Engelli, Merdiven Asansörü Nedir? Fiyatları Nelerdir?

Engelli, Merdiven Asansörü Nedir? Fiyatları Nelerdir?

Engelli asansörü günümüzde engelli arkadaşlarımızın birçok ihtiyaçlarını karşılamak için çok güzel tasarlanmış bir ürün. Örneklendirerek açıklamak gerekirse banka; herkesin bankalarla işi oluyor maaş için, borç için… Eğer banka yapımı gereği merdivenli ve çok dar alana sahip bir yerdeyse engelli arkadaşlarımız işini halledebilmek için yardıma ihtiyaç duyuyorlar. Mesela Üst geçitler; illa ki karşıdan karşıya geçmek için bir engelli bilmem kaç yüz metre daha mı ilerlemesi gerek yaya geçidi bulabilmesi için ya da İstanbul için örnek verecek olursak metrobüslerden bahsedelim. Her durağı geçişler için müsait değil. Engellilerin toplu taşıma araçlarına binmeye hakkı yok mu? Metro, Tramvay, Hastane, Postane… gibi gibi birçok örnek verebilirim. Yani kısaca her yerde engelli arkadaşlarımız için engeller var. Ya arkadaş insanlar yaya geçidinde engelli rampasının önüne aracını park edip gidiyor yasak olduğunu bile bile. İnsaf yahu başka söze gerek var mı?

Engelli Asansörü Nedir?

Peki nedir bu engelli asansörü. Amacı sırf engelliler için olmamakla beraber, yaşlı, hamile gibi rahatsızlığı olan insanların zorlanacağı, inmesinin ya da çıkmasının mümkün olmadığı yerlere belediyeler aracılığıyla kurulan asansörlerdir. Engelli asansörleri hayatı büyük anlamda kolaylaştırmıştır insanlarımız için. Yukarda da belirtmiştim. Bu sistemler kurulmadan önce belki metrelerce ileride bir yerden geçip geri dönmeleri gerekiyordu gidecekleri yere ulaşmak için. Ama şimdi birçok yerde görmemiz mümkün. Ben nerdeyse bütün toplu taşımalarda ve birçok üst geçitte görüyorum şahsen.

Engelli Asansörleri Fiyatları

Engelli asansörü fiyatları markası, modeli ve kullanım durumuna göre değişiyor. Kullanım durumu derken yüksekliğini kast ediyorum. Araştırmalarıma göre her marka yarım metre bazında fiyatları artırarak gidiyor. Kullanılan materyaller de tabi ki fiyatları etkiliyor. Saadete gelecek olursak engelli asansörleri fiyatları 15000 TL’den başlıyor.

Merdiven Asansörü Nedir?

Merdiven asansörü de amacı yani işlevi aynı fakat çalışma sistemi biraz daha farklı. Merdivene yatay olarak nitelendirilen raylı sistemlerde montajını gerçekleştiriyorlar. Kişisel kullanım için tercih edildiğini söylemek gerek çünkü açık alanlarda pek rastlamak mümkün olmuyor. Daha doğrusu pek yaygınlaşmadı. Fiyatlarından dolayı olabilir belki de. Genellikle aileler evdeki yaşlı ve engellilerin rahatı için kullanıyorlar. Çok katlı içten merdivenli evlerde veya girişinde merdiven olan müstakil evlerde.

Merdiven Asansörlerinin de birkaç farklı modeli var. Mesela sandalye tipi merdiven asansörleri mevcut. Bu model genellikle oturup kalkabilen yaşlı bireyler için kullanışlı. Çünkü evde yalnız yaşasalar bile üst katlara erişmelerinde bir engel kalmıyor. Sadece oturup emniyet kemerini bağlayıp tuşa basacaklar ve tırmanacak. Çok işlevsel, basit ve kullanışlı. Merdiven döner yapıya sahipse onu da düşünmenize gerek yok. Buna da çözüm geliştirmişler. Dönüyor olması engel teşkil etmiyor, paralel olarak asansör işlevini yerine getiriyor.

Merdiven Asansörü Fiyatları

Engelli asansörlerinde olduğu gibi merdiven asansörleri fiyatları da aynı kriterlere göre değerlendiriyor. Ama tabi ki kişisel olarak nitelendirmemin sebebi biraz da fiyatından dolayı. Fiyatları diğerlerine göre daha makul. Merdiven asansörleri fiyatları 9500 TL’den başlıyor.

Engelleri Kaldıralım!

İnanın fiyatlar çok yüksek gibi görünüyor olabilir ama her ürünün bir bedeli var. Lifli yapılar, Makaslı sistemler… Oturduğumuz apartmanlardaki asansörler çok ucuza mı kuruluyor? Farkı ne? Belediyeler, Kaymakamlıklar, Valilikler kendi illerinde ellerinden gelen bir şey varsa yapmaya çalışıyorlar. Dış ortamda engelli vatandaşlara engel teşkil eden yerlerde araştırmalarıma göre projeleri değerlendirip bütçelerine göre yapılması için onay veriyorlar.

Bireysel olarak düşündüğümüzde de eğer imkânınız varsa ve kendiniz de zorlanıyorsanız engellilerin rahatı için bence yüksek bir rakam değil. Biz yürüyebiliyoruz. Bizim için hiçbir sıkıntı yok ama kimse genç kalmıyor. Ya da benim başıma bir iş gelmez diye bir garantimiz yok. Kendimizi onların yerine de koymamız lazım. Yerine koymak için de yaşlanmayı bekleyemeyiz. Belki o zaman çok geç kalmış olabiliriz.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
Bedelli Askerliğin Tarihçesi