İmplant Nedir ve Nasıl Yapılır? Zararlı mıdır?

İmplant Nedir ve Nasıl Yapılır? Zararlı mıdır?

Kaybettiğiniz diş ya da dişlerinizin yerine çene kemiğinize yerleştirilerek doğal dişinize en uygun görünüm ve kullanım imkanı sunan titanyum elementi kullanılarak imal edilmesinden dolayı vücut dokusunun kabul ettiği vida biçimindeki yapay diş köküne verilen isimdir.

Tedavi ağrılı mıdır?

İmplant tedavisi emek isteyen ve kişiyi yoran cerrahi bir işlemdir. Fakat impant tedavisi bölgeye uygulanan lokal anestezi nedeniyle ağrı ya da acı duymadan tamamlanır. Ameliyatın ardından geçen 7 ila 10 gün boyunca bazı ağrı ve yüzünüzde şişlik gibi şikayetler olabilir. Oluşacak ağrı, doktorunuz tarafından reçetelendirilecek ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla atlatılabilir. Eğer bu ağrı ve şişlik 10 gün geçmesine rağmen hala sizi rahatsız etmeye devam ediyorsa doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Hangi hastalara yapılır?

İmplant uygulamasında kemik yoğunluğu ve kalitesi en önemli kriterlerden biridir. Kemik gelişimi tamamlanmamış çocuklarda ve özellikle baş ve boyun bölgesinde oluşan kanser nedeniyle radyoterapi gören hastalarda implant uygulaması yapılamaz. Bunun dışında diyabet hastaları hastalıkları kontrol altına alınmışsa her hastaya tedavi uygulanabilir. 18 yaşından itibaren sağlıklı her kişiye implant uygulanabilir. Yaş implant tedavisi için bir engel değildir. Konu ile ilgili daha detaylı ve bire bir bilgi almak için izmir implant diş polikliniği Cadde Dentali arayabilirsiniz.

Zararlı mıdır?

Dünya genelinde yapılan tüm akademik çalışmalar implant tedavisinin tamamen zararsız bir tedavi yöntemi olduğunu kanıtlamıştır. İnsan dokusuna uyumlu ürünlerle imal edilen implantları vücudun reddetme ihtimali olmadığı için zararıda bulunmamaktadır.

Cerrahi işlem ne kadar sürer?

Tek bir diş için genel olarak ortalama 15 dakika sürmektedir. Fakat daha fazla diş için bu işlem uygulanacaksa doktorun tercihine göre farklı günlere bölünerek tamamlanabilir.

Diş temizliğini nasıl yapmalıyız?

Dişlerimizi günde minimum 2 defa sabah ve gece yatmadan önce olmak üzere fırçalamak en etkili temizlik yöntemidir. Buna ek olarak diş fırçasının ulaşamayacağı yerler, dil ve ağız geneli için ağız bakım suyu kullanılabilir. Fakat implant tedavisi sonrası en az 1 gün süreyle hiç bir şekilde fırçalama ve gargara yapılmamalıdır. Yine tedavi sonrası kesinlikle sigara, alkol ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız. implant yerleştirildikten sonra doktorunuzun tavsiyelerine uymak en az tedavi kadar önemlidir. Bu nedenle ağız ve diş bakımı çok önemlidir. Sigara ağız içide zararlı bakterileri çoğaltabilir ve olası bir enfeksiyon riski yaratabilir.

Maaliyeti ne kadardır?

Geçtiğimiz 15 seneye göre bu tedavinin maaliyetleri çok düşmüştür. Bunda yeni marka ve ürünlerin çıkması büyük etken olmuştur. Ülkemizde bu tedavi 700 TL ile 2800 TL fiyat aralığında yapılmaktadır. Ayrıca bu tedavi sayesinde doğal dişinize en yakın dişe kavuşacağınız için toplum içinde rahatlıkla gülebileceksiniz. Türkiye'de bu tedavi profesyonel şekilde izmir gülüş tasarımı merkezi Cadde Dental Polikliniği tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
Bedelli Askerliğin Tarihçesi