İş arama izni ve ihbar süresi 2017 (+örnek dilekçeler)

İş arama izni ve ihbar süresi 2017 (+örnek dilekçeler)
İş arama izni ve ihbar süresi 2017 (+örnek dilekçeler)

Merhabalar arkadaşlar;

İstifa eden işçi iş arama izni kullanabilir mi? ve İş arama izni ihbar süresinden düşülebilir mi? gibi birçok insanın kafasını karıştıran soruların cevaplarını sizlere bu yazımda derledim.

İstifa eden işçi iş arama izni kullanabilir mi?

Evet istifa eden işçi veya işten çıkarılan işçi iş arama izni kullanabilir, fakat ihbar süresi içerisinde. Yani iş arama izni tamamen ihbar süresi dahilindeki bir durumdur. Eğer siz işyerine ihbar veriyorsanız veya iş yeri size ihbar veriyor ise, bu süre içerisinde günlük 2 (iki) saat iş arama izniniz tüm ihbar süresi içerisinde, çalıştığınız her gün için geçerlidir.

İş arama izni ihbar süresinden düşülebilir mi?

Evet, iş arama süresi ihbar süresinden düşülebilir. Hatta doğru tabiri kullanacak olursak iş arama süresi zaten sadece ihbar süresinden düşülür. Yani ek olarak çıkış gününe eklenmez ya da maaş olarak ödenmez.

İş arama izni nasıl hesaplanır?

İhbar süresinden günlük 2 saat izin alınarak çıkılabilir, veya ihbar süresi boyunca günlük 2 saat olacak şekilde toplam süre hesaplanır ve günlük çalışma saatine bölünür. Güne çevrilerek ihbar süresinden gün olarak düşülebilir.

Örneğin; bir aylık bir ihbar süresi boyunca 26 gün çalışma gününüz var ise : 26 gün x 2 saat = 52 saat iş arama izniniz vardır. Günde 8 saat çalışıyorsanız örneğin : 52 saat / 8 saat = 6,5 gün eder ve bu süreyi ihbar sürenizden düşebilirsiniz. Yani 19,5 gün daha çalışırsınız olur biter. Tabi resmi çıkışınız 19,5 gün sonra değil, 26 gün sonra yapılacaktır. Yani sigortanız 26 gün boyunca işleyecektir. Sonuçta iş arama izni şirket bünyesinde çalışırken hak kazanılan bir durum.

İhbar süresi nasıl hesaplanır?

  • İş yerinde  6 Aydan Az Çalışmış İşçi İçin 2 Haftadır.
  • İş yerinde  6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Çalışmış İşçi İçin 4 Haftadır.
  • İş yerinde 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar Çalışmış İşçi İçin 6 Haftadır.
  • İş yerinde 3 Yıldan Fazla Çalışmış İşçi İçin 8 Hafta olarak belirlenmiştir.

Bunlara uymayan işçi veya işveren taraf, karşı tarafa ihbar tazminatı ödemekle yükümlüdür.

İş arama izni kullanılmazsa ne olur?

iş arama izni hakeden işçiye iş arama izni kullandırmayan işverenler, iznin kullanılmadığı saatlerin ücretini işçiye 100% zamlı olarak ödemek zorundadırlar.

Aşağıdaki linklerden; İş arama süresinin toplu kullanılması hakkında örnek bir dilekçe, İhbar süresi kullandırma yazısı dilekçesi örneği ve İstifa dilekçesi örneği ne ulaşabilirsiniz.

İş arama süresinin toplu kullanılması

İhbar süresi kullandırma yazısı dilekçesi

İstifa dilekçesi örneği

Faydalı olması dileğiyle.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *