Halıdan Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?
Halıdan Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle küçük çocukların kullandığı sulu boyalar; halıya, giysilere ve masa örtülerine sıçrayabiliyor. Bu ufak sıçramalarda bile kötü bir görüntü oluşturan boyalardan kolayca kurtulabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Sulu boya lekesi nasıl çıkar konusunda verdiğimiz adımları izleyerek çözüme kavuşabilirsiniz. Leke oluşmaması içinse gereken tedbiri almanız gerekmektedir.

Nasıl Çıkar?

Birçok lekede olduğu gibi sulu boya lekesinde de dikkat etmeniz gereken şey, leke oluştuktan hemen sonra boya fazlalığını kağıt havluyla emdirmektir.

  • Örtü, halı ya da giysi üzerine sıçrayan sulu boyanın üzerine pudra serpin. Bu sayede boyanın dağılmasını önlersiniz.
  • Ardından ılık su ile boyayı arındırın.
  • Beyaz kalıp sabunla lekeli olan yeri yıkayın.  Bunun yanında çamaşır makinenizin en yüksek sıcaklığında kir sökücü kullanarak yıkama da yapabilirsiniz. 

Halıdaki Sulu Boya Lekesi

Halılarınıza sıçrayan, dökülen sulu boyalar için uygulayabileceğiniz bir yöntem daha bulunmaktadır. Ilık su ve kir sökücü deterjan karışımını lekenin olduğu bölgeye temiz bir bezle uygulayın. Bu işlem sırasında lekeyi yaymamak için dıştan içe hareketler yapın. Yoksa minicik bir lekeyi halınızın her tarafına bulaştırmış olursunuz. Daha sonra bölgedeki ıslaklığı kuru bir bezle emdirin. Halıyı kurumaya bırakın. Sulu boya lekesi nasıl çıkar konusunda uygulayabileceğiniz alternatif çözüm bu kadardır. Eğer lekeyi boya kuruduktan sonra fark ederseniz, lekenin üzerine bir miktar amonyak dökün ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra yukarda anlatılan işlemleri sırasıyla uygulayın. Amonyak dökmek boyanın yumuşamasını sağlayacaktır. 

Eğer giysiniz ipek, yün gibi hassas kumaşlardan yapıldıysa ve sizin için önemliyse, evde çıkarma yapmaktansa kuru temizlemeye başvurmanız daha doğru olacaktır. Aksi halde zarar verebilirsiniz.  Sulu boya lekesi nasıl çıkar konusunda kısaca kullanmanız gereken şeyler pudra, kalıp sabun ve soğuk sudur. Üstüne pudra döktüğünüz boyayı soğuk suyla arındırdıktan sonra beyaz kalıp sabunla yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yıkama talimatlarına uyarak etkili leke çıkarıcıları da kullanabilir ve sulu boya lekelerinden kurtulabilirsiniz. Kumaşın özelliğine göre makinenin en sıcak programında yıkayabilirsiniz. Bu lekede de önemli olan lekenin yerleşmesini ve dağılmasını önleyerek anında müdahale etmektir. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *