İhtiyaca Özel Rulman Tedariği Yapan Firmalar

İhtiyaca Özel Rulman Tedariği Yapan Firmalar

Rulman, pek çok makine içerisinde kullanılan bir parçadır. Rulman nedir, sorusu ise birçok kişinin merak ettiği konular arasındadır. Fabrikalarda özellikle makinelerde kullanılan parçalardan biri de rulmandır. Bu dönmeli ve sürtünme kuvveti ile çalışan parça sayesinde makine aksamı daha kolay hareket edebilmektedir. Sektör ve kullanım niteliklerine göre farklılaşan rulman çeşitleri mevcuttur. Birçok halkanın iç içe geçmesiyle oluşan rulman, genellikle kromdan üretilmektedir.

Hemen hemen her sektörde gördüğümüz bu parça sayesinde makine kullanımı daha da kolaylaşmaktadır. Rulmanı oluşturan halkaların etrafı düz veya yuvarlak boncuk olabilmektedir. Rulman çeşitleri kullanım amacına göre plastik veya seramikten de üretilebilmektedir. Özellikle makine içerisinde birden fazla parçayı birbirine bağlamada kullanılır. Veya iki makineyi birbirine bağlama da yine rulman kullanılır. Sürtünme hareketiyle makine ve parçalar arasındaki kuvvet aktarımını kolaylaştırır.

Rulman Çeşitleri Nelerdir?

Makineleri birbirine bağlamada ve kuvvet aktarımında etkili bir icat olan rulman, gündelik araçlarda ve sanayi alanında hemen tüm aletlerde kullanılmaktadır. Makineden makineye göre rulman çeşitleri de birbirinden farklı olmaktadır. Rulman çeşitleri arasından en bilinenlerden biri olan asma köprü rulmanları ulaşım, üretim ve gelişim sektörlerinde öne çıkmaktadır. Asma köprü rulmanları sağlamlığından dolayı genellikle inşaatlarda ve yapılarda kullanılmaktadır. İnşaat sektöründe daha çok önem kazanan bu sağlam parçalar, Akar Rulman gibi sektörde ileri gelen rulman firmaları tarafından tedarik edilebilmektedir.

Her ürün nasıl piyasaya sürüldükten sonra farklı farklı markaları ortaya çıktıysa bu ürün için de durum öyledir. Rulman firmaları ürettikleri rulmanların mutlaka stok devrini de yapmaktadır. Ürünlerin stok ve tedarik zinciri sürekli geliştirilmektedir. Yine rulman çeşitlerinden olan ince cidarlı rulman pek çok sektördeki makineler için tercih edilmektedir. İnce cidarlı rulman Eskişehir ilinde savunma sanayisi denilen bölgede de üretilmektedir. Burada üretilen bu rulman çeşidinin ve diğer rulmanların bütün şehirlere dağıtımı yapılmaktadır.

Rulman Fiyatları Nelerdir?

Pek çok sayıda rulman çeşidinin olduğundan bahsettik. Her üründe olduğu gibi bu üründe de fiyatlandırma yapılırken ürünün kalitesine, sağlamlığına, ürün yapılırken ki malzeme gereksinime bakılır.

Üretim sırasındaki kalite, fiyat farklılıkları yaratmaktadır. Derecelendirme yapacak olursak rulman fiyatları makinelerde kullanılan diğer parça veya malzemelerin fiyatlarına göre biraz daha pahalıdır. Ayrıca rulman çeşidine göre de farklı rulman fiyatları karşımıza çıkmaktadır. Genelde makine içlerinde kullanılan bu parçalar kalite ve performans yönünden çok iyi olmalıdır. Böylece hem üretim hızlandırılabilir hem de maksimum verim alınabilir. Sonuç olarak rulman tedariğini yaparken fiyat ve performans ilişkisini doğru analiz etmek ayrıca önem taşımaktadır.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
İzmit'te Pandemi (Tam Kapanma)
Bedelli Askerliğin Tarihçesi