Geleceğin Teknoloji Dünyası Nasıl Olacak (Carr-E, AutoLivery, TriCiti)

Geleceğin Teknoloji Dünyası Nasıl Olacak (Carr-E, AutoLivery, TriCiti)

Çoğumuz bildiği üzere Ford: Amerikan bir otomotiv markasıdır. Ayrıca Türkiye'de çok büyük müşteri ağına sahip olan Ford, kaliteli arabalarla Türk milletinin tercih ettiği otomobiller arasındadır. 

Fakat bu kez Ford  alışılmışın dışana çıkarak , şirket geleneksel ulaşım ihtiyacını tamamlayan diğer ulaşım biçimlerine ve bu fütüristik ulaşım biçimlerinin şehir hayatına nasıl uyduğuna odaklandı.
Ford böylelikle araçları yanında, insanların araçlarından indikten sonra kısa mesafeler için ulaşımını sağlayacak Carr-E adındaki ürününü, online alışverişi bambaşka bir boyuta sokacak AutoLivery'i ve tüketici ve ticari uygulamalar için kullanılabilen, elektrikli bir üç tekerlekli bisiklet olan TriCiti'i tanıtacak.

Ford neden bu alanla ilgileniyor?

Ford'daki Araştırma ve İleri Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Ken Washington, "Ford, insanları birincil hale getiren, zamandan, paradan ve canavarlaşmadan kurtarmak için çözüm üretmek için tasarlanmış bir bozulma ve yenilik kültürü kalbinde bulunuyor. Kentlerimiz daha kolay dolaşmaya ve daha iyi yaşamak için. " diyor.

Carr-E

Ford'un ilk sıradışı ürünü olan Carr-E, bir gezegene benzeyen, kişisel ulaşımın bir formudur, üzerinde durur ve dengenizi ayağınızı direksiyon niyetiyle kullanarak sağlarsınız. Aracınızın bagaj yuvasına sığacak şekilde tasarlanmıştır, böylece nakliyesi kolaydır.

Buradaki düşünce, arabayla ulaşamadığım yerlere, Carr-E'yi almanızı ve taksi veya otobüsü kullanmak yerine yolculuğunuzun son kilometreleri için kullanmanızdır.

Ayrıca bu araç taşımakta zorlandığınız paketlerinizi veya çantanızı taşıyabilecek.

AutoLivery

Online alışveriş şirketlerinin hız kazanması için geliştirilmiş olan Autolivery, siparişiniz sonrasında evinizin balkonuna bu araç ile ürünün teslim edilmesini sağlıyor.
Kendinden tahrikli minibüsler, malları yerden hızlı ve verimli bir şekilde nakletmekte, dronlar yolculuğun son ayağı için hava alıyorlar.

TriCiti

Ford'un son ürünü ise, tüketici ve ticari uygulamalar için kullanılabilen, elektrikli bir üç tekerlekli bisiklet olan TriCiti'dir.

Teslimat sürücüleri (bu, drone devrinden önce), TriCiti'yi kamyonetlerinden kişilerin ön kapılarına kadar ağır parseller taşımak için kullanabilir. Sistem esnektir ve kullanılmadığında katlanabilir ve van kapısında asılabilir.

Alternatif olarak, ağır alışverişler yapmak, alışveriş yerleri arasında gezinmek, bagaj taşımak veya hatta bir bebek koltuğu almak için alışveriş yaparken bunlardan birini kiralayabilirsiniz. Daha kullanışlı bir Boris bisiklet gibidir.

Bu kavramlardan herhangi birinin bugünün ışığını göreceğinden emin değiliz, ancak kesinlikle gelecekten çok heyecanlıyız. Önümüzdeki yıllarda şehir hayatı dramatik bir şekilde değişmek üzeredir ve ücreti yönetecek olan Ford gibi mobilite şirketleri öncü olabilir.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusu ve geliştiricisiyim. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyor, blog yazıyor ve fotograf çekiyorum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar