En Sağlıklı Diyet Türleri

En Sağlıklı Diyet Türleri

Kilolu yaşam tarzı belki de insanlığın teknolojik gelişiminin insanlığa verdiği en önemli zararlardan biri olabilir. Nitekim eskiden insanlar gündelik faaliyetlerini sürdürebilmek için çok daha fazla fizik gücü kullanıyordu. Ancak makinelerin icadı ve günden güne gelişim göstermesiyle birlikte artık evlerimizi temizlemek için bile robotlar kullanmaya başladık. Hal böyle olunca insanların yaşam tarzı geri dönülemez bir şekilde değişiklik gösterdi.

Meslekler teknolojik gelişmelere göre şekillendi. Bu nedenle kilolu hayat tarzı da artık bilgisayar veya mobil cihazların arkasından çalışan insanlar için hareketsizliği beraberinde getirdi. Yaptığı işi daha fazla yapması beklenen insanlar da bilgisayarlardan gözünü ayırmadıkça hareket kabiliyetleri daha da azalmaya başladı ve sonuç olarak kilolu tarzından kurtulmak isteyen insanların ilk başvuru noktası da diyetler oldu.

Ancak bir diyete başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu diyetin ilk amacının kilo vermek değil, sağlığı korumak olmasıdır. Bu yüzden elbette pek çok farklı diyet çeşidini duymuşsunuzdur. Örneğin son zamanlarda en çok duyulan diyet çeşitlerinden biri Dukan diyeti ve protein diyeti gibi diyet çeşitleridir. Ancak bu diyetlerin ne denli sağlıklı oldukları bu diyet programlarına başlamadan önce dikkat etmeniz gereken ilk noktadır.

Biz de sağlığı ön plana alan diyet çeşitleriyle ilgili bilgi vermek istiyoruz. 

Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti tam olarak belirlediğimiz amaca uygun bir diyettir. Diyetin sadece kilolu kişilere değil, kronik hastalıkları olan kişilere de önerildiği göz önünde bulundurulduğunda kanser ve kalp rahatsızlıkları olanlar için en ideal diyet çeşidi olarak Akdeniz diyeti belirtilebilir. 

Akdeniz diyetinde öncelikle beslenme alışkanlıkları tamamen değiştirilmelidir. Akdeniz diyetine uymak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken ilk nokta zeytinyağı dışındaki bütün yağları hayatlarından çıkarmaları gerektiğidir.

Akdeniz diyetinin ikinci altın kuralı kırmızı et ve işlenmiş şeker içeriği olan gıdaları neredeyse hiç tüketmemeleri gerektiğidir. Et tüketimini kırmızı etten tamamıyla beyaz ete yönlendiren kişilerde kalp damar tıkanıklığı oranı büyük oranda düşecektir. Özellikle Akdeniz diyeti için tüketilmesi gereken et türü balıktır. Akdeniz diyetinde balık tüketimi had safhada yapılmalıdır.

Akdeniz diyeti için bir günlük örnek menü şu şekildedir:

Kahvaltı

 • Yeşillik
 • Bir porsiyon yarım yağlı veya yağsız beyaz peynir
 • 7 – 8 adet zeytin
 • 1 adet haşlanmış yumurta veya 2 ince dilim ekmek

Öğle Yemeği

 • Az yağlı çorba
 • Zeytinyağında yapılmış sebze yemeği
 • Peynirli, ton balıklı kepekli makarna veya bulgur pilavı
 • 1 dilim kepekli veya çavdarlı ekmek

Akşam Yemeği

 • Çiğ kuru yemiş
 • Çeşit meyve
 • Yarım/az yağlı süt veya ayran

Zone Diyeti

En sağlıklı diyet çeşitlerinden biri olarak belirtilebilecek Zone Diyeti, 1966 senesine kadar hastaları üzerinde gözlem yapan Dr. Barry Sears tarafından oluşturulmuş bir diyettir. Zone diyetinin amacı, öncelikle kişideki şişkinlik ve ödemi attıktan sonra vücudun biriktirdiği yağları yakmaya odaklanan bir diyet türüdür.

Zone diyetini uygulayan bir kişi, porsiyonlarında %30 yağ, %30 protein ve %40 karbonhidrat dengesini tutturmak zorundadır.

Zone diyetinin temel prensipleri şu şekilde belirtilebilir:

 • Diyette kilonuzu sürekli takip edin. Kilo değerinize göre her 1 kg. için 1 gr. protein tüketilmelidir. Örneğin; 83 kilo olan bir kişi günlük 83 gram protein tüketmek zorundadır.
 • Günlük en az 2,5 litre su içilmelidir.
 • Şekerli gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Nişastalı ve unlu gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Sabah uyandıktan sonra en geç 1 saat içerisinde kahvaltı yapılmalıdır. Gün içerisindeki öğünler arasında ise en fazla 4.5 – 5 saat süre bulunmalıdır.
Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar

Voiser Yeni Ofisine Geçti
Bedelli Askerliğin Tarihçesi