Gri Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Gri Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Pasaport; “Kanunda belirlenen yetkili makamlarca verilen ve hamillerine bir ülkenin milli hudutlarından diğerine geçmeyi sağlayan belgedir.”

5682 sayılı pasaport kanunun gereğince, yurt dışına devlete türlü hizmet için gidenlere, sadece görev sürelerini kapsayacak süre için verilen, yeşil pasaport gibi bir çok ülkede vize almaya gerek duymaksınız girme imkan tanıyan pasaport türüdür.

Gri pasaport maksimum 3-5 iş günü içinde PTT kanalıyla istenilen adrese, şahsın müracaatı sırasında belirtmiş olduğu kişiye teslim edilir.

Gri Pasaport Başvuru

5682 sayılı Pasaport Kanunun 14 maddesinin (B) bendinde belirtilen hüküm üzere hizmet damgalı pasaportlar; Bu kanun gereğince kendisine diplomatik (kırmızı) veya hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesi mümkün olmayan kimselerden;

  •  Hükümetçe, hususi idarelerce veya belediyelerce resmi vazife ile yurtdışına gönderildiklerinde veya yurtdışında vazifeye alındıklarında verilir.
  •  Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu milletler arası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara verilir.
  •  Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere de Hizmet Pasaportu verilir.

Gri Pasaport İçin Gerekli Evraklar

T.C. kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı

2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Daha önce kullanılan pasaport

Pasaport yenileme ücreti için yatırılan para dekontu (dekont üzerinde ‘’tahsil edilmiştir’’ kaşesi ve yetkili kişi tarafında imzalanmış şeklindeki nüshası olmalı)

NOT: Gri pasaport için harç parası ödenmez sadece 108 TL cüzdan bedeli ödenir.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
Bedelli Askerliğin Tarihçesi