Ikinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ikinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İkinci el araba alırken göz önünde bulundurmamız gereken birkaç husus vardır. Bunlara dikkat edersek size uygun ve sorun çıkarmayacak bir arabayı kolayca satın alabilirsiniz.

Size Uygun Araç Modelini Belirleyin

İkinci el araba alacakların çoğu kendilerine uygun araç modellerini zaten belirlemişlerdir. Ancak belirlemeyenler için kısaca bahsedelim. Araç modelinizi seçerken kaç kişilik bir aileye sahip olduğunuza, arabayı ne için kullanacağınıza, günde ne kadar yol ve ne tür şartlarda arabayı kullanacağınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Tüm bu sorulara göre kendinize uygun araç modelini belirleyin.

Arabayı Kendiniz Görün

Sadece ilan resimlerine bakarak araba almak gibi bir hatayı kesinlikle yapmayın. Arabayı bizzat kendiniz görmeye gidin ve yakından inceleyin. Arabanın ilanlardaki araba olduğundan ve ilanda bahsedildiği gibi olduğundan emin olun. Bu noktada aracı incelerken herhangi bir yerinde renklerin tonunun farklı olup olmadığını kontrol eldin. Eğer renklerde ton olarak farklılık varsa boyalı ya da değişen bir parçasının olması yüksek ihtimaldir. Sonrasında arabayı simetrik olarak inceleyin. Herhangi bir yerinde orantısızlık ya da şaside yamulmanın olmadığından emin olun.

Test Sürüşüne Çıkın

Test sürüşüne çıkmak oldukça önemlidir. Sürüşe çıkmadan önce arabayı çalıştırın ve rölanti halinde arabanın motorundan anormal bir ses gelip gelmediğini kontrol edin. Sürüş sırasında yol tutuşunu, performansını ve frenlerini kontrol edin. Vites geçişlerinde ve debriyajda sorun olmadığından emin olun.

Arabayı Uzman Kişilere Mutlaka İnceletin

Araç sahibine, aracı ustaya ya da ekspertize götürüp inceletmeyi teklif edin ve çıkan sonuçları dikkate alın.

Satıcının Profilini Dikkate Alın

Arabayı bizzat görmeye gittiğinizde araç sahibinin nasıl birsi olduğunu anlamaya çalışın. Ayrıca aracı almaya giderken bir yakınınızla veya arkadaşınızla gitmeniz pazarlığı daha rahat yapmanızı sağlar. Araç sahibinden neden aracını sattığını öğrenmeye çalışın.

Çalıntı Araçlara Karşı Dikkatli Olun

Aracın çalıntı olmadığınızdan emin olmanız oldukça önemlidir. Çalıntı bir araç almanız durumda başınızı ciddi derde sokabilirsiniz. Bu duruma engel olmak için şasi ve motor numaralarını kontrol edin. Araç ruhsatına işlenen numaraların uyuştuğundan emin olun.

Pazarlık Yapın

Aracı almaya gitmeden önce piyasa durumu kontrol etmiş ve fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmuş olmazız önemlidir. Satın almaya karar verdiğinizde satıcıyla pazarlığa girin ve fiyatı düşürmesini isteyin. Aracın herhangi bir yerinde hata görürseniz satıcıya bildirin ve fiyatın düşürülmesini isteyin. Önceden de bahsettiğimiz gibi yanınızda bir kişinin olması, pazarlık sırasında baskın tarafın sizin olmanızı sağlar.

Bu yazı https://www.arabahaberim.com adresindeki içeriklerden derlenmiştir.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
İzmit'te Pandemi (Tam Kapanma)
Bedelli Askerliğin Tarihçesi