Hurmanın Faydaları Nelerdir? - İbrahim Saraçoğlu

Hurmanın Faydaları Nelerdir? - İbrahim Saraçoğlu

Dünyanın en faydalı bitkileri için oluşturulan bir listenin 3.sırasında yer almakta olan hurma bitkisinin yetişme koşulları ve kullanım alanları göz önünde bulundurulduğunda bu bitkinin ne kadar faydalı bir bitki olduğunun anlaşılması hiç de zor değildir. Dekoratif yapraklı ağaçlardan biri olan hurma ağacı, tropik ve semi ılıman iklimlerde yetişen bir ağaç olarak bilinmektedir.

Hurmanın Faydaları

Besleyicilik özelliği oldukça fazla olan hurma ağacı meyleri, en temel mineral ve vitaminleri yapısında bulundurmaktadır. Folik asit ve protein bakımından oldukça zengin olan hurma ağacı meyvesinin tek bir öğün yerine geçebileceğini savunan besin uzmanları da bulunmaktadır.

Bu besin tatlı krizlerini önlemektedir ve psikolojik olarak bir dilim pastanın verdiği zevki yaratabilmektedir. Bedensel ve zihinsel yorgunluk çekmekte olan bireylerin hurma meyvesinden yararlanmaları gerekmektedir. Enerji verici özelliklere sahip olan ve dinç olmanızı sağlayan bu meyve sayesinde kolay yorulma veya kolay sıkılma gibi problemler ile karşılaşmazsınız.

Vücuda enerji ve kuvvet veren bu besin, cinsel gücünü arttırmak isteyen bireyler için de idealdir. Hamile veya yeni doğum yapmış olan bireylerin vücudunun toparlanmasında oldukça verimli bir meyvedir. Hurma meyvesinin anne sütünü arttırma özelliği sayesinde sütten kesilmiş olan anneler bebeklerini besleyebilecek duruma geleceklerdir. Kansızlık hastalığına sahip olan bireylerin hurma yiyerek demir oranlarını dengeleyebildikleri bilinmektedir. Bu sebeple kansızlık hastalığı tedavisinde hurma meyvesi sıkça kullanılmakta olan bir meyvedir.

Stres ve gerginlik sorununa sahip olan bireyler, hurma meyvesi yiyerek kısa sürede dengeli bir ruh haline kavuşabilirler. Kabızlık ve bunun gibi birçok boşaltım sorunun giderilmesinde faydalıdır. Astım, bronşit, kuru öksürük, balgam, sinüzit gibi rahatsızlıkların giderilebilmesi üzere hurma meyvesi oldukça faydalı bir meyve olarak bilinmektedir. Soğuk algınlığı tedavisinde yaygın olarak kullanılmasa da hurma meyvesini soğuk algınlıklarını birkaç gün içerisinde iyileştirebileceği düşünülmektedir. Kanser, kalp ve damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar ve üst solunum yolları hastalıkları etkilerinin hurma meyvesi sayesinde büyük oranda azaltılabildiği bilinmektedir.

Hurmanın Faydaları (Hurma Kürü - İbrahim Saraçoğlu)

Hurma kürü kürü ile bir haftada dilediğiniz kiloya gelmeniz mümkündür. Kilo vermek isteyen bireyler için oldukça değişik bir diyet tarzı olan hurma diyeti ile sadece 7 günde 5 kilo vermeniz mümkündür. Özellikle Ramazan aylarında soframızdan eksik etmediğimiz hurmaların kilo vermede büyük rol oynadıkları bilinmektedir. Sadece hurma yemenin bireyleri tok tutabildiği bilinmektedir. Bu da demektir ki hurma bir öğün yerine geçebilir yapıdadır. Yoğurt gibi bir yağ yakıcı ile birleştirildiğinde hızlıca zayıflamanızı sağlayacak olan hurma – yoğurt kürü İbrahim Saraçoğlu’nun en sık uygulanan kürlerinden biri olarak bilinmektedir.  İbrahim Saraçoğlu Hurma Kürünü gerçekleştirebilmek üzere ihtiyacınız olan malzemeler:

  • Medine Hurması (145 hurma)
  • Yağsız Yoğurt (Günde 3 kâse)

Büyük Hurmanın Faydaları

Dolgun hurma olarak da adlandırılan bu hurmalar genellikle Medine’de yetişen ve diğer hurma tiplerinden farklı bir aromaya sahip olan hurmalardır. Hurma meyvesinin faydaları herkesçe bilinmektedir. Kanserden solunum yolu hastalıklarına kadar tüm hastalıklara derman olabilen bu meyve ile mental ve fiziksel kusursuzluğa ulaşabilirsiniz. Büyük hurma faydaları arasında kalp ve damar hastalıklarının etkilerini büyük oranda azaltmaları da yer almaktadır. Büyük hurmaların yoğurt ile karıştırılmaları, hızlı bir şekilde kilo verebilmenize sebebiyet verebilecek bir durumdur. Çarşıda, pazarda, manavda rahatlıkla bulabileceğiniz bu hurmalar Cennet Hurması veya Trabzon Hurması olarak da adlandırılmaktadırlar. Bu ağaçlar ortalama 5-16 metreye kadar uzayabilirler. Bu hurmalar Çin’de dahi görülebilmekte olan hurmalardır. Şekil olarak standart hurmalardan daha yuvarlak ve turuncu olsalar da faydaları standart Medine hurmaları ile benzerdir.

Hurma Çekirdeği - İbrahim Saraçoğlu

Hurma çekirdeğinin doğumu kolaylaştırıcı özelliği bulunduğu bilinmektedir. Zorlu bir doğum sürecine sahip olmak istemeyen bireyler Medine hurmaları ile kolayca doğum yapabilme imkânını yakalaralar. İbrahim Saraçoğlu’nun hurma çekirdeği hakkında söylediklerinden faydalanarak kolayca hurma meyvesinin çekirdeğinin emilmesinin; öksürük, beden dinlendirme, cinsel gücü arttırma, beyni güçlendirme, damar sertliğinin önüne geçme, böbrek taşı oluşumunu önleme, kolesterol, daha iyi bir görüşe sahip olma, daha iyi duyma yeteneğine sahip olma gibi durumlar için ideal olduğunu anlayabiliriz.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusu ve geliştiricisiyim. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyor, blog yazıyor ve fotograf çekiyorum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar