su içmesi ve kilosuna bağlı olarak , gün içerisinde içtiği su miktarını arttırması gerekmektedir. İshale en iyi gelen çözümün Türk kahvesi olduğu söyleniyor olsa da , vücudun susuz bırakılması ve hareketsiz kalmak gibi durumlar önemli ölçüde sorunlara sebep olabilmektedir. İshal olan bir kişinin kilo verme süreci , sağlıklı bir bireye kıyasla kat kat hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Bundan dolayı , Türk kahvesi ve diğer çözümler gözle görünür bir etki yaratabilmektedir.
 İshale iyi gelen yöntemlerin tamamını incelemeli ve midenizi bozmayacağını düşündüğünüz yöntemi tercih etmelisiniz. Bazı yetişkinlerin Türk kahvesi yiyemiyor olması , yoğurt ve bitki otlarının temin edilebilmesinin önünü açmaktadır. Midenizi yatıştıracağı ve sindirim sisteminize iyi geleceği belirtilen çayları , alerjiniz bulunmuyor ise rahatlıkla içebilirsiniz.

Türk Kahvesinin Yararı

İshale kötü etki yapan besinler arasında sütlü içecekler , baharatlı gıdalar , ayva yağı , enginar , lahana , çikolata , yağı yiyecekler , kızartma gibi birçok özellikten besinin bulunduğu söylenebilir. İshal olan bir bireyin bu besinlerin hiçbirini tüketmemesi ve bol bol sıvı takviyesi almaya dikkat etmesi gerekmektedir.
İshale ne iyi gelir Türk kahvesi ve birçok etken ile ilgili bilgi almak için en faydalı mevkii doktorunuz olacaktır. Alerjinizin bulunduğu besinleri önermeyeceği ve bünyenize göre bir besin zinciri önereceği için , bu süreçte doktorunuz en güvenilir danışmanınız olacaktır. İshal sırasında vücutta bolca tuz ve şeker kaybı yaşandığı için Türk kahvesinin yanısıra , kayıpların giderilmesi adına tuz ve şeker içeren besinleri tüketmeye başlayabilirsiniz.

İshal, çeşitli rahatsızlıklar nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır.  Bu süreçte sıvı dışkı yapıldığı için, sindirimi zor olmayan bazı besinlerin tüketilmesi gerekir. Alkol, kafein, süt ürünler, baharatlı ürünler, yağlı gıdalar tüketilmemelidir. İshale iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. İshale ne iyi gelir patates bunlar arasında yer alır. Patates ile yapacağınız özel karışımlar da olabilir ya da direkt patatesi tek başına da tüketebilirsiniz.

İshal İçin Patates

İshal hastalığında sindirim düzenli olarak çalışmaz. Viral enfeksiyonlar, kirli yiyecek ve suların tüketilmesi, bakteriyel enfeksiyonlar, gıda hassasiyetleri, anksiyete, crohn hastalığı, iritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit gibi hastalıklar ishalin belirtileri arasında yer alır. şişkinlik, karın ağrısı, bulantı gibi durumlar da ishale eşlik edebilir. Bu nedenle dikkatli olmalı ve özellikle yediklerinize içtiklerinize bu dönemde dikkat etmelisiniz. İshale ne iyi gelir patates bunun için patatesleri güzelce yıkayıp tencereye koyun. Patateslerin üzerini örtecek kadar su koyun ve kaynamaya bırakın. Su fokur fokur olunca patatesler haşlanmış olacaktır. patates yumuşak kıvama geldiyse ister kabuğu ile isterseniz de kabuksuz olarak patatesi tüketebilirsiniz. Üzerine tuz ekleyebilirsiniz. Patateslerin kıvama gelip gelmediğini çatal ile anlayabilirsiniz.  İshal için patates iyi gelir. Aynı zamanda patates çorbası da yapabilirsiniz. çorbaın malzemeleri şöyle:

 • 2 yemek kaşığı margarin
 • 3-4 adet orta boy patates
 • 2 yemek kaşığı un
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı nane
 • 1 çay kaşığı kırmızıbiber
 • 6 bardak su
 • 1,5 – 2 su bardağı süt

Çorba tarifi ise şöyle: 

Öncelikle patates kabuklarını soymanız gerekir. Patatesleri güzelce yıkayın. Daha sonra patatesleri küp küp doğrayıp tencereye koyun. Küplerin üzerini geçecek kadar su ekleyin ve tencereyi kaynamaya bırakın.

 • Farklı bir tencere alın ve bunun içine bir yemek kaşığı margarin, bir yemek kaşığı sıvıyağ koyun. Margarin ile iki yemek kaşığı unu tencereye koyun ve unu sıvıyağ – margarin karışımı ile kavurun.
 •  Unun kavrulma esnasında, sütü alıp yavaş yavaş una ekleyin. Aralıksız olarak karıştırmaya devem edin. Karışım topak topak olmamalı.
 • Unlu süte en son altı bardak su ekleyin ve karıştırmaya devam edin.
 • Karışıma tuz ekleyin ve karıştırın.
 • Patates küplerini ocaktan alın ve onları unlu sütlü karışıma ekleyin. Karışımı karıştırmaya devam edin.
 • Çorba istediğiniz kıvama gelince ocağı kapatabilirsiniz.
 • En son bir tava alın ve küçük bir tencereye bir yemek kaşığı margarin, biraz da sıvı yağ ekleyin.
 • Üzerine bir çay kaşığı kırmızı ve bir çay kaşığı nane ekleyin. Çorba soğumadan bu karışımı çorbaya ekleyin.
 • İsteğiniz doğrultusunda bu karışıma daha farklı baharatlar da ekleyebilirsiniz.
 • Ayrıca maydonoz kıyabilir ve çorbaya ekleyebilirsiniz.
 • Çorba tarifi hem kolay hem de etkilidir. İshal durumunda bu çorbayı keyifle tüketebilirsiniz.

  İç hastalıklardan birisi olan ishal, çözümü kolay gibi görünse de günlük yaşantımızı en fazla etkileyen bir hastalıktır. Doktor ve eczane gibi yerlerde tedavisi olsa da evlerimizde de çok pratik birkaç yöntem ile beraber, anında etki edebilecek çözümler bulabilirsiniz. Şimdi İshale Ne İyi Gelir; Leblebi. En başta aklıma ilk gelenlerden birisi leblebi. Peki ne var içerisinde;
  Leblebi: Leblebi evlerde çok bilinen ve yemeği yapılan nohut bakliyatına denir. Yani nohudu kavurduğunuz zaman leblebi elde edersiniz. İki çeşidi bulunmaktadır, beyaz ve sarı. Leblebi A, C ve E vitaminler açısından zengin bir kuruyemiştir ve mide içerisinde emme görevi görür. Mide suyumuzu emre ve kişiyi rahatlatır.
  Gelelim konumuz olan İshali Leblebi Yiyerek Önlemek. Sade leblebi kuruyemişini tüketerek çare bulabilirsiniz. Bunun yanında çok şey ile beraber karıştırarak kullanabilirsiniz.

İshali Yenmek ve Leblebi

Leblebi, muz ve tuzlu çubuklar ile ishali yenebilirsiniz. Yediğiniz veya etrafınızdan bulaşan birtakım şeyler yüzünden ishal olabilirsiniz. Böyle durumlarda akla ilk gelen leblebi, aynı zamanda da en etkili yöntemlerden birisidir. Taze leblebi yiyebilir, ya da satılan leblebi tozlarında alabiliri ya da kendiniz leblebiyi ezerek toz halinde tüketebilirsiniz. Mide içerisinde şişlik yapmadan, sıvı dışkıyı anında normal hale getirir ve normal bir şekilde tuvalete çıkmanızı sağlar. İshal dışında bünyeye de çok fazla iyi gelen yönleri bulunmaktadır. Açlığınızı giderir, cildinize ve saçlarınıza iyi gelir, kolesterole iyi gelir, tam bir kalp dostudur, iyi uyumanızı sağlar, sinirlerinizi sakinleştirir, kadınsal hastalıklara iyi gelir, iyi enerji almanızı sağlar, diyabet sorunlarınıza çok faydalıdır, kanserde az da olsa iyi yönde etki eder, sarılık ile ilgili hastalara iyi gelir. Bütün bunlar sarı leblebi ile ilgili faydalı yanlarıdır. Beyaz leblebi de kilo sorunu yaşayanları tok tutar ve kilo vermelerine yardım eder, mide içerisinde bulunan asit seviyesini düzenler ve anne sütüne de iyi geldiği uzmanlar tarafından da söylenir.

İshalde Doğru Beslenme

Günde birkaç seferden fazla sıvı miktarda büyük tuvalet yapılması durumunda ishal teşhisi konulmaktadır. İlaç ve serumla tedavi edilmesinin dışında, sindirim sistemine bağlı olarak düzgün beslenmekte tedavi sürecinin önemli bir aşamasıdır. Aşırı yağlı, baharatlı ve lif oranı yüksek yiyeceklerden uzak durmanız gereklidir. İshale Ne İyi Gelir, Leblebi cevabı bilinen ve en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bunun dışında pirinç lapası, patates, gazoz, muz gibi yiyeceklerin tüketimi arttırılmalıdır. Ayrıca halk arasında İshale İyi Gelen Leblebi dışında kahve ve limon karışımı da oldukça yaygındır. Çiğ olarak tüketilen Türk kahvesi ve limon suyu karışımı ishal tedavisinde büyük ölçüde yarar sağlar. Sıvı kaybının çok yaşandığı bu hastalıkta bol içilmesi gereklidir. Beslenmenin dışında vücudun sıcak tutulması ve yatarak dinlenilmesi de hastalık sürecinin atlatılmasında büyük önem teşkil etmektedir.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
Bedelli Askerliğin Tarihçesi