Facebook un orjinal ana sayfasında hangi ünlünün fotoğrafı vardı

Facebook un orjinal ana sayfasında hangi ünlünün fotoğrafı vardı

4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 senesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan TheFacebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine alan Facebook, iki ay içerisinde Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm okullar Facebook'ta mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise Facebook tüm e-posta adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler. Ayrıca Facebook, dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir.

Facebook'un ilk yüzü

Facebook'un ilk yüzü gayet basit bir tasarıma sahipti ve tasarımda ana ekranda ünlülerden Al Paçino'nun resmi vardı.

Facebook al paçino

Facebook hakkında pek bilinmeyen bilgiler

  1. Facebook, siteden çıkış yaptıktan sonra bile gezdiğiniz diğer siteleri izleyebiliyor. 2014'te Facebook Ad Age ile beğen butonu gibi araçlar aracılığıyla kullanıcılarını tüm internet üzerinde takip edeceklerini söyledi.
  2. Facebook'ta yaklaşık olarak 30 milyon profilin sahibi şu an hayatta değil. Böyle devam ederse 2060'tan sonra Facebook'taki ölülerin sayısı yaşayanlardan fazla olacak.
  3. Mark Zuckerberg'i engelleyemezsiniz. Profilini şikayet de edemiyorsunuz.
  4. Çin'de Facebook 2009'dan beri yasak. Hükümet, halkın sosyal medya platformlarında organize olduğunu ve gösteriler yaptığını görünce Facebook ve Twitter'ı yasal olarak yasakladı. Suriye, İran ve Vietnam'da da durum aynı.
  5. Her 3 kişiden 1'i Facebook ziyaretlerinden sonra kendi hayatlarından memnuniyetsizlik duyuyor. Bu tür araştırmalarda birçok insan Facebook'a girmenin kendilerini kötü hissettirdiğini belirtiyor. Buna rağmen Amerika'da ortalama bir yetişkin günde 20 dakikasınıFacebook'ta geçiriyor.
  6. Facebook'ta yaptığınız bir paylaşım, daha sonra silseniz dahi Facebook tarafından kaydediliyor.
  7. Mark Zuckerberg'in Twitter hesabı yoktur.
  8. Facebook kurucularının profillerine tek bir numarayla ulaşılabiliyor. Her profilin kendine özel bir profil numarası yani id'si vardır. Bu sadece facebook kurucularına özel değil, siz de fb id'niz ile hesaplara ulaşabilirsiniz. Adres çubuğunda Facebook.com'un yanına /4'ü eklediğinizde direkt olarak Mark Zuckerberg'in profiline gidiyorsunuz. Aynı şekilde /5 ve /6'da yine Facebook'un kurucuları ve Mark Zuckerberg'in Harvard'dan oda arkadaşları Chris Hughes ve Dustin Moskovitz'in profillerine yönlendiriyor. /7 yazdığınızda ise yine Mark Zuckerberg'in Harvard'dan yakın arkadaşı Arie Hasit'e gidiyorsunuz.
Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
Bedelli Askerliğin Tarihçesi