Evde Hamilelik (Gebelik) Testi Nasıl Yapılır?

Evde Hamilelik (Gebelik) Testi Nasıl Yapılır?
Evde Hamilelik (Gebelik) Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testi nasıl yapılır konusu özellikle anne olmayı isteyen ve bunun için heyecanlanan bayanların en sık araştırdıkları konunun başında gelmektedir. Anne olma duygusu ile bayanlar heyecanlarına yenik düşerek sanal ortamda sık sık bu konu üzerine araştırma yapmakta ve hamile kalmak, gebelik, gebelik belirtileri, gebelik testleri ve doğruluk oranları gibi konuların detaylı araştırmalarını incelemekte fikir edinmektedirler. 

Hamileliğin Anlaşılması için Uygulanan Yöntemler

Gebelik testi nasıl yapılır konusunda gebeliğin anlaşılması için uygulanan farklı yöntemler olduğunu belirterek konuya başlamak isteriz. Anne olmak isteyen bayanlar için ön hazırlık olabilecek bu yazımızda bu testlerden ve nasıl yapıldığından kısaca bahsetmeden önce gebelik konusu biraz ele alalım istedik.

Son dönemlerde anne olmak isteyen bayanların sık araştırdıkları konusudur hamilelik hamile kalmak için yapılması gerekenler yumurtlama testleri vs gibi. Nedeni ise artan stres besinlerin içeriklerinin değişmesi ve hormonlu gıda tüketiminin artması radyasyon ama en önemli etki stres gibi faktörlerden hamile kalma durumu ve ilk gebeliklerin tutma oranında bir düşüş yaşanmaktadır. Bayanların stresli iş ortamlarında alışmaları sağlıksız beslenmeleri aşırı yorgunluk gibi nedenler hormonal dengeyi bozmakta ve kaliteli yumurta üretimini etkilemektedir. Bu da bayanların hamile kalma şanslarını düşürmekte ve düşüklerin yaşanmasına neden olmaktadır. işte bu aşamada hamile kalmayı çok isteyen bir bayan yaşadığı düşükler olsa bile denemekten vazgeçmeyip sık bir şekilde gebelik testleri ve uygulama yöntemlerini araştırmaktadır. 

Evde hamilelik testi nasıl yapılır?

Gebelik testleri aşamasında uygulanabilecek en bilindik üç farklı yöntem bulunmaktadır. İlk olarak hastane ortamına gitmek istemeyen anne adayları evde kendileri bu durumu öğrenmek isterlerse yapmaları gereken eczanelerde satılan gebelik testlerinden satın alarak bu testin uygulamasını yapmaktır. Genellikle aynı prensipte çalışan bu testler için yapılması gereken bir miktar idrarın test çubuğunda ilgili bölüme gerektiği miktarda damlatılması ve belli bir süre beklenmesidir. Ortalama en 5 en fazla 10 dakikalık bir süre sonunda ekranda beliren çizgi sayısı testin sonucunun olumlu ya da olumsuz olduğunu ifade etmektedir. Çift çizgi hamileliği gösterirken tek çizgi ise gebeliğin olmadığını göstermektedir. 
Gebelik testi nasıl yapılır konusunda diğer yöntemler ise hastane ortamında yapılan idrar testi ya da kan tahlili testidir.

Hamile kaldığından şüphe duyan kişinin bunu anlayabilmesi için yapacağı testler kan ve idrar tahlilleridir. Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Gebelik testlerini evde kendi kendine anlama yolu evde gebelik testi yapmak olacaktır. Gebelik testi her eczanede satılan plastikten yapılmış bir maddedir. Eczaneden alınan gebelik testi açlık veya tokluk gerektirmeden kullanılabilir. Adet günü geçen kişilerin en sık başvurduğu yollardan birisi olan evde gebelik testi uygulamak son derece kolay bir işlemdir. Doğru sonuçlar alınması için genel şart ise adet gününün gecikmiş olmasıdır. Adet günü gelmemişse ve gebelik olabileceğinden şüpheleniyorsanız eczaneden alınan testler doğru sonuç vermeyecektir. İdrarı damlatabilmek için her marka testin içinden damlalık çıkar ve bu damlalık sıkılarak pet bardaktan bir iki damla olacak şekilde idrar çekilir. Gebelik testine başlayabilmek için damlalığa çekilen idrar bir iki damla idrar testin üzerinde bulunan yuvarlak şekildeki yere damlatılır.

Gebelik Testi Sonuçlarına Göre Nasıl Değerlendirme Yapılır?

Düz bir zemine koyulur ve sonuç beklenmeye başlanır. 5 dakika içinde sonuçlanan testi anlamak için oluşan çizgilere bakmak gerekir. Gebelik testi üzerinde bulunan 2 çizgi hamile olduğunuzu gösterir. Ancak gebelik testinde sadece tek bir çizgi oluşmuşsa bu sizin hamile olmadığınızı gösterir. Gebelik testine hiç çizgi oluşmamışsa yapılan test geçersizdir ve yeni bir test almanızı gerektirir. Aldığınız testte aksilik yaşamak istemiyorsanız testi alırken son kullanım tarihine mutlaka bakılması gerekir. Tarihi geçen testlerde sonuç almak zorlaşacak ve test geçersiz çıkabilecektir.

Yeni kalınan gebeliklerde ikinci çizgi çok net olmasa da oluşan ikinci çizgi yinede hamile kaldığınızın göstergesi olarak kabul edilir. Gebelik testini evde uygulamak için en uygun zaman sabah idrarıyla tetkik yapılmış olsa da yine de her saat yapılmasında sakınca yoktur. Kandaki test uygulaması ise hastanelerde yapılır. Tüpün içine hemşireler tarafından damardan kan alınarak tahlil için laboratuara gönderilir. Kanda hamilelik hormonuna bakılır sonuç 0 ile 10 arasında çıktığında hamileliğin olmadığı anlaşılır daha yüksek değerler ise hamileliğin var olduğu anlamını taşımaktadır.    


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *