İmplant Yapım Aşamaları ve Süreci

İmplant Yapım Aşamaları ve Süreci

İmplant tedavisi diş hekimliğinin son senelerde çok yoğun olarak kullandığı tedavi yöntemlerinden biridir. Bunun sebebi implant uygulayarak kazanılan dişin doğal dişlerinizden farkı olmaması ve çok uzun yıllar hiç bir sorun yaşamadan kullanabilmenizdir. Diğer yandan implant yapımında kullanılan titanyum sayesinde yapay diş kökünün kemiğinize ve dokunuza % 100 oranında uyum sağlayarak vücudunuzun reddetme ihtimalinin olmaması bu yöntemi tercih edilir kılan unsurların başında gelmektedir. Son dönemde “immediat implant” ismi ile anılan tedavinin büyük oranda tek seans yapılarak sonuçlandığı olsa da bazı durumlarda ortalama 4-6 ay arasında süren tedavi dönemi gerekmektedir.

İmplantın Muayene Aşaması

İmplant tedavisi sürecinde en önemli bölüm muayenedir. Kayıp diş ya da dişlerinizi yaptırmak için doktora başvurduğunuzda diş doktorunuz tarafından kapsamlı bir değerlendirmeye alınırsınız. İlk olarak ağız ve diş temizliğinizin tam olması istenir. Eğer bu temizliği ihmal ediyorsanız bu yönde iyileştirici tedaviler uygulanır. İmplant yerleştirilecek bölgede kemik yoğunluğunun uygunluğu kontrol edilir. Tomografi yöntemiyle kemik kalınlığı ve yoğunluğu kesin bir biçimde tespit edilir.

Hasta implant uygulamasına uygun mu ?

Özellikle baş ve boyun bölgesinde radyoterapi tedavisi gören kişilere implant uygulanması çok zordur. Kemik gelişimini tamamlamayan kişilere implant tedavisi yapılamaz. Şeker hastalığı kontrol altında değilse, Yüksek riskli kalp rahatsızlıkları ve hipertansiyon gibi hastalıkları bulunan kişilerde hekim onayı olmadan implant tedavisine başlanamaz.

İmplantın Cerrahi Aşaması

Muayene aşamasını geçen kişiler için implant tedavisi onaylanmasının ardından cerrahi aşama başlanır. Bu aşama kısaca implantın çene kemiğine monte edilmesi olarak tanımlanabilir. Cerrahi operasyonu diş doktorunuz bizzat kendisi yapabileceği gibi bu konuda uzman çene cerrahı doktorlarda operasyonu yaptırabilirler. İmplant uygulanacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur bazı durumlarda genel anestezide gerekebilir. Ardından kemik üstünde bulunan diş eti kesilerek kaldırılır, çene kemiğine vida şeklinde olan imlant için oyuk açılır ve imlant bu bölüme yerleştirilerek diş eti kapatılır. İşlem oldukça kolaydır ve maksimum 15 dakika süre zarfında tedavi tamamlanır. Cerrahi operasyonun başarıyla sonuçlanabilmesi için ortamın steril olması ilk şarttır. Bu konuda Türkiye'nin en başarılı uzman doktorlarını bünyesinde barındıran Cadde Dental izmir implant diş doktoru Soner ARIKAN tarafından 2010 yılında kurulmuştur.

İmplant Cerrahisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi sonrası yüzünüzde şişlik oluşabilir bunun için doktorunuz tavsiye ettiyse buz kullanabilirsiniz. 24 saat boyunca kesinlikle gargara yapılmamalı ve tükürülmemelidir. Genellikle operasyon sonrası sigara, alkol ve asitli içecek kullanılması önerilmez. Tedaviden 1 gün sonra dişlerinizi çok bastırmadan ve dairesel hareketle fırçalayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için haftanın 7 günü açık olan Cadde Dental Polikliniğini arayabilir izmir gülüş tasarımı konusunda uzman hekimlere tüm soru ve sorunları dile getirebilir her türlü desteği alabilirsiniz.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
Bedelli Askerliğin Tarihçesi