En İyi Kayak Merkezleri Türkiye

En İyi Kayak Merkezleri Türkiye
En İyi Kayak Merkezleri Türkiye

Kış turizminin de epey geliştiği ülkemizde birbirinden güzel onlarca kayak merkezi vardır. Kış sporlarının yaygınlaşmasına aynı zamanda da kış turizminin gelişimine katkıda bulunan kayak merkezleri her yıl biraz daha talep gördü. Gerek günübirlik kayak turları ile katılanlar gerekse düzenli kayak sporu için uzun tatilleri bekleyenler için en keyifli dönem başladı. Bu kış Türkiye’de gidebileceğiniz kayak merkezleri listesi şu şekilde:

1. Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ’da kayak için en uygun dönemin 20 Aralık ile 20 Mart tarihleri olduğu söyleniyor. Ayrıca burada kış turizmi yeterince geliştiğinden günübirlik değil, konaklamalı olarak da Uludağ’da kayak keyfi sürmek mümkün. Günübirlik ziyaretçiler içinse gerekli olan kayak kıyafetleri gibi tüm ekipmanlar sağlanıyor. Kayak pistini tepeden izlemek için teleferik imkanından da faydalanılabilir.

2. Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu Köroğlu Dağları üzerinde kurulan tesis, Aralık ve mart aylarında hizmet sunar. Tur kayağı, Alp kayağı ve kayaklı koşu için uygun 11 adet mekanik, 12 normal pisti vardır. 2000 metre yükseklikteki Kartalkaya tesisindeki otellerde de konaklayabilirsiniz. 3 metreyi aşabilen kar kalınlığı sayesinde kayak sporunun keyifle yapıldığı yerlerden birisidir.

3. Palandöken Kayak Merkezi

Kartalkaya ve Uludağ kayak merkezlerinin yanı sıra Erciyes, Palandöken’de kayak dönemi aralık ayından mayıs ayına kadar sürüyor. Şehir merkezine yalnızca 10 dakika uzaklıkta bulunması ve 20-25 TL arasındaki ekonomik giriş ücreti sayesinde çok keyifli vakit geçirebilirsiniz.

4. Kartepe Kayak Merkezi

Bursa ve İstanbul’a yakınlığı nedeniyle ilgi gören kayak merkezlerinden bir tanesi de Kartepe’dir. Yine Aralık ve mart ayları arasında tercih edilmesi önerilir. Kayağa yeni başlayacak kişiler için kayak dersleri verilir ve gerekli kayak malzemeleri de temin edilir.

5. Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ kış boyunca kar yağışı altında olan, kar kalınlığı 80-120 cm arasında değişen bir kayak merkezidir. Manisa ve İzmir’e yakınlığı nedeniyle özellikle hafta sonu kayak aktivitesi için turlar tarafından da yoğun ziyaretçi almaktadır. 3 adet mekanik tesisin bulunduğu Bozdağ Kayak Merkezi’nde otel imkanı da bulunmaktadır.

6. Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu’da bulunan Ilgaz Milli Parkı zirvesindeki 2850 metre yüksekliğe sahip Ilgaz Kayak Merkezi, Aralık Nisan ayları arasında kayak için en uygun hizmeti sunar. Tesiste teleski tesisi ve çift iskemleli telesiyej tesisi de bulunmaktadır. Kayak yapmanın yanı sıra eşsiz manzara ve doğal güzelliklere de sahiptir.

7. Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye’nin beşinci en yüksek dağı olan Erciyes Dağı kayak sporu için en çok tercih edilen yerlerden birisi. Kayseri şehir merkezinin 25 kilometre uzağındaki bu tesiste her mevsim kalıcı kar vardır. Kayak için en uygun zaman 20 Kasım’dan 20 Nisan’a kadar sürüyor. Burada da günübirlik ziyaretçiler için kayak takımı kiralama ve eğitim imkanı var. Erciyes Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı iki metreye kadar ulaşabiliyor. Sadece yerli kayakçılar değil, dünyanın birçok yerinden kayak tutkunlarını ağırlayan merkezlerden birisi. Ayrıca Erciyes Dağı yanında bulunan buzdağı da bölgeye farklı bir hava katıyor.

8. Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars’a 55 km uzaklıkta, 2643 metre yükseklikte bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi kayak ve snowboard tutkunları için çok tercih edilen yerlerden. Günübirlik ziyaretçiler için kayak ve snowboard malzemeleri kiralama imkanı sunan tesislerden. Fakat burayı asıl özel kılan dünyaca ünlü hale gelmesinde rol oynayan kar kalitesinin çok yüksek olmasıdır. Sarıkamış Kayak Merkezi, kristal karla kaplı olması, çam ağaçları arasında 12 km uzanan 5 etaplı kayak pisti ile kayak sporunun en keyifli şekilde deneyimlenmesini sağlayan tesislerden birisidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *