İdecad mi Sta4cad mi? Arasındaki farklar?

İdecad mi Sta4cad mi? Arasındaki farklar?
İdecad mi Sta4cad mi? Arasındaki farklar?

Merhaba değerli meslektaş arkadaşım; İdecad ile Sta4cad arasındaki farklılıkları birçok kişi gibi sende merak etmişindir. Veya bu tasarım programlarımdan hangisini kullanacağına karar mı veremedin?

Bu yazımda entegre yapı tasarımı yazılımlarından en çok kullanılan ve benim de hakkında yazı yazacak kadar bilgi sahibi olduğum iki programın karşılaştırılmasını yapacağım. Özellikle yeni mezun arkadaşlar adına faydalı olacağını düşündüğüm bir konu..

Öncelikle iki program hakkında biraz bilgi verelim.

IdeCAD, sta'dan çok daha önce piyasada var olan bir programdır.

IdeCAD nedir, kimindir?

Idecad bir ideYapı ürünüdür. ideYAPI, 1988 yılından bu yana inşaat mühendisliği, çelik yapı endüstrisi ve mimarlık alanlarında yazılım teknolojileri üretmeye devam eden bir firmadır. İstanbul, Bursa ve Hannover (Almanya) ofisleriyle faaliyet gösteren firma, ürettiği bilgisayar yazılımları ile mimar ve inşaat mühendislerinin planladıklarını hızla uygulamaya geçirmelerine olanak veren teknolojiler geliştiriyor.

Avrupa'da yaygın olarak kullanılan ideYAPI ürünleri, Almanca konuşulan ülkelerde bizzat ideYAPI tarafından pazara sunulurken; Polonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'da da distribütorler aracılığıyla son kullanıcılara ulaştırılıyor.

Türkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Lehçe olmak üzere 5 dilde üretilen ürünlerin, kullanıcı sayısı 15.000'in üzerindedir.

Sta4CAD nedir, kimindir?

Merkezi Türkiye'de bulunan Sta firmasına ait inşaat mühendisliğine yönelik endüstriyel çok katlı bina tasarım sistem yazılımdır. 

Sta4-CAD; çok katlı betonarme yapıların statik, deprem, rüzgar ve betonarme analizini entegre olarak yapma amaçlı kullanımlar için üretilmiştir. Tümüyle Türkiye, deprem yönetmelikleri ve inşaat ile ilgili diğer yasalara uygun olarak hesaplamalar yapabilmektedir. Yazılım her tür çelik ve beton için; döşeme elemanlarını, kiriş elemanlarını, kolon elemanlarını, temel elemanlarını, istinat duvarı ve deprem ısolatörlerinin hesaplamalarını yapabilme yeteneğine sahiptir. 

Statik ve dinamik sonlu elemanlar analizi, dizaynı, çizimi ve metrajı ile; Yapısal Modelleme, Yük Hesapları, Onarım ve Güçlendirme Projeleri, Betonarme Hesapları, Temel Sistemleri, İnteraktif / Otomatik Çizimler gibi temel inşaat mühendisliği alanlarında tam katkı veren bir yazılımdır.

Sta4CAD - IdeCAD özellikleri ve farklılıkları?

IdeCAD'in çözümleri gerçekten güvenilir, dünyada yaygın kullanılan sektörün ileri gelen güvenilir yazılımı olan Sap2000 ile çok yakın sonuçlar veriyor. Idecad'te çizimler biraz uğraştırıyor ama kullanımı çok pratik ve hızlı, oradan kurtarıyor kaybedilen zamanı. Komutların kısayolları AutoCAD kısayolları ile aynı / çok yakın. Raporları 5 versiyonunda kötüydü ama 6 dan sonra tamamen baştan tasarlamışlar.

Sta4CAD'e gelirsek, biraz ağır olacak ama kaç sene boyunca dörtgenden farklı döşeme girilemeyen, sonlu elamanlarla döşeme çözemeyen, boşluklu perdeleri çubuk elemanlarla modelleyen ilkel bir yazılım olarak kaldı. Idecad'e göre daha yavaş geliştirilen bir yazılım. Kullanıcı arayüzü zaten içler acısı. Hiçbir tasarım veya analiz programına benzemiyor. Sanki caris stok takip programı gibi bir açılış ekranı var. Son birkaç yılı baz aldığımızda ve yatırımlarını incelediğimizde Idecad Betonarme, Mimari ve Çelik programlarının tamamında söz sahibi olacak gibi. Çünkü idecad mimari, idecad betonarme ve idecad çelik birbirleri arasında çok hızlı geçişler yapabiliyor, senkron çalışabiliyor. Ama Sta4cad sadece Stasteel yani entergre çelik programı sunuyor.

Diyeceksiniz ki işin özüne gel; diyorum ki bir yazılım kullanıyor gibi hissetmeniz için, ben idecad'i tavsiye ediyorum.

Tabiki bu anlattıklarım hepsi sadece tavsiye niteliğindedir. Ürünü yerme veya karalama niteliğinde değildir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

YORUMLAR

 1. profilibrahim

  idecad kurtarmasına rağmen %3-%6 arasında sta4cad den daha fazla çelik kullandığı malumunuz ilginize...

  • Ahmet Erçolak

   Idecad yüzde şu kadar demir fazla hesaplıyor gibi bi yorum yanlış olup hele hele bir inşaat mühendisi tarafından hiç yapılmaması gerekirdi. Analiz sonucunda çıkan tesir değerlerine göre dizayn yapılır.

   Döşemeyi örnek alalım. Hepimiz az çok biliriz döşeme maksimum momenti hesaplanır bu değere göre gerekli donatı alanı bulunur ve kaç cm arayla hangi demir çapı konulacağı bulunur. Sta4cad de idecad de burada yaklaşık sonuç verir. Döşeme demir miktarının farklı çıkması burada olsa olsa demir boylarını birisi uzun tuttu veya örneğin fi8/36 arayla değilde fi8/34 arayla verdi.

   Aslında şantiye ortamında bilenler bilir bunun çok da bir önemi yoktur. Şekil olarak döşeme demirinde sorun varsa kendini belli edecektir. Kiriş donatıları da aynı şekilde. idecad bir kirişin alt donatılarını 3fi16 veriyorsa sta4cad 2fi12 vermeyecektir zaten. O da aynısını verecektir. Demir farkı olsa olsa küçük demir boy hesaplamasından farkeder.

 2. profilZafer

  Verdigin bilgiler icin tesekkurker hafzullah basarilarini dilerim

 3. profilBülent Özderya

  İdecad kullanıcısı ve on yıldan fazla satıcısı olan bir inşaat mühendisi olarak,
  idecad in üstün özellikleri olduğunu bende teyit ediyorum ama emek verilen ve çok kabiliyetli
  bir program olan Sta4cad e ilkel demeniz bir hayli haksızlık olmuş, ayrıca Probina programının
  varlığını bile anmamışsınız, 1986 yılından beridir Ahmet Babalıoğlu, Adnan Çomaklı gibi ilk yazılımlar ve hala kullanımda olan bütün programları yakından takip eden bir MÜHENDİS olarak programların hepsinin arkasında büyük emek olduğunu ve son derece yeterli ürünler olduğunu kabul ederek, ideCad in ara yüzü alışıla gelen Cad yazılımı ile benzerlik göstermesi ve grafik ortamındaki kaliteden dolayı tercih edilme üstünlüğü olabilir. Şunu da belirteyim matematik her zaman aynı sonucu
  verir. Programlarda matematiği kullandığına göre doğru sonuçlara ulaştırır.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *